دسته ها: ادبیات جهان

رمان فرانی و زویی نوشته‌ی جروم دیوید سالینجر؛ ما دو تا هیولاییم. هر دو تامون

رمان فرانی و زویی Franny and Zooey عنوان اثری از جروم دیوید سالینجر J. D. Salinger است که او را بیشتر…

1 ماه قبل
۲ دیدگاه زمان مطالعه: 3 دقیقه

رمان فرانی و زویی Franny and Zooey عنوان اثری از جروم دیوید سالینجر J. D. Salinger است که او را بیشتر با نام جی. دی. سالینجر می‎شناسیم. رمان فرانی و زویی داستان زندگی یک خانواده است. و البته بیشتر داستان در مورد زندگی و شخصیت دو تا از اعضای این خانواده به نام فرانسیس گلاس دختر خانواده و زویی گلاس پسر خانواده است. در ادامه با معرفی و تحلیل رمان فرانی و زویی با نت نوشت همراه باشید.

این خانواده دارای هفت فرزند است که از میان آنها به جز فرانی و زویی به سیمورگلاس که سال ها پیش خودکشی کرده و بادی گلاس که در یک خانه‎ی کوچک برق‎کشی نشده در نزدیکی یک پیست اسکی تنها زندگی می‎کند، هم کمی می‎پردازد.

بیشتر بخوانید: فیلم پری اثر داریوش مهرجویی، اقتباسی ارزشمند از فرانی و زویی اثر جی. دی. سالینجر

جروم دیوید سالینجر یا جروم دیوید سَلینجر J. D. Salinger نویسنده‌‌ی آمریکایی در سال ۱۹۱۹ میلادی  در نیویورک به دنیا آمد. اطلاعات شخصی زیادی از زندگی او در دسترس نیست و تنها می‌دانیم که او از پدر و مادری مسیحی و یهودی بود و پس از سفرش در جوانی به اروپا، در نیویورک به تحصیل پرداخت اما آن را نیمه کاره رها کرد و رو به نوشتن آورد.

رمان فرانی و زویی: ما دو تا هیولاییم. هر دو تامون

رمان فرانی و زویی دارای دو فصل است. فصل اول با عنوان “فرانی” و فصل دوم با عنوان “زویی” می‎باشد. فصل دوم به مراتب طولانی‎تر از فصل اول است. راوی رمان فرانی و زویی دانای کل است. و داستان در آمریکا و بخش‎های زیادی در آپارتمانی در محله‎ی منهتن نیویورک می‎گذرد.

“فرانی” و “زویی” بسیار باهوشند. و در دوران کودکی و نوجوانی در مسابقه‎ی رادیویی “بچه‎های حاضر جواب” سالیان سال بدون رقیب بوده‎اند. حالا پس از گذراندن کودکی و نوجوانی، “فرانی” بیست و پنج ساله است و “زویی” بیست ساله. هر دو در تناقض و تضاد با جامعه‏ ی خود هستند.

بیشتر بخوانید: رمان ناتور دشت اثر جروم دیوید سالینجر

بخش اعظم رمان فرانی و زویی پر از عقاید فلسفی و عرفانی در مورد بشر و زندگی و راه ‎زندگی است. رمان از حادثه خالی است. ماجرا و اتفاق در رمان وجود ندارد. ما در این رمان کمتر با اعمال شخصیت‎ها و کنش و واکنش سروکار داریم.

جامعه ای که هدف افراد از کار کردن، زندگی کردن، ادامه‏‎ی تحصیل و شناخت جهان در آن نه به دلیل خردمند شدن و یا اندیشمند شدن است، بلکه مسیری برای رسیدن به پول و یا موقعیت اجتماعی است. هر دوی این شخصیت‎ها قادر به ارتباط با اطرافیان خود نیستند و این به قول “زویی” از آن ها هیولا ساخته و روابط انسانی و اجتماعی آن ها را مختل کرده است.

“من حتی نمی‎تونم بشینم با یک نفر ناهار بخورم و مثل آدم حرف بزنم یا این قدر حوصله‎ام سر میره یا این‎قدر موعظه می‎کنم که یارو اگه یه جو شعور داشته باشه، صندلیش رو تو سرم خورد می‎کنه.”

“فرانی و زویی” هر دو به این عدم درک و امکان ارتباط آگاه اند. و در تلاش‎اند تا به نحوی به درک دور‎ و ‎بر خود برسند و این تفاوت‎ها را از بین ببرند. و در عین حال نمی‎خواهند همرنگ جماعتی باشند که به زعم “فرانی” کارهای کوچک و بی‎معنی و افسرده‎کننده می‎کنند. در این بین”فرانی” به مذهب و عرفان روی آورده است و “زویی” به اصرار مادر که نگران است تلاش می‎کند تا او را متوجه موقعیت و شرایط بکند.

“من حتی نمی‎تونم بشینم با یک نفر ناهار بخورم و مثل آدم حرف بزنم یا این قدر حوصله‎ام سر میره یا این‎قدر موعظه می‎کنم که یارو اگه یه جو شعور داشته باشه، صندلیش رو تو سرم خورد می‎کنه.”

“زویی” تلاش ‎می کند تا با “فرانی” صحبت کند و او را به زندگی عادی در کنار همه‎ی آدم ها هدایت کند، کاری که خود به نظر می‎رسد در راه آن با مسائل و مشکلات بسیاری رو‎به‎رو است.

“دعای عیسی فقط یک هدف داره، فقط یکی: این که به کسی که اون رو می‎گه، عیسی شناسی هدیه کنه. نه اینکه یک گوشۀ دنج متبرک با یه شخصیت الهی چسبناک و دوست ‎داشتنی برات فراهم کنه که تو رو بغلت کنه و از همۀ مسئولیت‎ها آزاد کنه و همۀ آلام زندگی و پروفسور تاپرهایت را دور کنه.”

سراسر رمان فرانی و زویی سرشار از نقد انسان معاصر است. آدم هایی که فقط به دنبال موقعیت، پول و نام‎اند. بدون ‎آنکه بدانند از کار کردن، دانش‎پژوهی و یا تلاش برای شناخت جهان باید به هدفی والاتر در جهت انسانیت چشم دوخت.

حتی از مذهب هم بصورت منفعلانه و بدون شناخت کامل در این راه استفاده می‎کنند. هر چند رمان فرانی و زویی ، یک رمان جهانشمول است و دغدغه‎ها و دورنمایه‎ی رمان در مورد تمام انسان ها و جوامع صدق می‎کند اما سالینجر در این اثر هر چند اندک ولی در تلاش به تصویر کشیدن و نقد کردن جامعه‎ی آمریکایی نیز هست.

سراسر رمان فرانی و زویی سرشار از نقد انسان معاصر است. آدم هایی که فقط به دنبال موقعیت، پول و نام‎اند. بدون ‎آنکه بدانند از کار کردن، دانش‎پژوهی و یا تلاش برای شناخت جهان باید به هدفی والاتر در جهت انسانیت چشم دوخت.

بیشتر بخوانید: رمان میرا نوشته‎ی کریستوفر فرانک

بخش اعظم رمان فرانی و زویی پر از عقاید فلسفی و عرفانی در مورد بشر و زندگی و راه ‎زندگی است. رمان از حادثه خالی است. ماجرا و اتفاق در رمان وجود ندارد. ما در این رمان کمتر با اعمال شخصیت‎ها و کنش و واکنش سروکار داریم.

شخصیت های رمان فرانی و زویی در یک مکان و زمان ثابت قرار دارند و ساعت‎ها در مورد عقایدشان صحبت و بحث می‎کنند. در هنگام خواندن رمان فرانی و زویی نباید منتظر کشش و ریتم تند داستانی باشیم. بلکه بعد از خواندن صفحات آغازین و خصوصی با آغاز فصل دوم درمی‎یابیم که با اثری مواجه هستیم که بیشتر بیان عقاید و اندیشه‎های فلسفی و اجتماعی شخصیت‎ها و به تبع آن نویسنده‎ی اثر است.

دی. جی. سالینجر نویسنده‎ی آمریکایی در تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۱۹ در منهتن نیویورک متولد شد و در تاریخ ۲۷ ژوییه ۲۰۱۰ درگذشت. از دیگر آثار مشهور این نویسنده ناطوردشت، و دلتنگی‎های نقاش خیابان چهل و هشتم نیز مشهور است. این آثار همگی به فارسی برگردانده شده است.

اشتراک گذاری

اديسه عسكری هستم، رويايی دارم و كوشش مي كنم شايسته ی آن باشم. ادبيات می خوانم و می نويسم

1 ماه قبل

مشاهده دیدگاه ها

 • سلام. وقتتون بخیر
  ممنونم از مطالب عالی تون
  عذرمیخوام امکانش هست فایل پی دی اف کتاب موش کتاب خوان رو برام ارسال بفرمایید
  هرچقدر سعی کردم از نت دانلود کنم نشد
  متشکرم
  این ای میلمه:
  anita.abdollahi@yahoo.com

  • سلام، وقت به خیر، من از روی کتاب متن را مطالعه کردم در مورد فایل پی دی اف اطلاعی ندارم.

آخرین مطالب

 • سینمای جهان

روزی روزگاری در هالیوود ساخته‌ی کوئنتین تارانتینو؛ روایت هالیوودی از یک قتل

فیلم روزی روزگاری در هالیوود Once Upon a Time In Hollywood نهمین ساخته‌‌ی کوئنتین تارانتینو Quentin Tarantino در مقام کارگردان… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
 • تلویزیون و شبکه خانگی

سریال هیولا ساخته‌ی مهران مدیری؛ کرامت، سلامت، اخلاق

سریال هیولا تازه ترین اثر مهران مدیری است. تهیه کننده‌‌ی این سریال سید مصطفی احمدی است. مهران مدیری بعد از… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
 • روانشناسی و موفقیت

راز موفقیت: رمز و راز موفقیت افراد موفق که باید بدانید

موفقیت و رشد و تعالی می‌تواند یک مقوله مهم و حتی یک هدف اصلی در زندگی هر فرد باشد بنابراین… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
 • مد و فشن

جوراب چین خورده یا Slouch

جوراب چین خورده Slouch socks از جمله جوراب‌هایی هستند، که در دهه ۱۹۸۰ رواج پیدا کردند. این جوراب‌ها به دلیل راحتی و… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
 • مد و فشن

دمپایی انگشتی Flip flop: همه چیز راجع به صندل‌های قدیمی و محبوب دنیا

دمپایی انگشتی یا فلیپ فلاپ Flip flop نوع متداولی از پوشش پاها هستند که دارای رویه‌ی با یک زبانه Y… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
 • ادبیات جهان

گیرنده شناخته نشد نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور

گیرنده شناخته نشد Address Unknown داستانی نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور Katherine Taylor است. او رمان نویس اهل ایالت متحده‌ی آمریکاست. این… بیشتر بخوانید

2 روز قبل