آموزش عکاسی

عکاسی از کودک با دانستن این 24 نکته ساده است!

عکاسی از کودک برای بسیاری از افراد به ویژه مادران بسیار جذاب و هیجان انگیز است. اکثر مادرانی که تازه صاحب فرزند می‌شوند، مدام از کودک خود در مناسبت‌های مختلف عکس می‌گیرند. اگر چه عکس گرفتن و عکاسی از بچه‌ها بسیار جالب است. ولی با این حال، آشنایی با نحوه درست و دقیق عکاسی از کودکان بسیار مهم است. در این مقاله از نت نوشت به نکات مهمی که باید در عکاسی از کودک رعایت کنید خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

تنها با آشنایی و دانستن اصول و قواعد نحوه عکاسی از کودک می‌توان عکس‌های حرفه‌ای و زیبا از کودکان خود ثبت کرد و به یادگار داشت. با این حال، باید در نظر داشت، که عکس گرفتن از کودکان در اغلب موارد می‌تواند چالش بر انگیز باشد. به همین دلیل باید صبور بود و آمادگی کامل را داشت. تا بتوان با رفتارهای طبیعی آن‌ها سازگاری داشت. نباید انتظار داشت که کودکان به حرف هایمان به صورت کامل گوش دهند و دستور المعل هایمان را به صورت دقیق اجرا نمایند. بنابراین باید به راهکارها و توصیه هایی که در این مورد وجود دارد، توجه نمود.

عکاسی از کودک

دوران کودکی یکی از مهمترین دوران زندگی هر فردی است. این دوران در آینده انسان و شکل دهی به شخصیت انسان در آینده نقش بسیار مهمی دارد. علاوه بر این، دوران کودکی یکی از زیباترین و هیجان انگیزترین دوران برای والدین محسوب می‌شود. در این دوران والدین دوست دارند، همه حرکات، کارها و فعالیت‌های کودک خود را ثبت کنند و به یادگار داشته باشند. بنابراین بسیاری از والدین در این دوران به ثبت لحظات شیرین و دل انگیز کودکانشان می‌پردازند.

البته برای عکاسی از کودک به صورت حرفه‌ای و زیبا، گاهی والدین به آتلیه‌های مختلف رجوع می‌کنند و هزینه‌های زیادی را هم محتمل می‌شوند. با این حال، اگر می‌خواهید شخصا به گرفتن عکس از کودکانتان بپردازید، در این صورت توجه به برخی نکات زیر و درشت و رعایت نکاتی در عکاسی می‌تواند، بسیار مفید باشد و سبب شود که بتوانید عکس‌های گرفته شده از کودکتان را به عکس‌های زیبا و هنری تبدیل کنید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] ژست عکاسی کودک: ۴۴ ایده عکاسی خلاقانه از بچه‌ها

نکات مهم در عکس گرفتن از کودک

برای این که بتوانید از کودک به بهترین و جالب ترین روش عکاسی کنید، در این صورت باید برخی از نکات زیر و درشت را مدنظر داشته باشید. برای این منظور می‌توانید توصیه‌ها و راهنمایی‌های زیر را در عکاسی از کودکان مدنظر داشته باشید.

شناخت خلق و خوی کودک

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکات در عکس گرفتن از کودکان توجه به خلق و خوی کودک است. والدین باید ابتدا شناخت درست و صحیحی از خلق و خوی کودک خود داشته باشند تا بتوانند بهانه گیری‌ها کودک را در زمان عکس گرفتن به حداقل کاهش دهند. چرا که بسیاری از کودکان در زمان عکس گرفتن، حوصله شان سر می‌رود و تمایلی به عکس گرفتن ندارند. از این رو، عکس گرفتن از آنها کاری سخت و دشوار می‌شود. به همین دلیل بهتر است به خصوصیات اخلاقی کودک آشنایی کامل داشت و به شیوه‌ای که او دوست دارد و خسته نمی‌شود، از او عکاسی کرد.

از دیگر نکاتی که در عکاسی از کودک باید به آن دقت کرد و آن را مدنظر داشت. انتخاب بهترین و مناسب ترین زمان برای عکاسی است.
از دیگر نکاتی که در عکاسی از کودک باید به آن دقت کرد و آن را مدنظر داشت. انتخاب بهترین و مناسب ترین زمان برای عکاسی است.

یافتن تایم‌های مناسب (Happy Times)

از دیگر نکاتی که در عکاسی از کودک باید به آن دقت کرد و آن را مدنظر داشت. انتخاب بهترین و مناسب ترین زمان برای عکاسی است. برای این منظور بهتر است، زمانی که کودک سرحال است و حال و حوصله دارد، را انتخاب کنید. زمانی که کودک خسته، بی حوصله، بهانه گیر و غیره … است، از وی عکس نگیرید. در این شرایط عکس گرفتن از کودک را به زمان دیگری باید منتقل نمود. بهترین زمان برای عکس گرفتن از بچه‌ها زمانی است که کودک کاملا سرحال است و می‌تواند با شما همراهی کند.

یکی از مشکلاتی که در مورد نوزادان وجود دارد. این است، که آنها تمایلی به صرف وقت زیاد برای لبخند زدن ندارند. در واقع نوزادان زمان زیادی را برای انجام کاری صرف نمی‌کنند. بنابراین باید موقعیت‌ها و زمان‌های کودکان بیشترین رضایت را دارند و لبخند می‌زنند را شناسایی کرده و در این زمان به عکاسی از کودک بپردازید. به نظر می‌رسد، در بسیاری از کودکان برخی زمان هاست، که مناسب برای عکاسی است، زمان هایی مانند حمام کردن، یا بعد از خوردن نیمی از غذا که به کودک اجازه بازی داده می‌شود، زمان مناسبی برای عکاسی است. در این زمان با اطمینان می‌توان گفت که چشم‌های کودک باز است و می‌توان نظر او را به خود جلب کرد.

بسیاری از ما این نکته را می‌دانیم که عکاسی از کودکان کار دشواری است. چرا که کودکان بازیگوش هستند و آماده همکاری برای عکس برداری نیستند.
بسیاری از ما این نکته را می‌دانیم که عکاسی از کودکان کار دشواری است. چرا که کودکان بازیگوش هستند و آماده همکاری برای عکس برداری نیستند.

سرگرم کردن کودکان

بسیاری از ما این نکته را می‌دانیم که عکاسی از کودکان کار دشواری است. چرا که کودکان بازیگوش هستند و آماده همکاری برای عکس برداری نیستند. علاوه بر این، کودکان زود حوصله شان سر می‌رود و ژست‌های مناسب برای عکاسی را رعایت نمی‌کنند. به همین دلیل بهتر است، راه‌های مناسب برای سرگرم کردن کودکان را تشخیص دهید و کودک را در زمان عکاسی به این وسیله سرگرم کنید.

علاوه بر این می‌توانید در محل‌ها و مکان هایی به گرفتن عکس از کودکان بپردازید، که فضای سرگرم کننده داشته باشد. مکان هایی مانند پارک، ساحل، حیاط و یا باغ می‌تواند به ما کمک کند، تا کودک را راحت تر سرگرم کنیم.

تنظیمات دوربین

قبل از این که بخواهید از کودک خود عکاسی کنید. بهتر است، ابتدا دوربین عکاسی خود را تنظیم کنید. با تنظیم کردن دوربین عکاسی به راحتی می‌توانید در زمان مناسب از کودک عکس بگیرید. در این صورت زمانی را برای تنظیم دوربین صرف نمی‌کنید و ژست‌های طبیعی و جالب خود را از دست نمی‌دهید. اگر چه این زمان ممکن است، بسیار کم باشد، ولی همین زمان کم برای تنظیم دوربین برای عکاسی می‌تواند سبب شود، که کودک ژست خود را از دست بدهد و یا حاضر به همکاری برای عکس گرفتن نباشد.

سریع تر عمل کنید

یکی از نکاتی که باید مدنظر داشته باشید. این است، که کودکان بر اساس سن و سال خود از جنب و جوش بسیار برخوردارند. به همین دلیل آنها نمی‌توانند برای مدت طولانی یک حالت ثابت و یا ژست ثابت را نگه دارند. بنابراین در عکاسی از کودکان باید سریع بود و عکس العمل مناسب را نشان داد. بنابراین اگر می‌خواهید از کودکان خود عکس‌های به یاد ماندنی و زیبا بگیرید. در این صورت باید عکس العمل سریع داشته باشید و در بهترین زمان و بهترین موقعیت از کودک عکس برداری کنید.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] ژست عکاسی دخترانه / ژست عکاسی مردانه / ایده عکاسی عاشقانه / ایده عکس گروهی

یافتن زوایه ها

یکی از مهم ترین و اصلی ترین چالش و مشکلی که بسیاری از والدین در عکاسی از کودکانشان دارند، یافتن زاویه مناسب برای عکاسی است. از روزهای اول تولد کودک، عکاسی از وی بسیار سخت و دشوار است. سرخی پوست کودک و یا برجستگی‌ها و علائم هایی مانند پستی و بلندی که در سر کودک وجود دارد، موجب می‌شود، که عکاسی از کودکان سخت و دشوار شود. ولی با این حال، والدین نباید نگران باشد و تسلیم شوند. چرا که با استفاده از برخی روش‌ها و راهکارها می‌توانند این مشکلات را بر طرف نمایند.

خم شوید و از زاویه پایین عکس بگیرید

یکی از بهترین و راحت ترین روش‌های عکاسی از کودک پایین آمدن و هم سطح شدن با آنهاست. بنابراین به جایی این که از بالا به کودک نگاه کنید، وارد دنیای کودکان شوید. این محدوده مکان خوبی برای گرفتن عکس از بچه‌ها است. در این فاصله می‌توانید برخی از مشکلات را با زوم کردن ۲۴ الی ۱۰۵ برابری بر طرف کنید.

برای عکاسی از نمای نزدیک بهتر است، از فاصله کانونی طولانی تر استفاده کنید.
برای عکاسی از نمای نزدیک بهتر است، از فاصله کانونی طولانی تر استفاده کنید.

استفاده از نمای نزدیک یا بسته (Close Ups)

روش دیگر برای عکاسی کردن از کودکان و بهبود زاویه‌ها و صمیمی تر جلوه دادن تصاویر، نزدیک شدن و استفاده از فاصله کانون طولانی تر است. برای عکاسی از نمای نزدیک بهتر است، از فاصله کانونی طولانی تر استفاده کنید.

علاوه بر این بهتر است، از نزدیک شدن بیش از حد به نوزاد خودداری کنید. چرا که نزدیک کردن لنز دوربین به کودک می‌توان آن را نامناسب نشان دهد.

شات مراقبت (Nursed Shots)

استفاده از حالت نرس شات (حالت پرستاری) هم می‌تواند برای عکاسی از کودک مناسب باشد. در حالت پرستاری از کودک به دلیل این که کودک به صورت عمودی قرار دارد و افقی نیست. در این حالت بیشتر به افراد دیگر شباهت دارند. در این صورت، زاویه‌های مناسبی برای عکاسی می‌توان پیدا کرد. در این زاویه موقعیت‌های مانند بالای شانه، نشستن کودک، در آغوش گذاشتن، دراز کشیدن بر روی شکم و غیره را می‌توان امتحان کرد. هر کدام از این حالت ها، زاویه‌های مختلفی را در اختیارتان قرار می‌دهد. علاوه بر این باید در نظر داشت که نوزاد به تنهایی سوژه عکاسی نیست و در کنار او پدر بزرگ و مادر بزرگ، خواهر و برادر، دوستان و غیره حضور دارند. همه این‌ها را می‌توان به پشت زمینه عکس داشته باشید.

وقتی بچه‌ای تازه به دنیا می‌آید. همه آن را دوست داریم. چرا که بچه‌های تازه به دنیا آمده ناز و کوچک هستند. به طور کلی بچه‌های تازه به دنیا آمده زیبا هستند. بنابراین برای عکاسی بسیار جالبند. به خصوص اگر بر روی آن‌ها بزرگنمایی صورت بگیرید.
وقتی بچه‌ای تازه به دنیا می‌آید. همه آن را دوست داریم. چرا که بچه‌های تازه به دنیا آمده ناز و کوچک هستند. به طور کلی بچه‌های تازه به دنیا آمده زیبا هستند. بنابراین برای عکاسی بسیار جالبند. به خصوص اگر بر روی آن‌ها بزرگنمایی صورت بگیرید.

رفتن به ماکرو (Go Macro)

وقتی بچه‌ای تازه به دنیا می‌آید. همه آن را دوست داریم. چرا که بچه‌های تازه به دنیا آمده ناز و کوچک هستند. به طور کلی بچه‌های تازه به دنیا آمده زیبا هستند. بنابراین برای عکاسی بسیار جالبند. به خصوص اگر بر روی آن‌ها بزرگنمایی صورت بگیرید.

بنابراین اگر دوربینتان حالت ماکرو دارد. در این صورت به اندازه کافی خوش شانس هستید. لنزهای ماکرو، لنزهایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای جدا کردن قسمت هایی از بدن مانند دست، گوش، پا، دهان و غیره استفاده کرد. به این صورت می‌توانید از این بخش‌ها به صورت جداگانه استفاده کنید و بر روی عکس خود تمرکز نماید. با استفاده از این روش می‌توان، جزییاتی که در بسیاری از عکس‌ها از دست می‌رود، را برجسته نمود.

دوربین خود را نزدیک نگه دارید

معمولا نوزادان و کودکان از نظر انجام کارهای روزمره بسیار قابل پیش بینی هستند. بنابراین می‌توان بر اساس تجربه به راحتی دریافت که کودک در چه زمانی از روز از حال و حوصله خوب برخوردار است. چرا که در تمام طول روز در زندگی کودک لحظه‌های شاد، خنده دار و یا آزار دهنده وجود دارد. بنابراین باید همیشه دوربین خود را نزدیک خود نگه دارید و همیشه آماده باشید. در نظر داشته باشید، که این لحظات کودک بسیار زودگذر است. بنابراین دوربین خود را در کنار خود و در نزدیک ترین و راحت ترین مکان بگذارید. به این صورت می‌توانید در زمان مناسب و بلافاصله از او عکس برداری کنید.

Keep Shooting

نوزادها هر روز تغییر می‌کنند. به ویژه در ماه‌های اولیه که سرعت تغییر آنها زیاد است. این تغییرات آنها تماشایی و شگفت انگیز است. بنابراین اگر به دنبال این هستید، که این تغییرات کودک را از دست ندهید، در این صورت بهتر است به صورت مرتب از آنها عکاسی کنید. برخی از دوستانمان در روزهای اول تولد فرزندشان از آنها صدها عکس می‌گیرند. وقتی تا شش هفتگی از کودکتان عکس بگیرید، در این صورت با مقایسه این عکس‌ها متوجه سرعت تغییر نوزاد خواهید شد.

با ایر براش (Befriend the Airbrush) دوست شوید

عکس‌های زیادی را در فیلکر یا اینستاگرام از نوزادان مشاهده می‌کنید. این عکس‌ها از نظر صاف بودن و کامل بودن انسان را متعجب و شگفت زده می‌کنند. در حالی که در واقع بسیاری از نوزادان کاملا کامل نیستند. (هر چند که والدینشان فکر می‌کنند، بهترین و کامل ترین هستند). خراش‌های ناچیز، خوابیدن چشم ها، بینی‌های چسبناک، شیر خشک مالیده شده در اطراف دهان، پوست لکه دار و علائم ناشی از تولد و برجستگی‌ها و غیره معمولا در همه نوزادان وجود دارد.

شاید با شستشوی دست و صورت کودک و یا حمام کردن او برخی از این موارد را از بین برد. اما در بسیاری از موارد، این عارضه‌ها در عکس خود را نشان می‌دهد. اگر چه بهتر است، در بیشتر اوقات به آنها توجهی نکنید. چرا که این عکس ها، نوزاد را همان طور که هستند، نشان می‌دهند. اما اگر آنها را دوست ندارید، می‌توانید از قابلیت Airbrush دوربین استفاده کنید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید، عکس‌ها را کمی روتوش و یا فتوشاپ کنید. این ابزار برای ویرایش و یا پردازش عکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نتایج استفاده از این قابلیت مسلما شگفت زده خواهید شد.

بیشتر بخوانید: عکاسی از غذا: ۲۱ نکته مهم که نباید از قلم بیندازید!

نکته دیگری که ارزش بسیاری در ویرایش عکس‌ها دارد. این است که بتوان رنگ عکس را تغییر داد. شما می‌توانید تعداد کمی از عکس فرزندانتان را به عکس‌های سیاه و سفید تبدیل کنید. این کار می‌تواند به دلایلی مفید باشد.
نکته دیگری که ارزش بسیاری در ویرایش عکس‌ها دارد. این است که بتوان رنگ عکس را تغییر داد. شما می‌توانید تعداد کمی از عکس فرزندانتان را به عکس‌های سیاه و سفید تبدیل کنید. این کار می‌تواند به دلایلی مفید باشد.

رنگ‌ها را در نظر داشته باشید

نکته دیگری که ارزش بسیاری در ویرایش عکس‌ها دارد. این است که بتوان رنگ عکس را تغییر داد. شما می‌توانید تعداد کمی از عکس فرزندانتان را به عکس‌های سیاه و سفید تبدیل کنید. این کار می‌تواند به دلایلی مفید باشد.

اول این که، برای مقابله و از بین بردن خراش ها، لکه‌های پوستی و یا پستی‌ها و بلندی‌های ناشی از تولد و غیره … بسیار عالیست. این موارد را به صورت چشمگیری کاهش می‌دهد. این کار برای عکس‌های تولد و یا عکس‌های که بعدا گرفته می‌شوند، بسیار مناسب است. به این دلیل بعد از عکاسی کردن بهتر است، در رنگ‌های آن کمی تغییرات ایجاد کنید.

روشنایی غیر مستقیم

مشکلی که بسیاری از والدین در عکاسی از کودک دارند. کمبود نور در خانه‌‌ی است. امروزه بسیاری از خانه ها، آپارتمانی است و نورگیر طبیعی و مناسبی ندارد. با این حال می‌توان در زمان هایی از روز که خانه به اندازه کافی روشن است، عکاسی کرد. علاوه بر این برای عکاسی استفاده از فلش هم مناسب خواهد بود. برای این منظور از نور غیر مستقیم استفاده کنید. نور را به سقف خانه بتابانید و در انعکاس آن از کودک عکس برداری کنید. به این صورت کودک در اثر نور و تابش نور فلش چشم هایش را نخواهد بست. نباید در عکس برداری به کودک آسیب وارد کرد.

در این مورد نظر متخصصان این است، که در عکس برداری از کودک از نور فلش غیر مستقیم استفاده کنید. به این صورت استفاده از نور فلش بی حرکت و یا پراکنده مناسب است. اما اگر در دوربین عکاسی خود فلش به درد بخوری ندارید. در این صورت می‌توانید از تنظیمات ISO دوربین استفاده کنید و تنظیم دیافراگم را افزایش دهید. ولی در نظر داشته باشید با وجود حداقل نور طبیعی در خانه نیازی به استفاده از هیچ گونه فلشی نخواهد بود. راه دیگر این است، که می‌توانید با قرار دادن کمی بافت بر روی فلش دوربین نور آن را تا حدودی پخش کنید.

انتخاب بهترین لحظه

در این مورد دو توصیه و راهکار وجود دارد. در مرحله اول باید به زمان بندی عکس‌ها توجه کنید. دقت در زمان بندی عکس‌ها بسیار مهم است. بچه‌ها زیاد حرکت نمی‌کنند. ولی به طرز ظریفی موقعیت‌ها خود را تغییر می‌دهند. به این صورت می‌توانند یک عکس را خراب کنند و یا زیبا نمایند. بنابراین اگر به دنبال عکس برداری از کودک خود هستید، دوربین خود را بر روی عکس برداری مداوم تنظیم کنید. در این صورت عکس‌ها را از دست نخواهید داد.

راه دیگر این است، که برای داشتن یک عکس با کودک به تنهایی مهم نیست. بلکه سعی کنید با عکس‌های کودک خاطره داشته باشید. به همین دلیل گاهی با دوربین خود از کودکان خود خاطره ایجاد کنید. با این حال، در زمان عکاسی از کودکان به خاطر داشته باشید، که فلش به سطح چشمان آنها نتابد. اجازه دهید که آنها همانطور که هستند، باشند و سعی کنید، احساسات و رفتارهای طبیعی آنها را ضبط کنید. علاوه بر این، یک روش مناسب برای گرفتن عکس از بچه ها، این است که بر روی زمین دراز بکشید و از زوایه پایین از آنها عکاسی کنید.

گذاشتن کودک در رخت خواب

در بسیاری از مواقع یکی از حالت‌های بسیار زیبا و شیرین برای عکس گرفتن از کودکان، قرار دادن آنها در رخت خواب است. بنابراین کودک را در رخت خواب بگذارید و آنها را با پتو بپوشانید. برای این که نتیجه بهتری به دست آورید، از هامورنی رنگ‌های تخت خواب و لباس‌های کودک مطمئن شوید. معمولا رنگ سفید برای ایجاد هارمونی خوب است. علاوه بر این، برای آرامش بیشتر بچه سعی کنید، آنها را در آغوش بگیرید و با خرس عروسکی و یا سایر اسباب بازی‌های مورد علاقه کودک وی را سرگرم کنید.

همچنین سعی کنید از کودک در محیط روزمره خود عکس بگیرید. به عنوان مثال اجازه دهید تا کودک بازی‌های مورد علاقه خود را انجام دهد و با سرگرمی‌ها و بازی‌های هر روزه خود مشغول باشد. مشغول شدن کودک به بازی‌های روزمره خود روش بسیار مناسبی برای همکاری کودکان و ایجاد موقعیت‌های مناسب برای عکاسی است.

این واقعا ایده بسیار خوبی است، که همه چیز به صورتی تنظیم شود، که کودک مشغول بازی و سرگرمی‌ها خود شود. در این صورت کودک توجهی به کارهای ما نخواهد داشت و ما به راحتی می‌توانیم در موقعیت‌های مناسب از کودک عکاسی کنیم.

به واکنش‌های کودک توجه کنید

حواستان به خنده‌ها و فریادهای بلند کودک باشد. چنین موقعیت هایی همیشه برای گرفتن عکس‌های عاطفی و بسیار زیبا مناسب هستند. با این حال، دقت داشته باشید که از حالات طبیعی کودک عکس برداری کنید. از ایجاد لبخندهای مصنوعی و یا حالات مصنوعی در کودک خوداری کنید. برای این منظور از برخی مواد غذایی خوشمزه به عنوان هدیه و پاداش می‌توانید، استفاده کنید. استفاده از بستنی و برخی مواد غذایی خوشمزه می‌تواند برای ایجاد لحظات جالب و دوست داشتنی در کودک بسیار مناسب باشد.

استفاده از حباب ها

داشتن حباب‌ها یکی از لوازم عکاسی از کودکان است. چرا که کودکان این حباب‌ها را بسیار دوست دارند. این حباب‌ها واقعا سبب خوشحالی آنها می‌شود، برخی از این حباب‌ها را منفجر می‌کنند. علاوه بر این حباب‌ها می‌توانند موجب خلاقیتان شده و عکس هایی زیبایی را به وجود آورند.

استفاده از یک بازی مخفی

زمانی که می‌خواهید در یک فضای باز از کودک عکاسی کنید. در این صورت می‌توانید موضوع عکاسی را در یک بازی مخفی انتخاب کنید. مثلا استفاده از بازی قایم باشک می‌تواند مناسب باشد. از کودک بخواهید پشت یک چیزی پنهان شود. پنهان شدن در پشت درخت و غیره … می‌تواند خوب باشد. این لحظه، لحظه خوبی برای عکس گرفتن از کودک است.

همچنین بازی با شن و ماسه یک موقعیت مناسب و ایده آل برای عکاسی از کودک است. کودکان بازی با شن و ماسه را خیلی دوست دارند و این بازی می‌تواند آنها را ساعت‌ها مشغول نگه دارد و شما منتظر شکار موقعیت‌ها و لحظاتی که کودکان در این بازی دارند، باشید.

استفاده از حالت شات اکشن (action shots)

در برخی از عکس‌ها حالت شات اکشن (action shots) را امتحان کنید. برای این موضوع می‌توانید به کودکان خود توپ بدهید تا آنها بازی کنند. تا در یک چشم اندازه مناسب از آنها عکس برداری کنید. برای این منظور می‌توانید زمانی که توپ را به سمت یک شی و یا جسمی پرتاپ می‌کنید و یا شرایط دیگر استفاده کنید.

حیوانات خانگی را فراموش نکنید

در زمان عکس گرفتن از کودکان حیوانات خانگی را هرگز فراموش نکنید. در نظر داشته باشید که این حیوانات هم بخشی از خانواده هستند. بنابراین آنها را هم در عکس بگنجانید. در این صورت متوجه خواهید شد که چه میزانی از شادی و هیجان را به وجود آورده اید.

ورزش و بازی

زمین بازی کودکان مکان و محلی بسیار مناسب برای عکاسی از آنهاست. این محل برای گرفتن عکس‌های اکشن بسیار ایده آل است و تغییرات زیادی را فراهم می‌کند.

اگر دختر و یا پسری دارید که به ورزش علاقه دارد، در این صورت شرایط و موقعیت مناسبی برای عکس وجود دارد. در حالی که آنها دارند با توپ بسکتبال، فوتبال، تنیس و غیره بازی می‌کنند، می‌توانید از آنها عکس‌های پرتره بسیار خاص و جالبی را تهیه کنید.

یک شیوه خوب برای عکاسی از کودک این است که مادر بر روی زمین دراز بکشد و کودک خود را بر روی سینه قرار دهد.
یک شیوه خوب برای عکاسی از کودک این است که مادر بر روی زمین دراز بکشد و کودک خود را بر روی سینه قرار دهد.

همراهی مادر با کودک

یک شیوه خوب برای عکاسی از کودک این است که مادر بر روی زمین دراز بکشد و کودک خود را بر روی سینه قرار دهد. عکس گرفتن از مادر و کودک به این صورت بسیار جالب و زیبا خواهد بود. همچنین اگر کودک نوپا است، در این صورت می‌تواند با دست خودش را بالاتر نگه دارد. البته در این حالت برای این که مادر راحت باشد و همچنین کودک احساس امنیت کند، بهتر است، پدر از وی عکس برداری کند. همچنین والدین می‌توانند هر دو در این عکس قرار بگیرند.

یک راهکار ساده و راحت دیگر برای عکس گرفتن از کودکان این است، که مادر کودک را بر روی لگن نگه دارد و کودک به صورت طبیعی حالات و احساس خود را بروز دهد. همچنین می‌توانید از کودک بخواهید که مادر خود را بغل کند. چنین مواردی حالات احساسی طبیعی را در کودک به وجود می‌آورد.

علاوه بر این، یک روش بسیار زیبا و خوب برای عکاسی از کودک این است، که از مادر بخواهید بر روی زمین دراز بکشد و سپس کودک نشسته و به مادر تکیه کند. در نهایت باید گفت که استفاده از پرتره‌های خانوادگی برای عکس برداری از کودک واقعا زیبا است. در داخل رختخواب و یا در بیرون می‌توان عکس‌های زیبا از کودک تهیه نمود. در ترکیب بندی عکس‌ها هم می‌تواند از افراد مختلف استفاده کرد.

جمع بندی

عکاسی از کودکان و ژست دادن به آنها برای اکثریت والدین کاری بسیار سخت و دشوار است. چرا که نه تنها کودکان حاضر به همکاری برای عکاسی نیستند و ژست گرفتن برای آنها کاری دشواریست. علاوه بر این گرفتن عکس از بچه‌ها و ژست دادن به کودکان و تامین تجهیزات عکاسی نیازمند صرف زمان زیاد و داشتن حوصله و صبر زیاد است. بنابراین باید قبل از این که شروع به گرفتن عکس کنید، باید برخی از نکات قبل از عکاسی را مدنظر داشته باشید.

اولین و مهم ترین چیزی که باید در نظر داشته باشید، این است که بچه‌ها خیلی سریع در حال تغییر هستند. همچنین در زمان عکس گرفتن به مدت زمان طولانی تر نمی‌توانند یک ژست و یا حالت را حفظ کنند. بنابراین شما باید سریع باشید و مدام از وی عکس برداری کنید. بنابراین دوربین خود را همیشه بر روی حالت عکس برداری مداوم قرار دهید و با گرفتن چند فریم به عکاسی ادامه دهید. این کار، در دوره‌ای که ما قرار داریم، بسیار راحت است و با دوربین‌های دیجیتال دشواری خاصی ندارد.

منبع: + +

مصطفی محمدی

مصطفی محمدی هستم، مدرس دانشگاه و علاقه مند به مطالعه و کتاب و تحقیق و نویسندگی و چیزهای دیگه که مرتبط با یادگیری و آموزش باشد. در نت نوشت در زمینه فناوری های روز دنیا مینویسم و از ارتباط با دوستان و فعالیت در این زمینه خوشحال هستم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا