1398-01-02
زندگی و سلامت

چرا همه چیز را فراموش می کنم؟ علم درباره فراموشی چه می گوید؟

فراموشی

آیا شما هم از دسته افراد فراموش کار هستید ؟ فراموش کردن تاریخ تولد افراد نزدیک خانواده، جستجوی وسایل در منزل، فراموش کردن مسائل ساده روزمره از نشانه های فراموش کار بودن است. بسیاری از همراهان افراد فراموش کار به راحتی با مسئله فراموشی کنار نخواهند آمد اما خبر خوش برای این افراد این است که علم نشان می دهد که افراد فراموش کار در حقیقت به طرز غیر عادی هوشمند هستند.

فراموش کردن مسائل در طی روز ممکن است به دلیل مشغله فکری و کاری رخ دهد ولی اینکه این فراموشی به صورت دائم در خصلت های رفتاری یک شخص دیده شود، جز صفات او به شمار می رود. این صفت را نمی توان منفی حساب کرد. چرا که به تازگی دانشمندان متوجه شده اند افرادی که مدام دچار فراموشی می شوند و کارهای بسیار ساده روزمره خود را با اختلال فراموشی سپری می کنند دچار یک نوع هوشمندی خاص و فوق العاده هستند.

فراموش کردن جزئیات کوچک امری کاملا طبیعی و عادی است. به خاطر آوردن تصاویر در طول مدت زیاد برای مغز مزایای خوبی دارد. چرا که در این صورت مغز انسان به صورت اتوماتیک عملیات پاکسازی یک سری اطلاعات کم اهمیت را انجام خواهد داد.

این کار به کمک هیپوکامپ که بخشی از مغز است انجام می شود. هیپوکامپ بخشی از مغز است که خاطرات در آن ذخیره می شوند.

هیپوکامپ را می توان از مهمترین بخش های مغز بر شمرد که جزئیات را به خاطر می آورد و به ما کمک می کند تا تصمیم گیری های بهتری داشته باشیم.

نگهداری خاطرات به کمک هیپو کامپ

Don't Forget

در واقع هیپوکامپ می تواند تمرکز شما را بر روی مسئله ای که برایتان دارای اولویت است جمع می کند و اجازه می دهد تا آنچه که برایتان مهم نیست از خاطر شما خارج شود.

این توانایی می تواند در یاد آوری هایی همانند به خاطر آوردن چهره یک شخص به شما کمک کند. ولی اینکه نام شخص چیست به کمک هیپوکامپ امکان پذیر نیست. مغز انسان قادر است اطلاعات جدید را در یک بخش تازه احداث شده خود جای دهد و به خوبی حفظ کند.  ولی خاطراتی که برای شما اهمیت چندانی ندارند و مدتی است که بلا استفاده  قرار گرفته اند به کمک مغز رونویسی می شوند. در حقیقت زمانی که شما افکار بهم ریخته و بیش از حد شلوغی دارید این اطلاعات زیاد و بی نظم سبب می شود که به راحتی نتوانید تصمیم های صحیح و عاقلانه ای بگیرید. تا زمانی که مغز  یک سری خاطرات یا اطلاعات جزئی را پاک کند و ورودی های جدید را رونویسی کند.

در این صورت یک سری مسائل کوچک تر به دست فراموشی سپرده می شوند.

فراموشی

 

به صورت کلی افرادی که زیاد دچار فراموشی می شوند حتما جزئیات بسیاری در ذهن خود دارند. یا بهتر است بگوییم ذهن شلوغ و پر کاری دارند. معمولا این افراد مغز فعال تری داشته و مدام در حال پردازش و رونویسی اطلاعات مهم تر و جدید بر روی اطلاعات کم اهمیت قدیمی می باشند.

مغز کار خود را در موقع لازم به درستی  انجام می دهد، خاطرات قدیمی و جزئی را به راحتی پاک می کند تا جایی برای مسائل مهم تر باز کند.

پس اگر زیاد دچار فراموشی می شوید نگران نباشید چرا که مغز شما بیشتر از یک مغز عادی در حال  فعالیت می باشد و ذهن شما بیشتر از هر ذهن دیگری مملو از اطلاعات و خاطرات است.

نگران نباشید مغز به خوبی از عهده جا سازی اطلاعات جدید بر می آید فقط ممکن است کمی دچار اختلال در به یاد آوری برخی از اطلاعات شوید.

منابع :

Neuron Journal
CNN
The Brain Made Simple

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا