دانستنی‌های سلامتی

چگونه می‌شود غذای پرچرب بخوریم ولی چاق نشویم؟

وقتی سخن از افزایش وزن می‌‌شود، غذای پرچرب یکی از مقصرین بزرگ به شما می رود در حالی که مطالعات اخیر نشان داده که ممکن است روزی برسد تا بتوان بدون افزایش وزن غذای پرچرب مصرف کرد.

در پژوهشی ‌که به تازگی منتشر شده محققین ثابت کردند چگونه فعال سازی یک مسیر پروتئینی بر اثر رژیم غذایی با چربی بالا می‌تواند مانع از رشد سلول‌های چربی در موش‌ها شود. محققان ادعا دارند که یافته‌های شان می‌تواند ما را به روش درمانی ‌جدیدی برای چاقی که هم‌ اکنون‌ معضل بیش از یک سوم بزرگسالان در امریکاست،‌ برساند. این محققین نتایج پژوهش خود را در نشریه eLife منتشر کرده‌اند.

اضافه وزن عمدتاً بر اثر عدم تعادل در انرژی ایجاد می ‌شود به این صورت که کالری دریافتی از کالری مصرف شده بیشتر است. عدم تعادل در دریافت و ‌مصرف انرژی به مرور باعث ذخیره ‌چربی می‌شود. این مسئله می ‌تواند موجب چاقی و اضافه وزن شده و بدین ترتیب ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری ‌های قلبی، سکته مغزی و انواع سرطان‌‌ها را افزایش دهد.

غذای پرچرب ، به ویژه مصرف بالای چربی اشباع شده به عنوان عامل اصلی چاقی شناخته می‌شوند. یکی از محققین و  همکاران شان معتقدند که باید راهی برای جلوگیری از چاقی بر اثر رژیم غذایی پرچرب وجود داشته باشد.

 سیگنال hedgehog و سلول‌های‌ چربی

healthy-fats

سیگنال hedgehog  شامل شبکه ‌پیچیده‌ای از پروتئین‌هایی است که در فرآیند‌ های مختلف رشد دخالت دارند. تحقیقات پیشین بر روی موش ‌های آزمایشگاهی حاکی از آن بود که این مسیر می­ تواند تشکیل چربی یا تولید سلول‌‌های چربی را محدود کند.  طبق گفته دانشمدان، بخش عمده ‌ای از تحقیقات به تاثیرات این سیگنال ‌ها روی تشکیل ‌چربی در طول نمو جنینی پرداخته است از این رو هنوز مشخص نیست که این تغییرات در سنین بزرگسالی هم روی تشکیل سلول ‌های چربی ‌تاثیر دارد یا خیر.

برای روشن شدن موضوع  محققان ژن‌ هایی را به موش‌ ها انتقال دادند که در پاسخ به غذای پرچرب این مسیرها را فعال کند. در طی هشت هفته این موش ‌ها با غذاهایی پرچرب تغذیه شدند. در حالی موش‌های گروه کنترل ( که در صورت مصرف غذاهای چرب سیگنال‌ های شان غیر فعال بود) پس از هشت هفته چاق شدند. این در حالی بود که  موش‌هایی که در آن ‌ها دست کاری ژنتیکی انجام شده بود افزایش وزن کمتری نسبت به موش‌ های گروه کنترل با افزایش وزن طبیعی داشتند.

به گفته محققین، با مطالعه  متابولیسم این حیوانات، به این نتیجه رسیدند که موش‌هایی با مسیر سیگنال فعال نه تنها لاغر تر بودند بلکه میزان قند خون پایین ‌تر و حساسیت به انسولین بیشتر ی داشتند.

 راه جدیدی برای مبارزه با چاقی ناشی از غذای پرچرب وجود دارد ؟

پژوهشگران شرح می‌‌دهند که با فعال کردن مسیر سیگنال Hedgehog جوندگان قادرند با وجود رژیم سرشار از چربی، حجم سلول‌ های چربی خود را کاهش دهند.

افزایش چربی در بدن به طور عمده مربوط به افزایش حجم سلول‌ های چربی است. هر سلول چربی برای ذخیره ‌ی میزان بیشتر چربی بزرگ می شوند و این افزایش حجم سلول چربی است که باعث افزایش وزن می‌ شود نه افزایش تعداد این سلول ‌ها. لیکن محققین متذکر می ‌شوند که تعمیم این نتایج به انسان می‌ تواند چالش برانگیز باشد.  افزایش این سیگنال ‌ها با ابتلا به سرطان ارتباط دارد.  در نتیجه با هر راهکاری که این مسیر را هدف قرار دهد، باید با احتیاط برخورد شود.  این گروه از محققین اذعان داشتند نتایج به دست آمده نوید گامی در راستای پیشگیری از چاقی را می‌دهد.

اگر بتوانیم راه کارهایی را برای هدف قرار دادن سلول‌‌های چربی با دقت تمام‌ ارائه دهیم، این مسیر ‌ها و ساز و کارها می‌توانند در جهت پیشگیری از چاقی مفید واقع شوند.

نکته‌ای که حائز اهمیت است، این است که حیوانات آزمایشگاهی رژیم غذایی پرچربی را تجربه کردند اما افزایش وزن نداشتند، در صورتی که در انسان مصرف این میزان از چربی عامل عمده ‌ چاقی خواهد شد.

 

ملیکا رضایی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا