دانستنی‌های سلامتی

عسل حرارت دیده چیست؟ آیا مواد مغذی‌ این عسل کمتر است؟

اگر برای تغییر سبک زندگی‌تان در حال تلاش کردن هستید، اولین نکته ای که می‌بایست رعایت کنید این است که شکر را از برنامه غذایی خود حذف کنید و تا جایی که امکان دارد جایگزین های سالم برای این ماده غذایی خطرناک پیدا کنید. انتخاب عسل طبیعی یکی از بهترین انتخابات شما می‌تواند باشد. اما آیا اگر عسل را در چای بریزیم، عسل حرارت دیده مواد مغذی خود را از دست می‌دهد؟

بزرگ‌ترین کمکی که می‌توانید به سلامتی خود کنید این است که عسل را عضو ثابت برنامه غذایی خود قرار دهید. عسل یکی از شیرین کننده‌های طبیعی و خوشمزه می باشد که خواص بی شماری از جمله مواد مغذی و پروبیوتیک دارد. در طب باستانی بیشتر کشورها عسل یکی از مواد غذایی بسیار مفید و پر کاربرد بوده است که علاوه بر یک ماده غذایی، یک دارو جهت بیشتر بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

متون باستانی آئورودای تحقیقات کامل و جامعی در مورد عسل دارند. این علم انسان‌ها را به مصرف عسل توصیه می‌کند اما در جایی دیگر از این مطالعات، مصرف عسل خام ( عسلی که تحت حرارت قرار نگرفته است ) را به طور کلی رد می‌کند.

عسل در عین حال که بسیار سودمند و سالم است، اگر به صورت خام مصرف شود می‌تواند مشکل ساز باشد.

بیشتر بخوانید: خواص عسل چیست؟ این معجزه طبیعت و خواص آن را بیشتر بشناسید

عسل با آب گرم خطرناک است

عسل برای تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود هضم غذا، پاک کردن سموم بدن بسیار مفید است که در متون آئورویدی هم بر روی این نکات بسیار تاکید شده است. آئورویدی می گوید عسل همراه با آب گرم قابل مصرف است اما ممکن است آب گرم به عسل آسیب وارد کند. آبی که به شدت گرم باشد ترکیب سالمی با عسل نمی‌سازد. گرم کردن عسل بیش از ۱۰۴ درجه فارنهایت موجب تغییراتی شیمیایی در عسل می شود و طعم آن را عوض می‌کند.

عسل حرارت دیده ممکن است در وهله اول کمی آن را خوشمزه تر کند ولی در مراحل بعدی ساختار شیمیایی آن را تغییر می‌دهد. زمانی که عسل گرم می شود چسبناک تر و غلیظ تر می‌شود. این ماده با قوام به دیواره سیستم گوارش آسیب می زند و علت اصلی بسیاری از بیماری‌ها می گردد.

آیورودا معتقد است که عسل را با آب گرم می‌توان مصرف کرد اما علم مدرن با این فرضیه کاملا مخالف است.

دریک مطالعه منتشر شده در این زمینه نشان داده شد که عسل حرارت دیده تا دمای ۱۴۰ درجه فارنهایت، شروع به تولید یک سری مواد شیمیایی شناخته شده به عنوان HMF می کند. اثرات مضر این ماده در طول زمان مشکلاتی به وجود می آورند.

بیشتر بخوانید: سیر و عسل بخورید تا سلامتی را در بدن تان ۷ روزه تجربه کنید!

HMF با عسل چه می کند ؟

ماده تولید شده از عسل حرارت دیده یا عسل گرم  یا همان HMF به خودی خود یک سم است. اما سوالی که پیش می آید این است که آیا HMF تولید شده در عسل برای بدن انسان مضر هست یا خیر ؟!

مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفت نشان داد که موش‌هایی که به مدت ۶ هفته با عسل گرم شده تغذیه کردند، تغییراتی در وزنشان نداشتند و مشکلی در سلامتی آن‌ها مشاهده نشد. اما مطالعات علمی دیگری می گویند که HMF یک ماده سرطان زا می باشد.

جالب توجه این جاست که زنبورها قادر به تحمل HMF در سطح بالا نیستند. اما بسیاری از زنبور داران قبل از رساندن عسل به دست خریداران آن را گرم می‌کنند و هنوز هیچ قطعیتی بر روی این مسئله ثابت نشده است.

بیشتر بخوانید: خواص عسل مانوکا ؛ درمان عفونت و کشتن باکتری‌ها

عسل حرارت دیده بخوریم یا نه ؟

عسل حرارت دیده
عسل حرارت دیده

پخت و پز با عسل سبب می شود که بسیاری از مواد مغذی آن از بین برود. حتی اگر شما هم با تغییرات شیمیایی عسل آشنا نباشید، آشپزی کردن با عسل را کنار بگذارید. بیشتر مواد مغذی موجود در عسل تحت حرارت، خاصیت خود را از دست می‌دهند. از جمله پروبیوتیک ها که بخش بزرگی از خواص عسل هستند، خواص آن‌ها زمانی که تحت حرارت و گرما قرار می گیرد تقریبا به صفر درصد می رسد.

بیشتر عسل های تولید شده که در فروشگاه‌ها، قبلا در معرض حرارت قرار گرفته اند. شما سعی کنید عسلی تهیه کنید که این روند را طی نکرده باشد. یعنی عسل خام بخرید.

بیشتر بخوانید: آب و عسل ناشتا بنوشید تا معجزه خواص آب و عسل را در بدن‌تان ببینید!

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. از آنجایی که خود زنبوردارم این مقاله تحقیقی کاملا درست بوده چرا که خود بارها در همین مورد تحقیق و تجربه داشته ام ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا