دانستنی‌های سلامتی

عفونت گوش: علائم و درمان‌های خانگی گوش عفونی شده

عفونت گوش
۳+

گوش عضو حساسی است. عفونت گوش زمانی اتفاق می‌افتد که هر سه قسمت گوش یعنی گوش بیرونی، میانی و درونی در نتیجه وجود باکتری دچار عفونت و تورم می‌شود.

کودکان بیشتر از بزرگسالان به عفونت گوش دچار می‌شوند. درمان عفونت گوش معمولا به وسیله آنتی‌بیوتیک انجام می‌گیرد. ولی راه حل‌های طبیعی برای درمان و کاهش درد و نشانه‌های آزار دهنده آن وجود دارد تا بتوان قبل از رسیدن به پزشک آن را کنترل کرد.

در عین چنانچه به محض بروز عفونت از این درمان‌های طبیعی استفاده شود ممکن است نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نباشد. روش‌های درمان خانگی عفونت گوش را در نت‌نوشت امروز بخوانید.

علت عفونت گوش

آلرژی و حساسیت، شنا، ویروس‌ها و باکتری‌ها، آنفولانزا از جمله عوامل بروز عفونت گوش است. وقتی گوش دچار عفونت می‌شود نشانه‌های زیر وجود دارد:

 • درد در اطراف گوش که به گردن و سر هم سرایت می‌کند
 • تب
 • قرمزی و التهاب گوش
 • خارش
 • سرد شدن سر
 • در کودکان گریه شدید
 • درد در گوش

درمان خانگی عفونت گوش

نمک گرم شده قابلیت بیرون آوردن عفونت‌های گوش را دارد

نمک گرم شده قابلیت بیرون آوردن عفونت‌های گوش را دارد

نمک

نمک گرم شده قابلیت بیرون آوردن عفونت‌های گوش را دارد. به طریق زیر عمل کنید:

یک فنجان نمک را در یک ظرف به مدت ۵ دقیقه گرم کنید. نمک را در یک پارچه تمیز بگذارید، لوله کنید و دو سر آن را محکم گره بزنید تا نمک‌ها بیرون نریزد.

بعد این بسته نمک را روی سوراخ گوش و محل‌هایی که درد می‌کند قرار دهید. هر چند بار که لازم باشد ‌می‌توانید این کار را تکرار کنید. با این کار نوعی کمپرس انجام داده اید که باعث تسکین درد می‌شود.

سیر

خاصیت ضد میکروبی سیر روش عالی درمان خانگی عفونت گوش است. برای استفاده از سیر به روش زیر عمل کنید:

۲ حبه سیر را در ۲ قاشق غذاخوری روغن کنجد بگذارید و با حرارت ملایم اجازه بدهید سیرها کاملا نرم و پخته شود. روغن را به هم بزنید. به این ترتیب شما روغن سیر در اختیار دارید.

کافی است ۲ تا ۴ قطره را در گوشی که عفونت کرده بریزید و شاهد خواص آنتی بیوتیکی سیر باشید. این کار را می‌توانید دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

ریحان برای درمان عفونت گوش

ریحان خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد

ریحان خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد

این گیاه هم خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. برای استفاده از ریحان به روش زیر عمل کنید:

روغن ریحان را با روغن نارگیل به مقدار مساوی مخلوط کنید. سپس یک پارچه تمیز را برداشته و آن را به این مخلوط آغشته کنید. قسمت‌های خارجی گوش را با این پارچه به آرامی تمیز کنید.

روغن باقی مانده بر روی محل درد باعث تسکین درد می‌شود. روغن ریحان را با پایه روغن کنجد تهیه کنید. برای این کار حدود ۵ برگ ریحان را در ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری روغن کنجد بریزید و به آرامی حرارت دهید تا عصاره ریحان وارد روغن کنجد شود.

سپس آن را در یک شیشه تمیز کوچک نگهداری کنید.

سرکه سیب

این محلول چند کاره خانگی خاصیت ضد باکتریایی و درمانی دارد. برای درمان خانگی عفونت گوش با استفاده از سرکه سیب به روش زیر عمل کنید:

سرکه سیب را با آب یا الکل به میزان مساوی مخلوط کنید. یک پارچه تمیز را به ترکیب آغشته کنید. پارچه را لوله و در سوراخ گوش بگذارید. ولی خیلی به داخل فشار ندهید. ب

عد از ۵ دقیقه پارچه را خارج کرده و با قسمتی از پارچه که خشک است یا یک پارچه تمیز دیگر رطوبت درون گوش را بیرون بکشید.

کمپرس گرم برای درمان عفونت گوش

گرم کردن گوش یکی از روش‌های خوب برای کاهش درد بخصوص برای کودکان است. برای این کار یک حوله یا یک شیشه آب را گرم کنید. مواظب باشید داغ نشود. ۵ دقیقه گوش را کمپرس کنید. از این روش خیلی استفاده نکنید.

در صورتی که از شیشه آب گرم استفاده می‌کنید حتما آن را درون یک پارچه تمیز بگذارید و سپس روی گوش قرار دهید.

روغن زیتون برای درمان عفونت گوش

روغن زیتون برای دردهای ناشی از گرفتگی گوش به دلیل جمع شدن بیش از حد جرم کاربرد دارد. برای این کار کمی روغن زیتون را گرم کنید و چند قطره در گوش بریزید.

بعد از نیم ساعت یک پارچه تمیز را لوله کنید و به آرامی در گوش بگذارید. فشار ندهید. جرم‌ها به پارچه چسبیده و با خارج کردن پارچه گوش را تمیز کرده اید.

مصرف روغن زیتون برای گوش به عنوان قطره گوش طبیعی و با جنبه درمانی یک روش عادی و معمول نیست اما تحقیقات نشان می‌دهد که روغن زیتون برای گوش می تواند یک قطره گوش طبیعی باشد که مزایای بی‌شماری برای سلامتی گوش به همراه داشته باشد.

درست زمانی که شما دچار گرفتگی گوش، احتقان و بیماری‌هایی از قبیل سرماخوردگی هستید، گرفتگی بدی در گوش‌هایتان احساس می کنید، این روغن می‌تواند کانال گوش شما را درمان کند و تمامی مشکلات گوش را بر طرف سازد.

تنها در صورتی که دچار آسیب دیدگی‌های شدیدی در گوش خود باشید، مصرف این روغن برای شما منع می‌شود در غیر این صورت روغن زیتون برای گوش یک درمان طبیعی مناسب است.

همه ما دچار سرماخوردگی‌های شدید شده‌ایم که در طی آن دوران بی شک گوش‌ها دچار گرفتگی‌های شدید می‌شوند و علاوه بر مشکلاتی در قسمت شنوایی، مشکلاتی در صحبت کردن و حتی تنفس عادی را هم ایجاد خواهند کرد.

روغن زیتون برای گوش یک روغن طبیعی و عالی است که می تواند درد گوش و گرفتگی‌هایی این قبیل را به خوبی درمان کند ولی نباید به طور دائم از آن استفاده کرد.

حتی اگر درد گوش ناشی از پاره شدگی پرده و لایه‌های درونی گوش باشد نیز می‌توانید از روغن زیتون برای گوش و جهت درمان بافت استفاده کنید.

در بیشتر مواقع روغن زیتون جهت برطرف کردن آلودگی‌های چسبیده به موم گوش می‌تواند مفید باشد و تمامی آن‌ها را به طور کامل از بین ببرد مگر این که مشکل بسیار شدید باشد که در آن صورت نیازمند جراحی گوش خواهیم بود.

چگونه از روغن زیتون برای گوش استفاده کنیم؟

اگر می خواهید از روغن زیتون برای گوش‌هایتان استفاده کنید چندین روش وجود دارد. در روش نخست روغن زیتون را در یک شیشه کوچک ریخته و به کمک قطره چکان آن را به میزان خیلی کم در گوش خود بچکانید.

روش بعدی این است که بطری حاوی روغن زیتون را در یک ظرف حاوی ۱۵ الی ۲۰ گرم آب گرم قرار دهید تا روغن گرم شود و باز هم به کمک قطره چکان چند قطره داخل گوش خود بریزید.

کارشناسان توصیه می کنند که ۴ الی ۵ قطره در هر گوش کافی است. که در حدود ۴ الی ۵ دقیقه نیز زمان برای جذب شدن نیاز است.

در صورتی که روغن زیتون برای گوش را چند روز به کار گیرید مشکلات گوش شما برطرف خواهد شد. این درمان خانگی بسیار موثرتر از قطره‌ها و داروهای شیمیایی می‌باشد.

پیاز

خواص ضد باکتریایی، ضد میکروبی و ضد ویروسی پیاز باعث شده تا برای درمان خانگی عفونت گوش نیز کاربرد داشته باشد. برای استفاده از پیاز به روش زیر عمل کنید:

یک پیاز کوچک را خرد کنید. آن را برای چند دقیقه گرم کنید تا نرم شود. سپس پیازها را در یک پارچه تمیز بگذارید. وقتی خنک شد با فشار دادن ذرات پیاز آب آن را بگیرید.

حالا چند قطره از آب پیاز را درون گوشی که عفونت دارد بریزید. بعد از چند دقیقه سر را برگردانید تا جاذبه زمین باعث خروج عفونت‌ها با آب پیاز شود. وقتی این کار را انجام می‌دهید یک پارچه تمیز روی گوش بگذارید.

آب پیاز تهیه شده باید بلافاصله استفاده شود. هیچ وقت از آب پیازی که حتی چند دقیقه در فضای باز مانده استفاده نکنید. چون پیاز خاصیت جذب باکتری‌ها را دارد و به سرعت آلوده می‌شود. به همین دلیل از پیاز مانده هم استفاده نکنید.

روغن درخت چای برای رفع عفونت گوش

این روغن هم خاصیت ضد میکروبی قوی دارد. برای استفاده از روغن درخت چای برای درمان خانگی عفونت گوش به روش زیر عمل کنید:

۳ قطره روغن درخت چای را با ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب مخلوط کنید. این مخلوط را با حرارت ملایم گرم کنید. چند قطره از آن را در گوش بریزید و ۵ دقیقه صبر کنید.

بعد گوش را به سمت زمین برگردانید و اجازه بدهید تا مواد روی پد یا پارچه خارج بریزد. این روش را می‌توانید ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.

در هر صورت اگر درد گوش بیش از یک روز طول کشید و مداوا نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: وزوز گوش: علت و راه‌های تشخیص و درمان زنگ زدن گوش

منبع + +

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  امیررضا

  ۳ مهر ۱۳۹۹ at ۰:۱۵

  سلام من لوله ی گوشم کمی خون اومد در حد خونی که مالیده شده بعد خود گوشم مسدود نشده ولی بعضی اوقات هی درد می گیره اگه روغن زیتون بریزم چیزی نمیشه ؟

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا