1398-03-01
روانشناسی و موفقیت

شما جزء کدام دسته از افراد درون گرا هستید؟ ۴ تیپ درون‌گرا را بشناسید!

افراد درون گرا

دانشگاه هاپکینز به رهبری دکتر جاناتان چیک Dr. Jonathan Cheek تحقیق جالبی در مورد شخصیت درون گرایی انجام داد که حدود ۳۰ سال طول کشید. این تحقیق که چندی پیش در مجله نیویورک چاپ شد شخصیت درون گرا را به ۴ تیپ شخصیتی تقسیم بندی کرده است.
اگر آدم درون گرایی هستید شما در کدام دسته قرار می‌گیرید؟

شناخت بهتر از شخصیت خودمان و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستیم نه تنها جالب است بلکه باعث درک هرچه بیشتر و لذت بخش تر روابط اجتماعی می‌شود. شاید به همین دلیل هم باشد که روان‌شناسان سعی می‌کنند تیپ های شخصیتی را شناخته و حتی آن‌ها را دسته‌بندی کنند. یکی از آخرین تحقیقات که از سال ۱۹۸۰ در مورد شخصیت درون گرایی انجام شد و چند وقت پیش در مجلات پزشکی به چاپ رسید مشخص کرد افراد درون گرا به ۴ تیپ شخصیتی تقسیم بندی می‌شوند که ممکن است یک فرد در یک یا دو نوع تیپ شخصیتی جای گیرد.

اگر جزء افراد درون گرا هستید نت‌نوشت امروز را بخوانید تا ببینید کدام تیپ به شخصیت شما نزدیک‌تر است.

افراد درون گرا اجتماعی

افرادی که جزو این دسته هستند تنهایی را به بودن در جمع های کوچک یا بزرگ ترجیح می‌دهند. در واقع این دسته درون گراهای کلاسیک نامیده می‌شوند. آن ها تنهایی را ترجیح می‌دهند ولی اگر به هر دلیلی ناچار به وارد شدن به روابط اجتماعی باشند، فقط جذب گروه های اجتماعی می‌شوند که اعضای گروه تعداد انگشت شماری داشته باشد. البته آن هم به شرطی که تنهایی و استقلال‌شان از بین نرود. درون گرای کلاسیک اصلا دوست ندارد وارد روابط اجتماعی جمع‌های بزرگ شود.

درون گرای متفکر

افرادی که در این دسته بندی جای می‌گیرند یک رویاپرداز واقعی هستند. در واقع اگر شرایط برایشان فراهم شود که رویا پردازی کنند، در افکار خود واقعا گم می‌شوند. خلاقیت این گروه آن قدر زیاد است که تقریبا تمام انرژی خود را صرف رویا پردازی می‌کنند. این دسته را اگر آزاد بگذارید می‌توانند تمام روز در افکار خود غرق شوند و نیازی به روابط اجتماعی نداشته باشند.

درون گرای مضطرب

این گروه از نظر دیگران، کلا آدم های عجیب و غریبی به نظر می‌آیند. این افراد اصلا دوست ندارند از لاک تنهایی خود بیرون بیایند و حتی با یک جمع کوچک در ارتباط باشند. در واقع در هر جمعی آن‌ها احساس اضطراب دارند. با هر رابطه اجتماعی، یا بودن در یک جمع حتی با تعداد انگشت شمار این گروه به سرعت مضطرب می‌شوند.

درون گرای منزوی

این گروه به نظر می‌رسد همیشه دور از دسترس هستند و باید برای دیدن شان از آن‌ها وقت گرفت. در هر کاری محتاط و ملاحظه کار هستند. آن قدر آرام به نظر می‌رسند که همه فکر می‌کنند آن‌ها خود را با هر موقعیتی وقف می‌دهند. در صورتی که آن‌ها به دلیل نحوه حرف زدن شان که شمرده و آرام است این طور به نظر می‌رسند. آن‌ها تنهایی خود را به بودن در هر جمعی ترجیح می‌دهند. افرادی که در این گروه بندی جای می‌گیرند آن قدر آرام هستند که اگر بخواهند وارد جمع شوند به احتمال زیاد باید جنبه محتاط شخصیت شان را دور بیندازند که معمولا هم تا می‌توانند چنین کاری نمی‌کنند.

 

منبع”

New York  Magazine

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا