1398-03-02
سینمای جهان

تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید اثر چارلی چاپلین

تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید

عصر جدید یا Modern Times نام فیلمی صامت به کارگردانی چارلی چاپلین محصول ۱۹۳۶ است. چارلی چاپلین اسطوره ای است که تمام تلاش خود را در رساندن مفاهیمی بزرگ به مخاطبانش در طولِ سالیانِ فعالیت حرفه ایش به کار بست. عصر جدید، جویندگان طلا و دیکتاتور بزرگ عناوینی هستند که این بزرگ مرد را در عالم تصویر ماندگار کرد. در ادامه با معرفی فیلم Modern Times با نت نوشت همراه باشید.

عصر جدید یا Modern Times نام فیلمی صامت به کارگردانی چارلی چاپلین محصول ۱۹۳۶ است. چارلی چاپلین اسطوره ای است که تمام تلاش خود را در رساندن مفاهیمی بزرگ به مخاطبانش در طولِ سالیانِ فعالیت حرفه ایش به کار بست. عصر جدید، جویندگان طلا و دیکتاتور بزرگ عناوینی هستند که این بزرگ مرد را در عالم تصویر ماندگار کرد. در ادامه با تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید با نت نوشت همراه باشید.

تریلر فیلم Modern Times عصر جدید

 

ارسطو می گوید: “کمدی تقلید و محاکاتی است از اطوار و اخلاق زشت، نه این که توصیف و تقلید بدترین صفات انسان باشد؛ بلکه فقط تقلید و توصیف اعمال و اطوار شرم آوری است که موجب ریشخند و استهزاء می‌شود. آنچه موجب ریشخند و استهزاء می‌شود امری است که در آن عیب و زشتی هست، اما آزار و گزندی از آن (عیب و زشتی) به کسی نمی‌رسد”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Memento کاری از کریستوفر نولان

تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید اثر چارلی چاپلین

در آغاز تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید باید گفت شاید در عالم سینما نتوان گزینه ای بهتر از عصر جدید پیدا کرد که رابطه سنت و مدرنیسم در نقطه تلاقی شان را نشان دهد. تصویری واقع گرایانه توأمان با طنز. کاری که چاپلین در آن استاد است. فیلم در سال ۱۹۳۶ به اکران در آمد و موضوعش در رابطه با بحران اقتصادی است که اواخر دهه سال های ۱۹۲۹ گریبانگیر اقتصاد آمریکا بود. دورانی از ماشین زدگی، بیکاری و بی هویتی که ره آوردِ مدرنیسم بود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Eyes Wide Shut چشمان کاملا بسته اثر استنلی کوبریک

تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید اثر چارلی چاپلین

تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید اثر چارلی چاپلین

Modern Times تلاشی است در به تصویر کشیدن انسانی مصرف گرا و  ماده گرا که زرق و برقِ قرن جدید، عمق دیدش را محدود به جلوی چشمش کرده است. بی گمان لحظاتی از تحسینِ فراوان متوجه فیلم عصر جدید است. سکانس ابتداییِ فیلم که از هجوم گلهِ گوسفندان بر روی آدمیان سوییچ می شود. این سکانس خود بیانگر نوعِ نگاه “چاپلین” به فیلم و فضای جامعه دارد. که این دیدگاه نباید در تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید از قلم بیفتد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم American Beauty زیبایی آمریکایی اثر سام مندس

فیلم عصر جدید ساخته چارلی چاپلین محصول 1936

فیلم عصر جدید ساخته چارلی چاپلین محصول ۱۹۳۶

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Irrational Man مرد غیر منطقی ؛ وقتی وودی آلن به دنبال پاسخی برای وجودیت می‌رود!

انسانی که ذوبِ در ماشین است. استعاره هایی که “چاپلین” برای به تصویر کشیدن عمق تسلطِ ماشین بر انسان ردیف می کند، بی همتاست. انسانی که دیگر مهم نیست باشد یا نه. فقط باید چرخ ماشین ها بچرخد. تئوری که هم اکنون نیز حاکم است. تلطیفش کرده اند، بَزَکی خوش رنگ بر خِرقه اش پوشانیده اند و با چماقی دیجیتالی بر سر انسان می کوبند. انسان همان انسانِ ۱۹۳۶ است، و “چاپلین” این را با لحنی منحصر به فرد هشدار می دهد. هشداری که صاحبان قدرت بیشتر جدی اش گرفته اند و مردمی که کماکان برده اند. روزی برده ماشینِ بخار و دِگر روز دنیای مجازی و رسانه ها.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم عشق و مرگ Love and Death کاری از وودی آلن

در تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید باید گفت که این اثر مجموعه ای از داستانک های به هم مرتبطی است که لحنی ساده دارد. مجموعه طنز هایِ سیاهی که هر بخشش موضوع خاصی را نشانه رفته است. انسانی که درگیر روزمرگی شده است. انسانی که دیگر وجودش ارزش والایی ندارد. بی سر و پایی که فریاد آزادی سر می دهد. اما آزادی از چه؟

تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید اثر چارلی چاپلین

تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید اثر چارلی چاپلین

“چاپلین” اما چنین انسانِ درگیرِ بی هویتی را امیدوار نشان می دهد. امیدی که منجی برایش نیست. فقط وجود دارد. قوی ترین عنصرِ وجودِ آدمی. امیدی که خود با روشن کردن کور سویی در عمق چاهِ پوچی، صاحبش را زنده نگاه می دارد. اینجا امید همان عشق است. “چاپلینِ” خسته و درمانده را اسیر عشقِ دختری از جنس خود می کند. عشقی که چاپلین در Modern Times به تصویر می کشد نیز کمدی است. عشقی کودکانه، معصوم و بی ریا که هجوه ای به سمت روابط پر منفعت و ماشین زده آن روزها و امروزی است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Lost Highway بزرگراه گمشده کاری از دیوید لینچ

در تحلیل فیلم Modern Times عصر جدید می توان گفت بی گمان وقتی به انتهای فیلم می رسیم، سکانسِ رقص و آوازخوانی “چاپلین” است که بخشی از تاریخ می شود. آواز و رقصی بر آمده از عمق تهی دستی و دستپاچگی. آوازی محزون که ما را همراه حضار می خنداند. خنده ای تلخ که همراه “چاپلین” می گردد. نحسی که از پی اش دوان است، و دختری که دوستش دارد. پا به جاده می گذارند. جاده ایی بی انتها که ثبت تصویرش معانی به با قدمتی  طویل همراه خود دارد. جاده ایی که ادامه دارد. هنوز هم ادامه دارد. از میان جنگ جهانی دوم می گذرد. از کنار ویتنام خون بار عبور می کند. در میانه راه مرگ چاپلین را عزاداری می کند. با معرفی اینترنت خود را به روز می کند و امروزه همراه ما است. ما(انسان) یی که هم صحبتش شده ایم. مَسخِ درِ باغ سبزِ خوش ترکیبش هستیم. ما را می خواند. پا به پایش می رویم. درمانده. همیشه بوده ایم. و باز از رویمان عبور خواهد کرد. جاده به راهش ادامه خواهد داد و انسان کماکان بَرده است. بَرده ای که خواب های جدیدی برایش دارد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Life of Pi زندگی پی فیلمی از انگ لی

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ اثر رابرت زمکیس ۱۹۹۴

فیلم عصر جدید ساخته چارلی چاپلین محصول 1936

فیلم عصر جدید ساخته چارلی چاپلین محصول ۱۹۳۶

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا