1398-03-02
دانستنی‌های سلامتی

آیا شخصیت انسان در طول زندگی تغییر می‌کند؟

شخصیت انسان

بررسی به عمل آمده از ۱۴ مطالعه بر روی ۵۰ هزار نفر به بهترین نحو نشان می دهد که شخصیت در طول زندگی ثابت نمی ماند.
افراد در ایالات متحده و سراسر اروپا در طول زندگی تغییرات قابل ملاحظه ای در شخصیت خود داشته اند.
بسیاری از تغییرات به طور گسترده ای ثابت بوده اند، اگرچه برخی از افراد به شیوه های منحصر به فرد تغییر کرده اند.

بررسی به عمل آمده از ۱۴ مطالعه بر روی ۵۰ هزار نفر به بهترین نحو نشان می دهد که شخصیت انسان در طول زندگی ثابت نمی ماند.

افراد در ایالات متحده و سراسر اروپا در طول زندگی تغییرات قابل ملاحظه ای در شخصیت خود داشته اند.

بسیاری از تغییرات به طور گسترده ای ثابت بوده اند، اگرچه برخی از افراد به شیوه های منحصر به فرد تغییر کرده اند.

شخصیت انسان

بر طبق تحقیقی جامعی که در طول چندین دهه بر روی بیش از ۵۰ هزار نفر انجام شده، مشخص می شود این مفهوم سنتی که شخصیت بعد از نوجوانی (دوران بلوغ) ثابت می ماند و تغییری نمی کند، درست نیست.

افرادی که مورد این مطالعه قرار گرفته اند، تقریبا رویکرد یکسانی داشته اند، همانطور که سن آنها بالا می رود در تمام پنج معیار مهم شخصیتی که روانشناسان از آن با عنوان استاندارد طلایی (the gold-standard) یاد می کنند، روند نزولی داشته اند.

روانشناسان مطالب و کتاب های زیادی در مورد شخصیت انسان نوشته اند و یکی از بهترین این کارها در سه قرن اخیر، کتاب «اصول روانشناسی» اثر “ویلیام جیمز” در سال ۱۸۹۰ می باشد، که بر اساس مشاهدات شخصی اوست، جیمز نوشته که شخصیت انسان بعد از سن ۳۰ سالگی مانند پلاستر می ماند.

در همان قرن یا همان زمانی که “اصول روانشناسی” منتشر شد، روانشناسان نظرهای  مختلفی درباره شخصیت انسان دادند. در سال ۲۰۰۳، انجمن روانشناسی آمریکا،  شاهد توافقی میان اکثریت اعضا در زمینه اینکه: شخصیت از زمان شکل گیری تا حتی در کهن سالی، همیشه در حال تکامل ایت، بودند.

آخرین تحقیق که ترکیبی از ۱۴ مطالعه در نقاط مختلف جهان می باشد اطلاعات مربوط به شخصیت های افراد، از جمله اطلاعات مردم ایالات متحده، اروپا و اسکاندیناوی را گرداوری کرده است. بسیاری از افراد مورد مطالعه بزرگ سال می باشند، که به محققان چشم انداز منحصر به فردی  درباره تغییرات شخصیت داده اند. تمرکز این مطالعات بیشتر معطوف به جوانان می شود.

نوسانات مربوط به هر پنج ویژگی از ویژگی های پنجگانه شخصیت –  روان‌رنجوری، برون‌گرایی، سازگاری، استقبال از تجربه و وظیفه‌شناسی- در زندگی افراد شرکت کننده نشان داده می شود. در طول مطالعات کلی، همه صفات به جز سازگاری، ، روند نزولی  حدود ۱٫۲ درصد، در هر دهه را نشان می دهند.

در بخشی از این تحقیق  به محققان یادآوری می شود که اصطلاح “Dolce Vita” (زندگی بدون تجملات و لذت) واقعی است – زمانی که افراد پا به سن می گذارند از انجام مسئولیت های اجتماعی لذت کمتری می برند.

با توجه به این تحقیق افراد، سازگاری کمتری نسبت به تطبیق با جمع پیدا می کنند، گشاده رویی کمتری برای امتحان چیزهای جدید پیدا می کنند، همانطور که خودپسند می شوند کمتر وظیفه شناس می شوند، و همانطور که محافظه کارتر می شوند کمتر برون گرا می شوند.

این روند در تقریبا در همه مراحل از ۱۴ مطالعه ظاهر شده و عمدتا در مناطق مختلف جغرافیایی ثابت است. مطالعاتی که بر روی مردم ایالات متحده صورت گرفته، نشان می دهد همانطور که این مردم پا به سن می گذارند به طور قابل توجهی از لحاظ برون گرایی تنزل پیدا می کنند، و این را به محققان یاد آوری می کند که آنها دیگر کاری با ظاهر اجتماعی ندارند.

همانطور که ویلیام جیمز ۱۲۸ سال پیش اعلام کرد مردم در گچ قرار نمی گیرند. آنها بیشتر شبیه خاک رس هستند، همواره با تغییر موقعیت شان، قالب جدیدی به خود می گیرند.

منبع: businessinsider.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا