1398-01-02
دانستنی‌های سلامتی

عادت های چاق کننده شبانه که وزن شما را زیاد می کند!

عادت های چاق کننده شبانه

گاهی به علت عادت های چاق کننده رایجی که متوجه نیستید رژیم های غذایی سرسخت نتیجه مناسبی ندارند. این بار در نت نوشت شما را با عادت های چاق کننده رایج و اشتباه هایی که ممکن است شبها انجام دهید آشنا می کنیم.

گاهی به علت عادت های چاق کننده رایجی که متوجه نیستید رژیم های غذایی سرسخت نتیجه مناسبی ندارند. ورزش و رژیم و بسیاری از امور دیگر گاهی بی فایده است. حتی ممکن است با اینکه غذای سالم می خورید و فست فوت را کنار گذاشته اید به وزن ایده آلتان نرسید. با بررسی یک سری رفتارها و عادت های چاق کننده شبانه پی خواهید برد که به چه دلیل وزنتان کاهش پیدا نمی کند. این بار در نت نوشت شما را با عادت های چاق کننده رایج و اشتباه هایی که ممکن است شبها انجام دهید آشنا می کنیم.

بیشتر بخوانید: تاخیر در روند پیری و بیماری‌های آن با روش‌هایی هوشمندانه

عادت های چاق کننده

نداشتن خواب کافی

عادت های چاق کننده

هر بخش و هر کدام از اعضای بدن نیازمند یک مقدار خواب کافی هستند. در صورتی که خواب به میزان کافی نباشد عملکرد سوخت و ساز در بدنتان آسیب می بیند. زمانی که شما سوخت و ساز صحیحی نداشته باشید احساس خستگی می کنید و سطح کورتیزول در بدن افزایش می یابد. این به آن معنا است که هر آنچه که رژیم گرفته اید و ورزش کرده اید بی فایده بوده و شما چاق خواهید شد. هشت ساعت خواب کافی عملکرد سیستم بدن را تنظیم کرده و هر کدام از اعضا به درستی استراحت می کنند. نداشتن خواب کافی از عادت های چاق کننده ایست که خودتان نمی دانید.

بیشتر بخوانید : خواب ناکافی شبانه اینگونه زیبایی تان را قربانی می کند!

خوابیدن بلافاصله پس از شام !

یکی از عادت های چاق کننده رایج ولی اشتباه، خوابیدن پس از شام می باشد. این کار به شدت وزن را بالا می برد به خصوص اگر شام مفصل خورده باشید. بهترین حالت این است که یک شام سبک با فاصله زمانی حدود ۲ الی ۳ ساعت میل کنید. مشکلات گوارشی به سراغ  شما نخواهد آمد و بسیار راحت تر به خواب می روید.

بیشتر بخوانید: عادت های اشتباه غذایی و تصورات رایج کاملا اشتباه در مورد مواد غذایی

وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید

نور آبی ساطع شده از موبایل یا رایانه تاثیرات مخربی بر روی سلامت شما می گذارند و از عادت های چاق کننده است. مطالعات نشان می دهد که استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از خواب سبب بد خوابی و گاهی بی خوابی می شود. وسایلی همچون تلفن همراه، کامپیوتر،  تبلت و انواع بازی های رایانه ای را قبل از خواب حتما خاموش کنید. حداقل یک ساعت قبل از خواب از این وسایل دوری کنید. یک موسیقی ملایم یا مطالعه یک کتاب بهترین حالت را برای استراحت شما فراهم می کند.

بیشتر بخوانید: عادت های پیرکننده چه هستند؟ چرا مسن تر از سنتان به نظر می رسید؟

خواب بدون شام ممنوع

ممکن است فکر کنید اگر وعده شام را حذف کنید کمک بزرگی به کم کردن وزن خود کرده اید. اما این قضیه کاملا اشتباه و از عادت های چاق کننده است. زمانی که شما وعده شام را حذف می کنید سوخت و ساز بدن کند تر از همیشه می شود. شما احساس گرسنگی پیدا کرده و بی شک همان موقع یا در وعده بعدی پرخوری می کنید. حتی اگر شام هم نخورید گرسنگی قبل از خواب شما را وادار به خوردن تنقلات می کند. این است که یک وعده غذای سبک ساعاتی قبل از خواب ولع شما را کاهش داده و به راحتی می خوابید.

بیشتر بخوانید: علت جوان ماندن بازیگران چیست؟ راهی هست که از پیری فرار کنم و جوان بمانم؟

حذف کربوهیدراتها

کربوهیدرات ها سبب رسیدن انرژی کافی به بدن می شود. اگر شما یک وعده غذایی که میزان کافی کربوهیدرات داشته باشد مصرف کنید پس از رفتن به رختخواب احساس ضعف نخواهید داشت. علاوه بر انرژی، کربوهیدراتها در حالی که شما را سیر نگه می دارند سبب افزایش وزن شما نخواهند شد. در صورتی که از مواد قندی استفاده کنید ممکن است حجم کمی از معده خود را پر کرده باشید اما منجر به افزایش وزن خود می شوید و این از عادت های چاق کننده است. شام را بدون قند و سرشار از کربوهیدراتها انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: عادت های لاغر کننده بسیار راحت که باعث کاهش وزن می شوند!

الکل مانع خواب راحت

بسیاری از مردم الکل را در شب مصرف می کنند تا خواب بهتری داشته باشند. اما بد نیست بدانید که الکل اثر منفی بر روی الگوی خواب می گذارد.به این ترتیب که سبب بی قراری و از دست دادن خواب آرام می شود. این امر سبب بالا رفتن اشتها و افزایش وزن می شود. مصرف الکل را قبل از خواب حذف کنید تا خواب آرامتر و راحت تری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ترک عادات بد و نحوه جایگزین کردن آن ها با عادت های خوب

تلویزیون را خاموش کنید

بیدار ماندن تا نیمه های شب افزایش وزن به همراه دارد. اگر شما به بدنتان اجازه می دهید که تا نیمه های شب بیدار بماند پس برای کاهش وزن زیاد موفق نخواهید شد. بیدار ماندن تا نیمه های شب و تماشای تلویزیون یکی از عوامل اختلال خواب شبانه و تغییرات هورمونی می باشد. تماشای تلویزیون همراه با خوردن تنقلات بعد از شام نه تنها خواب شبانه را مختل نمی کند بلکه از عوامل چاقی نیز به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: عادت های مخرب فکری که آرامش را از زندگی شما می گیرند، بشناسید

حتما قبل از خواب شبانه یک غذای سبک میل کنید و از این قوانین پیروی داشته باشید. عادت های چاق کننده اشتباه، کیفیت خواب شبانه را پایین می آورد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا