دانستنی‌های سلامتی

شیر نخورید! شیر پاستوریزه باعث استحکام استخوان‌ها نخواهد شد!

شیر نخورید
۸+

شیر طبیعی یک نوشیدنی بسیار خوشمزه است. احتمالا همه ما از کودکی از والدین خودمان درباره مزایای شیر بر روی رشد و استحکام استخوان‌ها شنیده ایم. اما آن چه درباره شیر حقیقت دارد چیست؟ آیا واقعا شیر باعث استحکام استخوان‌ها می‌شود و یا اینکه…؟ در ادامه با دلایل کافی راجع به اینکه شیر نخورید همراه نت نوشت باشید!

شیر نخورید

پاکت‌های شیری که در فروشگاه‌ها وجود دارد همگی پاستوریزه هستند. پاستوریزه کردن فرآیندی است برای از بین بردن میکروب‌های ناقل بیماری و جلوگیری از ترش شدن زودهنگام شیر به وسیله حرارت. در این روش ذرات شیر را تا دمای مورد نظر حرارت داده و سپس به سرعت آن را سرد می‌کنند. اما متاسفانه در این روش باکتری‌های مفید شیر (پروبیوتیک ها) نیز از بین می‌روند. حتی بسیاری از مواد غذایی موجود در شیر مانند ویتامین C و ید نیز در اثر این روش نابود می‌شوند. علاوه بر تمام این‌ها آنزیم‌های موجود در شیر که به بدن در جذب کلسیم و فسفر موجود در شیر گاو کمک می‌کند نیز از بین خواهند رفت.

به همین علت است که در کشورهایی از جمله ایالات متحده و اتحادیه اروپا که بالاترین نرخ مصرف شیر را دارند پوکی استخوان نیز بسیار شایع است. سال‌های متوالی است که مردم برای جلوگیری از پوکی استخوان و استحکام استخوان‌ها تشویق به مصرف شیر شده اند اما تحقیقات جدید برعکس تمام این باورها را ثابت می‌کند.

بیشتر بخوانید: فواید شیر کاکائو برای تمامی بازه‌های سنی را بدانید!

شیر نخورید چون متاسفانه شیر گاوی که امروزه در فروشگاه‌ها حتی بدون روش پاستوریزه کردن خریداری می‌کنیم از گاوهای طبیعی تهیه نمی‌شود.

شیر نخورید چون متاسفانه شیر گاوی که امروزه در فروشگاه‌ها حتی بدون روش پاستوریزه کردن خریداری می‌کنیم از گاوهای طبیعی تهیه نمی‌شود.

شیر نخورید چون متاسفانه شیر گاوی که امروزه در فروشگاه‌ها حتی بدون روش پاستوریزه کردن خریداری می‌کنیم از گاوهای طبیعی تهیه نمی‌شود. در گاوداری‌ها هورمون رشدی به نام rBGH که هورمونی مصنوعی به روش مهندسی ژنتیک برای تولید شیر بیشتر است به گاوها تزریق می‌شود. این هورمون به دلیل مشکلات سلامتی در بسیاری از کشورها مانند اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا و … ممنوع است اما در بسیاری از کشورها به طور گسترده‌ای از این هورمون استفاده می‌شود.

شیری که از این گاوها به دست می‌آید حاوی بیش از ۲۰ نوع مسکن، آنتی بیوتیک و هورمون رشد تنها در یک لیوان از آن است که مطالعات نشان داده که این مواد ارتباط تنگاتنگی با رشد تومور‌ها و سرطان دارند. گاوها بسیار مستعد بیماری هستند و شیر آن‌ها به سرعت دچار بیماری و میکروب می‌شود. بنابراین روش پاستوریزه کردن برای پاک کردن بیماری‌ها در نظر گرفته می‌شود. اما متاسفانه این روش هیچ تضمینی برای پاک بودن شیر ندارد و بیماری سالمونلا که در سال‌های اخیر شایع شده است ناشی از شیر پاستوریزه است.

بیشتر بخوانید: میزان کلسیم موجود در یک لیوان شیر چقدر است؟

شیر نخورید چون هنگامی که شیر پاستوریزه می‌شود اسیدی می‌شود که این اسیدی بودن مشکلات بسیاری را برای بدن ایجاد می‌کند. غذاها و مواد فرآوری شده همگی اسیدی هستند و موجب بر هم خوردن سطح PH بدن می‌شوند. بدن انسان نیاز دارد تا در یک سطح خاص از PH برای حفظ هومئوستازی قرار بگیرد. هنگامی که شیر پاستوریزه می‌خوریم بدن برای حفظ تعادل سطح PH از مواد معدنی قلیایی از جمله کلسیم و منیزیم استفاده می‌کند. بنابر این کلسیم موجود در استخوان‌ها در طول زمان از بین می‌رود و استخوان‌های بدن همگی ضعیف شده و فرد دچار پوکی استخوان می‌شود. خوردن شیر بیشتر مساوی با از بین رفتن کلسیم بیشتر است.

از این پس برای سلامتی بیشتر بدن تان در مصرف شیر روزانه خود تجدید نظر کنید و از شیر‌های غیر پاستوریزه و بدون هورمون رشد (اگر توانستید پیدا کنید!) استفاده کنید.

منبع: +

بیشتر بخوانید: رژیم شیر برای لاغری و کاهش وزن در چهار هفته

۱۱ دیدگاه

11 دیدگاه

 1. Avatar

  فریبا

  ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ at ۱۰:۳۷

  چرته همش… طی فرایند پاستور شدن بین ۷۰ تا ۷۵ درجه دما میدن که باکتری های مضر شیر از بین بره اما ممکنه تا ۲۰% از ویتامین هایی مثل ویتامین های B , c از بین برن… فقط بیست درصدشون
  شما اگه شیر رو مستقیم از گاو بگیرید حتی بیشتر هم میجوشونید! خام خام که سر نمیکشید!!!!!!!
  که حتی اگه خام هم سر بکشید کلی باکتری مضر وارد بدنت کردی…

  ۵+
  • Avatar

   عارف

   ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ at ۱۷:۱۰

   متاسفانه شیر پاستوریزه جوابگوی نیاز های بدن انسان نیست.
   حتی ما خودمون گاوداری به روش سنتی داریم ولی متاسفانه گاو علف و گاه رو که مصرف میکنه. کشاورزان برای تولید علف و گاه از کودهای شیمیایی استفاده میکنن. چه برسه گاوداری های صنعتی و …
   خلاصه که چرت نیست .
   نمونه بارزش در اثر پاستوریزه شدن شیر کلسیم موجود در شیر ساختار کلی کلسیم از بین میره و شیر پاستوریزه عاری از کلسیم.

   ۱+
 2. Avatar

  احمد

  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۱۳:۰۵

  مطالب واقعیت داره شما که میگی چرته…..
  ما روزانه ۲ لیوان شیر میخوریم تقریبا از موقعی که یادم میاد ۱۰ ساله که این کارو میکنیم اما وقتی یک آنالیز کلی از بدنمون دادیم متوجه شدیم تمام اعضای خونواده دچار افت تراکم استخوانی شدیم ! خیلی عجیب بود که دکتر به ما خوردن اسفناج پخته شده رو به جای شیر پیشنهاد کرد

  ۴+
 3. Avatar

  ساسان

  ۶ بهمن ۱۳۹۸ at ۱۰:۵۷

  من کاری به پوکی استخوان ندارم. اما مدتی لبنیات کنار گذاشتم ومتوجه شدم که انرژیم خیلی کم شده. تقریبا نابود شده بودم. این مطالب برای شما هم نیست یه دکتر امریکایی هم همین مطالب می‌گفت. اصلا هرم غذایی قبول نداشت. مافقط افتادیم دنبال تغذیه و خوردن. ورزش و تحرک بیخیال شدیم . در همون امریکا و اروپا مردم کم تحرکی هستند چاق هستند. خیلی از مردم اضافه وزن دارند و در طول زندگی اصلا ورزش نکردند. ورزش کم شده. جاش داده به خوردن و خوابیدن و تفریحات دیگه. فست فود و رفتارهای اخلاقی زشت هم هست. ضمن اینکه اونا واقعا کارشون زیاد وسخته. لبنیات خوبه . خیلی هم خوب. اشکال کار جای دیگه است.

  ۲+
 4. Avatar

  گلی

  ۱۸ مهر ۱۳۹۹ at ۱:۵۰

  ما ک شیر دوست داریم چکار کنیم اونوقت من شیرو خیلی دوست دارم حتی گاهی بجای اب هم استفاده میکنم

  ۲+
 5. Avatar

  عباس

  ۶ بهمن ۱۳۹۹ at ۱۱:۲۳

  خوب یه سر به روستاها و عشایر بزنید و ببینید غذای اصلیشون لبنیات و گوشته
  و زندگی سالمی دارن
  تازه توی شرایط سخت زندگی میکنن که اگه یکی از ما چند روز بریم اونجاها کلا مریض میشیم
  نتیجه اینکه غذای طبیعی و سالم و کنارش تحرک روزانه و آب و هوای سالم شرط سلامتیه

  ۴+
 6. Avatar

  ک

  ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ at ۱۰:۰۲

  مردم عادت کردن به مزخرف شنیدن
  شیر یه غذای کامله البته فقط تو ایران باعث استحکام استخوان نمیشه از بس توش کلک میزنن
  از شرکتهای بزرگ گرفته تا کوچکترینشون دارن تقلب میکنن و شیر قلابی دست مردم میدن
  اونایی که میدونن میدونن چی میگم
  شیر سالم بدین دست مردنم از این چرت و پرتام نگین

  ۳+
 7. Avatar

  امیر

  ۱ مرداد ۱۴۰۰ at ۱:۱۰

  ممنون از اطلاعات خوبتون موفق باشید

  ۳+
 8. Avatar

  همایون

  ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ at ۲۲:۰۷

  این مقاله کاملا غیر علمیه اینکه عنصر ید دراثر پاستوریزاسیون از بین میره یعنی چی? مگه عنصر هم از بین میره? ازبین رفتن باکتریهای مفید هم حین پاستوریزه شدن مهم نیست چون شیر به عنوان بک ماده غذایی کامل موجب تکثیر باکتریهای روده میشه و اینکه شیر پاستوریزه اسیدیه دیگه یعنی چی? اگر هم بشه خیییییلی کم و بی اهمیته از ماست که دیگه اسیدی تر نیست ! بعد هم اسید قرار نیست بره توی خون خود بدن از ابتدای دستگاه گوارش تا داخل خون سیستم تنظیم phداره . و موارد اشتباه دیگه .در ضمن شیر گاو برای مصرف انسان باید رقیق بشه و همینطور هم چربیش گرفته بشه پس لطفا از این داستانهای شیر بی کیفیت ایرانی هم بیاین بیرون کیفیت مواد غذایی به ویژه موادی که زود فاسد میشن خیلی با دقت کنترل میشه .و برای مصرف عموم کیفیت آن در هر سنی باید تعدیل ویکدست بشه .

  ۴+
 9. Avatar

  سایبری

  ۲۶ آبان ۱۴۰۰ at ۳:۲۳

  خانم محترمی که این مطالب رو نوشتی، میتونم بدونم که تحصیلاتت در چه حد هست؟؟؟ تو اصلا چه می فهمی از علم تغذیه!!!! شیر هرگز به این بدی هایی که میگی نیست و هرگز اتفاق نظر بنده و سایر پزشکان، بر این نبوده . یه کم مطالعه بفرمایید و بعد اظهار فضل بفرمایید.

  ۴+
 10. Avatar

  غلی

  ۱ شهریور ۱۴۰۱ at ۱۱:۰۲

  شیرهای پاکتی که تاریخ چند ماهه روشون زدن فطعا مضر به حال سلامت انسانه
  انواع و اقسام بیماریهایی که با رشد سرسام آوری تو جامعه روند صعودی پیدا کرده دلیلش چی میتونه باشه؟
  آیا مواد غذایی ناسالم و به ظاهر پاکی که با انواع مواد نگهدارنده مضر به حال انسان تولیذ شده، یکی از دلایل این مشکلات نیست؟
  متاسفانه نظارت بر تولید مواد غذایی سالم به کمترین حد رسیده و جامعه رو به انواع بیماریها مبتلا کرده.
  بیچاره کودکان و نسلهای آینده!!!!!!!!!!!

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا