1397-11-29
دانستنی‌های سلامتی

فواید زردچوبه برای قلب : زردچوبه نمی‌گذارد پایتان به مطب دکتر قلب برسد!

فواید زردچوبه برای قلب

یک مطالعه بر روی ۳۲ خانم درباره فواید زردچوبه برای قلب نشان داد که مصرف یک قاشق چای خوری زردچوبه به صورت روزانه به اندازه‌ی یک ساعت ورزش در سلامت و قدرت قلب مؤثر است.

یک مطالعه بر روی ۳۲ خانم درباره فواید زردچوبه برای قلب نشان داد که مصرف یک قاشق چایخوری زردچوبه به صورت روزانه به اندازه‌ی یک ساعت ورزش در سلامت و قدرت قلب موثر است. زردچوبه به لطف وجود ترکیبی به نام کورکومین به مقابله با التهاب و آسیب‌های ناشی از استرس اکسیداتیو یاری می‌رساند. علاوه بر این زردچوبه به خاطر اثر آرامبخش آن بر عروق خونی می‌تواند مانع لخته شدن خون، که احتمال سکته‌ی مغزی و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، شود.

یکی از ادویه‌جات مهم در غذاهای هندی، یعنی زردچوبه، به سبب توانایی خود در بهبود زندگی از درمان آکنه گرفته تا پیشگیری از رشد سلول‌های سرطانی و حتی درمان افسردگی، تمامی مردم جهان را به خود علاقه‌مند ساخته است. مطابق تحقیقات درباره فواید زردچوبه برای قلب ، مصرف مقدار اندکی زردچوبه در روز می‌تواند برابر با یک ساعت ورزش کاردیو باشد و قلب شما را سالم‌تر سازد.

بیشتر بخوانید: خواص زردچوبه ، اکسیر سلامتی به نام کورکومین را دست کم نگیرید

تحقیق درباره فواید زردچوبه برای قلب

یک تحقیق ۸ هفته‌ای درباره فواید زردچوبه برای قلب بر روی ۳۲ خانم انجام شد. در این تحقیق زنان شرکت کننده به سه دسته‌ی مصرف کنندگان زردچوبه، دسته‌ای که ورزش می‌کردند و گروه کنترل تقسیم شدند. افراد حاضر در گروه کنترل نه زردچوبه مصرف می‌کردند و نه به تمرین ورزشی می‌پرداختند.

زنان حاضر در دسته‌ی مصرف کنندگان زردچوبه در طول روز ۱ قاشق چایخوری زردچوبه دریافت می‌کردند در حالی که آن‌هایی که در گروه انجام دهنده‌ی تمرینات ورزشی قرار داشتند، ۲ تا ۳ بار تمرین ایروبیک در طول هفته انجام می‌دادند و علاوه بر این به کارهای دیگری مانند دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی نیز می‌پرداختند. گروه انجام دهنده‌ی تمرینات ورزشی در حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در هر نوبت تمرین، ورزش می‌کردند و در طی آن ۶۰ تا ۷۵ درصد ضربان قلب خود را افزایش می‌دادند.

بیشتر بخوانید: فواید زردچوبه برای دیابت

نتایج تحقیق درباره فواید زردچوبه برای قلب

محققان بهبودی قابل توجه را در عملکرد اندوتلیال در هر دو گروه مصرف کننده‌ی زردچوبه و گروه انجام دهنده‌ی تمرینات ورزشی مشاهده کردند. علاوه بر این بهبود ثبت شده در گروه مصرف کننده‌ی زردچوبه نزدیک به بهبود ثبت شده در مورد گروه انجام دهنده‌ی تمرینات ورزشی بود.

نتیجه‌ی این تحقیق درباره فواید زردچوبه برای قلب نشان می‌دهد که مصرف روزانه‌ی زردچوبه به اندازه‌ی انجام تمرینات ورزشی در پیشگیری، کاهش و شاید حتی در معکوس کردن عملکرد نامناسب اندوتلیال و آترواسکلروز، پلاک تشکیل یافته در داخل شریان‌ها، و در نتیجه در سالم‌تر و قوی‌تر نگاه داشتن قلب مؤثر است.

زردچوبه، کورکومین و قلب

زردچوبه برای هیچ کجای جهان ماده‌ای کاملاً ناشناخته نیست. بسیاری از ما نام این ادویه را شنیده‌ایم. اما چیزی که بسیاری از افراد نمی‌دانند فواید زردچوبه برای قلب و دیابت و سایر بیماری ها است که در پشت طعم فوق‌العاده‌ای که به غذاها می‌بخشد پنهان می‌شود.

طب سنتی چین زردچوبه را به سبب توانایی آن در درمان بیماری‌های قلبی تجویز می‌کند. محققان سرانجام دریافته‌اند که پاسخ به پرسش «زردچوبه چه دارد که دیگر ادویه ها ندارند؟» چیست.

زردچوبه دارای کورکومین است، ترکیبی که باعث می‌شود ریشه‌ی آن به رنگ زرد درآید. این ترکیب است که زردچوبه را ضد التهاب، آنتی‌اکسیدان، ضدعفونی کننده و ضد سرطان می‌سازد. بنابراین این ترکیب می‌تواند به بدن شما کمک کند تا با التهاب و استرس اکسیداتیو، یعنی دو عامل اصلی مرتبط با افزایش بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی، مقابله نماید.

به سبب اثر آرام‌بخش این ماده بر روی رگ‌های خونی، کورکومین وقوع عارضه‌ی لخته شدن پلاکت های خون را کاهش می‌دهد؛ عاملی که علت اصلی وقوع سکته‌ی مغزی است. این خاصیت کورکومین همراه با توانایی آن در مجبور ساختن کبد برای خارج ساختن کلسترول بد از بدن نقش موثری در کاهش کلسترول، دیگر عامل مهم دخیل در ناسالم بودن قلب، دارد.

بیشتر بخوانید: عوارض مصرف زیاد زردچوبه

فواید زردچوبه برای قلب

فواید زردچوبه برای قلب

چگونه مقدار مورد نیاز زردچوبه روزانه را دریافت کنید؟

حال که فواید زردچوبه برای قلب به اثبات رسید بگذارید نگاهی به شیوه‌ی مصرف و دریافت این ادویه بیندازیم:

زردچوبه را بنوشید:

زردچوبه می‌تواند به عنوان جزئی از چای‌های گیاهی و شِیک‌های پروتئینی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این شما می‌توانید آن را بر روی لیوان شیر صبحانه‌ی خود بپاشید.

زردچوبه را بخورید:

زردچوبه می‌تواند به بسیاری از غذاها مانند سوپ‌ها، سالادها و آبگوشت‌ها افزوده شود.

زردچوبه را به صورت دارو مصرف کنید:

زردچوبه به صورت داروی مکمل نیز وجود دارد. هرچند بهتر است با پزشک خود در مورد دوز مصرف این مکمل و عوارض جانبی که احتمالاً نیاز است تا شما از آن آگاهی داشته باشید، صحبت کنید.

توجه:

 به خاطر داشته باشید که هیچ مقداری از این ادویه یا مکمل آن هر چقدر هم که برای سلامت مفید باشد، نمی‌تواند به طور کامل جایگزین ورزش شود. بنابراین هر چند فواید زردچوبه برای قلب به اثبات رسیده است و زردچوبه و قلب دوست یکدیگرند، باز هم توجه نمایید که این ماده جایگزین ورزش نیست و نباید برای داشتن سلامتی کامل تنها بر مصرف آن اتکا نمود.

منبع: curejoy

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا