1398-03-04
سینمای جهان

تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ اثر رابرت زمکیس ۱۹۹۴

Forrest Gump

Forrest Gump فیلمی است به کارگردانی “رابرت زمکیس” و نویسندگی “اریک راث” که فیلمنامه را از رمانی به همین نام نوشته “وینسنت گروم” اقتباس کرده است. Forrest Gump روایت­گر داستانی بسیار ساده اما پیچیده است. پیچیدگی که از درون­ اش سرچشمه می­ گیرد.

در­ تاریخ سینما فیلم­ های بسیاری ساخته شده­ است. فیلم­ هایی برای گیشه و یا برای جشنواره ­ها. فیلم ­هایی که همیشه برای بهترین بودن در لیست بهترین ها بالا پایین شده اند. ولی فیلم­ هایی هستند که جنس ­شان همانند بزرگان تاریخ  “همشهری کین“، “سرگیجه” ، “پدر­خوانده” و غیره نیست. فیلم هایی که به جای منتقدین قلب ها را فتح می­ کنند و درخشندگیِ­ شان هیچ­گاه خاموش نمی­ شود. Forrest Gump از این جنس فیلم­ ها است. فیلمی با ساختار قوی و قدرتمند که از فرم­انش فراتر می­ رود و تأثیر­گذار می­ شود. در ادامه با تحلیل فیلم Forrest Gump همراه نت نوشت باشید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Allied ساخته رابرت زمکیس

تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ اثر رابرت زمکیس ۱۹۹۴

برای شروع تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ به معرفی این اثر می پردازیم با این عنوان که این اثر به کارگردانی “رابرت زمکیس” و نویسندگی “اریک راث” که فیلمنامه را از رمانی به همین نام نوشته “وینسنت گروم” اقتباس کرده است. Forrest Gump روایت­گر داستانی بسیار ساده اما پیچیده است. پیچیدگی که از درون­ اش سرچشمه می­ گیرد. جنسِ پیچیدگی فیلم معما­گونه نیست که به سان پازلی در تلاش برای حل کردن­ اش باشیم. باید فیلم را بارها دید و از کل به آن نگریست.

“.My mom always said life was like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get”
“مامانم همیشه می­گفت، زندگی مثل یه جعبه شکلاته، هیچوقت نمی­دونی چی ازش نصیبت میشه

بیشتر بخوانید: فیلم THE WALK بند باز به کارگردانی رابرت زمکیس, تقدیم به پابلو نرودا

تریلر فیلم Forrest Gump

 بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ۱۲۷ Hours ساخته دنی بویل

“رابرت زمکیس” با هوشمندی تمام فیلم Forrest Gump را با سکانسی شروع می کند که بی شک در اذهان باقی خواهد ماند. سقوط پری از آسمان و سرگذشت کوتاهش تا رسیدن به مقابل فارست. با آن موسیقی تامل بر­انگیزش، به تنهایی جزئی از کل را روایت می­ کند. سقوطی که خودِ زندگی است. شروع می­ شود، اوج می­ گیرد و در تنهایی به خاموشی می­ گراید.

در ادامه تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ باید گفت Forrest Gump داستان زندگی پسری به همین نام با نقش آفرینی تام هنکس است. فارستی که از کودکی­ اش بهره هوشی کمتری نسبت به هم سن­ هایش بر­خوردار بوده است. فارست از کودکی با مادر­ش بزرگ می­ شود. خانومِ گامپ که “سالی فیلد” نقش آن مادر را ایفا می­ کند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Irrational Man مرد غیر منطقی ؛ وقتی وودی آلن به دنبال پاسخی برای وجودیت می‌رود!

“run forrest run” بدو فارست بدو. همین تک جمله کافی است تا لبخندی بر ذهن دوست­داران سینما بی­اندازد. لبخندی با طعم نوستالژی. لبخندی از جنس حس متفاوت بودن. جمله ه­ای که نقطه عطف فیلم می شود و فارست را وارد جریانی از رودخانه می کند که حوادثی را برایش رقم می زند.

Forrest Gump فیلمی از رابرت زمیکس محصول ۱۹۹۴

Forrest Gump فیلمی از رابرت زمیکس محصول ۱۹۹۴

بیشتر بخوانید: نقد فیلم ‌Hacksaw Ridge ؛ اعتقادات بی سلاح

به عقیده شامفور خوشبختی به آسانی دست یافتنی نیست: یافتن آن در درون خود دشوار است و در جای دیگر نا­ممکن می­ نماید.

در تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ باید گفت این فیلم روایتی از یک مسیر است. مسیری که به نظر ظهور خوشبختی فارست را ترسیم می­ کند. مسیری که با لحنی کمدی اما تلخ روایت می­ شود. مثل خود زندگی، کمدی و غمگین است. بالا و پایین می­ رود و قلبمان را می­ شکند و باز همانند زندگی به شکل غریبی وصله ­پینه­ اش می­ کند.

Forrest Gump در حالی زندگی پسرک را روایت می کند که نیم نگاه هایی به تاریخ معاصر آمریکا نیز دارد. نکوهشی که در باب تبعیض جنسیتی بدان اشاره می کند. به نوعی تبعیض علیه سیاه­ پوستان را به نظاره می نشیند. با یک حجوِ خاصی روسای جمهور آمریکا را ار برابر دید می­ گذارند و به شکل نامحسوسی یک مانیفست درباره نگرش آمریکا و مردمش نسبت به جنگ ویتنام ارائه می­ دهد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Gravity ساخته آلفونسو کوارون

فیلم به طور کلی بسیاری از مفاهیم مدرن آمریکا را به چالش می کشد و با طنزی حاوی شیطنت که در لایه های زیرین فیلم نهفته است آن را ابراز می کند.

وقتی از کل به فیلم می­ نگریم، متوجه می­ شویم فیلم یک بیانیه در باب زندگی را قرائت می­ کند. نمایه کلی فیلم بی­ شک یاد آورد سه اصلی است که “آرتور شوپنهاور” در کتاب “در­­ باب حکمت­ زندگی” بیان می کند. آنچه هستیم: که بیان کننده شخصیتی است که از فارست به ما نشان داده می­شود. آنچه داریم: ثمره زندگی و دویدن های فارست است و در نهایت آنچه می نماییم: و این دقیقا همان وجهی است که دلمان برای فارست­ گامپ تنگ خواهد شد.

Forrest Gump در سال ۱۹۹۴ به اکران عمومی رسید. در همان سال فیلم های “پالپ فیکشن” و “رستگاری شائوشنگ” نیز اکران شدند و بی­ گمان یکی از بهترین فصل های جوایز در تاریخ مراسم اسکار را رقم زدند. فیلم هایی که هر سه پس از گذشت ربع قرن، از جریان سازهای سینما به شمار می­ روند. البته در نهایت Forrest Gump توانست در ۶ دسته صاحب تندیس اسکار شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Personal Shopper اثر الیویه آسایاس

در نهایت برای تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ می ­توان بیان کرد که این فیلم فلسفه نمی گوید. ساده است. ولی باطنش می­ تواند هم اندازه فلسفه انسان را به فکر فرو ببرد. با حس ترحم شروع می شود و ما را غمگین می­ کند. سپس شاد می­ شود و دلمان را می­ رباید. بزرگ می­ شود و همراه با خودمان به دانشگاه می­ رود. عاشق است اما ترکش می­ کنند. دوست دارد اما نیمه کاره باقی می­ ماند. و مادری که پیشوایش است، تنهایش می گذارد.

“مامان همیشه می­گفت مرگ جزئی از زندگیه، ای کاش نبود.”

وقتی حرف از تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ باشد حتما نام­ هایی مانند تام هنکس و سالی فیلد به خاطرمان خطور خواهد کرد. بازی ویرانگری که هنکس ارائه می دهد در زمره ابدی­ های سینما جای خواهد داشت. گروه بازیگرانی که همگی تجربه ه­ایی برایمان خلق کردند که در عین فانتزی بودن همیشه حس واقعیت را همراه خود داشت. و در انتها رابرت زمکیس کارگردان فیلم که شاید بهترین تجربه کارگردانی ­اش با این فیلم رقم خورد. تجربه ای که سالیان سال تلاش کرد و دیگر نتوانست به تراز فارست گامپ باز گردد.

“نمی دونم حق با مامان بود یا ستوان دن. من نمی­دونم هر کدوم از ما سرنوشتی داریم یا نه. یا اینکه همه ما فقط به شکلی تصادفی روی یک نسیم شناوریم. ولی به نظر من هردو درستن. شاید هر دو هم­زمان دارن اتفاق می­افتند”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Taxi Driver ساخته مارتین اسکورسیزی

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Fargo کاری از برادران کوئن

تمام عمر می­ دویم. آهسته، سریع، با عجله، با هدف و بی هدف. همیشه می­ دویم. همیشه بی­ هدف دویده ایم. به سوی کجا؟ شاید دویدن نیست. فرار است. فرار از هستی که در گریبانش به خفگی میل کرده ایم. فرار از ترس. ترس از نیستی. ترس این که نباشم. نباشی. آری این ترس حقیقت است. حقیقتی انتزاعی و ناشناخته. می­دوم که خاطره ه­ایت را فرار کنم. وگرنه فراموشی مسکنی است شکلاتی که بلعیدنش در لحظه خوش آیند است. وگرنه عدم حضورت فراری­ است که روحم را از جسمم می ­کَنَد. به نا کجا. به نیستی. به خاک گور. پس بدو فارست بدو…

 

در این خیال به سر شد زمان عمر و هنوز            بلای زلف سیاهت به سر نمی‌آید

ز بس که شد دل حافظ رمیده از همه کس          کنون ز حلقه زلفت به در نمی‌آید

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ELEPHANT کاری از گاس ون سنت؛ تقدیم به میشل, برای صداقت و یکرنگی

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Atomic Blonde کاری از دیوید لیچ 

Forrest Gump فیلمی از رابرت زمیکس محصول ۱۹۹۴

Forrest Gump فیلمی از رابرت زمیکس محصول ۱۹۹۴

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا