1398-04-26
سینمای ایران

فیلم فروشنده از اصغر فرهادی؛ «نگاه به فاجعه از پَسِ عینک»

فیلم فروشنده از اصغر فرهادی؛ «نگاه به فاجعه از پَسِ عینک»

فیلم فروشنده از ساخته‌های اصغر فرهادی کارگردان شناخته شده سینمای ایران است. فرهادی ۵ سال پس از فیلم جدایی نادر از سیمین دوباره به ایران بازگشت و دوباره سراغ طبقه متوسط اجتماع رفت. نشانه گیری که فرهادی هر بار موشکافانه تر به آن نگاه می‌کند. اما به چه قیمتی؟ فیلم فروشنده نقش تکه پازلی را بین دیگر فیلم‌های فرهادی بازی می‌کند. تکه هایی که به مرور در حال شکل دادن به نوع جهان بینی وی است. نگاهی عمیق به قشری که بارِ به اصطلاح روشنفکری ایران را به دوش می‌کشد. در ادامه با تحلیل و معرفی فیلم فروشنده از اصغر فرهادی با نت نوشت همراه باشید.

“دانش آموز: آقا اجازه یه آدم چجوری گاو میشه؟
عماد(شهاب حسینی): به مرور”

بیشتر بخوانید: نقد فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی

پوستر فیلم فروشنده از اصغر فرهادی

پوستر فیلم فروشنده از اصغر فرهادی

فیلم فروشنده از اصغر فرهادی “نگاه به فاجعه از پَسِ عینک”

فیلم فروشنده داستان زندگی زوجی را روایت می‌کند که هر دو بازیگر تئاتر هستند، و هر دو در حال نقش آفرینی در نمایشِ اقتباسی از نمایشنامه مرگ فروشنده Death of a Salesman اثر آرتور میلر Arthur Miller هستند. در حین تمریناتی که برای آماده سازی ابن تئاتر انجام می‌دهند، اتفاقی برای آپارتمان محل سکونتشان رُخ می‌دهد که آن را مجبور به ترک محل و یافتن مکانی جدید برای سکونت می‌کند. مکانی که از یک دوست به آن‌ها معرفی و اجرا داده می‌شود. مکانی که بَذر چیزی را در ذهن” عماد” و “رعنا” که “شهاب حسینی” و “ترانه علیدوستی” این دو نقش را بازی می‌کنند، می‌کارد. بَزری از جنس خشم و انتقام.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم رگ خواب اثر حمید نعمت الله “سیاهی سفیدی و اندوه طوفان”

” عماد” و “رعنا” با بازی “شهاب حسینی” و “ترانه علیدوستی”

فیلم فروشنده دنیایش نسبت به دیگر فیلم‌های فرهادی کوچکتر و مینیمال تر است. مینیمالی که قرار بوده است اضافات را حذف کند تا مسئله اصلی پررنگ و حساس تر به نظر آید. اما به راستی فروشنده موفق عمل می‌کند؟ به عکس با اینکه دنیای فیلمِ فرهادی کوچکتر شده است، اما اضافات فراوانی در فیلم مشاهده می‌شود. نمایشنامه آرتور میلر که هیچ سنخیتی با خود فیلم ندارد. و خود تیاتر و بازیگرانش که هیچگاه فلسفه وجودی شان در فیلم مشخص نمی‌شود. تکه‌های آشفته‌ای که سردرگمی، ماه عسل حضورشان است. بر عکسِ جزئیات فراوان فیلم “درباره الی” دیگر ساخته فرهادی که جزئیات با هم در رابطه و متصل بودند، فروشنده پُر از این مدل گسست‌ها در فیلم نامه است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم درباره الی کاری از اصغر فرهادی

فیلم فروشنده در حال ساختن کوه از کاه است. تجاوزی اتفاق افتاده یا نیفتاده را عَلَمی می‌کند تا به فروپاشی زندگی و شخصیت‌ها برسد، ولی نمی‌رسد. اشتباهات فاحش فیلم نامه بعضا مخاطب را سردرگم و نهایتا از ماجرا پرت می‌کند. رعنا که قربانی یک قریضه شده است، به دست فراموشی سپرده می‌شود و فیلم به جای واکاوی فروپاشی ذهنی زن و شوهر، لنگان لنگان خود را به یک سوم پایانی فیلم می‌رساند. قسمتی که قرار است پرده‌ها فرو افتد و کینه‌ها رها شود.

اما فرهادی؛ در نمایش این انتقام و خشمی که برایش مقدمه‌ای با منطق خود چیده است،  محافظه کارانه عمل می‌کند. عقب نشینی که اصلا شروع نمی‌شود و در حد یک شوک بدون توجیه باقی می‌ماند. و فروپاشی اصلی که تازه از این لحظه برای رعنا آغاز می‌شود. ولی افسوس که پایان فیلم است و دیگر رعنایی برای آنالیز وجود ندارد.

 

فیلم فروشنده سراغ سوژه‌ای حساس رفته که بعد از انقلاب سابقه کمی در پرداخت به آن وجود داشته است. تجاوز و فحشا. کلماتی که به سان بغضی سرطانی از درون در جامعه در حال گسترش است. و فجایعی که مانند دُمَل ِ چرکی هر از چند گاهی سر باز می‌کند و شوکی در جامعه ایجاد می‌کند. اما به راستی شوک است؟ خیر، باور نهادینه‌ای است که انتظار وقوعش را داریم، فقط کَبکی هستیم که در حال انکار واقعیت است. فرهادی سراغ همین تراژدی‌های نزدیک ما رفته است.

مرگِ تمدنی که در همین همسایگی مان هر شب همبستر ابلهی افسار پاره کرده، نطفه شیطانش را پشت میله‌های شهوت، فریاد اقتدار سر می‌دهد. آری دردی که صحبت از آن نیز دردناک است ولی آیا این درد در فیلم “فروشنده” فوران می‌کند؟ اینجاست که پیام فیلم از اندازه دهان فُرمش بزرگتر می‌نماید. اختلافی که وقتی ضربه وارد می‌کند بر جان مخاطبش نمی‌نشیند و صرفا به نظاره فیلمی نشسته که شاید برای بارهای بعد نیز حتی تحریک به دیدن آن نشود.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم رگ خواب اثر حمید نعمت الله ؛ فیلم فارسی مدرن یا عاشقانه‌ای غمگین؟!

فیلم فروشنده توانست دومین اسکار برای اصغر فرهادی و سینمای ایران را به دست آورد. همچنین معتبر ترین جایزه بازیگری ادوار سینمای ایران را برای شهاب حسینی به همراه داشت. جایزه‌ای با طعم مردِ اول جشنواره کن. فروشنده فرهادی سعی می‌کند داستانی تعریف کند، اما در حد مقدمه‌ای باقی می‌ماند.

خصیصه‌ای که معمولا در فیلم‌های فرهادی دارند، نوعی از پایان بندی است که مخاطب را به فکر و در مقام قضاوت قرار می‌دهد. مشارکتی که در “فروشنده” شکل نمی‌گیرد و مخاطب را در گیر نمی‌کند. برعکس “چهارشنبه سوری”، “درباره الی” و حتی “جدایی” که پایانی به مراتب مشارکتی تر و پر بحث تر از فروشنده داشتند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم همه میدانند Everybody Knows اثر اصغر فرهادی؛ تنهاتر از تاکستانی مطرود

فیلم فروشنده توانست دومین اسکار برای اصغر فرهادی و سینمای ایران را به دست آورد.

فیلم فروشنده توانست دومین اسکار برای اصغر فرهادی و سینمای ایران را به دست آورد.

۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. Avatar

  وحید

  7 آذر 1396 at 0:13

  0

  امیدوارم امثال ادم های بیسوادی مثل شما دیگه نقد ننویسن فروشنده بدون شک بهترین اثر فرهادی بود فیلمی که از بیشترین هیجان و بهترین پایان در بین اثار اقای فرهادی برخوردار بود

  • محمدتقی راسفیجانی

   محمدتقی راسفیجانی

   13 آذر 1396 at 0:59

   0

   ممنون از نظر محترمانه و بدون تعصبتون
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا