1398-04-27
زندگی و سلامت

علائم کم خونی: کم خونی بیماری خاموش و مهلکی که باید جدی گرفته شود

علائم کم خونی و فقر آهن

کم خونی به عنوان یک بیماری خاموش است که در بیشتر افراد به خصوص زنان وجود دارد با دانستن علائم آن می توانید درمانش کنید.

باید علائم کم خونی را بشناسیم تا در صورت ابتلا به آن به فکر درمان بیفتیم. بسیار از مواد مغذی هستند که می‌توانند مهم باشند ولی آهن یک عنصر بسیار بسیار ضروری برای بدن است. کمبود آهن نیز یکی از شایع ترین مشکلات تغذیه‌ای و همچنین رایج ترین بیمار‌های در سراسر جهان به حساب می‌آید. این بیماری در بین زنان بیشتر رواج دارد. آهن جهت تولید هموگلوبین و پروتئین در سلول‌های قرمز خون استفاده می‌شود. این عصر اکسیژن را از ریه‌ها به تمامی بدن حمل کرده و برای رشد طبیعی و عملکرد مناسب سلولی و همچنین سنتز هورمون‌های خاص بسیار ضروری محسوب می‌شود. این بار نت نوشت شما را با علائم کم خونی در بدن آشنا می‌کند. کم خونی ناشی از فقر آهن زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های خونی در فرد کمتر از حد معمول باشند و این یعنی بدن دچار فقر آهن است. نیاز بدن به آهن برای ساخت پروتئینی به نام هموگلوبین است که مسئول رساندن اکسیژن به بافت‌های بدن است و این اکسیژن برای کارکرد درست بافتها و عضلات بسیار حیاتی است. عوامل متعددی به فقر آهن و کم خونی در بدن دامن می‌زند:

چرا بدن به آهن نیاز دارد؟

سطح پایین آهن می‌تواند عملکرد منظم بدن را به بی نظمی تبدیل کند. کمبود آهن به خصوص اگر به صورت ناگهانی و یکباره رخ دهد سبب فقدان اریتروپوئز یا فقدان آهن آنمی می‌شود. آنمی نوعی فقر آهن است که سطح هموگلوبین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورتی که فقر آهن دارید، بدن شما گلبول‌های قرمز بسیار کمتری تولید می‌کند و در مرور زمان خون شما کاهش پیدا کرده و بیماری‌های بسیاری را به همراه می‌آورد. سطح پایین آهن ممکن است در ابتدا امر هیچ گونه علامتی به همراه نداشته باشد اما کم کم که این بیماری حاد تر می‌شود علائم کم خونی که در ادامه آمده است بروز پیدا می‌کند.

حتما بخوانید: درمان کم خونی و افزایش گلبول‌های قرمز با روش‌های طبیعی و دارویی فوق العاده

 • یکی از علل کم خونی در زنان از دست دادن حجم خون در زمان قاعدگی و در هنگام زایمان است که منجر به کم خونی می‌شود.
 • در شرایط خاص پزشکی که منجر به خونریزی‌های داخلی می‌شود فرد دچار کم خونی می‌گردد.
 • برخی بیماری‌های خاص و حتی برخی جراحی‌ها که روده‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند موجب اخلال در عملکرد جذب آهن در بدن می‌شود. کم خونی فقر آهن بسیار شایع است و هم در مردان و هم در زنان و در هر گروه سنی دیده می‌شود. بیشترین کسانی که در معرض خطر کم خونی فقر آهن هستند زنان باردار، افراد گیاهخوار که به جای گوشت قرمز از جایگزین‌های دیگری استفاده می‌کنند، افرادی که رژیم غذایی نامناسب دارند و کودکان و نوزادان هستند.

علائم کم خونی

علائم کم خونی در بدن بسیار است و باید جدی گرفته شود و فرد مبتلا درمان را در اسرع وقت آغاز کند. نشانه هایی از فقر آهن و کم خونی وجود دارد که ممکن است شما را شگفت زده کند.

خستگی مفرط

زمانی که بدن دچار فقر آهن می‌شود اکسیژن کافی به سلول‌های بدن نمی‌رسد و این مساله در سطح انرژی بدن تاثیر می‌گذارد. اینگونه افراد در اغلب موارد احساس ضعف و خستگی دارند و نمی‌توانند تمرکز کافی داشته باشند. این نوع از خستگی با استراحت و خوابیدن برطرف نمی‌شود.

خستگی مداوم، تحریک پذیر شدن، عدم تمرکز معمولا از اولین علائم کم خونی است. خستگی در ادامه کم خوابی یا استرس طولانی یک حالت کاملا طبیعی است اما خستگی هایی که ناشی از کمی انرژی باشد مانند خستگی پس از بالا رفتن از پله ها، خستگی پس از فعالیت‌های بدنی می‌تواند شما را به فقر آهن مشکوک کند. از آن جایی که افرادی مبتلا به کم خونی و فقر آهن هموگلوبین کافی در بدن ندارند، جهت انجام فعالیت‌های روزانه شان با کمبود اکسیژن مواجه می‌شوند و به این ترتیب بیشتر از سایر افراد دچار خستگی می‌شوند.

عفونت دائمی

وجود آهن برای سالم نگه داشتن دستگاه ایمنی بدن ضروری است. سطوح پایین آهن در بدن موجب مستعد شدن فرد به ابتلا به عفونت می‌شود و ابتلا به عفونت یکی از علائم کم خونی است. سلول‌های قرمز خون اکسیژن را به غدد لنفاوی بدن که شامل گلبول‌های سفید که برای مبارزه با عفونت ضروری هستند، حمل می‌کنند. حال اگر فردی که دچار فقر آهن است مبتلا به عفونت شود از آن جایی که گلبول‌های سفید کافی برای مبارزه با این عفونت ندارد با مشکل مواجه می‌شود چرا که سلول‌های او به قدر کافی اکسیژن دریافت نکرده اند.

پوست رنگ پریده

هموگلوبین پوست را گلگون می‌کند و کمبود آن موجب رنگ پریدگی پوست می‌شود. زمانی که فرد مبتلا به کم خونی Anemia است سلول‌های خونی او کوچک و کم رنگ هستند و این امر در پوست او قابل مشاهده است. یکی از علائم کم خونی روشن بودن بیشتر از حد نرمال منطقه داخل پلک پایین چشم و داخل دهان است. بیشتر افراد مبتلا به کم خونی همیشه رنگ پریده و زرد چهره هستند دلیل آن هم کاملا مشخص است، گلبول‌های قرمز کم هستند و به همین دلیل رنگ دانه کافی در صورت وجود ندارد.

تورم زبان

هنگامی که اکسیژن کافی به عضلات نرسد، عضله‌های بدن متورم و دردناک می‌شوند و این تورم بیش از همه جا در عضلات زبان دیده می‌شود. ترک و زخم در گوشه دهان مبتلا به کم خونی فقر آهن بسیار شایع است و از علائم کم خونی است .

پیکا (Pica)

هرزه‌خواری یا پیکا به خوردن مواد بدون ارزش غذایی همچون خاک، گچ، یخ و رنگ گفته می‌شود که حداقل به مدت یک ماه ادامه داشته باشد و می‌تواند از علائم کم خونی باشد. این اختلال دلایل مختلفی مانند کم خونی فقر آهن، اختلالات روانی، کمبود روی و… دارد.

افراد مبتلا به فقر آهن معمولا اشتیاق به خوردن یک سری مواد غذایی عجیب و غریب دارند. موادی مانند خاک، یخ از این جمله است. حتی گاهی استشمام بوی رنگ، بنزین نیز در این افراد مشاهده می‌شود. محققان هنوز علت ارتباط کم خونی فقر آهن و پیکا را نمی‌دانند اما این مساله باید جدی گرفته شود چرا که حتی می‌تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد.

ریزش مو

یکی از علائم کم خونی که بسیار شایع است ریزش مو می‌باشد. زمانی که اکسیژن کافی به علت کم خونی فقر آهن به فولیکول‌های مو نرسد، فرد دچار ریزش مو می‌شود و تا زمانی که این فقر آهن درمان نشود موهای از دست رفته رشد نخواهند کرد. همه مردم هر روز تعدادی از موهایشان می‌ریزد اما مقادیر بیش از اندازه ریزش و عدم رشد مجدد آن‌ها یکی از علائم کم خونی و فقر آهن است.

سردرد و سرگیجه

این عامل اگر چه خیلی معمول و رایج نیست اما می‌تواند یکی از علائم کم خونی در بدن باشد. سردرد‌های خفیف و گاهی متوسط می‌تواند از نارسایی اکسیژن به اندامها به خصوص مغز سرچشمه گرفته شده باشد.

مشکلات پوست و ناخن

زمانی که آهن کافی در بدن وجود نداشته باشد پوست و مو و دچار مشکلاتی می‌شوند. یکی از علائم کم خونی این است که ممکن است احساس خارش در پوست داشته باشید، ناخن هایتان به سرعت بشکند و یا حالت گود و قاشقی پیدا کند.

تپش قلب

یکی از علائم کم خونی تپش قلب شدید است. افراد مبتلا به فقر آهن به دلیل خون کمی که در بدن دارند نمی‌توانند اکسیژن کافی به اعضا برسانند این عامل سبب می‌شود که قلب با سرعت بیشتری پمپاژ خون را انجام دهد که در نهایت تپش قلب نیز می‌تواند به سرگیجه و حتی نارسایی قلبی منجر شود.

تنگی نفس

اگر گاهی احساس می‌کنید نفس تان به خوبی بالا نمی‌آید و راحت تنفس نمی‌کنید به خصوص در هنگام ورزش و بالا رفتن از پله‌ها یا بلند کردن وسایل و . . . یک نشانه از نبود اکسیژن کافی در خون دارید که البته معمولا این تنگی نفس همراه با احساس ضعف و سرگیجه است. پس این تنگی نفس هم از علائم کم خونی است.

اضطراب

معمولا هر فرد ممکن است یک سری اضطراب‌های صحیح و منطقی داشته باشد. اما وجود استرس و اضطراب نا به جا یا بی دلیل از علائم کم خونی است.

بی حسی

به دلیل کمبود خون در اندام ممکن است احساس سوزش یا بی حسی ایجاد شود به خصوص این حس در دست‌ها و پاها بیشتر به حالت سرد شدن اتفاق می‌افتد.

خطرات بارداری

اگر چه کم خونی و فقر آهن در دوران بارداری نیز بسیار شایع است اما بهتر است بدانید زنان باردار کم خون بیشتر از سایر افراد در معرض خطرات بالاتری هستند. این مادران در معرض خطرات جدی برای نوزادان نارس و کم وزن هستند که به دلیل کمبود گلبول قرمز و افزایش طبیعی آب در بدن نمی‌توانند زمینه رشد صحیح و کاملی را برای جنین خود مهیا کنند.

مدفوع سیاه

تیره رنگ شدن مدفوع، وجود خون در مدفوع یا خونریزی از ناحیه رکتوم می‌تواند از علائم کم خونی باشد. در عین حال نیز با مطمئن شدن از عدم وجود بیماری‌های دستگاه گوارش مانند کرون یا سرطان روده بزرگ می‌توانید این علائم را از علائم کم خونی بدانید.

رژیم‌های غذایی مناسب برای افراد مبتلا به فقر آهن

بیش از نیمی از زنان دچار این بیماری می‌شوند البته آقایان نیز ممکن است فقر آهن داشته باشند. آهن مورد نیاز برای افراد به این ترتیب است.

 • مردان بین ۱۹ تا ۵۰ سال ۸ میلی گرم
 • زنان ۱۹ تا ۵۰ سال ۱۸ میلی گرم
 • زنان و مردان بالای ۵۱ سال ۸ میلی گرم
 • زنان باردار ۲۷ میلی گرم
 • کودکان  بین ۶ ماه  تا ۱۸ سال ۷ تا ۱۵ میلی گرم
 • افراد گیاه خوار به میزان یک هشتم گروه‌های سنی نام برده.

حتما بخوانید: اسید فولیک : فولات و منابع ویتامین b 9 برای دوران بارداری را بهتر بشناسید

۶ دیدگاه

6 دیدگاه

 1. Avatar

  حسین

  1 مرداد 1396 at 22:13

  5+

  اگریکی ازاین نشانه هاراداشته باشیم بازهم به کم خونی دچاریم یابایدهمه علیم بروزکند

 2. شکوفه آزادگان

  شکوفه آزادگان

  2 مرداد 1396 at 10:27

  6+

  دوست عزیز، مسلما بروز یکی از علائم دلیل بیماری نخواهد بود
  با مشاهده چندی از این حالات احتمال کم خونی بالا می گیرد که در آن صورت نیز می بایست تحت نظر پزشک قرار گرفت.

 3. Avatar

  دکتر کمال ناطق

  6 بهمن 1397 at 10:41

  0

  ممنون واقعا مقاله خوب و مفیدی بود

 4. Avatar

  نیلوفر

  11 بهمن 1397 at 18:01

  0

  من چند روز گذشته آزمایش دادم و متوجه شدم که دچار کم خونی شدید هستم و چند مورد از علائم بالا رو هم دارم.خیلی نگران شدم.
  آیا کم خونی قابل درمان هستش؟؟

  • زهره خانی

   زهره خانی

   16 بهمن 1397 at 15:20

   0

   سلام
   دوست عزیز جای نگرانی نداره
   کم خونی قابل درمانه
   فقط حتما به دنبال درمان باشید

 5. Avatar

  فاطمه

  6 خرداد 1398 at 13:46

  0

  سلام من چند روزی یه ک تپش شدید قلب دارم همراه با استرس بیجا بی اشتهایی و سرگیجه های شدید آیا این علاعم هم از علاعم کمخونی یه واقعا حالم بده میشه سریع ار جواب بدین🙇‍♀️

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا