1398-01-02
دانستنی‌های سلامتی

خواص زردچوبه : اکسیر سلامتی به نام کورکومین زردچوبه را دست کم نگیرید

خواص زردچوبه

از خواص زردچوبه هرچه که می گوییم باز هم کم است. زردچوبه پودری است که از ریشه گیاه زردچوبه به دست می آید. گیاه زردچوبه از خانواده زنجبیل است. زردچوبه ادویه ای طلایی رنگ است با طعم و عطری عالی. طعم آن تند و تلخ و گرم و عطر آن چیزی شبیه پرتقال و زنجبیل است.

از خواص زردچوبه هرچه که می گوییم باز هم کم است. زردچوبه پودری است که از ریشه گیاه زردچوبه به دست می آید. گیاه زردچوبه از خانواده زنجبیل است. زردچوبه ادویه ای طلایی رنگ است با طعم و عطری عالی. طعم آن تند و تلخ و گرم و عطر آن چیزی شبیه پرتقال و زنجبیل است. به همین خاطر در اکثر غذاها به عنوان ادویه از آن استفاده می شود. علاوه بر طعم و عطر، این ادویه برای سلامتی بدن انسان بسیار مفید است اما خیلی از مردم این فواید را نمی دانند. در ادامه از خواص زردچوبه در نت نوشت خواهیم گفت.

بیشتر بخوانید: عوارض مصرف زیاد زردچوبه

خواص زردچوبه :

ضد التهاب

از خواص زردچوبه می توان به ترکیبی به نام کورکومین (curcumin) که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی محسوب می شود اشاره کرد. این آنتی اکسیدان قابلیت مبارزه با انواع التهاب در بدن انسان را دارد. التهاب علت بسیاری از بیماری ها نظیر ورم مفصل، بیماری های التهابی روده، پانکراتیت یا همان التهاب پانکراس و یوئیت قدامی مزمن است.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی ضد التهاب بسیار قوی را بشناسید

حفاظت از مغز انسان

از خواص زردچوبه وجود کورکومین است که موجب افزایش شناخت در انسان می شود. منظور از شناخت، عملکردهای (functions) روان‌شناختی فرد می‌باشد. شناخت به توصیف، اکتساب، ذخیره سازی، تبدیل، و مورد مصرف قرار دادن دانش می‌پردازد. عوامل مختلفی همچون ادراک، حافظه، زبان، استدلال و تصمیم گیری از جمله فرایندهای ذهنی هستند که در مراحل گوناگون شناخت دخالت دارند.

اختلال در شناخت منجر به بروز بیماری هایی از قبیل آلزایمر و زوال عقل می گردد. این بیماری ها ناشی از پایین بودن سطح نوتروفین های مشتق شده از مغز (BDNF) است. کورکومین موجود در زردچوبه باعث افزایش سطح این نوتروفین ها شده و سبب به تاخیر افتادن و حتی معکوس شدن روند این بیماری ها می شود.

کورکومین از جمله عناصر بسیار فعال در زردچوبه است که نقش بسیار مهمی در بهبودی بیماری آلزایمر و پارکینسون دارد. آسیب های مغزی که از سکته های مغزی ناشی می شود نیز نیاز شدید به کورکومین جهت بازگشت به حالت اولیه دارند. کورکومین در زرد چوبه بیشتر از هر ماده غذایی دیگر وجود دارد

بیشتر بخوانید: علت های آلزایمر و زوال عقل

کاهش ریسک ابتلا به سرطان از خواص زردچوبه است!

فعالیت کورکومین علیه سرطان خون و لنفوم، سرطان دستگاه گوارش، سرطان دستگاه تناسلی، سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان سر و گردن سلول های سنگفرشی، سرطان ریه، سرطان پوست، سرطان مغز و اعصاب، و سارکوم نشان دهنده توانایی این آنتی اکسیدان در هدف قراردادن بسیاری از سرطان ها می باشد. محیط قلیایی بدن برای رشد سلول های سرطانی بسیار نامناسب است. در واقع می توان گفت که سلول های سرطانی در محیط های اسیدی بهتر رشد می کنند. شما با کنترل تغذیه می توانید متوجه شوید که بدنتان قلیایی یا اسیدی است. از آنجا که زرد چوبه از عناصری است که به شدت قلیایی است، تاثیر مثبتی بر بدن دارد. به خصوص وقتی که جهت درمان سلول های سرطانی به کار رود. زرد چوبه تا حد زیادی می تواند محیط بدن را قلیایی کرده و محیط را برای رشد سلول های سرطانی نا مناسب کند.

بهبود عملکرد دستگاه گوارش و کمک به هضم غذا

تنها مصرف مقدار کمی از این زردچوبه می تواند به بهبود بیماری های گوارشی مانند دیر هضم شدن غذا، گاز معده، نفخ و التهاب دستگاه گوارش کمک کند. البته افرادی که دچار بیماری های کیسه صفرا هستند از مصرف زردچوبه به علت تحریک زیاد باید خودداری کنند. ورود زردچوبه به سیستم گوارش سبب بالا رفتن توانایی این سیستم می شود. درمان مشکلات گوارشی از جمله التهابات اعضا گوارشی، نفخ معده و مشکلات صفراوی از طریق زردچوبه قابل حل شدن است.

سلامت قلب و عروق

کورکومین موجب کاهش کلسترول بد (LDL) حذف پلاک های شرایین و جلوگیری از لخته خون می شود. مطالعات بر روی فواید دیگر کورکومین بر روی قلب انسان ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: فواید زردچوبه برای قلب

کمک به آرتریت (ورم مفاصل)

کورکومین دارای خواص ضد درد مفاصل نیز هست. در یک مطالعه بر روی ۴۵ نفر بیمار نشان داده شده که مصرف زردچوبه در این نوع بیماران باعث بهبود علائم آرتروز تا حد زیادی شده است.

محافظت از کبد

یکی از خواص زردچوبه حفاظت از کبد است.این گیاه در کاهش آسیب دیدگی های کبدی که از مصرف بیش از حد الکل ناشی شده است بسیار تاثیر دارد. زرد چوبه می تواند بیماری های کبدی، سطوح بالای سمی بودن و سیروز کبدی را درمان کند. همچنین جهت کاهش آسیب رادیکال های آزاد شده از طریق کبد این ادویه بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی دوستدار کبد

زرد چوبه علیه پیری

پیری و کهولت سن امری اجتناب ناپذیر است اما با مصرف بسیاری از مواد غذایی تا حدی می توان آن را به تعویق انداخت. یکی از خواص زردچوبه این است. کورکومین در این مورد نیز دخالت می کند. کورکومین مانع از التهاب در بدن می شود و از بروز التهابات جلوگیری کرده و مانع از بروز پیری می شوند.

بیشتر بخوانید: فواید زردچوبه برای دیابت

معجون سلامتی با استفاده از خواص زردچوبه

با ترکیب این چند ماده غذایی می توانید یک معجون برای سلامتی خود تهیه کنید.

آب، لیمو ترش، زردچوبه، زنجبیل، دارچین

نیمی از یک لیمو ترش را آبگیری کنید همراه با ۱ قاشق چای خوری زنجبیل و ۱ قاشق غذا خوری زردچوبه مخلوط کرده و یک لیوان بریزید. نصف لیوان را آب جوش و نیمی دیگر را آب سرد ریخته در صورت تمایل کمی دارچین هم به آن اضافه کنید.

این معجون که برای سلامتی شما بسیار بسیار سودمند است را هر روز میل کنید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا