1397-12-29
موسیقی

نگاهی به سی و سومین جشنواره موسیقی فجر ؛ ۲۰ تا ۳۰ دی ماه ۱۳۹۶ – تهران

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

این روزها “سی‌ و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر” به ریاست “حمیدرضا نوربخش” از ۲۰ تا ۳۰ دی ماه سال جاری در تهران با ۹۰ اجرا و بیش از ۸۵ گروه موسیقی و ۶ سالن از جمله “تالار وحدت”، “تالار رودکی”، “برج میلاد”، “سالن ایرانیان”، “فرهنگسرای نیاوران”، “برج آزادی” و در بخش‌های موسیقی ردیفی، دستگاهی، ارکسترال، بانوان، نواحی، پاپ، تلفیقی و بین الملل برگزار می‌شود. 

“جشنواره موسیقی فجر” در سال ۱۳۶۴ و با نام اولیه‌ی “جشنواره سراسری سرود و آهنگ‌های انقلابی” شکل گرفت و اولین دوره‌ی آن با شرکت ۲۰ گروه در تهران برگزار شد. پس از چهار سال  در سال ۱۳۶۸ دوره‌ی پنجم آن با طراحی آرم، نشانه و نماد و با عنوان “پنجمین جشنواره‌ موسیقی فجر” ادامه یافت.

دو سال بعد در سال ۱۳۷۰ که جشنواره موسیقی فجر برای اولین بار به صورت بین‌المللی برگزار شد و علاوه بر گروه‌های داخلی در سبک‌های گوناگون، چند گروه خارجی نیز در جشنواره حاضر شدند و این رویداد موسیقایی شکل گسترده‌تری به خود گرفت. در سال ۱۳۷۶، در سیزدهمین جشنواره برای اولین بار بخش‌های دیگری به جشنواره اضافه شد. در این سال گروه‌های موسیقی بانوان پس از سال‌ها سکوت توانستند به اجرای برنامه بپردازند و بخش “ویژه‌‌ی بانوان” نیز کار خود را آغاز کرد. این بخش در سال‌های بعد نیز کماکان در جشنواره حضور داشت و البته مدتی بعد از آن به عنوان جشنواره‌ای مستقل تحت عنوان “گل یاس” به فعالیت خود ادامه داد.

در پانزدهمین دوره‌‌ی جشنواره موسیقی فجر ، برای اولین بار ۱۰ کشور از کشورهای صاحب تمدن و موسیقی در جشنواره شرکت کردند. این تغییرات در ساختار جشنواره در سال‌های بعد نیز ادامه داشت؛ به طوری که سال بعد از آن نیز بخش دیگری با نام “بخش سازی” اضافه و برای اولین بار در طول برگزاری جشنواره‌های موسیقی فجر بخشی با عنوان پایان‌نامه به جشنواره اضافه شد.

در دوره‌ی بیستم نگاه جشنواره به طور خاص و ویژه به بحث پژوهش در موسیقی معطوف و در دوره‌ی بیست و سوم بخش رقابتی در جشنواره موسیقی فجر راه‌اندازی شد. در دوره‌های بعدی نیز موضوع جوان‌گرایی به عنوان محور اصلی جشنواره مطرح شد. در سی‌ و یکمین دوره از این رخداد موسیقایی، با نگاهی به تجربیات سال‌های گذشته تلاش شد تا با حضور گروه‌های حرفه‌ای و اضافه شدن “جایزه باربد” برای انتخاب بهترین آثار تولیدی، ضمن توجه ویژه به بخش تولید، تلاش‌هایی در خصوص اعتبار بخشی به این رخداد مهم انجام شود. این جایزه طبق نظر مسئولان نقطه‌ی عطف جشنواره موسیقی فجر به حساب می‌آید.

حال بعد از گذشت سال‌ها، این روزها “سی‌ و سومین جشنواره موسیقی فجر ” به ریاست “حمیدرضا نوربخش” از ۲۰ تا ۳۰ دی ماه سال جاری در تهران با ۹۰ اجرا و بیش از ۸۵ گروه موسیقی و ۶ سالن از جمله “تالار وحدت”، “تالار رودکی”، “برج میلاد”، “سالن ایرانیان”، “فرهنگسرای نیاوران”، “برج آزادی” و در بخش‌های موسیقی ردیفی، دستگاهی، ارکسترال، بانوان، نواحی، پاپ، تلفیقی و بین الملل برگزار می‌شود. از کشورهای اتریش، آلمان، فرانسه، اسلوانی، چین و ژاپن گروه های موسیقی کلاسیک در این حضور دارند. بخش پژوهشی این دوره نیز از روز پنجشنبه ۲۱ دی ماه در “موسسه فرهنگی هنری اکو” پذیرای پژوهشگران و دوستداران مباحث تئوریک حوزه موسیقی است.

لازم به ذکر است که بعضی از منتقدان می‌گویند این سال‌ها جشنواره‌ی موسیقی فجر هیچ خروجی مفید و قابل توجهی نداشته است. متاسفانه با وجود اینترنتی شدن فروش بلیط هنوز هم مشکلاتی در این زمینه وجود دارد. از جمله آن که در مورد بعضی از اجراها مخاطب پس از مراجعه به سایت بلیط فروشی با نبودن بلیط مواجه می‌شود این در حالی است که اخبار حاکی از آن است که بلیت‌های اجراها فروخته نشده و سالن‌ها خالی است. حداقل اگر تا لحظه‌ی آخر بلیت فروشی را باز بگذارند شاید چند بلیت بیشتر فروخته شود. روالی که در سال‌های قبل هم وجود داشته است و معلوم نیست چنین اقدامی از طرف مدیران جشنواره چه سودی دارد شاید در نازل‌ترین سودش ایجاد بازارگرمی بیشتر برای جشنواره!

جدول اجراهای این جشنواره پنجم دی‌ماه منتشر شد که با نگاهی به جدول، مشخص می‌شود حدود بیش از یک چهارم اجراهای سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر با دوره‌ی پیشین این رویداد یکسان است. “ارکستر ملی ایران”، “ارکستر پارس”، “شهید پرویز خان”، “گروه موسیقی رستاک”، “ارکستر مهر”، “ارکستر نغمه باران”، “ارکستر سمفونیک تهران”، “گروه موسیقی نواحی دیلمون”، “گروه موسیقی داماهی”، “گروه موسیقی بمرانی”، “محمد علیزاده”، “حامد همایون” و … از جمله‌ی این اجراها هستند.

مهم‌ترین رویداد موسیقایی ایران روز چهارشنبه ۲۰ دی ماه با اجرای قطعات جدید “ارکستر چکاوک” در تالار وحدت تهران آغاز شد. ارکستر چکاوک قطعات جدید خود را به‌ عنوان حسن آغاز جشنواره به آهنگسازی “مهرداد پازوکی” خالق آلبوم‌های “جام عشق”، “ساقی رضوان”، “یاد استاد”، “پاییز”، “گل میخک”، “خوش آمدی” برای مخاطبان خود به روی صحنه برد.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا