1398-03-03
دانستنی‌های سلامتی

لایه برداری پوست: با این روش‌ها پوست بدن را سم زدایی کنید و شاداب و جوان بمانید

لایه برداری پوست

اگر در چهره علائمی مثل تورم، کدری، تیرگی و عدم شفافیت مشاهده کردید یعنی این که نیاز به لایه برداری پوست دارید. یکی از راه‌های آن سم زدایی پوست با سنگ یشم است. لایه برداری پوست با برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام روشی بسیار ساده دیگری در زیباسازی و سلامت محسوب می‌شود.

اگر در چهره علائمی مثل تورم، کدری، تیرگی و عدم شفافیت مشاهده کردید یعنی این که نیاز به لایه برداری پوست دارید. یکی از راه‌های آن سم زدایی پوست با سنگ یشم است. لایه برداری پوست با برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام روشی بسیار ساده دیگری در زیباسازی و سلامت محسوب می‌شود. اگر این روش‌ها را بتوانید هفته‌ای یک بار انجام دهید کمک زیادی به سم زدایی پوست تان کرده اید. آن هم در شرایط آب و هوایی امروز که در بیشتر شهرها پوست در معرض سم‌های زیادی قرار دارد.

روش‌های لایه برداری پوست

سم زدایی با سنگ یشم

در حال حاضر ابزاری به عنوان رولر یا غلتک توسط بعضی از شرکت‌های تولید کننده محصولات زیبایی و مراقبتی پوست یا کلینیک‌های زیبایی به مشتریان عرضه می‌شود تا به وسیله آن پوست صورت را ماساژ داده و سموم را از آن خارج کنند. ولی طبق طب سنتی چین باستان برای این کار به یک غلتک از نوع سنگ یشم (Jade roller)  احتیاج دارید.

بیشتر بخوانید: ماساژ صورت ژاپنی به روش تاناکا شما را جوان نگاه می‌دارد!

غلطک یا رولر سنگ یشم چیست؟

لایه برداری پوست با سنگ یشم

لایه برداری پوست با سنگ یشم

یک ابزار دسته دار که در دو طرف آن دو قطعه سنگ یشم (یا امروزه چرخ‌های گردانی) روی حلقه هایی نصب شده تا به صورت غلتان درآید. این وسیله که متعلق به چین باستان است به عنوان ابزاری برای سم زدایی پوست مورد استفاده قرار می‌گرفته است. امروزه غلتک هایی ساخته شده است که می‌توانید برای ماساژ صورت و نفوذ بهتر کرم در پوست و سم زدایی پوست با سنگ یشم از آن‌ها استفاده کنید. ولی در چین باستان از سنگ نیمه قیمتی یشم یا جید استفاده می‌شود. توجه کنید منظورمان رولرهای سوزن دار که برای میکرونیدلینگ استفاده می‌شود نیست. چون میکرونیدلینگ حتما باید زیر نظر پزشک و در مطب انجام شود.

سنگ‌های نیمه قیمتی چیست ؟

این سنگ‌ها به عنوان بخشی از طب مکمل شناخته می‌شوند. خیلی گران بها نیستند ولی به دلیل رنگ و کانی‌های موجود در آن‌ها طرفداران طب سنتی معتقدند هر کدام از آن‌ها تاثیر خاصی روی بدن انسان دارد و میتواند ضمن درمان یک بیماری توسط پزشک متخصص، از سنگ‌ها به عنوان یک درمان کمکی استفاده کرد.  یشم یا جید (Jade) یکی از این سنگ‌ها است. تمدن‌های قدیم مثل هند، چین، سرخ پوستان و حتی از آن قدیمی تر اقوامی مثل آزتک‌ها و مایاها از این سنگ برای درمان یا انجام مراسم مذهبی استفاده می‌کردند. در چین قدیم از رولر یا غلتک این سنگ برای زیبایی و دفع سموم پوست صورت استفاده می‌شد.

استفاده از رولر در پزشکی مدرن

طی سال‌های اخیر استفاده از این رولرها و سم زدایی پوست با سنگ یشم در بعضی از کلینیک‌های زیبایی باب شده است. بعضی از شرکت‌ها هم اقدام به تولید آن‌ها ( البته نه از نوع سنگی )  کرده اند تا فرد بتواند در خانه یک دستگاه اختصاصی برای ماساژ صورت داشته باشد.  با حرکت دادن غلتک بر روی پوست فشار ملایمی به پوست وارد می‌شود که پزشکان معتقدند باعث متوازن شدن مایعات پوستی و خروج سموم از پوست می‌شود. یک متخصص زیبایی در کلینیکی در نیویورک که از این وسیله استفاده می‌کند اعتقاد دارد : ” حرکت غلتک روی پوست مثل ورزش کردن بدن است.”

با حرکت غلتک بر روی پوست چند اتفاق می‌افتد که از نظر علمی هم درست است:

 • گردش خون بهتر می‌شود چون غلطک مثل ماساژ عمل می‌کند.
 • به دلیل جمع شدن مایعات در بعضی از قسمت‌های صورت مثل روی گونه حرکت غلتک آن‌ها را متوازن می‌کند. در نتیجه پف زیر چشم از بین می‌رود.
 • خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد. در واقع مثل یک ورزش باعث سفت شدن عضلات صورت و کاهش چین و چروک‌ها می‌شود.
 • سلول سازی پوست را سریع تر می‌کند. با گردش غلتک روی پوست سلول‌های مرده سریع تر کنده شده و جای آن‌ها سلول‌های جدید که زیر آنها مخفی مانده اند ظاهر می‌شود.
 • جذب کرم‌های پوست با کمک این غلطک بهتر صورت می‌گیرد پس تاثیر کرم‌ها بیشتر می‌شود.

اکنون متخصصان زیبایی بخصوص در کلینیک‌های پوست اعتقاد دارند بعد از استفاده از رولر سنگ یشم و سم زدایی پوست با سنگ یشم پوست شفاف تری خواهید داشت.

نحوه استفاده از رولر سنگ یشم برای لایه برداری پوست با سنگ یشم

برای سم زدایی پوست با سنگ یشم بعد از تمیز کردن پوست کرم روز یا شب، کرم مرطوب کننده یا سرم پوست تان را بزنید. بعد غلتک را بر خلاف جاذبه زمین روی قسمت‌های مختلف گردن و صورت حرکت دهید. به این ترتیب هم کرم‌ها بهتر جذب پوست می‌شود هم به دلیل گردش سرعت جریان خون پوست شاداب تری دارید. اگر قبل از استفاده رولر را به مدت نیم ساعت در فریزر بگذارید تاثیر آن به دلیل سرد شدن سنگ بهتر است. کاملا درست است. همان گونه که در مطالب قبلی نت نوشت خدمتتان گفته شد مثلا با گذاشتن یخ گیاهی بر روی پوست باعث می‌شوید پف زیر چشم از بین رفته و پوست شاداب تری داشته باشید.

چان یکی از متخصصان زیبایی چینی معتقد است با این ماساژ شما تاثیر کرم‌های ضد پیری و رفع چین و چروک را صد چندان می‌کنید. چون سنگ یشم دارای خواص ضد پیری روی پوست است.

تمیز کردن غلتک

بدیهی است بعد از هر بار استفاده و سم زدایی پوست با سنگ یشم باید این غلتک را پاک کرد. می‌توانید با شوینده‌ای که برای پوستتان استفاده می‌کنید آن را تمیز کنید.

طرفداران سنگ درمانی معتقدند سنگ‌ها را باید مثل باطری تلفن همراه دوباره شارژ کرد. در غیر این صورت سنگ خاصیت درمانی خود را از دست می‌دهد و به جای آن که مفید باشد، مضر می‌شود. توصیه آنان برای شارژ دوباره سنگ ها، قرار دادن  آن‌ها را در آب نمک ( یا نمک دریا یا آب دریا باشد ) به مدت نیم ساعت است.  بعد حدود یکی دو ساعت باید در نور مستقیم خورشید قرار داده شوند تا دوباره خواص درمانی خود را بازیابد.

لایه برداری پوست با سنگ یشم با برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام

برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام باعث از بین رفتن سلول‌های شاخی (عامل زبری پوست) شده، سلول‌های مرده پوست سریع تر از بین رفته و با گردش بهتر جریان خون در پوست بدن؛ پوست صاف تر، شفاف تر و سالم تر می‌شود. این یک روش عالی برای سم زدایی و لایه برداری پوست است. بهتر است قبل از یک اسپا، یا یک حمام درست و حسابی یا حتی یک دوش ساده برس را بر روی پوست خشک بکشید.

بیشتر بخوانید: سم زدایی در حمام: با چند حمام سم زدایی و روش های پاکسازی بدن آشنا شوید

فواید برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام

این روش لایه برداری پوست قبل از حمام فواید زیادی دارد:

 • گردش بهتر جریان خون و در نتیجه تغذیه بهتر پوست
 • از بین رفتن سلولیت
 • سم زدایی پوست
 • کمک به درمان بیماری‌های گوارشی
 • سلامت غده‌های لنفاوی
 • پاک شدن منافذ پوست و جدا شدن ذرات و سموم جذب شده
 • کاهش وزن به دلیل ماساژی که در نتیجه حرکت برس بر روی پوست داده می‌شود
 • افزایش شادابی و نشاط و انرژی در نتیجه افزایش گردش جریان خون در پوست
 • کاهش استرس
 • عملکرد بهتر کلیه ها: از آن جا که عملکرد کلیه ها، کبد و پوست با هم در ارتباط است سم زدایی پوست فشار کمتری به کلیه برای سم زدایی وارد می‌کند.
 • مناسب برای انواع پوست‌ها حتی پوست‌های خشک که باعث درمان خشکی و تولید سلول‌های جدید می‌شود

انتخاب برس مناسب برای لایه برداری پوست قبل از حمام

برای برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام به چند نکته باید توجه کنید. اولین نکته این که پوست بدن تان باید خشک باشد و دومین نکته انتخاب برس مناسب است. و البته سومین نکته روش درست برس کشیدن پوست است که همه را یک به یک برای شما شرح می‌دهیم.

بهتر است برای سم زدایی پوست از برس هایی استفاده کنید که حتما برای پوست بدن تولید شده است. اگر بتوانید از برس هایی که با الیاف طبیعی ساخته شده است استفاده کنید مسلما بهتر است. در غیر این صورت از برس‌های پلاستیکی هم می‌توانید استفاده کنید.

برس هایی دارای بند یا گیره بهتر است چون با قرار دادن انگشتان در پشت گیره یا بند با تسلط بیشتری می‌توانید بدن تان را برس بزنید. در غیر این صورت می‌توانید از برس‌های دسته بلند هم استفاده کنید.

روش‌های برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام برای لایه برداری پوست

مرحله اول:

بعد از انتخاب برس مناسب، برس کشیدن را از پاهایتان شروع کنید، سپس ساق و ران‌ها را برس بزنید. سپس شکم، سینه و شانه‌ها و بعد پشت بدن را برس بزنید.

مرحله دوم:

نحوه برس کشیدن باید به صورت دایره وار باشد تا هم فشار و هم گردش خون بهتر صورت گیرد. در نواحی که پوستتان دچار مشکل است مثلا خشکی یا سلولیت بیشتری دارد یا دارای سلول‌های زبر و شاخی است برس را با فشار دایره وار و مدت زمان بیشتری روی پوست بکشید.

مرحله سوم:

در قسمت هایی که غده‌های لنفاوی قرار دارد مثل زیر بغل بهتر است دست‌ها را بالا برده و به صورت حرکت دایره وار در جهت عقربه‌های ساعت برس بزنید.

مرحله چهارم:

تمام پوست بدن تان را می‌توانید برس بزنید. فقط مواظب پوست گردن و صورت تان باشید. این دو ناحیه پوست لطیفی دارد که بهتر است از برس‌های نرم تر مخصوص پوست صورت استفاده کنید.

بهترین زمان لایه برداری پوست با برس زدن

بهترین زمان سم زدایی پوست با برس کشیدن درست قبل از دوش کردن و حمام کردن است.  قبل از آن که دوش حمام را باز کنید در حالی که بدن تان خشک است بهترین زمان سم زدایی، پاک کردن سلول‌های پوستی و از بین بردن سلول‌های مرده است.

اثرات جانبی

سعی کنید این روش لایه برداری پوست قبل از حمام را محدود به هفته‌ای یک یا دوبار بار برای پوست‌های چرب، دو بار در ماه برای پوست‌های معمولی و یک بار در ماه برای پوست‌های خشک نمایید تا پوست زیاد تحریک نشود. در صورتی که هر بار قبل از هر حمام یا دوش از این روش استفاده کنید ممکن است شاهد التهابات و حساس شدن پوست شوید.

با توجه به نوع پوست تان، نحوه زندگی تان مثل شهری که در آن زندگی می‌کنید و میزان آلودگی بعد از مدتی به راحتی تعداد مورد نیاز سم زدایی پوست بدن تان را با روش برس کشیدن متوجه خواهید شد.

منبع:

organicfacts
Vogue
Shiffa
Ling Skin Care
Amazon
Herbivore
Life With Me

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  جواد

  19 بهمن 1396 at 17:26

  0

  با سلام . میخواستم بدونم غلطک سنگ بشم رو از کجا میشه تهیه کرد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا