علمی

فسیل های ۹۹ میلیون ساله و حضور کنه دراکولایی در عصر دایناسورها!!!

فسیل های ۹۹ میلیون ساله نشان می دهند که حتی دایناسورها به وسیله کنه دراکولایی گزیده شده اند!

مطالعات اخیر از یک فسیل دربرمه نشان می دهد که یک کنه به پر یک دایناسور چسبیده، و این اولین شواهد از تغذیه کنه ها از دایناسورها می باشد.
دانشمندان همچنین گونه دیگری از کنه به نام – Deinocroton draculi و یا “کنه وحشتناک دراکولا” – که از خون دایناسور تغذیه می کرده، یافته اند.
متاسفانه هنوز در “پارک ژوراسیک” ، استخراج دی ان ای دایناسورها از کنه ها ممکن نیست.

فسیل های ۹۹ میلیون ساله نشان می دهند که حتی دایناسورها به وسیله کنه دراکولایی گزیده شده اند!

  • مطالعات اخیر از یک فسیل دربرمه نشان می دهد که یک کنه به پر یک دایناسور چسبیده، و این اولین شواهد از تغذیه کنه ها از دایناسورها می باشد.
  • دانشمندان همچنین گونه دیگری از کنه به نام – Deinocroton draculi و یا “کنه وحشتناک دراکولا” – که از خون دایناسور تغذیه می کرده، یافته اند.
  • متاسفانه هنوز در “پارک ژوراسیک” ، استخراج دی ان ای دایناسورها از کنه ها ممکن نیست.

پشه ها تنها موجوداتی نیستند که توانسته اند خون دایناسورها را بمکند، و در کهربا به دام بیفتند. با توجه به مطالعه ی جدیدی که در مجله علمی ارتباطات طبیعت منتشر شد، معلوم می شود که کنه دراکولایی ۹۹ میلیون سال قبل خون دایناسور ها را مکیده اند. در بررسی از یک فسیل کهربا در برمه، کنه ایی مشاهده می شود که به پر یک دایناسور چسبیده است.

فسیل کهربا در برمه، کنه ایی که به پر یک دایناسور چسبیده است

فسیل کهربا در برمه، کنه ایی که به پر یک دایناسور چسبیده است

بر مبنای مطالعات صورت گرفته این اولین شواهد مستقیم هستند که نشان می دهند انگل ها از دایناسورها تغذیه می کردند. هم چنین این قدیمی ترین مدرکی است که ثابت می کند، کنه ها همچون انگل عمل کرده، و از موجودات دیگر تغذیه می کنند.

انریکه پنالور نویسنده ارشد این مطالعه در یک کنفرانس خبری می گوید “کنه ها خون آشام های قبیح، با ارگانیسم انگلی، تاثیری زیادی بر سلامت انسان، دام، حیوانات خانگی، و حتی حیات وحش دارند. اما تا به حال شواهدی روشن در مورد حضور آنها در زمان ها خیلی دور وجود نداشته.”

محققان غیر از کنه یافت شده در کهربای برمه، گونه ایی دیگر از کنه را پیدا کرده اند و بر این باورند که این هم از دایناسور ها تغذیه می کرده، زیرا هر دو در لانه دایناسور های پردار پیدا شده اند. این گونه جدید ، Deinocroton draculi یا “کنه وحشتناک دراکولا” نامگذاری شده. این کنه خاص، که از مکیدن خون زیادی ورم کرده، هشت برابر بزرگتر از هم نوعان دیگرش است.

گونه های متنوع کنه های اسیر در کهربا

گونه های متنوع کنه های اسیر در کهربا

متاسفانه (و یا خوشبختانه، این به نظر شما بستگی دارد)، فیلم نامه پارک ژوراسیک بر اساس اقتباسی از دی ان ای یک خون آشام باستانی گیرافتاده در کهربا می باشد، و بیشتر امکان دارد از پشه ها باشد، تا این کنه ها.

برخی محققان فکر می کنند بهترین فرصت برای ایجاد دوباره دایناسورها این است که آنها را با استفاده از ابزار اصلاح ژنتیک باز گردانیم

خون داخل این کنه بزرگ، شبیه خون یک دایناسور “ولاسیپتر”، که احتمالا در دوره “میان زیستی کرتاسه” می زیسته، می باشد. اما این خون متعلق به این دایناسور نیست بلکه متعلق به آخرین موجودی بوده که این حیوان نوش جان کرده است.

اکنون ما می دانیم که گونه های منقرض شده انگل ها، شبیه انگل هایی که امروزه مسبب انواع مشکلات برای ما هستند، بوده اند. حالا صرف نظر از این نکته که چه اتفاقی باعث انقراض نهایی دایناسورها شده، اما کنه ها موفق شده اند از دل این حوادث و اتفاقات نسل خودشان را حفظ کنند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا