1398-01-02
زندگی و سلامت

چرا از مرگ می ترسیم؟ چگونه از مرگ نترسیم؟

ترس از مرگ

ترس از مرگ موضوع خیلی خاصی است. در واقع تابو است. همه می دانند وجود دارد و روزی دیر یا زود با آن مواجه می شوند. ولی هیچ کس از آن صحبت نمی کند.

حتی وقتی با دوستان صمیمی تان از آن صحبت می کنید او حتی اگر شوخی هم باشد معمولا این جمله ها را می شنویم:
حرف های خوب بزنیم
انرژی منفی ندهیم
دیگه از این حرف ها نزنیم

راستی چرا هیچ کس در مورد مرگ دوست ندارد صحبت کند؟ ترس. ترس از مرگ که به شکل های مختلف در تک تک ما وجود دارد. چرا از مرگ می ترسیم؟ علت این ترس چیست؟ چه طور به آن واکنش نشان می دهیم؟

در این مقاله نت نوشت این تابو را می شکنیم با این امید که که دیگر نترسیم و مثل همه موضوعات امروزی نگرش مثبتی نسبت به آن داشته باشیم

نگرش های علمی

اهمیت مرگ و ترس از آن باعث شد تا نخستین بار زیگموند فروید آن را مورد بررسی قرار دهد. هرچند مثل بیشترنظریه های اش فروید معتقد بود ترس از مرگ ریشه در کودکی دارد. بعد از او انسان شناسی به نام بکر مطالعات را ادامه داد و به نظریه مدیریت ترس رسید. برخلاف فروید بکر معتقد بود ترس و اضطراب از مرگ ریشه در دوران کودکی ندارد بلکه سازوکاری دفاعی است که جامعه قهرمان گرا پیش روی فرد قرار می دهد.  به همین دلیل است که انسان ها با درگیر کردن خود در فعالیت های زندگی سعی می کنند با این ترس مقابله کنند.

محققانی دیگر سعی کردند یک راه حل بینابین پیدا کنند. یعنی هم ترس های دوران کودکی و هم استرس ها و مواجه شدن با تجربه های های دوران بزرگ سالی باعث ترس از مرگ است.

چه کسی از مرگ می ترسد؟

۱- بیشتر مردم از مرگ می ترسند. ولی وانمود می کنند که خیلی هم نگران نیستند.

۲- زن ها بیشتر از مردان می ترسند. هر چند در دهه دوم زندگی ترس در هر دو گروه یکسان است ولی در دهه پنجم زندگی ترس از مرگ در زن ها بیشتر از مردان است.

۳- جوان ها هم گاهی از مرگ می ترسند.

۴- افرادی که موقعیت اجتماعی و اقتصادی و تحصیلاتی بهتری دارند کمتر از مرگ می ترسند.

۵- حتی افراد مذهبی با وجود اعتقاد به جهان پس از مرگ تا حدودی از مرگ می ترسند.

۶- ترس از مرگ طبیعی است و بیماری روحی محسوب نمی شود ولی اگر بیش از حد باشد یا با افسردگی یا سایر بیماری های روحی همراه باشد باید درمان شود.

راهکار روان شناسان برای غلبه ترس از مرگ

۱- مواجه شدن با ترس

افرادی که از مرگ می ترسند باید بتوانند رو در رو با ترس قرار گیرند، در باره ترس شان با شفافیت توضیح دهند و بگویند دقیقا چه چیزی آن ها را می ترساند. آیا مکان یا موقعیتی خاص مثل قبرستان ها یا مراسم تدفین ترس شان را بیشتر می کند. پزشکان اعتقاد دارند این افراد چه به طور طبیعی چه فکری باید در معرض موضوعات در ارتباط با مرگ قرار گیرند.

۲- تعدیل رفتارهای وسواسی

هستند افرادی که مدام بدن شان را چک می کنند، خیلی نگران سلامتی شان هستند، فکر می کنند همزاد دارند و با او حرف می زنند. این افراد باید روانکاوی شوند تا این رفتارها به حداقل برسد.

۳- بررسی تجربیات فردی

بررسی این که فرد شاهد مرگ عزیزی بوده است؟ در این صورت باید دیدگاه هایی در او به وجود آید تا نگرش اش عوض شود.

۴- لذت بردن از زندگی به جای ترس از مرگ

در این روش اهداف کوتاه ، میان و بلندمدت برای فرد مشخص می شود تا با تمرکز بر روی آن ها و با به دست آوردن تجربیات هنگام رسیدن به آن ها بیشتر از زندگی لذت ببرد و کمتر به مرگ و ترس از آن بیندیشد.

۵- روش زندگی سالم

هر جنبه غیر سالمی از زندگی فرد حذف شود. یعنی هم از نظر روحی و هم جسمی یک رژیم غذایی سالم را برای خود تعیین کنیم که در مقاله های نت نوشت بعضی از آن ها را می توانید جست و جو و مطالعه کنید.

۷- جلوگیری از بازگشت ترس

بعد از کمک به فرد برای غلبه بر ترس باید راهکارهایی به کار گرفته شود تا حتی یک بیماری ناگهانی یا یک بحران روحی نتواند ترس را برگرداند.

خودمان چه می توانیم بکنیم

در بعضی جوامع مثل آمریکا که بیشتر قریب به اتفاق مراسم تدفین و سوگواری توسط موسسات خاصی انجام می گیرد اخیرا کمک به مردم برای غلبه بر ترس از مرگ نیز به وظایف شان اضافه شده است. در واقع آن ها با کمک متخصصان جلساتی را برای افراد خانواده متوفی تشکیل می دهند تا طی بحث و گفت و گو افراد بتوانند از احساسات شان صحبت کنند و راه حل هایی هم ارائه می کنند.

حتما فکرهای زیر به ذهن شما هم خطور کرده است:

۱- اصلا مرگ چیست؟
۲- بعداز مردن چه اتفاقی می افتد؟
۳- بعد از مرگ چه اتفاقی برای بدن می افتد؟
۴- چه بلایی سر خانواده ام می آید؟
۵- مرگ من برای دوستان و بستگانم غم بزرگی است
۶- تمام برنامه هایم با مرگ متوقف می شود
۷- مردن دردناک است

پس چرا وقتی مثلا برای صرف چای دور هم جمع می شویم یا پس از برگشت از مراسم ختم آن ها را مطرح و در موردشان صحبت نکنیم. آن هم با فرهنگ غنی که در کشورمان داریم. آن جا که مولانا می گوید:

بمیرید بمیرید وزین مرگ مترسید
کز این خاک برآیید و سماوات بگیرید

با ترس از مرگ مواجه شویم یا از آن فرار کنیم

خوب است برای یک بار هم شده این تابو را بشکنیم و از صبحت در باره آن ترس نداشته باشیم. روش های زیر شاید خوب باشد:

۱- مثل غذا، خرید، مهمانی و بقیه فعالیت های روزمره، با دوستان و بستگان مان در باره ترس از مرگ صحبت کنیم.
۲- زندگی هدفمند ومثبتی داشته باشیم.
۳- یادمان باشد زندگی سفر است و انتهای آن قرار است خوب از آن یادکنیم.
۴- در باره مرگ مطالعه کنیم.

بالاخره انتهای سفر زندگی همه ما رفتن است. ولی چه خوب است با آگاهی از آن حداقل با چشم های باز چشم های مان را ببندیم و راهی سفر بعدی شویم.

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا