1398-03-02
سینمای جهان

تحلیل فیلم Love and Death عشق و مرگ کاری از وودی آلن

عشق و مرگ فیلمی از وودی آلن محصول 1975

Love and Death یا عشق و مرگ از اولین ساخته های استادی است که جهان را خاص و متفاوت می‌بیند. در صنعت فیلم سازی نام وودی آلن از صفت ها فراتر می رود. بهتر و بدتر نمی شناسد. وودی آلن فقط وودی آلن است.

Love and Death یا عشق و مرگ از اولین ساخته های استادی است که جهان را خاص و متفاوت می‌بیند. در صنعت فیلم سازی نام وودی آلن از صفت ها فراتر می رود. بهتر و بدتر نمی شناسد. وودی آلن فقط وودی آلن است. Love and Death فیلمی محصول ۱۹۷۵ و متعلق به دوره اول فیلمسازی آلن است و اتفاقا جز معدود آثار وی است که در زمان حال روی نمی‌دهد، بلکه با چرخشی جالب در روسیه تزاری در زمان حمله ناپلئون به روسیه روایت می‌شود. آلن و روسیه؟ چه وجه غریب و قریبی. گویی مارکس را روزی در میدان سن پیترو در قامت پاپ مشاهده کنی. به همان اندازه مضحک و به همان اندازه فلسفی. در ادامه با تحلیل فیلم Love and Death با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Match Point کاری از وودی آلن

تحلیل فیلم Love and Death عشق و مرگ کاری از وودی آلن

تحلیل فیلم Love and Death عشق و مرگ کاری از وودی آلن

تحلیل فیلم Love and Death عشق و مرگ کاری از وودی آلن

در فیلم Love and Death باید منتظر داستان سرایی باشیم؟ خیر. داستان فیلم کوتاه و ساده است و این شوخی ها و دیالوگ های پشت به پشت و غنیِ فیلم هستند که فیلم را جلو می‌برد. Love and Death داستان سه برادر است، اهل روسیه. و “بوریس” که خود “وودی آلن” نقش آن را بازی می‌کند یکی از همان برادران است. برادری که ما از دید وی سرگذشتش را به نظاره می‌نشینیم. بوریس یک آدم به ظاهر متفکرِ بی خدایِ با خداست، و برادرانش. بهتر است در مورد برادرانش صحبت نشود! “بوریس” از کودکی در مورد همه چیز سوال داشته و کنجکاویش منجر به پدید آمدن رویاهایی در پس ذهن او شده است. حالا بوریس ۳۵ ساله است و اجباری به جنگ می رود و از عشقش “سونیا ( دایان کیتن)” جدا می‌گردد. این آغازی است بر ۸۵ دقیقه هجو، استعاره، طنز، طعنه زدن های بی پروا، فکاهی که تمام صنعت سینما را در بر می‌گیرد و ارادت هایِ مداومی که آلن به هنرمندان پیشین ابراز می کند.

 

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Annie Hall اثر وودی آلن، یکی از آن تخم مرغ هایی که به آن نیاز داریم.

در ادامه تحلیل فیلم Love and Death عشق و مرگ بد گفت عشق و مرگ با اشاراتی به رمان های “برادران کارامازوف” و “جنایت و مکافات” ، از آثار فیدیور داستایوفسکی آغاز می گردد. از نوع عذاب وجدان مداومی که قهرمان داستان دارد تا به سخره گرفتن سه برادرِ روسی در فیلم همگی نظر به فیدیور داستایوفسکی دارد. نظری که فیلم به اعدام  و حتی دل مشغولی های شدید کاراکترها از بعد اخلاقی و گره خوردنشان برهم دارد نیز، اشاراتی است که به این دو رمان ارزشمند است. ارزشمندی که آلن به شیوه خودش از آن بهره جسته و بیشتر هجونامه می ماند!

برای تحلیل فیلم Love and Death عشق و مرگ می توان گفت این اثر داستان خود آلن است. همیشه همین بوده. بله همیشه آلن در فیلم هایش اندیشه هایش را بیرون می‌ریزد. اندیشه هایی که بحران های خود آلن هستند. اینجا هم بورس خود آلن است. انگار از کودکی در کشمکشِ پذیرفتن یا نپذیرفتن خدا بوده است. هرچند که سالیان بعد آلن خود را یک ناباور به خدا دانست. اینجا هم رده های طنزی که متوجه کتاب مقدس می کند مشهود است. خدایا فقط یه نشانه به من نشان بده تا باور کنم هستی، حتی یک سرفه!!!

تحلیل فیلم عشق و مرگ Love and Death کاری از وودی آلن

تحلیل فیلم عشق و مرگ Love and Death کاری از وودی آلن

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Midnight in Paris کاری از وودی آلن

Love and Death را شاید بتوان مفرح ترین فیلم آلن دانست. سکانس هایی که  حقیقتا می‌خنداند. همچنین ادای دینی است به “اینگمار برگمان” کارگردان فقید سینما و “مهر هفتم”. همچنین در سکانس ضربه زدن با بطری بر سر سونیا نیز رگه های آثار “چاپلین” و فیلم های صامت به خوبی قابل مشاهده است.

هرچند که Love and Death در اوایل قرن نوزدهم رخ می دهد، آلن با هوشمندی و طنزی بی نظیر طعنه های به زمان حال نیز می‌زند. بی شک یکی از قسمت های فوق العاده فیلم توزیع هات داگ و نوشیدنی در بین سربازان در حال جنگ است. جنگی که حتی از کوچکترین لحظاتش برای درآمدزایی نمی‌گذرد. طنز تلخی که بارها بوریس را به انتقاد وا می‌دارد. اصلا چه اتفاقی می افتد که ما با فرانسه و فرانسه با ما نجنگه؟ آلن آگاهانه انزجارش را با نمایش فکاهی از جنگ به تصویر می‌کشد، و با لحنی گزنده مقصرین را سردمداران معرفی می‌کند که دنبال منافع خود هستند. جالب این است که در حین همین انزجار مباحث اخلاقی را پیش می‌کشد. مباحثی که درباره مسئولیت افراد به یکدیگر است. مسئولیتی که به قول “سارتر” اگر جنگی در حال رخ دادن است من هم مسببش هستم.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Irrational Man مرد غیر منطقی ؛ وقتی وودی آلن به دنبال پاسخی برای وجودیت می‌رود!

در نهایت؛ Love and Death به یک پیش درآمد می‌ماند پیش درآمدی بی ربط برای مهمترین ساخته آلن یعنی “آنی هال”. دیدگاهی که در اوج خود قرار می گیرد. بازی هایی که آمادی از آنی هال می‌شوند و “دایان کیتن” که در فیلم می‌درخشد. “عشق و مرگ”، همه چیزش طنز است. از میزانسن و دکوپاژ آن تا فیلمنامه و بازی ها. نقدی است به زردابه کنونی هالیوود با آن نگاه اروتیک اش به جهان و مانیفستی است از آلن. مانیفستی که آلن کماکان در حال نوشتن است ولی هنوز نتیجه گیریش نکرده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Vicky Cristina Barcelona جستاری در بابِ عشق به روایت وودی آلن

عشق و مرگ Love and Death فیلمی از وودی آلن محصول 1975

عشق و مرگ Love and Death فیلمی از وودی آلن محصول ۱۹۷۵

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا