1398-01-03
ادبیات جهان

تحلیل کتاب شیطان و دوشیزه پریم نوشته پائولو کوئیلو

شیطان و دوشیزه پریم

چهره ای که کوئیلو در کتاب شیطان و دوشیزه پریم از جهان به نمایش می گذارد، چهره ای تاریک است که با چیرگی شرارت و ظهور پلیدی ها همراه است و رگه های این تفکر را در این کتاب می توان به روشنی دید.

شیطان و دوشیزه پریم یکی از سه گانه های پائولو کوئیلو است که طبق گفته خود نویسنده باید به دنباله ی کتاب های کنار رود پیدار نشستم و گریستم، ورونیکا تصمیم میگیرد بمیرد. خوانده شود. پی رنگ اصلی کتاب که تقریبا بن مایه تمام نوشته های کوئیلو را شامل می شود، نگاهی فلسفی –دینی، نسبت به نیکی و بدی، پاکی و زشتی در هستی و انسان است. او به دنبال نتیجه ای برای این نظریه است که، آیا انسان ذاتا شر است؟ در کتاب شیطان و دوشیزه پریم علاوه بر پرداخت به موضوع بالا نویسنده این موضوع را در تمام مسیر داستان به دوش میکشد که آیا:

“همه ما گنهکاریم و گناه نکردن در نتیجه در دسترس نبودن گناه است ؟”

بیشتر بخوانید: رمان سرزمین گوجه های سبز نوشته هرتا مولر ، روایتی از رئالیسم و جادوی رئالیسمی

تحلیل کتاب شیطان و دوشیزه پریم نوشته پائولو کوئیلو

هریک از کتاب های این سه گانه، در مدت زمان یک هفته زندگی سه شخصیت مختلف را نشان می دهد و در این مدت آن ها را با واقعیت هایی چون مرگ و نیستی، مبارزه ذات انسان با خود و خصائص درونی، روبرو می کند. او به دنبال شفاف سازی این نکته است که همه ی انسان های خوب و بد در ظاهر! در افکار یکی هستند. البته باید این نکته را مد نظر قرار داد که کوئیلو در کتاب شیطان و دوشیزه پریم به دنبال تایید قطعی هیچ یک از نظریاتش نیست به طوری که در پایان داستان شیطان و دوشیزه پریم به دیدگاهی برخلاف آنچه که در طول داستان روی آن پافشاری می کرد خواهیم رسید. این کتاب روایت گر درگیری یک دهکده خالی از جوانان (بجز پریم) با وحشت های درونی خود است.

بیشتر بخوانید: رمان گرسنه نوشته‌ی کنوت هامسون ، مردی در کوچه و خیابان های شهر اسلو

” وحشت در تک تک آدم های آن دهکده زیبا در غروب نفس گیر موج می زد وحشت از تنها ماندن، وحشت از تاریکی که تخیل را پراز دیو ها می کند، وحشت از داوری خدا، وحشت از هر عدالتی که هر خطایی را مجازات می کرد، وحشت ازخطر کردن و شکست خوردن، وحشت ازپیری از مردن و… وحشت وحشت وحشت! زندگی حکومت وحشت بود.”

زنگ این مبارزه در داستان شیطان و دوشیزه پریم ، از ابتدای داستان و از ورود مردی میانسال که تصور می شود توریستی است از دیار دور برای گذراندن تعطیلات به صدا در می آید.  او که اولین دام خود را برای تنها جوان دهکده پهن می کند در قبال از دست دادن تمام ثروتش به دنبال تایید این اندیشه است که همه ی انسان ها گنه کارند فقط باید زمینه گناه مهیا باشد، و  تا جایی پیش می رود که سایه مرگ را بر دهکده پیر و تک تک شخصیت ها می توان احساس کرد اما…

بیشتر بخوانید: تحلیل کتاب در میان گمشدگان نوشته ی دَن چاون، همیشه یکی داره از اینجا میره

پائولو با تمام جبر گرایی اش در داستان و متقاعد کردن و همراه کردن خواننده با اندیشه هایش در پایان مخاطب را بدون نتیجه گیری شخصی رها نمی سازد و راه را برای ادامه دادن خود خواننده آن طور که می خواهد باز می گذارد.

چهره ای که کوئیلو از جهان به نمایش می گذارد، چهره ای تاریک است که با چیرگی شرارت و ظهور پلیدی ها همراه است و رگه های این تفکر را در این کتاب می توان به روشنی دید.

بیشتر بخوانید: تحلیل کتاب اتو پرتره نوشته‌ی ادوارد لِو ، بین تنهایی زهدان و تنهایی گور

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا