دانستنی‌های سلامتی

عوارض مصرف زیاد نمک و بلاهایی که بر سر بدن می آورد !

عوارض مصرف زیاد نمک

عوارض مصرف زیاد نمک برای سلامتی بسیار زیاد است. بسیاری از افرادی که از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده و همچنین غذاهای رستورانی استفاده می کنند بدون اینکه خودشان بدانند مقادیر زیادی از نمک را دریافت می کنند.

نمک علاوه بر این که در طعم و مزه غذای شما تاثیر بسیاری دارد، یکی از عوامل اساسی در سلامتی بدن به حساب می آید اما عوارض مصرف زیاد نمک هم یکی دوتا نیست. سدیم موجود در نمک کمک به تنظیم فشار و جریان خون و همچنین انتقال پیام های عصبی در میان عضلات و اعصاب بدن می نماید. کلرید موجود در این ماده نیز در هضم غذا بدن را یاری می کند. وجود مقادیر کافی از این ماده در رژیم غذایی انسان بسیار ضروری است. در ادامه نت نوشت از عوارض مصرف زیاد نمک و بلاهایی که بر سر بدن می آورد خواهد گفت.

عوارض مصرف زیاد نمک

عوارض مصرف زیاد نمک برای سلامتی بسیار زیاد است. بسیاری از افرادی که از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده و همچنین غذاهای رستورانی استفاده می کنند بدون اینکه خودشان بدانند مقادیر زیادی از نمک را دریافت می کنند. رستوران ها برای خوشمزه تر کردن غذا از نمک زیادی استفاده می کنند که به همین علت است که بسیاری بیش از حد مجاز از نمک استفاده می کنند. زمانی که بدن شما سدیم زیادی را دریافت می کند، بدن شما آب زیادی را در خود نگه می دارد. نمک اضافی به معنی نگه داشتن آب بیشتری در بدن توسط کلیه هاست. وجود این آب در بدن تاثیرات نامطلوبی مانند ادم (edema) یعنی ورم دست ها و بازوها، مچ پا و ساق پا می شود.

همچنین وجود مایعات در بدن به معنی افزایش جریان خون در رگ ها و شریان هاست. به مرور زمان این رگ ها سفت شده و نهایتا منجر به افزایش فشار خون و بیماری فشار خون در فرد می شود.

عوارض مصرف زیاد نمک

افرادی که سدیم زیادی در رژیم غذایی شان مصرف می کنند، احساس تشنگی زیادی را نیز تجربه می کنند به همین دلیل مجبور به نوشیدن آب زیادی هستند. این میزان زیاد از مایعات می تواند ادم و فشار خون را تشدید کند. علاوه بر این مساله مشکل دیگری که این افراد دارند تکرر دفع ادرار است.

هر بار که فرد ادرار دفع می کند میزان زیادی از کلسیم بدن او همراه با ادرار دفع می شود. کلسیم ماده معدنی بسیار مهمی در استحکام استخوان ها و دندان های انسان است که کمبود این ماده می تواند منجر به پوکی استخوان شود. از طرفی اگر فرد آب ننوشد، بدن آب را از سلول های دیگری تامین می کند که این امر منجر به کم آبی و دهیدراته شدن بدن می شود.

نمک با دفع کلسیم بدن منجر به پوکی استخوان می شود.

عوارض مصرف زیاد نمک

عوارض مصرف زیاد نمک فقط به همین موارد ختم نمی شود که البته علل آن هنوز کشف نشده است. برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف نمک می تواند منجر به زخم و عفونت معده و حتی تسریع سرطان معده نیز شود. علت این امر ممکن است به دلیل مختل شدن پوشش داخلی معده باشد.

همچنین نمک می تواند اثرات منفی شناختی در انسان از جمله یادگیری و استدلال و … داشته باشد.

مصرف نمک موجب ایجاد زخم و عفونت و حتی سرطان معده می شود.

متاسفانه بسیاری از مردم زمانی که اثرات منفی نمک را با یکی از چندین بیماری مربوط به مصرف بیش از حد نمک تجربه می کنند رو به کاهش مصرف آن می آورند. در صورتی که اگر از ابتدای کودکی والدین ذائقه کودک را به غذاهای کم نمک عادت دهند، عوارض مصرف زیاد نمک نظیر فشارخون بالا را در بزرگسالی تجربه نخواهد کرد.

در حال حاضر در ایران مصرف سرانه نمک بیش از حد توصیه شده آن در روز یعنی ۲۳۰۰ میلی گرم است.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۱ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا