1398-01-02
روانشناسی و موفقیت

۶ علامت که می گویند شما در یک رابطه‌ خشونت آمیز به سر می‌برید!

رابطه‌ خشونت آمیز

در یک رابطه‌ی خشونت آمیز، پارتنر شما به جای آن که شما را بالا آوَرد و برای پیشرفت یاری‌تان کند تخریب‌تان می‌کند. او همواره در حال انتقاد و مسخره کردن شما است. در واقع با این کار درصدد تحقیر شما برمی‌آید. این خود از جمله روشن‌ترین علائم قلدری است.

برخی علائم وجود دارند که حکایت‌گر آن هستند که یک فرد با فردی بد زبان و قلدر در یک رابطه‌ خشونت آمیز قرار دارد. از میان این علائم، ما امروز در نت‌نوشت ۶ علامت را انتخاب کرده‌ایم. ۶ علامتی، که همان‌طور که گفته شد، نشان از آن دارند که یک فرد با فردی قلدر و فحاش رابطه و در یک رابطه‌ خشونت آمیز قرار دارد.

بیشتر بخوانید: راه های تحکیم رابطه زناشویی : انجام این کارها در تحکیم پایه‌ های ازدواج و رابطه‌تان مفید است!

ویژگی های رابطه‌ خشونت آمیز

۱- سرزنش کردن:

یکی از علائم هشداردهنده‌ی یک رابطه‌ خشونت آمیز این است که شریک شما خلق و خوهای بد خود را به گردن شما می‌اندازد. او می‌گوید اگر رفتار خوبی ندارد مقصرش شما هستید و این‌گونه شما را بابت مشکلات شخصیتی‌اش و همچنین احساسات منفی‌اش سرزنش می‌کند. در واقع این‌گونه افراد همواره از هر موردی برای سرزنش کردن شما استفاده کرده و این‌سان از خود سلب مسئولیت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: علل ناپایداری ازدواج و زندگی مشترک چیست؟ 

۲- حمایت نکردن:

شریک شما در یک رابطه‌ خشونت آمیز از هر گونه پشتیبانی و حمایت از شما مضایقه می‌کند. اینگونه افراد از هر گونه تعریف، تأیید و قدردانی از شما خودداری می‌کنند.

۳- انتقاد کردنِ زیاد:

در یک رابطه‌ خشونت آمیز ، شریک شما به جای آن که شما را بالا آوَرد و برای پیشرفت یاری‌تان کند تخریب‌تان می‌کند. او همواره در حال انتقاد و مسخره کردن شما است. در واقع با این کار درصدد تحقیر شما برمی‌آید. این خود از جمله روشن‌ترین علائم قلدری است.

بیشتر بخوانید: نشانه های زندگی ناموفق ، اشتباهات زوجین و رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک را بشناسید

۴- دلسرد کردن:

شریک زندگی شما در یک رابطه‌ خشونت آمیز در عوض آن که برای انجام کارها تشویق‌تان کند، دلسردتان می‌کند. او به جای موافقت با شما در اکثر مواقع با شما مخالفت می‌کند تا بدین‌سان بر شما عیان سازد که نظریات‌تان اهمیتی ندارند و بی ارزش هستند.

۵- تهدید کردن:

شریک شما در یک رابطه‌ خشونت آمیز ممکن است مدام تهدیدتان کند. او این کار را عموماً برای کنترل رابطه انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: حرفهایی که هرگز نباید به همسرتان بگویید و راهکارهایی برای بحث‌های زن و شوهری

۶- کنترل کردن رابطه:

تمامی مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد نشان از آن دارند که شریک‌تان درصدد کنترل رابطه و در کل کنترل شماست. اما گاه این کنترل کردن به واسطه‌ی روش‌هایی واضح‌تر صورت می‌پذیرد. فی‌المثل زمانی که شما در کنار او نیستید او ممکن است مدام با شما تماس بگیرد. همچنین همواره درصدد است که به شما احساس گناه را القا کند.

بیشتر بخوانید: راز روابط بی سرانجام و کوتاه مدت امروزی چیست؟ چگونه دچار رابطه های سمی نشویم؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا