دانستنی‌های سلامتی

کنترل دیابت: با این روش‌های ساده دیابت را در مشت‌تان بگیرید!

دیابت یک بیماری طاقت فرسا است است که با کنترل تغذیه و یک سری اصول اولیه و دانستن برخی نکات طلایی می‌تواند به راحتی مهار شود. انتخاب تغذیه و شیوه زندگی مناسب در کنترل دیابت بسیار تاثیرگذار است. این مقاله تجربه ۱۷ ساله شخصی مبتلا به دیابت است که روزی ۷ تا ۸ بار قند خون خود را کنترل کرده تا دقیقا متوجه شود چه فعالیت‌هایی سطح قند خون را متعادل نگه می‌دارد. این تجربیات گران بها را در نت‌نوشت امروز بخوانید.

کنترل دیابت

علت دیابت مقاوم شدن بدن به انسولین است. انسولین هورمونی است که پانکراس تولید می‌کند تا از گلوکز برای انرژی بدن استفاده نماید. اگر شخص مبتلا به قند خون شود، مقاومت بدن به انسولین بالا می‌رود، قند به انرژی تبدیل نمی‌شود و نشانه‌های بیماری ظاهر می‌شود.

بی حسی و سوزن سوزن شدن اعضای بدن از علائم دیابت است. گرسنگی‌های بیش از حد در افراد دیابتی وجود دارد. ولع مصرف مواد غذایی به دلیل اینکه بدن مدام به دنبال یک منبع انرژی جایگزین می‌گردد دیده می‌شود. تکرر ادرار به دلیل آنکه خون در سطح کلیه پایین می‌آید در افرادی که به قند خون مبتلا هستند وجود دارد. تشنگی نیز از نشانه‌های تشخیص دیابت است و به دلیل آنکه کلیه‌ها عملکرد درستی ندارند تشنگی حاصل می‌شود.

افزایش و یا کاهش وزن بیش از حد در افراد دیابتی همواره وجود دارد. به دلیل آنکه بدن نمی‌تواند چربی تولید شده در عضلات را به خوبی بسوزاند و به انرژی تبدیل کند اضافه وزن به وجود می‌آید. به طور کلی در افراد دیابتی نوسانات شدید وزنی دیده می‌شود. هنگامی که سلول‌های بدن به درستی قادر به تولید انرژی نیستند فرد مدام احساس خستگی دارد. از دیگر عوامل دیابت نداشتن تمرکز و مشکلات مربوط به حافظه همچنین سرگیجه و تاری دید شدید است. بالا بودن قند خون سبب می‌شود زخم‌ها در دراز مدت بهبودی پیدا کنند.

در صورتی که علائم بالا بودن قند خون در شما دیده می‌شود حتما پیگیر باشید و با پزشک خود مشورت کنید.

دیابت از جمله بیماری‌هایی است که می‌توان با شناخت به موقع از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

چه زمانی دیابت بروز می‌کند؟

دیابت نوع ۲ هنگامی که بدن در برابر اثرات انسولین مقاومت می‌کند یا زمانی که بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی‌کند، بروز می‌کند. این اختلال سلول‌ها، پانکراس را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. نام این دسته از سلول‌ها “سلول‌های بتا ” می‌باشد. آن‌ها در نهایت به طور فزاینده‌ای دچار اختلال می‌شوند و سبب می‌شوند که تولید انسولین مدام کمتر شود.

Isobel Murray شصت و پنج ساله می‌گوید که رژیم غذایی کم کالری برای مدت ۱۷ هفته توانست ۱۶ کیلوگرم وزن او را کاهش دهد و این امر در کنترل دیابت بسیار موثر بود. زمانی که پزشکان به او اعلام کردند که پانکراس‌اش به خوبی کار می‌کند بسیار شگفت زده شده بود و انگیزه بسیاری برای ادامه این روند داشت.

با تمام این تحقیقات باز هم اگر مبتلا به دیابت هستید و قصد کاهش وزن دارید حتما قبل از انجام هر گونه اقدامی با پزشک خود مشورت داشته باشید.

نشانه‌های قبل از دیابت

این نشانه‌ها هشداردهنده‌هایی است که به شخص می‌گوید بدنش به زودی با قند خون بالا مواجه خواهد شد:

 • خستگی
 • تشنگی
 • تکرر ادرار
 • تاری دید
 • افت قند خون
 • سرگیجه
 • عرق کردن
 • احساس ترس و تکان خوردن بدن
 • ابتلا به بیماری کلیه
 • تیره و سخت شدن پوست

علت‌های بروز نشانه‌های قبل از دیابت

 • سن بالای ۴۵ سال
 • کاهش سطح چربی خون (HDL)
 • چاقی و اضافه وزن
 • سابقه خانوادگی
 • آپنه تنفسی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • عدم فعالیت بدنی
 • سندروم پلی‌کیستیک در زنان

فعالیت ورزشی در هوای آزاد کورتیزول را کاهش می‌دهد

بیشتر ما چه شاغل باشیم چه نباشیم بیشتر وقت را در فضای داخل ساختمان می‌گذرانیم. در محیط کار کامپیوتر و در خانه معمولا تلویزیون باعث نشستن و بی تحرکی بیش از اندازه می‌شود. با بی تحرکی بی آن که متوجه باشیم بدن دچار استرس شده سطح هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین در خون افزایش پیدا می‌کند که منجر به افزایش قند خون می‌شود.

در حالی که کمی ورزش در محیط خارج از خانه سطح استرس را کاهش می‌دهد و باعث تحریک بدن به جذب انسولین می‌شود. در نتیجه فعالیت بدنی، قند خون راحت تر آزاد شده تبدیل به انرژی می‌شود و یکی از بهترین راه‌های کنترل دیابت است.

افزایش اندروفین برای کنترل دیابت

یکی دیگر از تاثیرات خوب فعالیت بدنی خارج از خانه افزایش هورمون اندروفین است. هورمون شادی و کاهش استرس که فقط با نیم ساعت فعالیت در خون افزایش پیدا می‌کند. اگر بعد از فعالیت ورزشی هوس خوردن شیرینی کردید از شیرینی‌های با گلایسمی یا گلیسیمیک پایین Glycemic مثل ماست و انواع حبوبات یا توت خشک استفاده کنید. غذاهای پروتئین دار و حاوی فیبر فراوان نیز باعث می‌شود تا کمتر میل به شیرینی داشته باشید.

نور بیشتر برای خواب بهتر و سپس کنترل دیابت

هر چه از نور روز بیشتر استفاده کنید شب بهتر می‌خوابید. مطالعات نشان داده است افرادی که در محیط‌های کاری پنجره دار کار می‌کنند نسبت به کسانی که در محیط‌های بسته بدون پنجره کار می‌کنند ۴۹ دقیقه در شب بیشتر می‌خوابند. لازم نیست در معرض مستقیم نور طبیعی خورشید باشید فقط کافی است در طی روز تا می‌توانید از این نور استفاده کنید.

چند پیشنهاد برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فعالیت خارج از خانه

خوشبختانه در حال حاضر پارک‌هایی دارای وسایل ورزشی در بیشتر محله‌ها ایجاد شده است. برای استفاده از این امکانات کافی است فقط کمی به سلامت خود اهمیت بدهید تا انگیزه کافی برای بیرون رفتن از خانه و استفاده از هوای آزاد و وسایل ورزشی را پیدا کنید.

پیشنهاد زیر توصیه افرادی است که با ورزش و نرمش سطح قند خون خود را کنترل کرده اند:

 • ۵ دقیقه دویدن آهسته ۳۰ ثانیه دویدن سریع
 • بالا رفتن از پله : هر پا ۲۵ مرتبه ( برای این حرکت می‌توانید از لبه پیاده رو استفاده کنید)
 • طناب زدن : ۱۵ بار ( لازم نیست حتما طناب داشته باشید )
 • پرش با برگشت نرم روی زانو( حالت اسکوات) ۱۵مرتبه
 • بالا بردن زانو : هر پا۲۰ مرتبه
 • ۵ دقیقه دویدن تند
 • ۱ دقیقه دویدن آهسته تا ضربان قلب پایین بیاید
 • حرکات کششی

اگر امکان بیرون رفتن از خانه را ندارید جایی از فضای خانه را که نور دارد برای انجام این حرکات ورزشی انتخاب کنید. کافی است ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز را به خودتان اختصاص دهید تا دیابت را کنترل کنید.

درمان دیابت با کاهش وزن

سه تحقیق انجام شده توسط پروفسور مایک ئی جی لین Mike E.J. Lean از دانشگاه گلاسکو انگلستان، موسسه دیابت اسکاتلند و نیز بررسی ۰۰۰ر۱۲۰ بیمار در آمریکا با ثبت دقیق نتایج آزمایش خون دوره ای، میزان مصرف دارو، رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی و بررسی دقیق وضعیت بیمار در مدت آزمایش ثابت کرد افرادی که حدود ۱۵ کیلوگرم از وزن خود را کم کرده بودند توانسته بودند بیماری را شکست داده و بهبود کامل از دیابت نوع ۲ به دست بیاورند.

به همین دلیل بسیاری از محققان بر این باورند که داشتن تناسب اندام نه تنها برای کل بدن و احساس بهتری که از نظر روحی روانی به شخص می‌دهد، مفید است بلکه می‌تواند به عنوان یکی از درمان‌های نسبتا قطعی و بی خطر دیابت نوع ۲ و از راه‌های کنترل دیابت محسوب شود. بخصوص اگر شخص پیش آگهی‌های ابتلا به قند را دارد یا بیماری قند تازه در او تشخیص داده شده است.

در صورتی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستید ضمن مصرف دارو و انجام آزمایش‌های دوره ای، حتما هر چه سریع تر نسبت به کاهش وزن و تناسب اندام به طور جدی اقدام کنید. خودتان یک چارت درست کنید. نتیجه آزمایش خون و وزن‌تان را در آن بنویسید. میزان کالری دریافت شده از غذا، کالری مصرف شده در نتیجه فعالیت‌های بدنی، و رژیم غذایی‌تان را یادداشت کنید.

سعی کنید مثلا رژیم مدیترانه یا سایر رژیم‌های تناسب اندام را کاملا رعایت کنید. دو تا سه ماه یک بار آزمایش خون و وزن‌تان را بررسی کنید. به احتمال زیاد شما هم بعد از مدتی پزشک‌تان یا میزان دارو را کاهش می‌دهد یا آن را برای همیشه قطع می‌کند.

غذاهایی مثل پروتئین، فیبر و اسیدهای چرب مفید در برنامه غذایی علاوه بر کمک به کاهش وزن نشانه‌های قبل از بیماری دیابت را هم از بین می‌برد. انواع توت، انجیر، بلوط، تخم کتان، روغن نارگیل، آووکادو از جمله سوپر غذاهایی است که باید در برنامه غذایی گنجانده شود.

حذف غذاهای فرآوری شده بخصوص آن‌هایی که حاوی شکر است، انواع شیرینی و آب میوه نیز کمک موثری برای کاهش وزن است. در برنامه کاهش وزن حتما یک فعالیت بدنی مثل پیاده روی را بگنجانید. با یک جست و جوی ساده در نت نوشت به راحتی رژیم غذایی کاهش وزن مناسب خودتان را پیدا کنید.

نقش کرومیوم در پیشگیری و کنترل دیابت

تحقیقات نشان داده است کمبود ماده معدنی کرومیوم در بدن منجر به چاقی و دیابت نوع ۲ می‌شود. به همین دلیل فرد باید از مکمل‌های دارویی برای تامین این ماده معدنی استفاده کند تا سطح قند خون در حد طبیعی باقی بماند.

راه‌های پیشگیری از دیابت

نقش منیزیم در کنترل دیابت

کمبود منیزیم نیز باعث تحریک پذیری و تشدید نشانه‌های پیش آگهی بیماری دیابت می‌شود. غذاهای حاوی منیزیم مثل موز، بادام شیرین، ریحان، شکلات، آووکادو، تخم کدو، آجیل از جمله مواد غذایی است که کمبود این ماده معدنی را جبران می‌کند و از راه‌های پیشگیری از دیابت است. از مکمل‌های دارویی هم می‌توان استفاده کرد.

دارچین

این ادویه پرخاصیت یکی از روش‌های درمانی طبیعی قدرتمند کنترل قند خون و از راه‌های پیشگیری از دیابت می‌باشد. دارچین با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود به راحتی همراه با غذا، چای و قهوه قابل استفاده است.

برای کنترل دیابت کوآنزیم Q10 را فراموش نکنید

این آنتی اکسیدان نیز خاصیت ضد التهابی داشته و نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به دیابت به عهده دارد. این کوآنزیم باید به صورت مکمل دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

جنسینگ

ریشه این گیاه نیز یکی از مواد موثر طبیعی برای سلامت عمومی بدن و کنترل وزن و سوخت و ساز سلولی و از راه‌های پیشگیری از دیابت محسوب می‌شود. با استفاده از جنسینگ به صورت کپسول‌های مکمل یا چای آن به خوبی ‌می‌توان از دیابت جلوگیری کرد. تاثیر خوب جنسینگ بر کاهش قند خون درمان گیاهی موثری برای از بین بردن نشانه‌های پیش آگهی دیابت است.

رژیم غذایی برای دیابت

طی تحقیقاتی که بین ۳۰۶ نفر بین سنین ۲۰ الی ۶۵ سال صورت گرفت افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ بودند و اضافه وزن داشتند، انسولین مصرف نمی‌کردند. در حدود نیمی از این شرکت کنندگان در یک برنامه کاهش وزن قرار گرفتند و نیمی دیگر از افراد هم تحت مراقبت‌های معمول دیابت زیر نظر پزشک عمومی قرار گرفتند.

افرادی که در دوره کاهش وزن به سر می‌بردند در ابتدای برنامه‌شان هیچ گونه ورزشی نداشتند و تنها با یک رژیم غذایی برای دیابت که کم کالری بود و به کمک سوپ‌ها و . . . طی یک هفته ادامه دادند و پس از یک هفته نیز به رژیم غذایی نرمال بازگشتند. پس از مدتی محققان دریافتند که تقریبا نیمی از شرکت کنندگان که با برنامه کاهش وزن پیش رفته اند، توانسته اند از دیابت رهایی پیدا کنند.

این در حالی بود که گروه مقابل که فقط تحت مراقبت‌های دیابت بودند، تنها تعداد شش نفر توانستند به بهبودی دست یابند و بقیه افراد گروه همچنان با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کردند.

نیمی از ۵۷% شرکت کنندگان وزن زیادی را از دست دادند و به بهبودی دست یافتند. آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ کیلو گرم کاهش وزن داشتند. ۳۴ % شرکت کنندگان نیز وزنی کمتر از ۵ تا ۱۰ کیلوگرم را کم کردند و همچنان به دیابت مبتلا بودند.

این یافته‌ها حاکی از آن است که حتی اگر شخصی در سن ۶ سالگی به دیابت نوع ۲ مبتلا باشد می‌تواند با یک رژیم مناسب آن را مهار کند. بر خلاف دیگر راه‌های کنترل دیابت و رویکردهای دیگر کم کردن وزن از طریق یک رژیم غذایی برای دیابت و ورزش مستمر می‌تواند انعطاف پذیری جهت کاهش دیابت را برای بدن به ارمغان آورد. چاقی با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ همراه است اما به سادگی نمی‌توان گفت که از دست دادن وزن به معنای این است که فرد هرگز به دیابت مبتلا نخواهد شد.

برای کنترل دیابت خرید غذاهای بدون قند را در دستور کار قرار دهید!

سوپرمارکت‌ها مملو از مواد غذایی مضر است به خصوص مواد غذایی که بیماران دیابتی بسیار به آنها علاقمند هستند. بیشتر مواد غذایی که اکنون تولید می‌شوند دارای شکر زیاد و بهتر است بگوییم شکر بیش از حد است. این شکرها جایگزین کربوهیدرات‌ها شده اند که به راحتی می‌توانند قند خون را افزایش دهند.

قبل از اینکه هر ماده غذایی را در سبد خرید خود قرار دهید میزان قند آن را کنترل کنید. در جدول ارزش مواد غذایی هر کالا می‌توانید میزان شکر یا قند آن را بخوانید. به این صورت خرید شما ضرر کمتری برای بیماری شما خواهد داشت.

کم کردن وزن یکی از نکات طلایی در درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری دیابت است
کم کردن وزن یکی از نکات طلایی در درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری دیابت است

کنترل وعده‌های غذایی اصل جدایی ناپذیر برای کنترل دیابت

کم کردن وزن یکی از نکات طلایی در درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری دیابت است. کالری کمتری مصرف کنید تا اگر مانند یک ورزشکار فعالیت نداشتید آن کالری سبب بالا رفتن قند خون نشود. غذاهایی که معده شما را پر کند بخورید و وعده‌های غذایی را افزایش دهید. وعده‌های غذایی بیشتر، غذاهای پرحجم و کم کالری پیشنهاد مناسبی برای مبتلایان به قند خون است.

برای کنترل دیابت ویتامین‌ها را فراموش نکنید

رژیم‌های غذایی اگر به صورت سالم برنامه ریزی شده باشند ویتامین کافی را در بر خواهند داشت. ولی توجه کنید که مکمل‌های غذایی که حاوی ویتامین‌ها هستند به افراد دیابتی بسیار کمک خواهد کرد. مولتی ویتامین‌ها به شما کمک می‌کند تا مواد مورد نیاز بدن کاملا تامین شود و شما نیاز به مصرف بیشتر غذا نباشید.

نقش نوشیدنی‌ها در کنترل دیابت

نوشیدن کافی آب در طی روز برای تمامی افراد به خصوص افراد مبتلا به دیابت از ضروریات است. هیچ گاه آبمیوه را جایگزین آب خوردن نکنید چرا که مضرات فراوانی در بر دارد. یک فنجان آب سیب دارای ۲۵ گرم شکر و ۵/۰ گرم فیبر است که در تشدید دیابت بسیار موثر خواهد بود.

در صورتی که یک عدد سیب ۱۹ گرم شکر و ۵/۴ گرم فیبر دارد که مسلما بسیار بهتر است. اگر مصرف آب کافی نداشتید [su_label type=”success”]هرگز آب میوه‌ها را جایگزین آب نکنید[/su_label]. خود میوه بسیار کم ضررتر خواهد بود.

اجتناب از غذاهای پر چرب برای کنترل دیابت

سعی کنید هر آنچه که می‌خورید چربی کمتر از حد عادی داشته باشد. چربی‌های اشباع شده که در گوشت و لبنیات به وفور یافت می‌شود را محدود کنید و به طور کامل از چربی‌های ترانسفر استفاده کنید. بسیاری از غذاها که به نظر می‌رسد چربی بالایی دارند برای افراد دیابتی مفید است. آجیل که کربوهیدرات بالایی دارد می‌تواند از افزایش قند خون جلوگیری کند. همچنین مصرف آووکادو می‌تواند سندرم متابولیک کمتری را ایجاد کند.

برای کنترل دیابت رژیم مدیترانه‌ای را امتحان کنید

همه کسانی که از این رژیم استفاده می‌کنند تقریبا به آلزایمر و دیابت دچار نمی‌شوند. رژیم مدیترانه‌ای که پیش از این در نت نوشت معرفی شد با توصیه فعالیت بدنی روزانه به ترتیب سرشار از میوه و سبزی، دانه‌های روغنی، گیاهان دارویی به عنوان ادویه و چاشنی، حبوبات ، غلات و ماهی است. به جای ماهی می‌توانید از گوشت سفید پرندگان هم استفاده کنید. شیرینی و گوشت قرمز را فقط ماهی یک بار استفاده کنید.

رژیم کتوژنیک (Ketogenic)

این رژیم متکی بر تغییر منبع انرژی بدن است. در این رژیم کربوهیدرات بسیار کم مصرف می‌شود یا حذف می‌شود. در نتیجه بدن برای انرژی به سراغ منابع دیگر یعنی چربی‌های ذخیره شده ناشی از مصرف کربوهیدرات‌ها می‌رود. هم اکنون رژیم کنو یکی از راه‌های درمانی دیابت محسوب می‌شود.

مراقبت‌های پزشکان برای کنترل دیابت چگونه است؟

می‌توان با یک رژیم مناسب و یادگیری راه‌های کنترل دیابت از این وضعیت برای همیشه رهایی پیدا کنند. این افراد می‌بایست اطلاع داشته باشند که کاهش وزن در ابتدا یک روش عالی برای مبارزه با دیابت نوع ۲ است سپس می‌توان آن را به طور کلی از بین برد. سلول‌های بتا در پانکراس عمر محدودی دارند، آن‌ها هر سال نسبت به سال گذشته شکسته تر و فرتوت تر می‌شوند و در نهایت پس از سال‌ها خراب و نابود می‌شوند.

پزشکان و متخصصان تغذیه می‌توانند با ارائه رژیم غذایی مناسب فرد و البته بررسی غدد، دیابت نوع ۲ را کاهش دهند. این بیماری بین کودکان و نوجوانان بسیار پر خطر شناخته شده است که می‌تواند مشکلات غیر قابل جبرانی را ایجاد کند. در حالی که دیابت نوع ۱ بین کودکان شایع تر می‌باشد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] رژیم دیابت: با یک رژیم مناسب دیابت را به زانو در خواهید آورید

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا