1398-03-03
دانستنی‌های سلامتی

عوارض الکل برای جنین سندرم جنین الکلی است ، انتخاب با شماست!

عوارض الکل برای جنین سندرم جنین الکلی

یکی از عوارض الکل برای جنین سندرم جنین الکلی است که بیشتر افراد از آن آگاهی دارند. این مضرات تمامی افراد با هر سن و جنسیتی را در بر می گیرد. اما مسئله مهم تر این است که الکل یکی از عناصر بسیار خطرناک در دوران بارداری می‌باشد و مضراتی مرگ آفرین بر روی جنین از جمله سندرم جنین الکلی دارد.

یکی از عوارض الکل برای جنین سندرم جنین الکلی است که بیشتر افراد از آن آگاهی دارند. این مضرات تمامی افراد با هر سن و جنسیتی را در بر می گیرد. اما مسئله مهم تر این است که الکل یکی از عناصر بسیار خطرناک در دوران بارداری می‌باشد و مضراتی مرگ آفرین بر روی جنین از جمله سندرم جنین الکلی دارد. هنوز اختلاف نظرهای بسیاری بین دانشمندان و پزشکان بر سر مسئله میزان مصرف عوارض الکل برای جنین وجود دارد ولی به صورت کلی مصرف الکل در دوران بارداری حتی به میزان یک نوشیدنی هم می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به وجود آورد.

بیشتر بخوانید: درمان سندرم سوزش دهان و علائم سندرم سوزش دهان چیست؟

بیشتر بخوانید: سندرم لهجه خارجی بیماری نادری که به شما لهجه خارجی می‌دهد!

سندرم جنین الکلی چیست؟

مطالعات جدیدی در مورد عوارض الکل برای جنین انجام شده است که نشان می دهد میزان بسیار کم از یک نوشیدنی الکلی هم می تواند آسیب های بزرگی به جنین وارد کند.

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه بریستول در مورد عوارض الکل برای جنین ، زنان بارداری که یک الی دو مرتبه در هفته نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند، خطر زایمان زودرس دارند. نوشیدن بیش از ۲ الی ۳ لیوان در هفته می‌تواند تا میزان ۱۰ درصد خطر زایمان زود رس را افزایش دهد. البته هنوز دانشمندان نتوانسته‌اند دقیقا متوجه شوند که خطر سقط در زنانی که الکل می نوشند تنها به دلیل الکل می باشد یا عوامل دیگر نیز دخیل هستند. اما بی شک مصرف الکل بی تاثیر نخواهد بود.

محققان اعلام کرده‌اند که زنان باردار می بایست در این مورد به خوبی تحت توصیه و مراقبت قرار گیرند. البته باید در نظر داشته باشند که این نوع خطرات هیچ گونه علائم ظاهری و شواهدی به همراه ندارد اما مضراتش همچنان باقی می‌ماند.

بیشتر بخوانید: ۶ درمان طبیعی برای سندرم درد کشکک زانو در دوندگان!

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی سندروم روده تحریک پذیر با رژیم غذایی مناسب این بیماری

عوارض الکل برای جنین قبل از بارداری

عوارض الکل برای جنین سندرم جنین الکلی

سال گذشته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها CDC ، توصیه کرد که زنان علاوه بر دوران بارداری ، در سن باروری نیز نباید الکل مصرف کنند.

الکل می تواند به طور دائمی نوزاد را در معرض خطرهای وحشتناکی قرار دهد. حدود نیمی از بارداری‌ها به صورت برنامه ریزی نشده اتفاق می‌افتد. حتی اگر برنامه ریزی هم شده باشد تا زمانی که مادر متوجه بارور شدن خود شود چیزی در حدود یک ماه یا بیشتر زمان لازم دارد. به این ترتیب در ماه های نخست که مراقبت از جنین بسیار حائز اهمیت می باشد، با مضرات الکل همراه می شود و به راحتی به جنین آسیب وارد می‌گردد.

دکتر سوزان استلی، مدیر شبکه تشخیص و پیشگیری از بیماری های جنین در واشنگتن و همچنین استاد دانشگاه واشنگتن، خاطر نشان کرد که از هر ۷ کودک یک نفر به سندرم جنین الکلی مبتلا می‌شود که این جنین‌ها در معرض یک الی هشت لیوان نوشیدنی الکلی توسط مادران‌شان قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: درمان سندرم خستگی مزمن با روش های طبیعی

بیشتر بخوانید: علائم سندرم روده تحریک پذیر چیست؟ شاید روده شما تحریک پذیر باشد و نمی‌دانید!

ژنتیک بی تاثیر نیست

عوارض الکل برای جنین بر کسی پوشیده نیست اما طی تحقیقات به عمل آمده مصرف حتی بسیار کم نوشیدنی های الکلی برای جنین مرگبار است. ولی مطلب مهم تر این است که هیچ دو جنینی به اندازه یکسان از مضرات نوشیدنی های الکلی آسیب نمی بینند.

این مسئله مربوط به ژنتیک هر نوزاد و مادرش می باشد که میزان آسیب پذیری را متغیر می‌سازد.

بهترین راه کار برای زنان این است که مصرف الکل را به صورت کلی قطع کنند مخصوصا زمانی که در دوران بارداری به سر می برند و یا اینکه قصد باروری دارند. این دوران بسیار مهم و حساس هستند و هرگز نباید از الکل حتی به میزان کم مصرف کرد. چرا که میزان حتی کمی از الکل می تواند به نابودی جنین منجر شود.

مصرف غذای سالم برای زنان باردار و زنانی که قصد باروری دارند بهترین گزینه است. الکل هیچ ارزش غذایی نداشته بنابراین قطع مصرف آن در این دوران هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آورد.

امروزه بسیاری از نوزادان در اروپا به دلیل سهل انگاری مادران، با سندرم جنین الکلی FAS متولد می شوند. الکل یک سم است مهم نیست چه میزان از آن را می‌نوشید، مهم این است که بتوانید نوشیدن آن را همین الان قطع کنید.

بیشتر بخوانید: درمان سندروم رینود و علت کاهش گردش خون در دست و پا

بیشتر بخوانید: سندروم بی قراری پا چیست؟ علت سندروم پای بیقرار ، علائم و ۶ درمان طبیعی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا