دسته ها: دانستنی‌های سلامتی

درمان روده تحریک پذیر با رژیم غذایی مناسب این بیماری امکانپذیر است

درمان سندروم روده تحریک پذیر با رژیم غذایی مناسب این بیماری امکانپذیر است. بیماری IBS علائمی مانند گرفتگی و درد…

درمان روده تحریک پذیر با رژیم غذایی مناسب این بیماری امکانپذیر است. بیماری IBS علائمی مانند گرفتگی و درد شکم، نفخ معده، اسهال و یا یبوست به همراه دارد. راه های درمان روده تحریک پذیر کم نیستند اما بهترین راه کار استفاده از رژیم های غذایی طبیعی است که هضم سالم را در بدن ترویج دهد. رژیم های مخصوص برای درمان روده تحریک پذیر در حالی که فرکانس درد ناحیه روده را کاهش می دهد، شدت علائم و نشانه های این بیماری را نیز کم می کند. مواد غذایی مناسب این بیماری از جمله آب میوه های تازه است که در درمان سندروم روده تحریک پذیر با رژیم غذایی مناسب این بیماری یا IBS بسیار موثر واقع می شود. آب سبزیجات تازه نیز به دلیل آن که بدن را با  الکترولیت ها تامین می کند نیز یک راه حل عالی جهت کسانی است که از سندروم روده تحریک پذیر حتی در مرحله خفیف رنج می برند. امروز در نت نوشت به درمان روده تحریک پذیر خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: رژیم دیابت : با رژیم دیابتی ها این بیماری را به زانو درآورید

درمان روده تحریک پذیر

سوپ قلم

برای درمان روده تحریک پذیر از سوپ قلم خانگی غافل نشوید. سوپ های آبکی که از قلم تهیه می شود بیشتر مصرف کنید. این سوپ ها میزان بالایی اسید های آمینه دارند که برای سلامتی دستگاه گوارش هر شخص بسیار ضروری و مفید است. پرولین و گلیسین که در قلم وجود دارد به بهبود سلامتی روده کمک می کند.

هشت لیوان آب همیشگی

بهترین راه برای درمان روده تحریک پذیر نوشیدن آب است. نوشیدن آب یک راه بسیار ساده و البته بسیار موثر در درمان بیماری های التهابی روده است. نوشیدن میزان زیادی آب در طی روز سیستم گوارش را سالم نگه می دارد. سعی کنید در طی یک روز هشت لیوان آب بنوشید تا بدنتان را به خوبی هیدراته کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم نقرس : بیماران نقرسی چه غذایی بخورند چه غذایی نخورند؟

مصرف پروتئین

افراد مبتلا به IBS معمولا با کمبود پروتئین مواجه هستند. برای درمان روده تحریک پذیر اطمینان حاصل کنید که پروتئین بدنتان کامل است.

سبزیجات را بخارپز کنید

مصرف سبزیجات تازه برای تمامی افراد به خصوص درمان روده تحریک پذیر و افرادی که به بیماری IBS مبتلا هستند بسیار مفید و مناسب است. بهترین حالت مصرف سبزیجات به حالت بخار پز شده است. سعی کنید ذرت، مارچوبه و لوبیا سبز را بخار پز کرده و همراه غذای خود میل کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی پوکی استخوان برای پیشگیری از پوکی در زنان چیست؟

چربی های سالم را بشناسید

افرادی که از التهابات روده ای رنج می برند برای درمان روده تحریک پذیر می بایست از چربی های سالم بیشتر استفاده کنند. بسیاری از مواد غذایی هستند که چربی های سالم دارند از جمله روغن آووکادو، روغن نارگیل، شکلات های فرآوری نشده همگی از دسته مواد غذایی هستند که چربی های سالم دارند.

میوه را فراموش نکنید

درمان روده تحریک پذیر

میوه ها بخشی از غذای سالم هر فرد می باشند که افراد مبتلا به بیماری های روده ای حتما باید از این دسته ماده غذایی بیشتر استفاده کنند. برای درمان روده تحریک پذیر سعی کنید میوه های تازه مصرف کنید به خصوص سیب و گلابی از بهترین میوه هایی هستند که به درمان التهابات روده ای کمک بسیاری می کنند.

بیشتر بخوانید: سم زدایی روده بزرگ و درمان یبوست با ۲ روش خانگی معجزه آسا

لبنیات کمتری مصرف کنید

برای درمان روده تحریک پذیر لبنیات کمتری مصرف کنید. لبنیات از جمله شیر گاو می تواند در روند درمان IBS مشکل ساز شود. لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا علائم کمتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: علائم سندرم روده تحریک پذیر چیست؟ شاید روده شما تحریک پذیر باشد و نمی‌دانید!

گلوتن دشمن IBS

گلوتن ماده ای است که یک سری افراد نسبت به آن حساسیت دارند همچنین این عنصر برای بیماران IBS بسیار مضر است. گلوتن در تشدید علائم این بیماری نقش مهمی داشته و سبب بدتر شدن وضعیت روده می شود. برای درمان روده تحریک پذیر جو و چاودار را به طور کلی از برنامه غذایی خود حذف کرده و از مصرف شیرینی جات تهیه شده از گلوتن خودداری کنید. گلوتن یا پروتئین گندم باعث شدت بیماری سندروم روده تحریک پذیر می شود. به همین دلیل بیشتر افرادی که بیماری سلیاک دارند نشانه های شبیه به IBS را تجربه می کنند. حذف غذاهایی مثل انواع پاستا، آبجو، انواع نان گندم و شکلات و شیرینی هایی که با آرد گندم تهیه شده است به راحتی باعث کنترل بیماری می شود و دیگر نشانه های آن دیده نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: علائم عفونت کرم روده یا عفونت کرمی و ۴ درمان طبیعی

شکر و آرد تصفیه شده

شکر از عناصری است که قطع مصرف آن مزایای بیشتری نسبت به مصرف کردنش دارد. هم شکر و هم آرد تصفیه شده زمینه تغذیه باکتری ها را در بدن انسان فراهم می کنند و بیماری IBS را تشدید می کنند. آرد تصفیه شده و همچنین شکر اثرات منفی بر سیستم ایمنی بدن وارد می کنند. برای درمان روده تحریک پذیر بهتر است این دو عنصر را هم از برنامه غذایی خود حذف کنید و یا مصرف آن را به حداقل برسانید.

کافئین مفید یا مضر ؟

کافئین به طور کلی توانایی حرکت دستگاه گوارش را برای بسیاری از بیماران IBS مشکل می سازد. این عامل می تواند موجب ناراحتی بیماران مبتلا شود. بهتر است جهت پیشگیری از التهابات روده ای و ناراحتی های معده و برای درمان طبیعی سندروم روده تحریک پذیر ، کافئین کمتری مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: پاکسازی روده ها با چند روش‌ طبیعی فوق العاده

غذای فلفلی نخورید

هضم غذاهایی که میزان زیادی فلفل دارند برای افراد مبتلا به IBS بسیار سخت و مشکل است. غذاهای تند این بیماری را بدتر می کنند. بنابراین بهتر است برای درمان طبیعی سندروم روده تحریک پذیر از خوردن غذاهای تند خودداری کنید.

رعایت یک رژیم غذایی سالم و طبیعی برای درمان سندروم روده تحریک پذیر بهتر از مصرف داروهای شیمیایی پر ضرر است. بهترین راه درمان IBS دنبال کردن رژیم های غذایی کاملا طبیعی و سالم است که در مرور زمان می تواند علائم بیماری را کاهش داده و درمان آن کاملا موثر باشند.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی زخم معده

غذاهای حاوی فیبر

معمولا  با خوردن فیبر آن هم به میزان زیاد که باعث دفع مواد زاید از بدن به صورت مدفوع می شود به خوبی علائم آزاردهنده بیماری را می توان از بین برد. در واقع شخص نباید دچار یبوست شود. به همین دلیل خوردن فیبر به این افراد توصیه می شود. غذاهای حاوی فیبر معمولا شامل غلات کامل، سبزیجات و میوه ها است. هر چند در بعضی از افراد خوردن این نوع غذاها و میوه ها و سبزیجات ممکن است باعث نفخ و باد کردن شکم شود که در این صورت فقط از نوع فیبرهای قابل حل در آب مثل سیب زمینی شیرین و انواع مواد غذایی و لبنیات پروبیوتیکی باید استفاده کنند.

خوردن فیبر کم در بیماران مبتلا به آی بی اس هر چند علائم بیماری را کم می کند ولی ممکن است باعث بروز یبوست شود که باز هم برای بیمار مناسب نیست. به همین دلیل در مورد استفاده از فیبر بهتر است از یک رژیم غذایی متعادل حاوی فیبر – یعنی نه فیبر خیلی زیاد نه فیبر خیلی کم – استفاده شود.

غذاهای بدون گلوتن

گلوتن یا پروتئین گندم باعث شدت بیماری سندروم روده تحریک پذیر می شود. به همین دلیل بیشتر افرادی که بیماری سلیاک دارند نشانه های شبیه به IBS را تجربه می کنند. حذف غذاهایی مثل انواع پاستا، آبجو، انواع نان گندم و شکلات و شیرینی هایی که با آرد گندم تهیه شده است به راحتی باعث کنترل بیماری می شود و دیگر نشانه های آن دیده نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی نفخ شکم

برنامه غذایی برای درمان روده تحریک پذیر

معمولا خود فرد تشخیص می دهد با خوردن چه غذاهایی وضعیت بیماری بدتر یا بهتر می شود. در صورتی که هنوز مطمئن نیستید چه غذاهایی بیماری را تشدید می کند بهتر است با دقت هر بار با حذف یک دسته غذایی مثل نان گندم یا مصرف کم آن وضعیت بدن را بررسی کنید. گاهی حتی می توان با استفاده کمی از غذاهای تحریک کننده بیماری به علت آن که کم از آنها استفاده شده است بدون ایجاد بروز نشانه های بیماری، از آن ماده غذایی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی یبوست

چند غذاهای مناسب را برای درمان سندروم روده تحریک پذیر معرفی می کنیم که بهتر است حتما در برنامه غذایی فرد مبتلا گنجانده شود:

 • سبزیجات
 • جودوسر
 • انواع گوشت ماهی، مرغ و حتی گوشت قرمز کم چرب
 • میوه ها
 • نوشیدنی های بدون شیرین کننده های مصنوعی
 • بادام زمینی
 • کیک برنج
 • آجیل
 • دانه های روغنی مثل انواع تخمه
 • ماست کم چرب

بیشتر بخوانید: علت سرطان روده بزرگ چیست؟

از این غذاها به شدت پرهیز کنید یا به میزان بسیار کمی استفاده کنید:

 • عدس
 • لبنیات
 • غذاهای حاوی گلوتن گندم
 • قهوه
 • شکلات
 • غذاهای فرآوری شده
 • غذاهای نیمه آماده
 • فست فودها
 • الکل و سیگار
 • سیر و پیاز
 • ادویه و فلفل زیاد
 • میوه های اسیدی

بیشتر بخوانید: علائم سندرم روده تحریک پذیر چیست؟ شاید روده شما تحریک پذیر باشد و نمی‌دانید!

نکته هایی برای کنترل بیماری و درمان سندروم روده تحریک پذیر

از آن جا که این بیماری با استرس و عدم رعایت رژیم غذایی بدتر می شود بهتر است برای کنترل و درمان روده تحریک پذیر موارد زیر را رعایت کنید:

 • رعایت رژیم غذایی
 • خوردن میان وعده ( معده نباید خالی باشد)
 • رفع یبوست
 • محدود کردن مصرف انواع قهوه و نوشیدنی های کافئین دار
 • حذف الکل و سیگار
 • نوشیدن زیاد آب و مایعات
 • خوردن میوه های تازه
 • دوری از استرس و مدیریت استرس

بیشتر بخوانید: بیماری سیبو چیست؟ یک بیماری آزار دهنده دستگاه گوارش و یک درمان ساده

منابع:
About IBS
IBS Treatment Center
Web MD
NCBI
Web MD
NCBI

اشتراک گذاری
شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

آخرین مطالب

 • دانستنی‌های سلامتی

خواص زیره سیاه را دست کم نگیرید، با زیره به بسیاری از بیماری ها نه بگویید!

خواص زیره را دست کم نگیرید، با زیره به این بیماری ها نه بگویید! زیره یکی از ادویه هایی است… بیشتر بخوانید

23 ساعت قبل
 • دانستنی‌های سلامتی

خواص تخم گشنیز برای سلامتی بدن چیست؟

تخم گشنیز در واقع میوه‌ی گیاه گشنیز است و بر پایه‌ی آن نوعی ادویه نیز وجود دارد. این دانه‌های گرد… بیشتر بخوانید

24 ساعت قبل
 • تلفن همراه

بررسی نوا ۴e : میان رده‌ای از هواوی برای جانشینی Nova 4!

Huawei Nova 4e میان رده ای دارای نمایشگر ۶٫۱۵ اینچی و زیبا، قدرتمند و با سیستم دوربین سه گانه می… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
 • دانستنی‌های سلامتی

خواص تخمه شربتی (دانه چیا) برای سلامتی بدن بسیار شگفت انگیز است

خواص تخمه شربتی بسیار زیاد است چرا که سرشار از فیبر و اسید های چرب امگا ۳ ، پروتئین، ویتامین… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
 • دانستنی‌های سلامتی

خواص لبو در درمان و پیشگیری بسیاری از بیماریها + دستور سالاد چغندر

چغندر و تمام گیاهان قرمز رنگ سرشار از آنتی اکسیدان هستند خواص بسیاری نیز در آب چغندر وجود دارد که… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
 • موسیقی

شهر خاموش اثر کیهان کلهر؛ داروگ کی می‌رسد باران؟…

آلبوم شهر خاموش برگرفته از عنوان انفال خاموش، در سال ۲۰۰۸ به نوازندگی کیهان کلهر، سیامک آقائی و گروه کوارتت… بیشتر بخوانید

3 روز قبل