دانستنی‌های سلامتی

ریه سیگاری ها پس از ترک سیگار چه وضعی خواهد داشت؟

ریه سیگاری ها

تاثیرات مخرب سیگار بر کل اعضای بدن بر کسی پوشیده نیست ولی وقتی نوبت به دستگاه تنفسی و ریه سیگاری ها می رسد حقایق وحشتناک تری از مضرات سیگار روشن می شود. به محض کشیدن سیگار مواد شیمیایی به لایه ظریف نایچه ها وارد می شود و آن‌ها را متورم می کند و خراش می دهد.

تاثیرات مخرب سیگار بر کل اعضای بدن بر کسی پوشیده نیست ولی وقتی نوبت به دستگاه تنفسی و ریه سیگاری ها می رسد حقایق وحشتناک تری از مضرات سیگار روشن می شود. به محض کشیدن سیگار مواد شیمیایی به لایه ظریف نایچه ها وارد می شود و آن‌ها را متورم می کند و خراش می دهد. تا چند ساعت بعداز کشیدن سیگار نایچه ها که کارشان بیرون راندن مواد زائد از ریه است حرکت طبیعی ندارند و به کندی حرکت می کنند. در واقع برای مدتی فلج می شوند و توانایی بیرون راندن مواد اضافی ریه مثل ترشحات یا حتی ذرات گرد و غبار را از ریه ندارند.

بیشتر بخوانید: دلیل سرطان زا بودن سیگار را اینجا بخوانید!

بیشتر بخوانید: جایگزین سیگار به نام برگ کراتوم

ریه سیگاری ها

ریه سیگاری ها ضخیم تر بوده و موکوس بیشتری ترشح می کند. این ترشحات به دلیل فلج شدن نایچه ها در مجراهای ریه گیر می افتد، آن‌ها را بسته و باعث سرفه می شود. بیرون نرفتن این ترشحات به بروز انواع عفونت از جمله برونشیت منجر می شود.

بیشتر بخوانید: خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار؟ تنباکو یا نیکوتین؟

بیشتر بخوانید: خطر تنهایی از سیگار کشیدن و چاقی بیشتر است!

ریه سیگاری ها

کدام را ترجیح می دهید؟

ریه سیگاری ها به حالت اولیه بر می گردد؟

به محض ترک سیگار اتفاقات خوبی در ریه سیگاری ها می‌افتد. التهابات سطح ریه و نای از بین می رود و سلول‌ها ترشحات کمتری دارند. نایچه های جدید به سرعت رشد می کنند تا ترشحات مانده در ریه را به بیرون برانند.

بیشتر بخوانید: خطر شوینده های شیمیایی خانگی برای ریه ها بیشتر از سیگار است!

چند روز تا چند هفته بعد از ترک سیگار، فرد متوجه می شود راحت تر تنفس می کند. در واقع با سیگار کشیدن منوکسید کربن با سلول های خونی همراه می شود و مانع از تنفس راحت می شود.

وقتی سیگار نمی کشید این اکسیژن است که با سلول های خون همراه می شود. علاوه بر آن به دلیل رفع التهاب نای و نایچه ها و شش ها و باز شدن فضای بیشتر برای عبور هوا، فرد راحت تر تنفس می کند از دیگر اتفاقات خوب بعد از ترک سیگار است. چرا که باعث می شود کلیه سموم باقی مانده در ریه سیگاری ها  و ترشحاتی که آن جا مدفون شده اند خارج و ریه ها پاک شود.

از دیگر مزایای ترک سیگار خطر ابتلا کم تر به سرطان است. مثلا ۱۰ سال بعد از ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه ۵۰ درصد کم تر می شود.

ولی متاسفانه خطر ابتلا به سرطان برای افراد سیگاری کامل از بین نمی رود.  به همین دلیل است بیماری که ۱۰ سال بعد از ترک سیگار سرطان ریه می گیرد با تعجب می گوید من که سیگار نمی کشم و پزشک حتما از او می پرسد قبلا سیگاری بودید؟

بیشتر بخوانید: ترک سیگار با داروی گیاهی استویا

بیشتر بخوانید: چگونه با نوجوان سیگاری و قلیانی صحبت کنیم ؟

همه چیز مثل اول نمی شود!

بدن توانایی خوبی در ترمیم اعضای صدمه دیده ناشی از سیگار دارد. ولی همه صدمات قابل ترمیم نیست. بلایی که سیگار کشیدن سر ریه ها می آورد ارتباط مستقیم با تعداد سیگاری دارد که فرد در روز می کشد. پس هر چه تعداد پاکت ها بیشتر ، صدمات به دستگاه تنفسی شدیدتر.

ریه خوب می داند چطور از بافت خود محافظت کند و صدمه های ناشی از سیگار کشیدن را کمتر نماید. ولی وقتی مدام درمعرض دود سمی سیگار قرار می گیرد کم کم این قابلیت خود را از دست می دهد.

بیشتر بخوانید: هرگز وارد اتاقی که در آن سیگار و قلیان کشیده شده نشوید، به این دلیل!

بیشتر بخوانید: آیا سیگار الکترونیک می تواند جایگزین سیگار شود؟

یک سیگاری قهار حتما پیامدهای آمفیزم را خواهد دید. آمفیزم  که نوعی حالت ریوی با علایم انسداد مجاری تنفسی دوره ای است. این شرایط بخشی از ریه را به نام کیسه هوایی خراب می کند و در نتیجه ریه نمی تواند کار اصلی خود یعنی تبادل اکسیژن با دی اکسید کربن را انجام دهد. یعنی فرد هم نفس کم می آورد هم در تنفس مشکل پیدا می کند.

وقتی ریه به این مرحله می رسد، دیواره های آن قدرت انعطاف پذیری و شکل طبیعی خود را از دست می دهد و به زحمت می تواند هوای سمی موجود در خود را به خارج بیرون دهد.

وقتی ریه به این مرحله رسید دیگر نمی توان آن را درمان کرد. عکس MRI از چنین ریه ای ثابت کرد ;i هر چند این بیماری بعد از ۲۰ تا ۳۰ سال در فرد سیگاری بروز می کند ولی تخریب کیسه های هوایی ریه یکی دو سال بعد از شروع اولین سیگار  آغاز می شود.

ولی هیچ وقت دیر نیست. هر سنی هستید همین الان سیگار و قلیان را برای همیشه کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید: روش های علمی ترک سیگار

بیشتر بخوانید: سرطان ریه در افراد غیر سیگاری به این دلایل است؛ مهمترین علل ابتلا به سرطان ریه را بشناسید

بیشتر بخوانید: ریه سیگاری ها پس از ترک سیگار چه وضعی خواهد داشت؟

منبع : Live Science

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا