1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

آیا رژیم گیاهخواری سلامتی روان را به خطر می‌‌اندازد؟

Health

آیا حقیقتا کاهش مصرف گوشت و پیروی از یک رژیم گیاه خواری می تواند سلامت جسم و روان را تضمین کند ؟

رژیم های غذایی گیاهی سبب کاهش ابتلا به سرطان های مختلف خواهد شد. حذف گوشت به طور کامل از رژیم غذایی منجر به فراوانی منافع بهداشتی در محیط زیست و زندگی بشر می شود.

آیا حقیقتا کاهش مصرف گوشت و پیروی از یک رژیم گیاه خواری می‌تواند سلامت جسم و روان را به خطر بیندازد و آیا ارتباطی میان رژیم گیاهخواری و بیماری های روانی وجود دارد؟

رژیم های غذایی گیاهی سبب کاهش ابتلا به سرطان های مختلف خواهد شد. حذف گوشت به طور کامل از رژیم غذایی منجر به فراوانی منافع بهداشتی در محیط زیست و زندگی بشر می‌شود. هر چند که حذف کردن گوشت از برنامه غذایی می تواند با خطرات روحی از جمله هراس، افسردگی و اختلالات اضطرابی همراه باشد ولی می توان با اطلاعات کاملا دقیق و کافی این رژیم را پایه گذاری کرد و سلامت جسم و روح را به دست آورد.

ممکن است که تصمیم بگیرید تا رژیم غذایی‌تان را به سمت حذف کردن گوشت هدایت کنید. این مسئله می تواند به دلیل اعتقادات مذهبی، نگرانی از رفاه حیوانات یا حتی فقط تمایل به پیروی از یک رژیم ساده باشد. بسیاری از افراد نیز هستند به دلیل این که نمی‌توانند مدام گوشت مصرف کنند این تصمیم را می‌گیرند. این تصمیم با واقعیاتی سخت و آسان همراه است که می‌بایست به خوبی از آن مطلع باشید. مثلا این که همیشه باید از محصولات تازه و در دسترس مصرف کنید. در طول تمامی سال از گیاهان موجود در همان فصل می توانید میل کنید. این تغییر در فرهنگ آشپزی تاثیر خواهد گذاشت و . . .

در روزنه روشن‌تر رژیم غذایی گیاه خواری می توانیم به این مسئله اشاره کنیم که مواد مغذی موجود در گیاهان، اثرات بسیار مثبتی برای سلامتی شما به ارمغان خواهند آورد. از جمله این که خطر ابتلا به بیماری‌های قلب، دیابت نوع ۲، انواع سرطان و بسیاری از بیماری های دیگر کاهش پیدا می‌کند. تنها مسئله نگران کننده در این مسیر خطر بهداشت روانی به دلیل رفتن به سمت یک رژیم غذایی بدون گوشت است!

در نت‌نوشت، امروز مفصلا رابطه رژیم گیاهخواری و بیماری های روانی را بررسی خواهیم کرد!

آیا میان رژیم گیاهخواری و بیماری های روانی ارتباطی وجود دارد؟

رژیم گیاهخواری و بیماری های روانی

تحقیقات در مورد خطرات احتمالی روان شناختی یک رژیم گیاهخواری بسیار کم و محدود است. اما طبق یک مطالعه استرالیایی از شرکت کنندگان گیاه خوار که دید تقریبا مثبتی به این رژیم نداشتند نتایجی به دست آمده است که به این ترتیب است :

گیاهخواران ۱۸% بیشتر از افراد دیگر به افسردگی مبتلا می‌شوند.

گیاهخواران ۲۸% بیشتر از دیگران به حملات ناگوار روانی از جمله اضطراب ابتلا پیدا می‌کنند.

گیاهخوران ۱۵% بیشتر از دیگران احتمال بروز اختلالات روانی اضطرابی را تجربه خواهند کرد.

برخی از متخصصان سلامتی معتقد هستند افراد گیاه خواری که به بیماری روانی مبتلا می‌شوند به آنچه که می‌خورند بیش از حد علاقه‌مند و نزدیک می‌شوند. این مسئله به نوبه خود می‌تواند سبب افزایش علائم اختلالات روانی باشد و ارتباط میان رژیم گیاهخواری و بیماری های روانی باشد.

اضطراب و گیاه خواری

حملات اضطرابی در افراد گیاه خوار بیشتر از گوشتخواران مشاهده شده است.

طی یک تحقیق و مطالعه علمی در زمینه بهداشت روان،  دو گروه از افراد که گیاه خوار و گوشتخوار بودند بررسی و مقایسه شدند. این مطالعه نشان داد که مشکلات روان شناختی بیشتری در بین گیاه خواران وجود دارد. طبق آمار به دست آمده ۳۱ % از گیاه خواران علائم اختلال اضطرابی داشتند. در حالی که این رقم بین گوشتخواران تنها ۱۳ % بود.

کمبود مواد مغذی یکی از دلایل احتمالی اضطراب در بین افراد گیاه خوار است. از سوی دیگر استرس و نگرانی که بین این افراد وجود دارد مربوط به عادات غذا خوردن است که به دلیل ضعف های اجتماعی که در انتخاب نوع غذا خوردن این افراد رخ می دهد منجر به علل ذهنی و مشکلات روانی خواهد شد.

گیاه خواری و افسردگی

رژیم گیاهخواری و بیماری های روانی

در یک مطالعه که بین افراد گیاه خوار و گوشتخوار انجام شد. ۲۴ % از شرکت کنندگان گیاه خوار علائم افسردگی را در خود داشتند و این علائم را احساس کرده بودند. اما تنها ۱۰% گوشتخواران این حالت ها را تجربه کرده بودند. به احتمال بسیار قوی کمبود سطح ویتامین B12 می تواند سبب بروز این حالت شود.

افرادی که روش گیاه خواری را انتخاب می کنند مواد مغذی مانند ویتامین های گیاهی و حیوانی را دریافت می کنند. اما بعضی از مواد مغذی مانند ویتامین های D3 و یا B12 که نیاز مبرم مغز انسان است را به خوبی دریافت نخواهند کرد. این ویتامین های ضروری از پروتئین های حیوانی به دست می آیند. زمانی که بدن با کمبود آن مواجه شود سطح گلوتامات پایین می آید و سبب بروز احساس افسردگی و اختلال وسواسی می گردد.

کمبود ویتامین B12 با افسردگی رابطه مستقیم دارد. این ماده مغذی نوسانات خلق و خوی شما را به خوبی کنترل و تنظیم می کند. کمبود آهن یا روی نیز می تواند برای مغز مشکل ساز باشد. این دو عنصر در گوشت یافت می شوند. همچنین خطرات بهداشتی روانی را نیز از بین برده و کمبودشان سبب اختلالات در اشتها و کم خونی می شود.

بنابراین می توان گفت که رژیم های گیاهی که کمبود مواد مغذی را شامل می شوند، می توانند بسیار مضر و خطرناک محسوب شوند.

در حقیقت نمی توان گفت که رژیم گیاهخواری را باید به طور کلی رد و انکار کرد. اما  آنچه که مسلم و مشخص است این است که سلامت  را تا میزان بسیار زیادی تحت تاثیر قرار داده و دچار اختلال و مشکل می کند. بیشتر گیاه خواران کمبود ویتامین B12 و D3، آهن و روی دارند. در صورتی که این رژیم را در برنامه غذایی خود قرار داده‌اید نیز مطمئن شوید که بیشتر مواد مغذی به خصوص این چند ویتامین در آن به میزان کافی وجود داشته باشد.

میزان ویتامین‌های مورد نیاز انسان‌ها به این ترتیب می باشد:

ویتامین D3  برای بزرگسالان مرد و زن ۶۰۰ میکرو گرم در روز

ویتامین B12 برای بزرگسالان مرد و زن ۲٫۴ میکروگرم در روز

آهن  برای افراد میانسال ۸ میلی گرم در روز

روی برای مردان بزرگسال۱۱ میلی گرم و برای زنان بزرگسال ۸ میلی گرم در روز

این مقادیر می تواند بر اساس سن و وزن و یا بیماری متغیر باشد. همچنین به یاد داشته باشید زنان باردار و شیرده نیز می بایست طبق نظر پزشک از این ویتامین‌ها استفاده کنند. شما می توانید بدون این که تغییری در روش تغذیه خود ایجاد کنید با پیروی از یک رژیم گیاه خواری مغذی از هر گونه اختلالات احساسی و مشکلات روانی پیشگیری کرده و سلامتی را در بدن خود به خوبی حفظ کنید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا