دانستنی‌های سلامتی

ریه سیگاری ها قبل و پس از ترک سیگار چه وضعی خواهد داشت؟

تاثیرات مخرب سیگار بر کل اعضای بدن بر کسی پوشیده نیست ولی وقتی نوبت به دستگاه تنفسی و ریه سیگاری ها می‌رسد حقایق وحشتناک تری از مضرات سیگار روشن می‌شود.

به محض کشیدن سیگار مواد شیمیایی به لایه ظریف نایچه‌ها وارد می‌شود و آن‌ها را متورم می‌کند و خراش می‌دهد. تا چند ساعت بعداز کشیدن سیگار نایچه‌ها که کارشان بیرون راندن مواد زائد از ریه است حرکت طبیعی ندارند و به کندی حرکت می‌کنند.

در واقع برای مدتی فلج می‌شوند و توانایی بیرون راندن مواد اضافی ریه مثل ترشحات یا حتی ذرات گرد و غبار را از ریه ندارند.

ریه سیگاری‌ ها چه وضعی دارد؟

ریه سیگاری‌ ها ضخیم تر بوده و موکوس بیشتری ترشح می‌کند. این ترشحات به دلیل فلج شدن نایچه‌ها در مجراهای ریه گیر می‌افتد، آن‌ها را بسته و باعث سرفه می‌شود.

بیرون نرفتن این ترشحات به بروز انواع عفونت از جمله برونشیت منجر می‌شود.

ریه سیگاری‌ها
کدام را ترجیح می‌دهید؟

آیا ریه سیگاری‌ ها پس از ترک به حالت اولیه بر می‌گردد؟

به محض ترک سیگار اتفاقات خوبی در ریه سیگاری‌ ها می‌افتد. التهابات سطح ریه و نای از بین می‌رود و سلول‌ها ترشحات کمتری دارند. نایچه‌های جدید به سرعت رشد می‌کنند تا ترشحات مانده در ریه را به بیرون برانند.

چند روز تا چند هفته بعد از ترک سیگار، فرد متوجه می‌شود راحت تر تنفس می‌کند. در واقع با سیگار کشیدن منوکسید کربن با سلول‌های خونی همراه می‌شود و مانع از تنفس راحت می‌شود.

وقتی سیگار نمی‌کشید این اکسیژن است که با سلول‌های خون همراه می‌شود.

علاوه بر آن به دلیل رفع التهاب نای و نایچه‌ها و شش‌ها و باز شدن فضای بیشتر برای عبور هوا، فرد راحت تر تنفس می‌کند از دیگر اتفاقات خوب بعد از ترک سیگار است. چرا که باعث می‌شود کلیه سموم باقی مانده در ریه سیگاری‌ ها و ترشحاتی که آن جا مدفون شده اند خارج و ریه‌ها پاک شود.

از دیگر مزایای ترک سیگار خطر ابتلا کم تر به سرطان است. مثلا ۱۰ سال بعد از ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه ۵۰ درصد کم تر می‌شود.

ولی متاسفانه خطر ابتلا به سرطان برای افراد سیگاری کامل از بین نمی‌رود. به همین دلیل است بیماری که ۱۰ سال بعد از ترک سیگار سرطان ریه می‌گیرد با تعجب می‌گوید من که سیگار نمی‌کشم و پزشک حتما از او می‌پرسد قبلا سیگاری بودید؟

ریه سیگاری ها مثل اول نمی‌شود!

بدن توانایی خوبی در ترمیم اعضای صدمه دیده ناشی از سیگار دارد
بدن توانایی خوبی در ترمیم اعضای صدمه دیده ناشی از سیگار دارد

بدن توانایی خوبی در ترمیم اعضای صدمه دیده ناشی از سیگار دارد. ولی همه صدمات قابل ترمیم نیست.

بلایی که سیگار کشیدن سر ریه‌ها می‌آورد ارتباط مستقیم با تعداد سیگاری دارد که فرد در روز می‌کشد. پس هر چه تعداد پاکت‌ها بیشتر ، صدمات به دستگاه تنفسی شدیدتر.

ریه خوب می‌داند چطور از بافت خود محافظت کند و صدمه‌های ناشی از سیگار کشیدن را کمتر نماید. ولی وقتی مدام درمعرض دود سمی سیگار قرار می‌گیرد کم کم این قابلیت خود را از دست می‌دهد.

یک سیگاری قهار حتما پیامدهای آمفیزم را خواهد دید. آمفیزم که نوعی حالت ریوی با علایم انسداد مجاری تنفسی دوره‌ای است.

این شرایط بخشی از ریه را به نام کیسه هوایی خراب می‌کند و در نتیجه ریه نمی‌تواند کار اصلی خود یعنی تبادل اکسیژن با دی اکسید کربن را انجام دهد. یعنی فرد هم نفس کم می‌آورد هم در تنفس مشکل پیدا می‌کند.

وقتی ریه سیگاری ها به این مرحله می‌رسد، دیواره‌های آن قدرت انعطاف پذیری و شکل طبیعی خود را از دست می‌دهد و به زحمت می‌تواند هوای سمی موجود در خود را به خارج بیرون دهد.

وقتی ریه به این مرحله رسید دیگر نمی‌توان آن را درمان کرد. عکس MRI از چنین ریه‌ای ثابت کرد ;i هر چند این بیماری بعد از ۲۰ تا ۳۰ سال در فرد سیگاری بروز می‌کند ولی تخریب کیسه‌های هوایی ریه یکی دو سال بعد از شروع اولین سیگار آغاز می‌شود.

ولی هیچ وقت دیر نیست. هر سنی هستید همین الان سیگار و قلیان را برای همیشه کنار بگذارید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] عوارض سیگار: با سیگار اینگونه بدن و سلامتی تان را به خطر می‌اندازید!

منبع +

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. بعد از ترک سیگار فرد سیگاری خیلی سرفه می‌کند و سینه فرد صاف نمی شود، برای کاهش سرفه و صاف شدن سینه چه باید کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا