دانستنی‌های سلامتی

علت مرگ بیماران پارکینسونی چیست و مدت عمر این بیماران چقدر است؟

علت مرگ بیماران پارکینسونی

علت مرگ بیماران پارکینسونی خود این بیماری نیست. افراد مبتلا به پارکینسون زمانی متوجه حضور این بیماری در بدن‌شان می‌شوند که کاملا سالم به نظر می‌رسند و این بیماری در مبتلایان حکم مرگ نخواهد داشت. اختلالات مزمن در لرزش و سفتی عضلات پایه‌های بیماری پارکینسون را تشکیل می‌دهند. هر چند که این بیماری ممکن است امید به زندگی را به میزان زیادی کاهش دهد اما میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری زیاد نیست.

علت مرگ بیماران پارکینسونی

بیماری پارکینسون از دسته بیماری‌هایی است که بیشتر در سنین بالا به سراغ افراد می‌آید. از بین رفتن سلول‌های تولید کننده دوپامین که سبب سفتی عضلات و کندی حرکات می‌شود عامل پارکینسون می‌باشد.

این بیماری علامت‌های بسیاری می‌تواند داشته باشد ولی چهار علامت اصلی شروع پارکینسون به شرح ذیل است. کندی حرکات بدن، سخت و خشک شدن دست و پا، از بین رفتن تعادل و لرزش و ارتعاش دست و پا حتی در حالت استراحت.

علائم پارکینسون ابتدا در یک سمت بدن شروع و رشد کرده و در مرور زمان تمامی اندامها را درگیر می‌کند. مبتلایان به پارکینسون هنگامی که تمرکز بیشتری بر روی انجام کاری دارند بیشتر دچار لرزش خواهند شد. همچنین اختلالات خواب می‌تواند نشانه شروع این بیماری باشد.

پنومونی و پارکینسون

پارکینسون به طور کلی در زندگی آتی انسان تاثیر می‌گذارد. بیماران مبتلا با توجه به زمان تشخیص بیماری عواملی چون سن، سرطان، سکته‌های مغزی و قلبی سبب مرگشان می‌شود. بیشترین و شایع ترین علت مرگ بیماران پارکینسونی پنومونی می‌باشد. پنومونی یا التهابات ریه بیماری مرتبط با پارکینسون است.

از آنجایی که پارکینسون اختلالاتی در بلع و کشیدن مواد غذایی و مایعات به داخل مری ایجاد می‌کند این حالات می‌تواند مشکلاتی در ریه‌ها ایجاد کند که منجر به آسپیراسیون و ذات الریه می‌گردد و اغلب بیماران مبتلا به این طریق از پارکینسون جان سالم به در نمی‌برند.

گرفتگی عضلات علت مرگ بیماران پارکینسونی

یماران بسیار بیشتر از دیگران در معرض خطر سقوط یا تصادف می‌باشند

یماران بسیار بیشتر از دیگران در معرض خطر سقوط یا تصادف می‌باشند

از آنجایی که پارکینسون سبب اختلال در تحرک و تعادل مبتلایان می‌شود بیماران بسیار بیشتر از دیگران در معرض خطر سقوط یا تصادف می‌باشند و می‌توان گفت این یک علت مرگ بیماران پارکینسونی است.

این افراد مشکلاتی در راه رفتن، صحبت کردن و اختلالات شناختی پیدا می‌کنند که حتی در مراحل پیشرفته در کارهای ساده روزمره نیز به کمک احتیاج دارند.

ادامه زندگی با پارکینسون

احتمال از دست دادن توانایی فرد برای حفظ تعادل پس از ۱۰ سال مشخص می‌شود.

احتمال از دست دادن توانایی فرد برای حفظ تعادل پس از ۱۰ سال مشخص می‌شود.

یک تحقیق طولانی مدت بین ۱۴۲ بیمار مبتلا به پارکینسون نشان می‌دهد که ۲۳ درصد مبتلایان به طور کلی به خوبی زندگی را ادامه داده اند و توانسته اند تا ۱۰ سال پس از ابتلا به بیماری تعادل خود را حفظ کنند و علت مرگ بیماران پارکینسونی در نیمی از بیماران به دلیل پنومونی است.

احتمال از دست دادن توانایی فرد برای حفظ تعادل پس از ۱۰ سال مشخص می‌شود. پارکینسون (Parkinson’s disease) بیماری است که از زمانی که متوجه حضور آن می‌شوید می‌توانید حداقل تا ۱۰ سال به زندگی عادی ادامه داد و از آن به بعد بسته به پیشرفت بیماری علائم زوال عقل بروز کرده و شخص توانایی‌های ادامه زندگی را از دست می‌دهد.

بیشتر بخوانید: درمان پارکینسون

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا