دسته ها: روانشناسی و موفقیت

رویاپردازی کنید تا مغز شگفت‌انگیزتان به شما پاداشی فرای انتظارتان بدهد!

معمولا خیال پردازی با رویاپردازی اشتباه گرفته می شود. در صورتی که خیال بافی شما را از واقعیت دور می…

اشتراک گذاری

رویاپردازی چیز بدی نیست. این خیال پردازی است که خوب نیست و شخص را از کار و زندگی می اندازد و انگیزه های حرکت را از او می گیرد. ولی رویاپردازی نه تنها بد نیست که از نظر روان شناسی خیلی هم خوب است و شما را در رسیدن به آرزوها و یادگرفتن مهارت‌ها و تجربه‌های جدید زندگی کمک می کند.

تاثیر رویاپردازی را در موفقیت و بهتر زندگی کردن  در نت‌نوشت امروز بخوانید.

رویاپردازی و مغز شگفت انگیز

پروفسور روان شناس اریک شوماخر Eric Schumacher معتقد است افرادی که ظرفیت مغزی بالایی دارند یک لحظه هم نمی توانند دست از تفکر و اندیشه دست بردارند. این جمله خیلی معنا دارد. چون مغز همیشه حتی موقع خواب فعال است. از نظر علمی هم ثابت شده است باید مدام مغز را با افکار تغذیه کنیم تا فعال باقی بماند و خسته نشود. چون وقتی کار خاصی انجام ندهیم یا مطالعه نکنیم، مغز خودش شروع به گشت و گذار می کند و سعی می کند خوراک پیدا کند. و اگر خوراک خوبی به آن نرسد مجبور است با هر چه دم دستش می رسد خودش را مشغول نگاه دارد.

طی صدها تحقیق که توسط پروفسور شوماخر و بسیاری دیگر هنگام انجام ام آر آی از مغز افراد گرفته شده ثابت شده است  برای انجام هر کاری چند قسمت از مغز با یک دیگر تعامل دارند و بدون همکاری این قسمت ها فرد نمی تواند حتی یک قدم بردارد.

در آزمایش دیگری برای اندازه گیری توانایی‌هایی مثل خلاقیت و تفکر از افراد درخواست شد قبل از انجام تکالیف یا مهارتی ابتدا در مورد آن رویاپردازی کنند. تعجب برانگیز نبود که بعد از رویاپردازی وقتی آن کار را انجام می دادند آن را بهتر و سریع تر یاد می گرفتند و کمتر احتمال داشت آن را فراموش کنند.

همه این آزمایش ها نشان داد برای انجام هر کاری حتی یک کار ساده، قسمت های مختلفی از مغز با هم همکاری تنگاتنگی دارند. از آن جا که برخلاف باور عموم ۱۰۰ درصد مغز همیشه در همه حال مورد استفاده است، وقتی که کار خاصی انجام نمی دهید یا فکر نمی کنید طبیعی است که مغز به سراغ لالالند یا سرزمین رویاهایش می رود. پس چه بهتر به جای افکار بیهوده آن را با رویاپردازی های مفید فعال نگه داریم و تغذیه اش کنیم.

ورزش فکری

اگر در باره مهارتی که دوست دارید یاد بگیرید رویاپردازی کنید نه تنها بعد آن مهارت را بهتر و سریع تر یاد می گیرید بلکه مغز را ورزش داده اید تا بزرگتر و قوی شود و سریع تر عکس‌العمل نشان دهد.

با تحقیقاتی که Jonathan Smallwood از موسسه شناخت و علم مغز ماکس پلانک Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Science  انجام داد مشخص شد که رویاپردازی ارتباط مستقیم با کارکرد حافظه دارد. حتی از آن بیشتر رویاپردازی حافظه را قوی تر هم می کند. در این تحقیق از شرکت کنندگان درخواست شد بدون نیاز به دقت کار ساده ای را انجام دهند. مثلا هر وقت نفس می کشند یا حرف خاصی را روی صفحه کامپیوتر می بینند، دکمه کامپیوتر را فشار دهند. بعد از آن‌ها خواسته شد وقتی در حال حل مسائل ریاضی بودند حرف خاصی را بخاطر بسپارند. مشخص شد افرادی که اعلام کردند بیشتر رویاپردازی می کنند در انجام حل تکالیف بهتر و سریع تر عمل می کردند.

پس از حالا به بعد برای تقویت مغزتان وقتی در حال انجام کار ساده ای هستید که نیاز به تفکر و دقت ندارد مثل واکس زدن کفش‌تان یا حتی وقتی بی حوصله هستید و کنار پنجره نشسته اید؛ در مورد چیزهایی که دوست دارید  رویاپردازی کنید، در ذهن خودتان از مهارتی که دوست دارید یاد بگیرید و جایی که دل‌تان می خواهد بروید تصویر بسازید. بدون شک دیر یا زود آن را تجربه خواهید کرد. یادتان باشد رویا پردازی و نه خیال بافی.

منبع :

curiosity.com

 

 

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

برچسب ها: featuredتصویر سازیتغذیه مغز با افکار خوبتقویت حافظهتقویت مغزتقویت کردن مغزحافظهخلاقیتخیال بافیروانشناسیرویاپردازیقانون جذبقوی شدن حافظهلالالندمغزمغز همیشه فعالموفقیتورزش فکریکارکرد مغز

آخرین مطالب

  • ادبیات جهان

معرفی کتاب سیر عشق نوشته آلن دوباتن فیلسوف و مجری ۴۷ ساله سوئیسی

کتاب سیر عشق به رابطه ی یک زن و مرد به نام های ربیع و کِرستن می پردازد که در… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • سینمای جهان

مروری بر سبک و آثار اینگمار برگمن ؛ دقت کن، کندتر باش؛ عجله نکن.”

فضای فیلم‌های اینگمار برگمن تیره و تار است درست مانند زمان‌هایی که در اسکاندیناوی خورشید غروب نمی‌کند. برگمن خیلی دوست ندارد… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم Ocean’s 8 یا ۸ یار اوشن ساخته‌ی گری راس ؛ اگه میتونی منو بگیر…

تجربه ی حسی موفقی که در فیلم Ocean's 8 شکل می گیرد، حاصل همذات پنداری جذاب و آرامش بخش تماشاگر… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش جفت کردن اپل واچ با گوشی اندرویدی !

اگر به دنبال جفت کردن اپل واچ با گوشی اندرویدی هستید، آموزش زیر میتواند به کمک شما بیاید. البته قبل از… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • آموزشی

مشکل خالی شدن باتری آیفون را با این روش ها حل کنید!

اگر از آیفون های قدیمی استفاده می کنید احتمالا با به روز رسانی های جدید آیفون شاهد مشکل خالی شدن… بیشتر بخوانید

13 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش ویدیویی حل مکعب روبیک ؛ قهرمان راز سرعت در این بازی را به شما آموزش می‌دهد!

برای بسیاری مکعب روبیک یا Rubik's Cube مثل یک اسباب بازی ساده به نظر می رسد، اما پس از شروع… بیشتر بخوانید

13 ساعت قبل