1398-01-03
دانستنی‌های سلامتی

راه های کنترل دیابت : با این روش های ساده دیابت را در مشتتان بگیرید!

راه های کنترل دیابت

کاهش وزن، افت شدید انرژی، تمایل به خوردن غذاهای شیرین، تحریک پذیری، آشفتگی فکری و عدم تمرکز از علائم ابتلا به دیابت است. علت دیابت مقاوم شدن بدن به انسولین است. انسولین هورمونی است که پانکراس تولید می کند تا از گلوکز برای انرژی بدن استفاده نماید.

دیابت یک بیماری طاقت فرسا است که راه های کنترل دیابت و پیشگیری از دیابت و درمان آن یک ضرورت برای همه افرادی است که خطر دیابت آن ها را تهدید می کند. کاهش وزن، افت شدید انرژی، تمایل به خوردن  غذاهای شیرین، تحریک پذیری، آشفتگی فکری و عدم تمرکز از علائم ابتلا به دیابت است. علت دیابت مقاوم شدن بدن به انسولین است. انسولین هورمونی است که پانکراس تولید می کند تا از گلوکز برای انرژی بدن استفاده نماید. اگر شخص مبتلا به قند خون شود، مقاومت بدن به انسولین بالا  می رود، قند به انرژی تبدیل نمی شود و نشانه های بیماری ظاهر می شود. این مقاله تجربه ۱۷ ساله شخصی مبتلا به دیابت است که روزی ۷ تا ۸ بار قند خون خود را کنترل کرده تا دقیقا متوجه شود چه فعالیت‌هایی سطح قند خون را متعادل نگه می دارد. این تجربه گران بها در مورد راه های کنترل دیابت را در نت‌نوشت امروز بخوانید.

بیشتر بخوانید: علائم بالا بودن قند خون و نشانه های تشخیص دیابت را بشناسیم

بیشتر بخوانید: نشانه های اولیه دیابت را بشناسید: درمان دیابت با تشخیص سریع امکانپذیر است

راه های کنترل دیابت و پیشگیری از دیابت

فعالیت ورزشی در هوای آزاد کورتیزول را کاهش می دهد

بیشتر ما چه شاغل باشیم چه نباشیم بیشتر وقت را در فضای داخل ساختمان می گذرانیم. در محیط کار کامپیوتر و در خانه معمولا تلویزیون باعث  نشستن و بی تحرکی  بیش از اندازه می شود. با بی تحرکی بی آن که متوجه باشیم بدن دچار استرس شده سطح هورمون های کورتیزول و آدرنالین در خون افزایش پیدا می کند که منجر به افزایش قند خون می شود.

در حالی که کمی ورزش در محیط خارج از خانه سطح استرس را کاهش می دهد و باعث تحریک بدن به جذب انسولین می شود. در نتیجه فعالیت بدنی، شکر خون راحت تر آزاد شده تبدیل به انرژی می‌شود و یکی از بهترین راه های کنترل دیابت است.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی دیابت با مصرف مواد غذایی کاملا طبیعی

فعالیت ورزشی اندروفین را افزایش می دهد

یکی دیگر از تاثیرات خوب فعالیت بدنی خارج از خانه برای کاهش قند خون و جلوگیری از دیابت و از راه های کنترل دیابت افزایش هورمون اندروفین است. هورمون شادی و کاهش استرس که فقط با نیم ساعت فعالیت در خون افزایش پیدا می کند. اگر بعد از فعالیت ورزشی هوس خوردن شیرینی کردید از شیرینی های با گلایسمی یا گلیسیمیک پایین Glycemic مثل ماست و انواع حبوبات یا توت خشک استفاده کنید. غذاهای پروتئین دار و حاوی فیبر فراوان نیز باعث می شود تا کمتر میل به شیرینی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: رژیم دیابتی ها برای مبارزه با دیابت : با این رژیم دیابت را به زانو درآورید

نور بیشتر برای خواب بهتر

هر چه از نور روز بیشتر استفاده کنید شب بهتر می خوابید. مطالعات نشان داده است افرادی که در محیط های کاری پنجره دار کار می کنند نسبت به  کسانی که در محیط های بسته بدون پنجره کار می کنند ۴۹ دقیقه در شب بیشتر می خوابند. لازم نیست در معرض مستقیم نور طبیعی خورشید باشید فقط کافی است در طی روز تا می توانید از این نور استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: هویج برای دیابتی ها خوب است ؟ دیابتی ها می توانند هویج بخورند ؟

چند پیشنهاد برای ۲۰تا ۳۰ دقیقه فعالیت خارج از خانه

خوشبختانه در حال حاضر پارک‌هایی دارای وسایل ورزشی در بیشتر محله ها ایجاد شده است. برای استفاده از این امکانات کافی است فقط کمی به سلامت خود اهمیت بدهید تا انگیزه کافی برای بیرون رفتن از خانه و استفاده از هوای آزاد و وسایل ورزشی را پیدا کنید.

پیشنهاد زیر توصیه افرادی است که با ورزش و نرمش سطح قند خون خود را کنترل کرده اند:

۵ دقیقه دویدن آهسته ۳۰ ثانیه دویدن سریع

بالا رفتن از پله : هر پا ۲۵ مرتبه ( برای این حرکت می توانید از لبه پیاده رو استفاده کنید)

طناب زدن : ۱۵ بار ( لازم نیست حتما طناب داشته باشید )

پرش با برگشت نرم روی زانو( حالت اسکوات)  ۱۵مرتبه

بالا بردن  زانو : هر پا۲۰ مرتبه

۵ دقیقه دویدن تند

۱ دقیقه دویدن آهسته تا ضربان قلب پایین بیاید

حرکات کششی

یکی از راه های کنترل دیابت این است که اگر امکان بیرون رفتن از خانه را ندارید جایی از فضای خانه را که نور دارد برای انجام این حرکات ورزشی انتخاب کنید. کافی است ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز را به خودتان اختصاص دهید تا دیابت را کنترل کنید.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی نوروپاتی دیابتی (اختلالات عصبی ناشی از دیابت)

طی ۳۵ سال گذشته تعداد بیماران دیابت نوع ۲ در جهان چهار برابر شده است. این تعداد بجز کسانی است که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند ولی خودشان از بیماری خبر ندارند. بیماری مهلک و پیش رونده‌ای که به محض تشخیص باید درمان شود چرا که بیماری دیابت نوع ۲ به دنبالش بیماری دیگری مثل بیماری های چشم، قلب و عروق، اعصاب، کلیه، آلزایمر و پوکی استخوان برای شخص به دنبال دارد. جدای از هزینه گزاف برای بیمار و جامعه، رنج بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن تا پایان عمر گریبان بیمار را هم می گیرد و شاید تنها جمله ای که درباره درمان دیابت نوع ۲ می شنود این است : این بیماری درمان نمی شود باید تا پایان عمر با آن مداوا کنید. ولی نت‌نوشت امروز این خبر را دارد که درمان دیابت با کاهش وزن امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: علائم بالا بودن قند خون و نشانه های تشخیص دیابت را بشناسیم

درمان دیابت با کاهش وزن

سه تحقیق انجام شده توسط پروفسور مایک ئی جی لین Mike E.J. Lean از دانشگاه گلاسکو انگلستان، موسسه دیابت اسکاتلند و نیز بررسی ۰۰۰ر۱۲۰ بیمار در آمریکا با ثبت دقیق نتایج آزمایش خون دوره ای، میزان مصرف دارو، رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی و بررسی دقیق وضعیت بیمار در مدت آزمایش ثابت کرد افرادی که حدود ۱۵ کیلوگرم از وزن خود را کم کرده بودند توانسته بودند بیماری را شکست داده و بهبود کامل از دیابت نوع ۲ به دست بیاورند.

به همین دلیل بسیاری از محققان بر این باورند که داشتن تناسب اندام نه تنها برای کل بدن و احساس بهتری که از نظر روحی روانی به شخص می دهد، مفید است بلکه می تواند به عنوان یکی از درمان های نسبتا قطعی و بی خطر دیابت نوع ۲ و از راه های کنترل دیابت محسوب شود. بخصوص اگر شخص پیش آگهی های ابتلا به قند را دارد یا بیماری قند تازه در او تشخیص داده شده است.

در صورتی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستید ضمن مصرف دارو و انجام آزمایش های دوره ای، حتما هر چه سریع تر نسبت به کاهش وزن و تناسب اندام به طور جدی اقدام کنید. خودتان یک چارت درست کنید. نتیجه آزمایش خون و وزنتان را در آن بنویسید. میزان کالری دریافت شده از غذا، کالری مصرف شده در نتیجه فعالیت های بدنی، و رژیم غذایی‌تان را یادداشت کنید. سعی کنید مثلا رژیم مدیترانه یا سایر رژیم های تناسب اندام را کاملا رعایت کنید. دو تا سه ماه یک بار آزمایش خون و وزنتان را بررسی کنید. به احتمال زیاد شما هم بعد از مدتی پزشکتان یا میزان دارو را کاهش می دهد یا آن را برای همیشه قطع می کند.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی دیابت با مصرف مواد غذایی کاملا طبیعی

درمان دیابت نوع ۲ با دارو

استفاده از دارو یکی از راه های کنترل دیابت است. به محض تشخیص دیابت با آزمایش خون به منظور جلوگیری از صدمات این بیماری مرموز به فوریت دارو تجویز می شود تا بیماری کنترل شود. به بیمار هم گفته می شود که بیماری قابل درمان نیست و باید تا آخر عمر دارو مصرف کند. افراد مبتلا به دیابت معمولا ۶ سال کمتر از افرادی که به دیابت مبتلا نیستند عمر می کنند. در واقع بیمار هم با آگاهی به این که بیماری‌اش درمان نمی شود، در نهایت با مصرف دارو، و رژیم غذایی سعی در کنترل بیماری دارد. با وجود این کم کم عوارض ناشی از بیماری سایر اندام های بدن را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

بیشتر بخوانید: فواید زردچوبه برای دیابت : با زردچوبه دیابت را کنترل و درمان کنید

عدم ثبت اطلاعات مربوط به بیمار

حتی اگر فرد به یک پزشک و به یک کلینیک خاص مراجعه کند در نهایت فقط آزمایش های خون او در دوره‌هایی گرفته شده در پرونده پزشکی‌اش ثبت می شود. در صورتی که کوچکترین تغییرات جسمی و روحی اش باید بررسی و ثبت شود.

بیشتر بخوانید:بهترین زمان خوردن برنج و نان برای عدم افزایش وزن و کنترل دیابت چه موقعی است؟

در حال حاضر دیابت بیش از سی میلیون انسان را در ایالت متحده امریکا تحت تاثیر خود قرار داده است. این بیماری خطرناک می تواند مشکلات بسیاری از جمله بیماری های قلبی عروقی، آسیب های عصبی، آسیب های کلیوی و . . . برای فرد مبتلا به همراه داشته باشد. با داشتن یک رژیم غذایی کامل و دقیق می توان این بیماری مزمن را به خوبی تحت کنترل و درمان قرار داد. کارشناسان بسیاری معتقد هستند که دیابت با یک برنامه رژیم غذایی سخت و سالم کاهش پیدا می کند و از حالت مزمن خارج می شود. بنابراین یکی از راه های کنترل دیابت این است که با یک رژیم غذایی برای دیابت ‌تان فکری کنید!

بیشتر بخوانید: علائم بالا بودن قند خون و نشانه های تشخیص دیابت را بشناسیم

رژیم غذایی برای دیابت

طی تحقیقاتی که بین ۳۰۶ نفر بین سنین ۲۰ الی ۶۵ سال صورت گرفت افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ بودند و اضافه وزن داشتند، انسولین مصرف نمی کردند. در حدود نیمی از این شرکت کنندگان در یک برنامه کاهش وزن قرار گرفتند و نیمی دیگر از افراد هم تحت مراقبت های معمول دیابت زیر نظر پزشک عمومی قرار گرفتند.

افرادی که در دوره کاهش وزن به سر می بردند در ابتدای برنامه‌شان هیچ گونه ورزشی نداشتند و تنها با یک رژیم غذایی برای دیابت که کم کالری بود و به کمک سوپ ها و . . . طی یک هفته ادامه دادند و پس از یک هفته نیز به رژیم غذایی نرمال بازگشتند. پس از مدتی محققان دریافتند که تقریبا نیمی از شرکت کنندگان که با برنامه کاهش وزن پیش رفته اند، توانسته اند از دیابت رهایی پیدا کنند. این در حالی بود که گروه مقابل که فقط تحت مراقبت های دیابت بودند، تنها تعداد شش نفر توانستند به بهبودی دست یابند و بقیه افراد گروه همچنان با این بیماری دست و پنجه نرم می کردند.

نیمی از ۵۷% شرکت کنندگان وزن زیادی را از دست دادند و به بهبودی دست یافتند. آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ کیلو گرم کاهش وزن داشتند. ۳۴ % شرکت کنندگان نیز وزنی کمتر از ۵ تا ۱۰ کیلوگرم را کم کردند و همچنان به دیابت مبتلا بودند.

این یافته‌ها حاکی از آن است که حتی اگر شخصی در سن ۶ سالگی به دیابت نوع ۲ مبتلا باشد می تواند با یک رژیم مناسب آن را مهار کند. بر خلاف دیگر راه های کنترل دیابت و رویکردهای دیگر کم کردن وزن از طریق یک رژیم غذایی برای دیابت و ورزش مستمر می تواند انعطاف پذیری جهت کاهش دیابت را برای بدن به ارمغان آورد. چاقی با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ همراه است اما به سادگی نمی توان گفت که از دست دادن وزن به معنای این است که فرد هرگز به دیابت مبتلا نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: نشانه های اولیه دیابت را بشناسید: درمان دیابت با تشخیص سریع امکانپذیر است

چه زمانی دیابت بروز می کند ؟

دیابت نوع ۲ هنگامی که بدن در برابر اثرات انسولین مقاومت می کند یا زمانی که بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند، بروز می کند. این اختلال سلول ها، پانکراس را تحت تاثیر خود قرار می دهد. نام این دسته از سلول ها ” سلول های بتا ” می باشد. آن ها در نهایت به طور فزاینده ای دچار اختلال می شوند و سبب می شوند که تولید انسولین مدام کمتر شود.

Isobel Murray شصت و پنج ساله می گوید که رژیم غذایی کم کالری برای مدت ۱۷ هفته توانست ۱۶ کیلوگرم وزن او را کاهش دهد و این امر در کاهش علائم دیابت بسیار موثر بود. زمانی که پزشکان به او اعلام کردند که پانکراس اش به خوبی کار می کند بسیار شگفت زده شده بود و انگیزه بسیاری برای ادامه این روند داشت.

با تمام این تحقیقات باز هم اگر مبتلا به دیابت هستید و قصد کاهش وزن دارید حتما قبل از انجام هر گونه اقدامی با پزشک خود مشورت داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ مورد از عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت که همه باید از آنها آگاه باشند!

مراقبت های پزشکان به چه صورت است ؟

افراد دیابتی همواره می اندیشند که زندگی یک فرد دیابتی داشته باشند به صورتی که دیابتی بودن همیشه در ذهن آن ها باقی می ماند. در حالی که می توان با یک رژیم مناسب و یادگیری راه های کنترل دیابت از این وضعیت برای همیشه رهایی پیدا کنند. این افراد می بایست اطلاع داشته باشند که کاهش وزن در ابتدا یک روش جهت مبارزه با دیابت نوع ۲ است سپس می توان آن را به طور کلی از بین برد. سلول های بتا در پانکراس عمر محدودی دارند، آن ها هر سال نسبت به سال گذشته شکسته تر و فرتوت تر می شوند و در نهایت پس از سال ها خراب و نابود می شوند. تمامی پزشکان و متخصصان تغذیه می توانند با ارائه رژیم غذایی مناسب فرد و البته بررسی غدد، دیابت نوع ۲ را کاهش دهند. این بیماری بین کودکان و نوجوانان بسیار پر خطر شناخته شده است که می تواند مشکلات غیر قابل جبرانی را ایجاد کند. در حالی که دیابت نوع ۱ بین کودکان شایع تر می باشد.

بیشتر بخوانید: راه های پیشگیری از دیابت که باید بدانید

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا