دانستنی‌های سلامتی

علائم اولیه سرطان دهانه رحم را بشناسید و زود اقدام کنید

علائم اولیه سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یا سرطان گردن رحم نوعی سرطان است که از گردن رحم آغاز می‌گردد و شناخت علائم اولیه سرطان دهانه رحم بدون بررسی پزشکی تقریبا ناممکن است.

سرطان دهانه رحم یا سرطان گردن رحم نوعی سرطان است که از گردن رحم آغاز می‌گردد و شناخت علائم اولیه سرطان دهانه رحم بدون بررسی پزشکی تقریبا ناممکن است. این بیماری به خاطر رشد غیرطبیعی سلول ها  ایجاد می‌شود و این سلول‌ها می‌توانند در دیگر اعضای بدن گسترش یابند و یا به آنها حمله کنند. متاسفانه این سرطان در مراحل اولیه هیچ نشانه ای ندارد و تا زمانی که به مراحل شدید و جدی وارد نشود فرد مبتلا هیچ علامت زود هنگامی را احساس نمی کند. این سرطان یکی از شایع ترین سرطان ها در میان زنان است که البته با مراقبت هایی که زنان به راحتی می توانند انجام دهند و با تشخیص به موقع این بیماری می توان درمان را قبل از جدی شدن بیماری آغاز کرد. تست پاپ اسمیر یک آزمایش ساده و بدون درد است که خانم ها یک سال بعد از اولین فعالیت جنسی باید انجام دهند. این تست بعد از دوبار نتیجه منفی هر سه سال یکبار انجام شود . در این آزمایش سلول های غیر عادی دهانه رحم شناسایی و در صورت نیاز درمان به موقع انجام می شود. انجام این تست می تواند به تشخیص دیگر بیماری های اندام های تولید مثل مانند سرطان تخمدان نیز کمک کند. در صورت تشخیص علائم اولیه سرطان دهانه رحم و درمان به موقع سرطان شانس درمان بسیار بالاست.

بیشتر بخوانید: خواص درمانی عنبر نسا در درمان عفونت های زنان

بیشتر بخوانید: نشانه های فیبروم و درمان طبیعی فیبروم رحم

علائم اولیه سرطان دهانه رحم

۱ – خونریزی های نامنظم

بسیاری از خانم ها خونریزی های نامنظم و غیر طبیعی را جدی نمی گیرند و از کنار آن به سادگی رد می شوند. لکه بینی بین دوره ها و پس از رابطه جنسی، قاعدگی های دردناک و با خونریزی شدید و خونریزی واژینال در زنان یائسه که مدت زیادی خونریزی نداشته اند می تواند یکی از علائم اولیه سرطان دهانه رحم باشد.

بیشتر بخوانید:  نشانه های عفونت قارچی را بشناسید

بیشتر بخوانید: درمان عفونت قارچی در زنان با سیر

۲ – ترشحات غیر طبیعی واژن

واژن دارای ترشحاتی است که زنان مخصوصا بعد از شروع فعالیت جنسی شان باید به آن توجه کنند و در صورت وجود هر گونه ترشح غیر عادی نسبت به درمان آن اقدام کنند. ترشحاتی که دارای هر یک از ویژگی های زیر به مدت طولانی باشد می تواند به عنوان یکی از علائم اولیه سرطان دهانه رحم تلقی گردد:

ترشحات قهوه ای
ترشحات خونی
ترشحات رنگ پریده
ترشحات رقیق
ترشحات بدبو

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی عفونت ادراری بدون دارو

۳ – درد لگن

تجربه درد در ناحیه لگن در هنگام مقاربت و یا زمان های دیگر می تواند از نشانه های اولیه سرطان دهانه رحم باشد. این امر به علت تغییرات غیر طبیعی گردنه رحم است و سرطان دهانه رحم می تواند در لگن گسترش یابد.

بیشتر بخوانید: نفخ شکم در زنان که غیر عادی است

علائم سرطان دهانه رحم در مراحل پیشرفته

متاسفانه اغلب زنان علائم اولیه سرطان دهانه رحم که در بالا ذکر شد را نادیده می گیرند و زمانی متوجه وجود بیماری می شوند که سرطان پیشرفت کرده است. علائمی که گفته خواهد شد می تواند از نشانه های پیشرفت سرطان دهانه رحم در فرد مبتلا باشد:

درد در ناحیه کمر و لگن

مشکل در رفتن به دستشویی

تورم در یک یا هر دو پا

خستگی

کاهش وزن

بیشتر بخوانید: علت مشاهده خون در ادرار و ترشحات بدن چیست و چه موقع نگران کننده است؟

فاکتور های ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم چیست؟

علائم اولیه سرطان دهانه رحم

اگر علائم اولیه سرطان دهانه رحم جدی گرفته شود و به سرعت نسبت به درمان آن اقدام شود می تواند از پیشرفت سرطان تا حد قابل توجهی جلوگیری شود.

عواملی وجود دارد که می تواند ریسک ابتلا به سرطان را در خانم ها افزایش دهد:

  • شروع فعالیت جنسی از سنین نوجوانی
  • داشتن رابطه جنسی با شرکای جنسی متعدد
  • داشتن رابطه جنسی با مردی که با خانم مبتلا به سرطان دهانه رحم رابطه داشته است
  • سیگار کشیدن
  • استفاده از دی‌ اتیل‌استیل بسترول در دوران بارداری
  • ضعف سیستم ایمنی بدن
  • استفاده از قرص های ضد بارداری

بیشتر بخوانید: سرماخوردگی رحم چیست ؟ راه درمان

البته خیلی از علائمی که ذکر شد می تواند ناشی از شرایط خاص بدن مانند وجود عفونت باشد. اما مهم است که هر زنی هر گونه تغییر غیر عادی در سیستم تولید مثل خود را جدی بگیرد چرا که حتی عفونت درمان نشده نیز می تواند منجر به بیماری های جدی تر شود. انجام تست پاپ اسمیر به صورت منظم می تواند در تشخیص علائم اولیه سرطان دهانه رحم و تشخیص زود هنگام سرطان و جلوگیری از گسترش آن بسیار موثر باشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا