دسته ها: روانشناسی و موفقیت

علت قضاوت کردن در مورد دیگران چیست؟ چه کسانی مدام دیگران را قضاوت می‌کنند؟

در خیابان در مورد کسی که از کنارمان رد می شود یا در مورد همکاری که سخت مشغول کارکردن است…

اشتراک گذاری

قضاوت کردن کار خوبی نیست. این را همه می‌دانند ولی تقریبا کسی پیدا نمی‌شود که در مورد دیگران حرف نزند و قضاوت نکند. قضاوت کردن هم بیشتر غریزی است تا آگاهانه. آن قدر هم تکرار می‌شود که به صورت یک عادت همیشگی در می‌آید. فرقی نمی‌کند کجا هم باشیم. در خیابان در مورد کسی که از کنارمان رد می‌شود یا در مورد همکاری که سخت مشغول کارکردن است یا هر شخص دیگری که به نحوی با او در ارتباط هستیم. مدام هر روز و هر ساعت در مورد دیگران قضاوت می‌کنیم ولی وقتی نوبت به خودمان برسد و در موردمان قضاوت شود معمولا خیلی ناراحت می شویم.

نت‌نوشت امروز بخوانید تا ببینید مردم به چه دلایلی در مورد دیگران قضاوت می‌کنند.

خود را بهتر از شما می‌دانند!

این دیدگاهی است که شخص فکر می‌کند خودش خیلی کامل است و از هر نظر امروزی و بهتر از دیگران. چنین شخصی اعتقاد دارد که از نظر رفتار، لباس پوشیدن، خانه داری، نحوه برخورد و هر چیزی که فکرش را بکنید از شما بهتر است. به همین دلیل وقتی کسی در خیابان از کنارش رد می‌شود حتی نسبت به طرز لباس پوشیدن آن شخص اظهار نظر می‌کند. در صورتی که نه او را می‌شناسد نه نسبت به زندگی و وضعیت او آگاهی دارد. این رفتار وقتی زیاد تکرار شود خودشیفتگی به دنبال دارد. شخص فکر می کند تافته جدا بافته ای است که خدا مثل او را روی زمین خلق نکرده است. به همین دلیل به خودش اجازه می دهد در مورد همه چیز و همه کس بدون در نظر گرفتن احساسات مردم قضاوت کند.

شما را بهتر از خودش می‌داند!

بیشتر افراد در این دسته قرار می گیرند که با نوعی حسادت و عقده خود کم بینی هم همراه است. چنین فردی از این که ببیند همکاری، دوستی، همسایه ای یا هر کس دیگری مثل همان فرد غریبه ای که در خیابان از کنارش رد می شود به هر علتی از او بهتر است دست به قضاوت او می زند. مثلا می گوید نگاه کن چه طوری لباس پوشیده؟ بدون آن که به موقعیت یا فرهنگ شخص توجه کند.

یا نگاه کن چه قدر کار می کنه؟ بدون آن که از وضعیت شغلی و مسوولیت آن فرد اطلاعی داشته باشد.

با یک بررسی دقیق تر و عمیق تر در زندگی چنین فردی متوجه خواهیم شد که به احتمال زیاد کمبودهایی دارد که با قضاوت کردن در مورد دیگران سعی در جبران آن دارد.

همیشه قبل از قضاوت کردن از خودتان بپرسید!

قبل از آن که در مورد کسی قضاوت کنید همیشه از خودتان بپرسید اگر کسی در مورد من این طور فکر کند چه می شود؟ به احتمال زیاد رنجیده خاطر می شوید. خوب هیچ کس دوست ندارد در موردش قضاوت اشتباهی بکنند. صادقانه خودتان را بررسی کنید آیا نسبت به دوستی که اخیرا پیشرفت شغلی داشته احساس حسادت می کنید؟ آیا در زندگی خود کمبودی دارید؟

پرسش دیگری که باید از خودتان بپرسید این است: اگر من جای او بودم چه می کردم؟ آیا این رفتار را می کردم؟ آیا این طور لباس می پوشیدم؟ هر چند قراردادن خود به جای هر کس دیگری بالاترین تکامل فکری است و رسیدن به آن مشکل است ولی بد نیست آن را امتحان کنید.

نگرش مان را عوض کنیم

روان شناسان دانشگاه هاروارد اعتقاد دارند وقتی می خواهیم در مورد کسی قضاوت کنیم یا خودمان مورد قضاوت قرار بگیریم بهتر است سعی کنیم همیشه تاثیرگذار خوبی باشیم. این که آیا انسان قابل اعتمادی هسیم؟ آیا انسان قابل احترامی هستیم؟

وقتی این دو پرسش را مدام از خودتان بپرسید به تدریج عادتی را در خودتان نهادینه می کنید که هم دیگران را قضاوت نمی کنید و هم به دلیل رفتار گرم، انسان دوستانه و قابل احترامی که از خود نشان می دهید مورد تحسین قرار می گیرید.

عادتی که به جای آن که تهدیدی برای شما و دیگران باشد، شما را قدرتمندانه به تحسین خود و دیگران وا می دارد.

منابع :

curiosity.com

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

برچسب ها: اظهارنظر کردن در مورد دیگراناعتمادافراد قابل احترامافراد قابل اعتمادانسان های خود شیفتهتغییر نگرشحس حسادتحسادتخود کم بینیخودشیفتگیعاداتعقده خودکم بینیغرورقضاوتقضاوت کردنقضاوت کردن دیگران

آخرین مطالب

  • سینمای جهان

فیلم نور زمستانی Winter Light اثر اینگمار برگمان؛ خدای بزرگ کاش شادمانیم مرا ترک نکند…

نور زمستانی، فیلمی صمیمی، منسجم و ماورائی است که زمینه ای اتوبیوگرافیکال در گذشته ی شخصی فیلمساز دارد. داستان کشیشی… بیشتر بخوانید

17 ساعت قبل
  • ادبیات ایران

مجموعه داستان زخم شیر نوشته‌ی صمد طاهری؛ جنگ، نخلستان‌ها و آدم‌ها

زخم شیر عنوان مجموعه داستان کوتاه اثر صمد طاهری نویسنده ی ایرانی است. در ابتدای مطلب نقد مجموعه داستان کوتاه… بیشتر بخوانید

18 ساعت قبل
  • بازی

رفع مشکل و راه حل باز کردن بازی PUBG : اجرای پابجی بدون مشکل و فیلتر

قطعا یکی از جذاب ترین و اعتیادآورترین بازی های ویدیوی حال حاضر دنیا برای تلفن همراه، بازی PUBGMobile می‌باشد. می‌توان… بیشتر بخوانید

18 ساعت قبل
  • تلفن همراه

بررسی Oppo Find X ، نمایشگر تمام صفحه با دوربین کشویی

Oppo Find X اسمارت فونی زیبا و دارای ویژگی های نوآورانه می باشد. طراحی این گوشی مدرن تر از زمان… بیشتر بخوانید

19 ساعت قبل
  • تلفن همراه

مشخصات Oppo Find X

مهم ترین ویژگی این گوشی، مکانیزم موتوریزه‌ی pop-up دوربین آن می باشد که دوربین های سلفی و اصلی گوشی را… بیشتر بخوانید

19 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

رژیم غذایی آرتروز زانو : برای کاهش درد آرتروز زانو چه رژیمی مناسب است؟

زانو درد و بیماری آرتریت زانو بسیار دشوار و سخت است. اما مواد غذایی بسیاری در طبیعت وجود دارند که… بیشتر بخوانید

20 ساعت قبل