علمیویدئو

ستاره‌شناسان بیش از ۷۰ کهکشان “نامرئی” را در عمیق‌ترین و تاریک‌ترین نقاط آسمان شب، کشف کردند! +ویدیو

مشاهدات نه ساله تلسکوپ هابل، که حدود ۱۰،۰۰۰ کهکشان را نشان می دهد

  • تصویر “میدان فرا ژرف” هابل یکی از دقیق ترین عکس ها از تاریک ترین گوشه های جهان است.
  • این تصویر در بیش از یک دهه با صدها رصد طولانی ساخته شده، که ۱۰،۰۰۰ کهکشان را نشان می دهد.
  • با این وجود، اخیرا یک تلسکوپ بزرگ از زمین، ۷۲ کهکشان که در بهترین تصاویر هابل نامرئی هستند، را رصد کرده است.
  • همچنین تصاویر جدید ترکیبات شیمیایی و برخی از ساختار های عجیب و نورانی را در برخی از این کهکشان ها نشان می دهد.

در طول دو دهه گذشته، تلسکوپ هابل زاویه تاریک و مبهمی از جهان را رصد کرد تا تصویر “میدان فرا ژرف” خود را بوجود آورد، جایی که اخترشناسان حدود ۱۰،۰۰۰ کهکشان نامرئی را مشاهده کردند.

در بررسی اخیر از این اکتشافات حیرت انگیز که در” زمان معین” (“نقطه خاص”) از آسمان شب صورت گرفت، نزدیک به صد کهکشان که قبلا ناشناخته بودند هم کشف شدند.

“نقطه خاص” (the patch) زمانی است که ستاره شناسان به اندازه کمتر از ۱٪ از ماه کامل نگاه می کنند و آن نقطه یکی از تاریک ترین نقاط در آسمان شب است.

در واقع در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی زمانی که تلسکوپ هابل به طور متوالی شروع به عکس برداری نمود، اولین تصاویر میدان ژرف رصدخانه های فضایی را بوجود آورد. آنها را “ژرف” نام گذاری کردند (توضیح میدان ژرف را به تفصیل در مطالب آینده نت نوشت خواهید خواند).

اکنون تکنیک های تصویربرداری وضوح تصویر هابل را بهتر کرده است. ناسا، آژانس هوایی اروپا (ESA)، موسسه علوم تلسکوپ فضایی(Stsci) و دیگر موسسات فعال در این زمینه برای مشاهدات جدید وارد رقابت شده اند. صدها عکس جدید، از جمله آنهایی که در نزدیکی مادون قرمز و اشعه ماوراء بنفش قرار داده شده بودند، برای ایجاد آخرین تصویر میدان ژرف ناسا که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد ترکیب شده بودند.

 

 

با این حال از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، گروهی از ستاره شناسان از تلسکوپ های بسیار بزرگ در کوههای شیلی استفاده کردند تا یک محل جدید را بررسی کنند. آنها از یک ابزار خاص در تلسکوپ به نام MUSE استفاده کردند تا برای ۱۳۷ ساعت از آن عکس بگیرند.

رولاند بیکن، پژوهشگر مرکز تحقیقات فیزیک نجومی لیون فرانسه، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “MUSE می تواند چیزی را انجام دهد که هابل نمی تواند. از هر نقطه ای از تصویر، نور را به اجزاء آن رنگ برای ایجاد یک طیف تقسیم می کند. “این به ما اجازه می دهد فاصله، رنگ ها و سایر ویژگی های همه کهکشان هایی را که می توانیم بینیم اندازه گیری کنیم – از جمله برخی از آنها که برای خود هابل نامحسوس هستند.

نگاه جدید MUSE به “نقطه” معروف هابل از آسمان شب به انتشار ۱۰ مطالعه جدید در روزنامه نجوم و فیزیک نجومی در هفته گذشته انجامید.

بعضی از مطالعات، تکنیک های مورد استفاده را توصیف می کنند، اما بعضی دیگر ۷۲ کهکشان که قبلا نامرئی بودند، را نشان می دهند. دسته جدیدی از تحقیقات همچنین جزئیات ساختار شیمیایی کهکشان های بسیار جوان را که برخی از آن ها هاله های عجیب و غریب گاز را کشف کرده اند، نشان می دهد که به کیهان شناسان کمک می کند درک بهتری از چگونگی رشد جهان در طی میلیاردها سال داشته باشند.

اکتشافات بیشتری در رابطه با تصویر میدان ژرف در راه هستند. ستاره شناسان تنها یک ششم از کهکشان ها را در منطقه HUDF بررسی کرده اند. این را هم اضافه کنیم که طبق فرآیند طراحی شده MUSE اکنون به یک ارتقاء عمده با قدرت لیزری در ماه اوت رسیده است.

محمد سلیمانی

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا