1398-06-29
ادبیات جهان

معرفی سه گانه‌ی آگوتا کریستوف

سه گانه‌ی آگوتا کریستوف

آگوتا کریستوف نویسنده ی زن مجاری است که در ۳۰ اکتبر ۱۹۳۵ در مجارستان به دنیا آمد و در ۱۷ژوئیه ۲۰۱۱ در سن هفتاد و دو سالگی پس از تحمل یک دوره بیماری و دیالیز درگذشت.

آگوتا کریستوف Agota Kristof نویسنده‌ی زن مجاری است که در ۳۰ اکتبر ۱۹۳۵ در مجارستان به دنیا آمد و در ۱۷ژوئیه ۲۰۱۱ در سن هفتاد و دو سالگی پس از تحمل یک دوره بیماری و دیالیز درگذشت.
آگوتا کریستوف با جلد اول سه گانه‌ی دوقلوها به نام دفتر بزرگ بود که توانست جایزه‌ی بهترین کتاب اروپایی “ADELF”  را به خود اختصاص دهد و به دنیای ادبیات معرفی شود. تا قبل از سه گانه‌ی آگوتا کریستوف او در دنیای ادبیات ناشناخته بود. او کلیه‌ی آثار خود را به زبان فرانسه نوشته است. او در سال ۱۹۵۶ به همراه همسر و فرزند چند ماهه اش از مجارستان کمونیستی به شهر نوشاتل در بخش فرانسوی سوئیس فرار کرد و پناهنده شد. در آنجا به ناچار آغاز به یادگیری زبان فرانسه کرد. او از سال ۱۹۷۰ به فرانسوی نگارش کرد. کریستوف دو جلد بعدی این سه گانه را با نام مدرک در سال ۱۹۸۹ و دروغ سوم در سال ۱۹۹۱ نوشته است. در ادامه با مروری بر سه گانه‌ی آگوتا کریستوف با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی رمان درون آب نوشته‌ی پائولا هاوکینز ؛ مرگ مبهم یک رودخانه

معرفی سه گانه‌ی آگوتا کریستوف

شرح وفادارانه‌ی وقایع در دفتر بزرگ

دفتر بزرگ که نخستین جلد از سه گانه‌ی آگوتا کریستوف است از رسیدن دوقلوها به همراه مادرشان از شهر خودشان که دوقلوها آن را شهر بزرگ مینامند به شهر مادر بزرگ که دوقلوها آن را شهر کوچک می‌نامند آغاز می‌شود. از همین ابتدای داستان در می‌یابیم که مادر، مادربزرگ، دوقلوها، پدر، لب شکری و بقیه‌ی شخصیت ها را با شغل، جایگاه اجتماعی و یا نسبت های فامیلی شان خواهیم شناخت و خواهیم نامید. و شهرها را با نام شهر کوچک، شهر بزرگ، شهر مرزی.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان خشم و هیاهو نوشته‌ی ویلیام فاکنر

دوقلوها به شهر کوچک می‌آیند چون مادر دیگر توان سیر کردن شکم بچه ها را ندارد و می‌خواهد بچه هایش در جنگ زنده بمانند. شهر بزرگ شب و روز بمباران می‌شود و دیگر چیزی برای خوردن نیست. همه بچه هایشان را می‌فرستند به خانه والدینشان در روستا، نزد غریبه ها ، هر جا که شد. پدر دوقلوها در جنگ است و شش ماه است که هیچ کس از او خبر ندارد.
داستان دفتر بزرگ به عنوان جلد اول از سه گانه‌ی آگوتا کریستوف شصت و دو فصل دارد. هر فصل حداکثر دو و یا سه صفحه است. فصل هایی که مانند موضوع انشا نامگذاری شده اند. دوقلوها تصمیم گرفته اند با هم درس بخوانند درس هایی را مشخص کرده اند که انشا یکی از آنهاست. هردو با یک موضوع انشا می‌نویسند و انشای بد در آتش انداخته می‌شود و انشای خوب در دفتر بزرگ پاکنویس می‌شود.

برای تصمیم گیری اینکه انشایی «خوب» و یا «بد » است قانون بسیار ساده ای دارند، انشا باید واقعی باشد. باید چیزی که هست را تعریف کنند، چیزی که می‌بینند، می‌شنوند، انجام می‌دهند. و اینطور است که هر فصل مانند انشایی با موضوعی خاص روایت می‌گردد. و این شیوه با روایت هر یک از دوقلوها در این دفتر بزرگ در تمام کتاب ادامه می‌یابد دوقلوها انشا می‌نویسند و ما با آدم ها، مکان ها، شغل ها، موقعیت ها آشنا می‌شویم. راوی دو قلوها هستند با انشاهایی در دفتر بزرگ.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان سقوط نوشته‌ی آلبر کامو

نثر داستان بدون بکارگیری صفت و صنایع ادبی است. این قرار دوقلوها برای نوشتن خاطرات در دفتر بزرگ است. قراری که قرار آگوتا کریستوف است با خودش، با خوانندگانش.

” کلماتی که احساس را توصیف می‌کنند خیلی مبهم اند، باید از کاربرد آن ها اجتناب کرد و به شرح اشیا، انسان ها و خود اکتفا کرد. در واقع شرح وفادارانه‌ی وقایع، مثلا ممنوع است که بنویسیم « مادربزرگ شبیه یک جادوگر است» اما می‌توانیم بنویسیم «مردم مادربزرگ را جادوگر صدا می‌کنند» “

آگوتا کریستوف ۲۰۱۱-۱۹۳۵

آگوتا کریستوف ۲۰۱۱-۱۹۳۵

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان شب پیشگویی نوشته‌ی پل استر

آگوتا کریستوف با به کارگیری قواعد قراردادی که گفته شد همه‌ی صنایع ادبی را در سه گانه‌ی آگوتا کریستوف کنار گذاشته است و فقط یک روایت گر صرف است از واقعیاتی که اتفاق می‌افتد. خشونت در لابه لای جملات به چشم می‌خورد. خشونت فقر، خشونت جنگ، خشونت یتیم بودن. اما طنز تلخی ساخته‌ی موقعیت ها و مواجهات شخصیاتی با خود و روزگارشان در بین سطور کتاب دفتر بزرگ به چشم می‌خورد. طنزی که تلخندی بر لب می‌نشاند.

دوقلوها در جلد اول سه گانه‌ی آگوتا کریستوف به تدریج زندگی در زمانه‌ی جنگ را می‌آموزند با آدم هایی آشنا می‌شوند، جسم و روحشان را مقاوم می‌کنند، گاهی دزدی می‌کنند، درس می‌خوانند، خشونت می‌آموزند، مورد تهمت واقع می‌شوند، مورد بازجویی پلیس قرار می‌گیرند و در نهایت و در پایان جلد اول از هم جدا می‌شوند و یکی از دوقلوها به کشور دیگری می‌رود.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان مسخ اثر فرانتس کافکا ؛ بیگانه ای در میان جمع

جلد دوم از سه گانه‌ی آگوتا کریستوف : مدرک

جلد دوم سه گانه‌ی آگوتا کریستوف که “مدرک” نام دارد، درست از لحظه‌ی جدایی دوقلوها کلید می‌خورد و درست جایی که آغاز جدایی دوقلوهاست آغاز هویت پیدا کردن هر یک از آنهاست. در اولین گام صاحب نام می‌شوند، نام آن که مانده است لوکاس است. لوکاس دوقلوی بازمانده با گذشت زمان تنهایی زندگی کردن را می‌آموزد و به نوشتن دفترهای بزرگ ادامه می‌دهد.

در “مدرک” راوی دانای کل است و حالا شکل روایت متفاوت می‌شود. توصیف ها کمی طولانی تر با توصیفات محیطی بیشتر از خشونت متن می‌کاهد. فصل ها با شماره و نه موضوع از هم جدا می‌شوند. کتاب دوم هشت فصل دارد که هر فصل گاهی تا سی صفحه هم می‌رسد.

بیشتر بخوانید: رمان عاشق اثر مارگریت دوراس بانوی داستان نویسی مدرن

جلد سوم سه گانه‌ی آگوتا کریستوف : دروغ سوم

در جلد سوم که آخرین جلد سه گانه‌ی آگوتا کریستوف است، “دروغ سوم” نام دارد. لوکاس پس از تبعیدی طولانی به شهر زادگاهش باز می‌گردد تا کلاوس برادر دوقلویش را پیدا کند. کلاوس حالا نویسنده ای است که هویت قبلی خود را انکار می‌کند و گذشته و حال را در هم آمیخته و می‌نویسد. جلد سوم پیچیده ترین جلد از این سه جلد است. در “دروغ سوم” نویسنده واقعیت و خیال، گذشته و حال را با هم می‌آمیزد و دیگر از سادگی انشای دوقلوها و یا دانای کل آگاه که سرراست وقایع را به ما می‌گوید خبری نیست، ما هستیم و مرز خیال و واقعیت.
درونمایه‌ی اصلی سه گانه‌ی آگوتا کریستوف جنگ جهانی دوم و اساسا پدیده‌ی جنگ، مهاجرت، بی خانمانی و مساله‌ی هویت است. و در هر سه جلد سه گانه‌ی آگوتا کریستوف این درونمایه های با فرم و بیان متفاوت پی گرفته می‌شود.

سه گانه‌ی آگوتا کریستوف را باید به ترتیب خوانده شود. اگر کسی جلد اول را نخوانده باشد و به سراغ جلدهای بعدی برود حتما نخواهد توانست با اثر ارتباط برقرار کند. رمان اول ساده است و گاهی به رمان نوجوانان می‌ماند البته راه خود را با خلق مضامین پیچیده و طرح مسائل و درونمایه های پیچیده‌ی انسانی جدا کرده است. اما با نثر ساده و فرم خطی و روایت سرراست، ماجراها برای فهمیده شدن و درک شدن به تمرکز کمتری نیاز دارد. اما در “مدرک” جلد دوم به لحاظ روایت و فرم و هم ماجراها دارای پیچیدگی هایی است که خواندن اثر تمرکز بیشتری می‌طلبد و دروغ سوم هم که به نسبت دو جلد اول و هم به عنوان اثری مستقل دارای ماجراها و روایت تو در تو و پیچیده است.
سه گانه‌ی آگوتا کریستوف با ترجمه‌ی اصغر نوری و در انتشارات مروارید به چاپ رسیده است.

بیشتر بخوانید: معرفی مجموعه داستان کوتاه شبانه ها اثر کازوئو ایشی گورو

آگوتا کریستوف ۲۰۱۱-۱۹۳۵

آگوتا کریستوف ۲۰۱۱-۱۹۳۵

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا