دانستنی‌های سلامتی

علت اصلی سرطان در ایران چیست؟ بررسی دقیق آمار تکان دهنده سرطان در ایران

سرطان سومین علت شایع مرگ و میر در ایران است. از هر صد هزار نفر در ایران به طور متوسط ۱۲۸ زن و ۱۳۴ مرد مبتلا به سرطان می شوند که البته این از میزان میانگین جهانی (۲۰۵ مرد و ۱۶۵ زن از هر صد هزار نفر) کمتر است. پیش بینی می شود که که میزان بروز سرطان در ایران به دلیل افزایش امید به زندگی و همچنین سبک زندگی غربی به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت بروز سالانه سرطان (به جز سرطان پوست غیر ملانومی) از ۱۴٫۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ به ۲۶٫۴ میلیون نفر در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید. واقعا علت اصلی سرطان در ایران چیست و چرا این بیماری کشنده انقدر فراگیر شده است؟

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان نیز همزمان از ۸٫۲ میلیون نفر به ۱۳ میلیون افزایش خواهد یافت. متاسفانه بیشتر آمار مرگ و میر متعلق به کشورهای فقیر و متوسط است. طبق گزارش GLOBOCAN سالانه در ایران ۸۵,۰۰۰ نفر مبتلا به سرطان تشخیص داده می شوند و انتظار می رود این آمار به ۱۵۶,۰۰۰ تا سال ۲۰۳۰ برسد!

به غیر از سرطان پوست غیر ملانومی، بالاترین میزان بروز سرطان در ایران سرطان معده، پروستات، مثانه، و سرطان روده بزرگ در مردان است و سرطان پستان، روده بزرگ و سرطان معده در زنان بیشترین آمار را دارد.

احتمال زنده ماندن بیماران در بازه ۵ ساله در سرطان های پستان و روده بزرگ به ترتین ۷۱ و ۴۱ درصد است و این رقم در ایالات متحده به ۸۹ و ۶۵ درصد می رسد.

هزینه سرطان در جهان ۱,۱۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۰ بوده که این یعنی بیش از ۲ درصد از درآمد تولید ناخالص داخلی و در این میان ایران یک سوم هزینه سرطان در جهان را به خود اختصاص داده است!!!!

علت اصلی سرطان در ایران

سه علت اصلی سرطان در ایران افزایش امید به زندگی، سبک زندگی نادرست مانند رژیم غذایی نامناسب و عدم ورزش کردن و همچنین محیط زیست است.

[rml_read_more]

در ۴ دهه گذشته امید به زندگی در ایرانیان از ۵۸٫۳ سال به ۷۳٫۸ سال رسیده است و این در حالی است که امید به زندگی در جهان ۷۰٫۸ سال است. بیش از ۱۱ درصد از ایرانیان سیگاری هستند و تقریبا ۹۰ درصد مردم ایران مقادیر کافی از میوه های تازه و فیبر مورد نیاز بدن در روز را دریافت نمی کنند. همچنین بیش از ۴۲ درصد مردم ایران حتی کمترین تحرک بدنی را ندارند!

بیش از ۴۲ درصد مردم ایران حتی کمترین تحرک بدنی را ندارند

آلودگی هوا یک موضوع بسیار مهم در ایران نسبت به سایر کشورها در دنیا است. سرانه مصرف انرژی سالانه ۲۸۸۳٫۴ کیلوگرم انرژی (نفت) در ایران است و این در حالی است که سرانه جهانی ۱۸۹۷٫۹ کیلوگرم است! تولید و انتشار دی اکسید کربن در هوا در ایران ۷٫۸ تن در سال است و این رقم در جهان فقط ۴٫۹ تن می باشد.

علت اصلی سرطان در ایران

در نهایت این که در هر متر مکعب از هوا در شهرهای با جمعیت بالاتر از صد هزار نفر ۱۱۵٫۴ میکروگرم ذرات معلق وجود دارد در حالی که متوسط این غلظت در جهان ۶۱٫۴ میکروگرم است!

استراتژی برای بهبود وضعیت

علاوه بر تلاش برای افزایش نرخ بقا را از طریق تشخیص زود هنگام، سه استراتژی در جریان در ایران به منظور بهبود مراقبت از بیماران سرطانی و وضعیت وجود دارد: افزایش منابع انسانی، توسعه استانداردها و سیاست های ملی برای تشخیص و درمان بهتر، و بهبود زیرساخت های فیزیکی و تکنولوژیکی مراکز سرطان .

متاسفانه آمار، تکان دهنده هستند و یک بسیج ملی برای مقابله با این سونامی لازم است.

نظر شما در مورد علت اصلی سرطان در ایران چیست و چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟

منابع:

 1. Khosravi A, et al. Mortality Profile in Iran (29 Provinces) over the Years 2006 to 2010; Ministry of Health, Iran, 2013.
 2. Motlagh A, et al. Iran National Cancer Registry Report, 2010. Ministry of Health, Iran, 2015.
 3. Ferlay J, et al. Int. J Cancer. ۲۰۱۵; ۱۳۶: E359-86.
 4. International Agency for Research on Cancer. GLOBOCAN 2012: Estimated Cancer Incidence, Mortality and Prevalence in 2012. globocan.iarc.fr/Pages/burden_sel.aspx. Accessed February 15, 2016.
 5. Movahedi M, et al. Iran Red Crescent Med J. ۲۰۱۲;۱۴:۷۹۸-۸۰۴.
 6. Moradi A, et al. Asian Pac J Cancer Prev. ۲۰۰۹;۱۰:۵۸۳-۶.
 7. National Cancer Institute.Surveillance, Epidemiology, and End Results Program. SEER Stat
  Fact Sheets: Female Breast Cancer. seer.cancer.gov/statfacts/html/breast.html. Accessed February 15, 2016.
 8. National Cancer Institute. Surveillance, Epidemiology, and End Results Program. SEER Stat Fact Sheets: Colon and Rectum Cancer. seer.cancer.gov/statfacts/html/colorect.html. Accessed February 15, 2016.
 9. Stewart B, et al. International Agency for Research on Cancer. World Cancer Report 2014.
 10. The World Bank. World Indicators. data.worldbank.org/indicator. Accessed February 15, 2016.
 11. Koohpayehzadeh J, et al. Iran Non- Communicable Disease Risk Factors Surveillance Data Book (STEPS Study) for 2009. Ministry of Health, Iran, 2015.

 

زهره خانی

سلامتی و موفقیت حق همه ماست....

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا