علمی

زمین لرزه ها می‌توانند نورهایی در آسمان منتشر کنند! زلزله و تئوری نورهای عجیب در آسمان !!!

زمین لرزه ها می‌توانند نورهایی در آسمان منتشر کنند! زلزله و تئوری نورهای عجیب در آسمان !!!

در هفتم سپتامبر ۲۰۱۷ زمین لرزه ای با شدت ۸٫۱ ریشتر سواحل مکزیک را لرزاند. این بزرگترین زلزله قرن اخیر بود. در میان اخبار غم انگیز مرگ و نابودی، یک داستان دیگر هم بر سر زبان ها می چرخید: مکزیکی ها گزارش می دهند که چراغ های چشمک زن عجیبی در آسمان هنگام زلزله مشاهده کرده اند. به اعتقاد بسیاری از اهالی منطقه آنها یوفو (UFO) یا نشانه های آخرالزمان می باشند. خبر رسانی Sun این گونه گزارش می دهد: مشاهده چراغهای و نورهایی در آسمان به صورت چشمک زن اسرارآمیز سبز و آبی به دنبال زمین لرزه مکزیک، شکارچیان UFO را هیجان زده کرده است. فیلم ها ضبط شده چراغ های شگفت انگیز درخشانی را در آسمان ابری مکزیکو سیتی نشان می دهند. آنها چه می توانند باشند؟

برای قرن ها هنگامی که زلزله ایی رخ می داد بعضی از مردم ادعا می کردند به طور مرموزی نورهایی در آسمان دیده اند. تا اواسط قرن بیستم گمان می رفت که این داستان ها افسانه باشند. تا زمانی که دوربین ها روی کار آمدند و دانشمندان تأیید کردند که این نور های در آسمان حین زمین لرزه می توانند واقعی باشند. این باعث شکل گیری تئوری هایی درباره علت آنها شد تا سال ۲۰۱۴ که یک تیم تحقیقاتی به نتیجه های امیدوار کننده ایی دست یافت.

باور یا تردید

در هفتم سپتامبر ۲۰۱۷ زمین لرزه ای با شدت ۸٫۱ ریشتر سواحل مکزیک را لرزاند. این بزرگترین زلزله قرن اخیر بود. در میان اخبار غم انگیز مرگ و نابودی، یک داستان دیگر هم بر سر زبان ها می چرخید: مکزیکی ها گزارش می دهند که چراغ های چشمک زن عجیبی در آسمان هنگام زلزله مشاهده کرده اند. به اعتقاد بسیاری از اهالی منطقه آنها یوفو (UFO) یا نشانه های آخرالزمان می باشند. خبر رسانی Sun این گونه گزارش می دهد: مشاهده چراغهای و نورهایی در آسمان به صورت چشمک زن اسرارآمیز سبز و آبی به دنبال زمین لرزه مکزیک، شکارچیان UFO را هیجان زده کرده است. فیلم ها ضبط شده چراغ های شگفت انگیز درخشانی را در آسمان ابری مکزیکو سیتی نشان می دهند. آنها چه می توانند باشند؟

نورهایی که در هنگام زلزله مشاهده می شود

نورهایی در آسمان که در هنگام زلزله مشاهده می شود

نورهایی در آسمان حین زلزله در مکزیکو سیتی

از صدها سال قبل نورهایی با زبانه های سفید و ابرهایی به رنگ رنگین کمان و… در قبل، هنگام و بعد از زلزله گزارش شده است. علیرغم این گزارشات، اکثر دانشمندان در این باره شک و تردید دارند: یک مقاله ۱۸۸۸ صفحه ایی گزارش هایی از یک جلوه درخشان در آسمان، هنگام وقوع زلزله را تایید کرده است. اما در عین حال به این نکته هم اشاره می کند: من این موارد را ذکر می کنم، اما فکر نمی کنم که آنها به هیچ وجه به زلزله مرتبط باشند. یک نظرسنجی در سال ۱۹۱۳ به این نتیجه می رسد: «در این مرحله از مشاهدات ما هیچ دلیل علمی و منطقی به منظور تأیید یا رد وجود پدیده های زلزله درخشان وجود ندارد.»

فوران یک تئوری

اما وقتی که نورها ها در زلزله سال ۱۹۶۵ ناگنو (ژاپن) روئیت می شوند، مردم دوربین داشتند. سرانجام، دانشمندان نورهایی در آسمان حسین زلزله را تصدیق کردند و به دنبال دلایل احتمالی رفتند. اکثر گمان ها معطوف این شد که این امر ناشی از نوعی میدان الکتریکی می باشد که به علت حرکت سنگ ها بوجود می آیند اما اثبات این امر در لابراتورها مشکل به نظر می رسید.

در سال ۲۰۱۴ یک تیم تحقیقاتی تحت رهبری رابرت تریوالت، شرایط ۶۵ زمین لرزه (از قرن هفدهم به این طرف) که گمان می رفت نور تولید کرده اند را مورد بررسی قرار دادند. با توجه به تحقیقات آنها، علت این که این نورها بسیار نادر و عجیب هستند این می باشد: با توجه با این نکته که ۹۵ درصد از فعالیت های مربوط به زمین لرزه در مرز میان تکتونیک های صفحه ای رخ می دهند، ۸۵ درصد از نورهای زلزله ایی که گزارش شده در هنگام وقوع زمین لرزه رخ داده اند، یعنی زمانی بوده که یک تکتونیک صفحه ای شکاف برداشته که در اصطلاح به آن شکاف قاره ایی می گویند (تنها پنج درصد احتمال وقوع این نوع زلزله ها وجود دارد).

زمین لرزه ها با تداوم و افزایش فشار بر پوسته زمین شروع می شوند – هنگامی که این فشار آزاد شود، زمین لرزه اتفاق می افتد. اما قبل از آن چه اتفاقی می افتد، با توجه به بررسی های آزمایشگاهی، این فشار پیوستگی میان جفت های اتم های اکسیژن که دارای بار منفی هستند را متلاشی می کند. اتمهای باردار (یونها) آزاد شده از طریق شکاف سنگ ها به سمت سطح، جایی که انباشته می شوند حرکت می کنند. محققان فکر می کنند که این حجم زیاد از یون های اکسیژن به توده های هوا بار الکتریکی می دهند و آنها را به یک پلاسمای درخشان تبدیل می کنند. این استدلال می تواند وجود و مشاهده نورها در قبل، هنگام و بعد از زلزله را توضیح دهد.

فشارهای تکتونیکی ممکن است در عرض چند دقیقه، یا ساعت یا حتی چند روزایجاد شوند. و اگر تحقیقات محققان صحیح باشند، این نورها می توانند یک نشانه هشدار دهنده مفید برای زلزله های پیش رو باشند.

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا