دانستنی‌های سلامتی

علائم کبد چرب چیست؟ کبد چرب یک بیماری پنهان ولی بسیار خطرناک!

علائم کبد چرب

هر چند که بیماری کبد چرب در مراحل اولیه مشکل خاصی ایجاد نمی کند و حتی هیچ علامتی نیز ندارد اما اگر درمان نشود می تواند منجر به بروز بیماری های جدی و مرگ شود. بنابراین برای همه افراد کنترل علائم کبد چرب و درمان به موقع الزامی است.

بیماری کبد چرب این روزها افراد زیادی را درگیر کرده است. علت این امر را می توان به تغذیه نامناسب و عدم تحرک کافی در زندگی های شهر نشینی نسبت داد. متاسفانه هر روز به تعداد افرادی که دچار این بیماری می شوند افزوده می شود. هر چند که این بیماری در مراحل اولیه مشکل خاصی ایجاد نمی کند و حتی هیچ علامتی نیز ندارد اما اگر درمان نشود می تواند منجر به بروز بیماری های جدی و مرگ شود.بنابراین برای همه افراد کنترل علائم کبد چرب و درمان به موقع الزامی است.

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) یک اختلال است که زمانی که کبد در شکستن چربی ها موفق نبوده و بیش از ۱۰ درصد وزن کبد را چربی تشکیل بدهد، بروز پیدا می کند. این بیماری ربطی به مصرف الکل ندارد و در شدیدترین مراحل می تواند به سیروز و زخم کبد و نارسایی کبد منجر شود! در برخی افراد تجمع چربی در کبد به التهاب و زخم و نهایتا بیماری استئاتوهپاتیت غیر الکلی منجر می شود. در ادامه در نت نوشت به بررسی علائم کبد چرب خواهیم پرداخت.

علت کبد چرب

علائم کبد چرب

همانطور که گفته شد این بیماری ربطی به مصرف الکل ندارد. برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت، بالا بودن چربی و فشار خون و چاقی و اضافه وزن می تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد. به طور میانگین ۱ نفر از هر ۳ نفر تا هر ۱ نفر از ۵ نفر در بزرگسالان و هر ۱ کودک از ۱۰ کودک دچار بیماری کبد چرب هستند! شایع ترین علت بروز کبد چرب را می توان به چاقی نسبت داد.

علائم کبد چرب

علائم کبد چرب بسیار ناچیز است. بیماران معمولا یا اصلا نشانه های خاصی ندارند و یا اگر دارند بسیار کم است.

برخی از علائم کبد چرب این ها هستند:

  • کاهش وزن بدون دلیل
  • مشکل در تمرکز
  • درد شکم ( در کودکان ممکن است درد شکم در مرکز و یا قسمت فوقانی راست شکم باشد)
  • ضعف و خستگی : این نوع از خستگی با استراحت رفع نمی شود.
  • تغییر رنگ پوست : بیماری کبد چرب غیر الکلی ممکن است موجب تیرگی پوست زیر بغل و گردن شود.

در مطلب دیگری در نت نوشت به راه های درمان بیماری کبد چرب بدون مصرف دارو و با مواد طبیعی خواهیم پرداخت. پس حتما با نت نوشت همراه باشید.

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا