زندگی و سلامت

همه چیز راجع به بوتاکس؛ مزایا و عوارض بوتاکس را بدانید!

این روزها یکی از پر طرفدار ترین راه های از بین بردن چین و چروک و زیبایی پوست بوتاکس است. اما آن چه که مهم است این است که ببینیم این زیبایی ارزش عوارض جانبی بعدی اش را دارد یا خیر؟

بوتاکس یک روش درمانی نسبتا جدید برای از بین بردن چین و چروک و خطوط اخم است. در این روش عضلات فعال صورت به وسیله ی یک داروی فرموله شده فلج می شوند و این امر موجب می شود تا عضلات آن ناحیه استراحت کرده و چین و چروک ها عمیق تر نشوند. بوتاکس معمولا برای پیشانی و اطراف چشم و ابرو استفاده می شود. جلسات درمانی کوتاه و نسبتا بدون درد است و با تزریق در چند منطقه معلوم انجام می پذیرد.

نتایج حاصل تاز بوتاکس معمولا چشمگیر هستند و بسیاری از تزریق کنندگان اثرات قابل توجهی را در چند روزپس از تزریق گزارش کرده اند.

در این روش درمانی چه اتفاقاتی می افتد؟

شما به مطب پزشک مورد نظرتان مراجعه می کنید و بدون هیچگونه بیهوشی و در عرض کمتر از ۵ دقیقه چندین تزریق در محل های مشخص شده و در بافت عضلانی مرتبط با چین و چروک انجام می گیرد. ممکن است پزشک محل تزریق را بی حس کند اما بدون بی حسی نیز درد ناشی از تزریق مانند درد برداشتن یک موی ابرو و یا نیش یک حشره توصیف شده است. هیچگونه دوره ریکاوری برای فرد تزریق کننده وجود ندارد و او می تواند بلافاصله به زندگی روزمره بپردازد.

نتایج بعد از بوتاکس معمولا بسیار خوب است اما همیشگی و دائمی نیست و معمولا بعد از ۴ ماه پوست به حالت اولیه باز می گردد. اما در طول این دوره پوستی بدون چین و چروک می توان داشت.

-Botoxtreatmentpic

به چه افرادی برای تزریق بوتاکس می توان اعتماد کرد؟

حتما قبل از انجام بوتاکس در مورد آن تحقیق کنید. مراکز و کلینیک هایی که دارای مجوز اداره بهداشت برای تزریق بوتاکس هستند و همچنین متخصصان پوست، جراحی زیبایی، چشم پزشکان و متخصصان گوش و حلق و بینی می توانند این کار را انجام دهند. نحوه تزریق و مواد مورد استفاده برای تزریق بوتاکس اهمیت زیادی دارد و حتما باید افراد با مهارت و با تجربه این کار را انجام دهند.

عوارض جانبی بوتاکس چیست؟

مانند هر دارو و روش درمانی بوتاکس نیز عوارض جانبی دارد. اما این عوارض در همه افراد بروز نمی کند و ممکن است فرد پس از تزریق بالافاصله به فعالیت های قبلی اش ادامه دهد. برخی افراد نیز ممکن است روز بعد و یا چند روز پس از تزریق عوارضی را مشاهده کنند که این عوارض پایدار نیستند. عوارضی چون سردرد، حالت تهوع، علائم مشابه آنفولانزا، کبودی محل تزریق و ورم پلک ها ممکن است بعد از عمل بروز کنند.

عوارض جانبی کمتر متداول که در کمتر از ۳ درصد از بیماران مشاهده شده است عبارتند از:

درد در ناحیه صورت، ضعف عضلانی و قرمزی محل تزریق

می توانید برای کمتر شدن عوارض جانبی یک پزشک حاذق را برای انجام این کار انتخاب کنید تا کمترین عوارض جانبی را تجربه کنید. همچنین طی ۱۲ ساعت پس از بوتاکس محل تزریق را نمالید. این کار سبب می شود تا مواد بوتاکس به عضله های کناری پخش نشود.

دارو ها و بوتاکس

اگر از دارو استفاده می کنید حتما قبل از انجام بوتاکس با پزشک تان مشورت کنید. داروهای بیماران قلبی، داروهای درمان آلزایمر، برخی داروهای گیاهی و آنتی بیوتیک هایی نظیر کلیندامایسین و جنتامایسین تداخل دارویی با بوتاکس دارند.

اگر در شرایط زیر هستید بوتاکس را انجام ندهید:

اگر باردارید و یا قصد بارداری دارید و یا در حال شیردهی هستید. مواد بوتاکس می تواند اثراتی روی جنین و یا نوزاد شما د اشته باشد.

اگر دچار یک بیماری عصبی عضلانی هستید.

بوتاکس در حال حاضر یکی از بی خطرترین و موثرترین روش های درمانی شناخته شده است که عوارض جانبی کم و کوتاه در حد چند روز دارد. با این حال قبل از انجام این عمل حتما نگرانی هایتان را با یک متخصص در میان بگذارید.

در مطلب بعدی مزایای بوتاکس را خواهیم گفت.

 

 

زهره خانی

سلامتی و موفقیت حق همه ماست....

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا