علمی

چگونه با گوشی بهترین عکس ممکن را از پدیده نادر “ابرماه خونین آبی” بگیریم؟!

اگر تا ۴ ساعت دیگر به ماه نگاه کنید شاهد یک رویداد سماوی جالب خواهید بود. ماه گرفتگی امروز اتفاقی نادر و شگفت‌انگیز است که با ترکیب سه پدیده‌ ماه گرفتگی، ماه آبی و ابرماه ، پس از ۱۵۲ سال، در آخرین روز ژانویه ۲۰۱۸ رخ خواهد داد. تا پایان با نت نوشت همراه باشید.

هم اکنون پدیده‌ای منحصر به فرد ستاره شناسی در حال رخ دادن است، که آخرین بار ۱۵۲ سال پیش در سال ۱۸۶۶ اتفاق افتاده است. این اتفاق ترکیبی از سه پدیده “ماه گرفتگی کامل”، “ماه آبی (Blue moon)” و ” ابرماه (Supermoon)” بوده و به اختصار، « ابرماه آبی خونین» (Super Blue Blood Moon) نام‌گذاری شده است. البته برخلاف عبارت “ابرماه خونی آبی” ماه به رنگ قرمز تبدیل می شود و نه به رنگ آبی. پیش از این در مطلبی مفصلا به ابرماه سرخ آبی پدیده نجومی در نت نوشت پرداختیم.

چگونه با گوشی خود بهترین عکس ممکن را از پدیده نادر "ابرماه سرخ آبی" بگیرید؟!
«ابرماه آبی خونین» (Super Blue Blood Moon)

اگر فرصت کافی دارید، بسته به جایی که در آن زندگی می کنید، می توانید آن را مشاهده کنید. اوایل صبح برای افرادی که در آمریکای شمالی و شرق اقیانوس آرام هستند، عصر هنگام برای کسانی که در خاورمیانه، آسیا و استرالیا هستند (ساعت ۲ به وقت ایران) و اهالی خاور دور در اوایل شب شاهد ماه گرفتگی کامل خواهند بود.

چگونه با گوشی خود بهترین عکس ممکن را از پدیده نادر "ابرماه سرخ آبی" بگیرید؟!
مناطقی که ماه گرفتگی دیده می شود

با این حال، اگر بخواهید عکسی از این رویداد نادر بگیرید، به یک دوربین عکاسی حرفه ای SLR به همراه سه پایه احتیاج دارید. یک گوشی بدون تجهیزات خاص نمی تواند تصویر خوبی بگیرد. اما اگر می خواهید عکسی از این رویداد نادر بگیرید، می توانیم در این باره به شما چند توصیه مفید کنیم.

  1. نقطه ای مناسب و پایدار پیدا کنید

با توجه به گفته بریان اویل هیوز، مدیر تولید و توسعه Lightroom کمپانی Adobe، در ابتدا یک منطقه تاریک با آلودگی نوری کم پیدا کنید. هنگامی که محل مناسب را پیدا کردید، دوربین خود را (حتی گوشی تان) را روی یک سه پایه قرار دهید. ثابت بودن دوربین، نکته کلیدی برای عکس برداری در شب می باشد. هنگامی که عکس می گیرید برای جلوگیری از تکان خوردن گوشی، یا از تایمر برنامه دوربین استفاده کنید و یا از شاتر از راه دور کمک بگیرید. می توانید این کار را بر روی گوشی iPhone به کمک هدفون انجام دهید.

  1. روی خود ماه فوکوس کنید

هنگامی که فریم دوربین را روی ماه تنظیم کردید، در صفحه دوربین خود روی ماه ضربه بزنید تا فوکوس و میزان نوردهی به صورت خودکار تنظیم شود. اگر هنوز تصویر مناسبی ندارید روی نقاط اطراف فوکوس کنید تا شرایط بهتر شود.

اگر تلفن شما مانند آیفون X از ویژگی تله فوتو پشتیبانی می کند بهتر است روی آن حالت سوئیچ کنید، اما هرگز از زوم دیجیتال استفاده نکنید، چون کیفیت تصویر شما را کاهش می دهد.

  1. انتظارات خود را بیش از حد بالا نبرید

لنز دوربین گوشی شما برای عکس گرفتن از ماه طراحی نشده است. برای انجام این کار، باید گجت تله فوتولنز را به گوشی خود اضافه کنید یا یک تلسکوپ بخرید. حتی لنز “تله فوتو” روی آیفون X، حدود ۵۲ میلی متر است که نسبت به لنزهای ۶۰۰ یا ۸۰۰ میلی متری که برای عکاسی حرفه ای از ماه استفاده می شود فاصله زیادی دارد.

چگونه با گوشی خود بهترین عکس ممکن را از پدیده نادر "ابرماه سرخ آبی" بگیرید؟!
تصویری از ماه گرفتگی امروز

با ثابت کردن گوشی خود روی سه پایه و در مکانی کم نور، می توانید بهترین تصاویر را تسخیر کنید و از ابر ماه گرفتگی خونین آبی لذت ببرید.

منبع: businessinsider

ارسلان غلامی

ارسلان غلامی هستم. فوق لیسانسم رو رشته فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی خوندم و علاقه مند به اخبار تکنولوژی و تازه های علم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا