1398-02-30
زندگی و سلامت

عوارض مصرف الکل بر بدن که تن تان را خواهد لرزاند!

عوارض مصرف الکل

الکل تاثیرات بسیار مهلک و قوی بر اعضای بدن می گذارد به نحوی که یکی از این تخریب ها تداخل و آسیب به حافظه است و بسیاری از مشکلات دیگر که درمان آنها تا حدودی ناموفق است.

عوارض مصرف الکل در علم امروزی بر کسی پوشیده نیست. مصرف الکل چه به صورت کوتاه مدت و چه بلند مدت می تواند تاثیرات بسیار مخربی را برای بدن انسان در بر داشته باشد.

مشکلات و بیماری هایی که از طریق مصرف الکل به بدن وارد می شود را بسیار دشوار و سخت می توان درمان کرد. چرا که الکل در طول زمان آسیب هایی را به صورت نهان بر اعضای درونی بدن وارد می کند و زمانی بیماری ها آشکار می شوند که تخریب به صورت کلی آن عضو را از کار انداخته است.

مصرف بلند مدت الکل می تواند بر نیمکره های مغز آسیب جدی وارد کند به صورتی که حافظه را تقریبا نابود می کند.

یاد آوری و به خاطر آوردن مسائل حتی در حد یک خواب کوتاه برای فرد الکلی تقریبا غیر ممکن می شود.

اعتیاد و یا وابستگی به الکل برای افراد مختلف، متفاوت است اما به طور کلی در صورتی که الکل مصرف شود توانایی های جسمی و البته روحی کاهش یافته و روابط اجتماعی دچار اختلالاتی می شود.

عوارض مصرف الکل

خستگی در حین انجام کارهای عادی روزانه ممکن است از یک کم خونی نشأت گرفته باشد ولی اگر الکل مصرف می کنید بی شک از آن می باشد.

کبد در مرور زمان با مصرف الکل آسیب پیدا کرده و بعید نیست که مصرف طولانی مدت منجر به برداشت این عضو شود.

پانکراتیت مزمن با مصرف الکل به وجود می آید. مشکلات مرتبط با روده و معده همانند اسهال و یا یبوست به دردهایی مزمن تبدیل خواهد شد.

ناباروری و اختلال در نعوظ از مسائلی است که افراد الکلی را حتما درگیر خود خواهد کرد.

مادامی که الکل مصرف می شود جذب ویتامین ها و مواد معدنی که از تغذیه وارد بدن می شود تقریبا به صفر می رسد و بدن هیچ گونه ویتامینی را جذب نخواهد کرد.

مصرف الکل می تواند مشکلاتی مربوط به اعصاب ایجاد کند که آسیب هایی به سیستم عصب مرکزی وارد خواهد شد مشکلاتی همچون بی حسی و یا گزگز کردن دست و پا که از اعصاب این اعضا ناشی می شود.

ابتلا به سرطان به خصوص سرطان پستان در مصرف کنندگان الکل بالا می رود.

افرادی که نوشیدن الکل را به امری همیشگی تبدیل می کنند سیستم ایمنی بدنشان در مبارزه با باکتری ها و ویروس هایی همچون سل و پنومونی حساس و بسیار ضعیف عمل می کند.

کبد

ضررهای الکل

کبد نخستین عضوی است که عوارض مصرف الکل را خواهد دید!

کبد ارگانی است که تجزیه و تحلیل و حذف مواد مضر بدن را به عهده دارد. مصرف الکل فعالیت کبد را مختل کرده و یا اینکه زخم هایی در این عضو به وجود می آورد. التهابات ناشی از زخم در کبد که به سیروز معروف است سبب پیدایش بافت اسکار در کبد می شود.

به این ترتیب کبد عملکرد درستی نخواهد داشت و مواد سمی از بدن با تاخیر و بی دقتی دفع می شوند. سموم در بدن افزایش پیدا کرده و انواع بیماری ها بدن را درگیر می کند.

در ضمن زنان بسیار بیشتر و سریعتر از مردان به  آسیب های کبدی مبتلا می شوند.

قند خون

غدد داخلی به خصوص غده پانکراس نقش بسیار مهمی در تنظیمات داخلی بدن به عهده دارند.

پانکراس وظیفه تنظیم میزان استفاده از انسولین بدن و پاسخ به گلوکز را به عهده دارد. با مصرف الکل، پانکراس به درستی کار نمی کند و تولید انسولین کافی با اختلال روبه رو خواهد شد. این عملکرد منجر به هیپرگلیسمی یا بالا رفتن قند خون می شود.

بدن نمی تواند میزان قند خون را کنترل کند و تعادل قند در خون بهم می ریزد و عوارضی که یک فرد دیابتی را درگیر می کند فرد الکلی را نیز دچار خواهد کرد.

سیستم عصبی

عوارض مصرف الکل

از شایع ترین و ساده ترین راههایی تخریب الکل بر بدن مشکلاتی است که بر سیستم عصبی وارد می شود.

نوشیدن الکل می تواند ارتباط مغز و بدن را کاهش دهد. ناهماهنگی که بعد از مصرف الکل بر عملکرد مغز ایجاد می شود نه تنها به روحیه بلکه به اعصاب بدن نیز آسیب می رساند.

احساس سوزش در دست ها و پاها از بین رفتن خاطرات طولانی مدت و همچنین ضعف در تمرکز و تفکرهای منطقی از آسیب های جدی الکل به شمار می رود.

غلاوه بر این آسیب ها مصرف الکل بیماری های دائمی نیز ایجاد می کند. مانند سندرم Wernicke-Korsakoff که یک اختلال مغزی است که بر حافظه آسیب می رساند.

اسهال یا مدفوع دردناک

افرادی که الکل مصرف می کنند به دلیل کمبود آب در بدنشان دچار زخم هموروئید می شوند. خونریزی های داخلی ناشی از این زخم ها در صورتی که قابل شناسایی نبوده باشد و نتوان به موقع آنها را درمان کرد ممکن است کشنده باشند.

مصرف این نوشیدن سرطان هایی مانند سرطان گلو، سرطان روده بزرگ و یا کبد را ایجاد خواهد کرد. افرادی که الکل را همراه با دخانیات مصرف می کنند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان هستند.

سیستم گردش خون

الکل می تواند قلب و ریه شما را تحت تاثیر قرار دهد. نوشیدن مداوم الکل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش داده و در سیستم گردش خون اختلالاتی همچون فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، اختلال در خون رسانی به اعضای بدن، نارسایی قلبی، حملات قلبی و مغزی، ایجاد می کند که همگی از عوارض مصرف الکل و اعتیاد به آن است.

سلامت جنسی و باروری

مصرف الکل به خصوص در مردان مشکلات بزرگی در زمینه جنسی ایجاد می کند.

الکل از تولید هورمون های جنسی جلوگیری کرده و سبب کاهش میل جنسی می شود همچنین زنانی که از الکل مصرف می کنند ممکن است با  قاعدگی های بسیار نامنظم و حتی قطع قاعدگی مواجه شوند.

احتمال ناباروری و سقط جنین با مصرف الکل افزایش یافته و احتمال بروز نقص در جنین از عوارض مصرف الکل است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا