دانستنی‌های سلامتی

علائم لخته شدن خون در بدن که بیشتر مردم خطرات جدی آن را نادیده می گیرند

لخته شدن خون یک فرآیند عادی و طبیعی است. ولی بیشتر مردم علائم لخته شدن خون را نمی دانند و معمولا زمانی متوجه این اتفاق می شوند که خون بیش از حد عادی لخته شده و آسیب های جدی به اعضا بدن وارد کرده است. یک لخته خون در رگها می تواند وضعیت کاملا خطرناک حتی مرگبار ایجاد کند. با شناخت بهتر علائم لخته شدن خون می توان سعی کرد از لخته شدن خون در رگها جلوگیری کرد و اگر این اتفاق رخ داد آسیب وارد شده به رگهای خونی، در قالب یک توده ژل مانند را تا حد ممکن اصلاح کرد چرا که باقی ماندن لخته خون در شریان یا ورید مشکلات بزرگی به دلیل عدم جریان خون ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید: روش های خانگی برای بند آوردن خونریزی زخم

علائم لخته شدن خون و آسیب های ناشی از لخته خون

وقتی یک لخته خون دریکی از وریدهای بزرگ گیر می افتد ترومبوز ورید عمقی یا اصطلاحا DVT رخ می دهد. شایع ترین این حالت لخته خون در پاها می باشد اما در نقاط دیگر بدن مانند بازوها، لگن، ریه ها حتی در مغز نیز DVT رخ می دهد.

یک لخته کوچک خون بی حرکت، معمولا بی ضرر محسوب می شود اما اگر همراه با لخته خون شکستن عضو هم اتفاق بیفتد، ممکن است لخته خون به سمت قلب و ریه حرکت کند. حرکت لخته به سمت ریه ها و اسکان در ناحیه ریه را آمبولی می نامند که یکی از خطرناک ترین حالت های  لخته خون است. برای شناخت وجود لخته خون در بدن فقط می بایست علائم لخته شدن خون و عوامل خطر را خوب بشناسید و البته چندین عامل وجود دارد که باعث افزایش شانس ابتلا به لخته شدن خون در رگها می گردد.

عوامل زمینه ساز لخته شدن خون

افراد مسن تر از ۶۵ سال بیشتر از دیگر افراد در معرض خطر لخته خون قرار دارند. سفرهای طولانی که منجر به نشستن زیاد حدود بالای چهار ساعت می شوند. استراحت بیش از حد یا بهتر است بگوییم کم تحرکی برای مدت طولانی، چاقی، بارداری، سابقه خانوادگی، سیگار کشیدن همه اینها می تواند دلیلی برای این بیماری باشند.

بیشتر بخوانید: گروه خونی O و خطر مرگ ناشی از خونریزی

علائم لخته شدن خون در پا

علائم لخته شدن خون
علائم لخته شدن خون

بسیاری از علائم لخته شدن خون شباهت زیادی به علائم بیماری های دیگر دارد. مثلا شایع ترین لخته خون در ساق پا رخ  می دهد و بروز علائم بستگی به میزان خسارت لخته دارد. یک لخته بزرگ می تواند تورم و درد شدید در این ناحیه را بروز دهد. از دیگر علائم لخته شدن خون در پا ورم، درد، احساس گرمای زیاد، درد ساق پا هنگام کشش انگشتان به سمت بالا و  تغییر رنگ به سمت آبی می باشد.

علائم لخته شدن خون در قلب

لخته شدن خون در قلب اتفاقی است که کمتر رخ می دهد. اما حضور یک لخته خون حتی بسیار کوچک می تواند باعث درد در ناحیه قفسه سینه و اختلال در سیستم قلب و خون شود. حس سنگینی قفسه سینه، حس سرگیجه و تنگی نفس از علائم لخته شدن خون در قلب است.

علائم لخته شدن خون در شکم

از علائم لخته شدن خون در شکم  درد شدید شکم همراه با استفراغ و اسهال است. البته این نشانه ها می تواند یک ویروس معده یا حتی یک مسمومیت غذایی باشد ولی برای مراقبت های حرفه ای و بهداشتی بهتر است به این علائم دقت کنید.

بیشتر بخوانید: فواید اهدای خون برای بدن چیست؟

علائم لخته شدن خون در مغز

یک سردرد ناگهانی و شدید همراه با دشواری در دید و تکلم نشان دهنده وجود یک لخته خون در مغز است.

علائم لخته شدن خون در ریه ها

نشانه های احتمالی لخته خون در ریه ها یا آمبولی ریوی عبارتند از : تنگی نفس شدید و به طور ناگهانی، درد قفسه سینه، تپش قلب یا ضربان قلب سریع، مشکلات تنفسی و سرفه خونی

عوارض یک لخته کوچک خون می تواند بسیار آزار دهنده باشد. توقف جریان خون  و یا حرکت لخته خون در شریانها حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، مشکلات بارداری و . . . ایجاد می کند. با خودداری مصرف سیگار و مراقبت های حرفه ای بهداشت، خود را از این عوارض دور نگه دارید.

اگر علائم لخته شدن خون به خصوص آبی رنگ شدن عضو، تنگی نفس شدید و ناگهانی، درد قفسه سینه، ناتوانی در تکلم و شنوایی  به شما دست داد بلافاصله با اورژانس تماس گرفته و دستورات پزشکی را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از لخته شدن خون با داروی انقلابی جدید!

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا