اخبار تکنولوژی

صفحه نمایش خودترمیم؛ انقلابی که گوشی های موبایل را تحت تاثیر قرار خواهد داد!

زمین خوردن گوشی های هوشمند واقعیت اجتناب ناپذیری است که عواقب ناخوشایندی در پی دارد چرا که هر شکستگی و شکاف در نمایشگر گوشی شما را به سوی مرکز خدمات تعمییرات تلفن همراه میکشاند، اما دانشگاه کالیفرنیا راه بهتری را پیش روی ما قرار داده است: صفحه نمایشی که میتواند خودش را ترمیم کند.


دانشمندان UC Riverside توانستند ماده ای را توسعه دهند که میتواند شکستگی ها و ترک ها را در خود درمان کند. آنها بدین منظور این ماده را از وسط بریدند و متوجه شدند که این ماده توانست در کمتر از ۲۴ ساعت بریدگی ها را به هم پیوند بزند و خودش را بازسازی کند, آنها در ادامه این ماده را ۵۰ برابر سایز واقعی کشیدند تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنند.

Chao Wang شیمیدان این پروژه توضیح می دهد که: ۲ پیوند کووالانسی و غیر کووالانسی در این ماده وجود دارد که اولی قوی تر است و نمیتواد به آسانی ترمیم شود. پیوندهای هیدروژنی آب را به بخش غیر کووالنسی متصل میکنند آنها را میشکنند و خود را بازسازی میکنند.

پلیمری که توسط Chao Wang و تیم وی توسعه داده شده توسط یک پیوند یون دو قطبی در کنار هم قرار میگیرند، این پیوند نیرویی است که بین یون هاست و مولکول های قطبی وجود دارد. پلیمر با خاصیت ارتجاعی و قطبی و نمک یونی به هم پیوند داده میشوند. این پیوند آنقدر قوی است که میتواند زمانیکه ماده شکسته شد مجددا آن را به هم متصل کند.


این ماده بخصوص برای گوشی های هوشمند مناسب است چرا که میتواند الکتریسیته را انتقال دهد. نمایشگر لمسی خازنی در لایه زیرین خود دارای الکترودهایی است که جریان را در تماس با ماده رسانا کامل میکند و منبع تشخیص ضربه و تماس در نمایشگرهای لمسی این الکترودها میباشند.

گوشی های هوشمند با خاصیت خود درمانی ایده جدیدی نیست. جلد پشتی G Flex از LG نیز میتواند خراش های کوچک خود را ترمیم کند، اما نمیتواند الکتریسیته را انتقال دهد.

محققین امیدوارند که بتوانند این ماده را بهبود بخشند. آنها در حل آزمایش این ماده در شرایط سخت مانند رطوبت شدید هستند به گفته ی Chao Wang پلیمرهایی که قبلا ساخته میشدند و قابلیت ترمیم داشتند نمیتوانستند در رطوبت شدید مقاومت کنند. آب به داخل آنها نفوذ میکرد و همه چیز را به هم میریخت.
وی می افزاید: به نظر می آید که این ماده در آینده ای دور تولید شود اما من معتقدم آنها خیلی زود وارد بازار موبایل میشوند و در طول سه سال آینده محصولات زیادی با این ویژگی وارد بازار خواهد شد و زندگی روزمره ی ما را تغییر خواهد داد.

حمیده شفایی

مدرس و مترجم زبان انگلیسی هستم و امیدوارم از مطالب ارسالی اینجانب لذت ببرید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا