1398-03-05
روانشناسی و موفقیت

در این مورد خاص ذهن‌تان را از فضولی پر کنید! تنها جایی که فضولی کردن کار خوبی است

فضولی کردن

فضولی کردن کار خوبی نیست. رفتاری که با بررسی دقیق و سردرآوردن از جزییات زندگی و رفتار دیگران همراه است. ولی فضولی تنها یک جا کاربرد خوبی دارد. ترک عادات بد.

یکی از سخت‌ترین کارها ترک عادات اشتباهی است که به جسم و روح صدمه می‌زند. بی اختیار عادت قبلی را که ترک کرده‌اید دوباره از سر می گیرید. در محل کار دچار استرس می‌شوید یا کسی اعصاب‌تان را به هم می ریزد؛ قانون‌تان را می‌شکنید. از همکارتان سیگاری می‌گیرید و بدون توجه به قول و قراری که با خودتان گذاشته اید دوباره سیگار می‌کشید. رژیم غذایی گرفته اید و با موفقیت هم چند کیلو وزن کم کرده اید یا یک برنامه ورزش درست و حسابی را شروع کرده اید ولی ناخودآگاه وقتی به آشپزخانه می‌روید بدون در نظر گرفتن عواقبش شیرینی برمی دارید و می‌خورید. چرا دوباره به عادت‌های اشتباه گذشته بر می‌گردیم. نت‌نوشت امروز را بخوانید تا با فضولی کردن در برنامه‌های جدیدتان موفق باشید و به عادت‌های اشتباه قبلی برنگردید.

عادت تکرار

وقتی به چیزی مثل سیگار کشیدن عادت کرده اید ولی با وجود دوری از آن دوباره به سراغش می روید، اطمینان داشته باشید زمانی که آن را برای اولین بار انتخاب کرده اید احساس خوبی به شما داده است. خوردن شیرینی با دوستان یا کشیدن اولین سیگار با احساس بزرگ شدن یا شکستن تابو؛ همان احساس خوبی است که بار اول تجربه کرده اید. احساسی که در ضمیر ناخود آگاه ریشه می گیرد و همان جا، جاخوش می کند.

وقتی غذا می خوریم، و مزه اش را دوست داریم بدن این پیام را به بدن می دهد : یادت باشه چه چیزی و کجا داری آن را می خوری؟ این پیام در بخش داخلی مغز که مخصوص حافظه بلند مدت است ته نشین می‌شود. در نتیجه هر وقت آن غذا را می بینید بی اختیار همان رفتار را تکرار می‌کنید. بعد وقتی احساس خوبی ندارید مغز به دنبال جایزه ای می گردد تا حال بد را به حال خوب تبدیل کند. در حقیقت عادات بد با احساس خوبی که در ضمیر ناخودآگاه نهادینه شده ارتباط مستقیم دارد و  وقتی احساس بدی دارید همین احساس بد یا حال روحی نامساعد محرک تکرار عادت بد می‌شود تا به اصطلاح حال خوبی پیدا کنید.

روان شناسی این را شرطی شدن می‌نامد. ساده بگوییم. شما ابتدا با یک احساس خوب در یک موقعیت خوب به طور آگاهانه کاری را انجام می‌دهید. بعد از مدتی این رفتار که خیلی هم تکرار نمی شود به تدریج در ضمیر ناخودآگاه شما قرار می‌گیرد و هر محرکی وابسته به آن باعث تکرار عادت و در نتیجه اعتیاد می‌شود.

تحقیقات انجام شده در سال ۱۹۹۹ نشان داد افراد سیگاری نسبت به بو، دود، صدا و تصویر سیگار چنان شرطی می شوند که حتی در شرایطی که نه حال خوبی دارند و نه حال بد باز هم سیگار می‌کشند. در واقع این عادت بد در عمق ضمیر ناخودآگاه قرار گرفته و شخص بی آن که بخواهد دوباره آن را تکرار می‌کند.

ذهن‌تان را از فضولی کردن پر کنید

بیایید تمرین ذهن پر را انجام دهیم. معمولا همه می دانیم که ذهن پر چیست. آن قدر در مورد مساله ای فکر می کنیم که دیگر جایی در ذهن آزاد نمی‌ماند.  با دقت عادت هایتان را بررسی کنید. عادت های بدی که دوست دارید ذهن تان از آن ها رها شود در نظر بیاورید.

مثلا در مورد سیگار کشیدن در یک برنامه آزمایشی از داوطلبان خواسته شد بروند و سیگار بشکند و بعد موقع سیگار کشیدن از آن ها پرسیدند حالا که سیگار می کشند چه مزه ای دارد. درست در لحظه سیگار کشیدن، افراد شرکت کننده دقیقا در باره سیگار، دود، تنباکو، مزه آن در دهان احساس خود را به طور کامل درک می‌کردند. در نتیجه وقتی از آن‌ها در مورد سیگار کشیدن سوال می شد به دقت می توانستند جواب بدهند چه احساسی دارند. از آن‌ها خواسته شد تا احساس خود را به طور کامل بیان کنند. همه از مزه بد دهان، صدمه زدن به ریه ها، سرطان ریه، بوی پنیر مانده و کپک زده، انواع سرطان، بیماری های مزمن و تشدید آن‌ها، بیماری های گوارشی، پیر شدن، و سایر مضرات سیگار صحبت کردند.

در واقع با کشیدن ذهن افراد سیگاری موقع سیگار کشیدن به مضرات سیگار ۳۱ درصد افراد شرکت کننده بلافاصله سیگار را کنار گذاشتند و بقیه نیز طی ۱۷ هفته سیگار را ترک کردند.

سیگار کشیدن یکی از سخت‌ترین اعتیادها برای ترک کردن است. به همین دلیل این مثال را بیشتر به کار می بریم. عادت بدی که گاهی شخص بارها و بارها آن را ترک کرده ولی بعد از مدتی دوباره آن را شروع می کند. درصد بسیار کمی از سیگاری‌ها همان بار اول که آن را ترک می کنند می توانند موفق باشند و دوباره به کشیدن سیگار رو نیاورند.

فضولی کردن چیست؟

معمولا بیشتر افراد نسبت به همکاران، افراد خانواده، همسایه و دوستان و بستگان نوعی حس کنجکاوی عجیبی دارند که فضولی کردن نام دارد. یعنی بی اختیار بدون آن که مساله ای به آن ها ربط داشته باشد، دلشان می خواهد از جزییات مثلا زندگی یک نفر سر دربیاورند. آن‌هایی هم که خیلی در کار دیگران فضول نیستند حداقل در مورد خودشان یا انتخاب های شان با کنجکاوی عجیبی و غریب و حتی وسواس گونه عمل می کنند. مثلا می خواهند کلاس ورزش بروند، یا یک لباس برای میهمانی انتخاب کنند، خانه بخرند، اتومبیل‌شان را عوض کنند و …. :  انواع و اقسام صفحات اینترنتی را زیر و رو می کنند یا مدام از افراد دیگر سوال می کنند. حتی خود را در آن موقعیت تصور می کنند.

اگر همین روش را در مورد عادت‌های بدمان داشته باشیم خیلی خوب می توانیم برای همیشه از شر آن‌ها خلاص شویم.

کاربرد فضولی کردن در ترک عادات بد

حالا چه نخوردن شیرینی باشد یا سیگار نکشیدن یا ترک اعتیاد به تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی ، الکل یا هر عادت دیگری که خودتان هم می دانید خوب نیست؛ بهترین کار این است زمانی که مشغول انجام آن هستید با دقت و با کنجکاوی بسیار تمام جزییات را در ذهن‌تان بررسی کنید.

اگر دارید شیرینی می خورید به بو و مزه آن و احساسی که موقع خوردن دارید به دقت توجه کنید. به این فکر کنید که خوردن شیرینی چه صدماتی به دندان‌ها، حافظه، تناسب اندام، و سلامت بدن شما می زند. بعد از تمام شدن شیرینی چه احساسی پیدا می کنید. به مضرات و احساس بدی که به خودتان بعد از شیرینی خوردن دارید فکر کنید.

یا اگر سیگاری هستید این بار موقع سیگار کشیدن به تمام احساس‌هایتان توجه کنید. مزه دهان، بوی اتاق، صدمه ای که به خودتان و دیگران می‌زنید، بوی بدی که دهان و لباس و محل زندگی‌تان می‌گیرد. به این فکر کنید که بعد از تمام شدن سیگار نسبت به خودتان چه احساسی خواهید داشت.

یعنی با فضولی کردن زیاد و ریزبینی عادت بدی را که داریم موقع انجام آن از سیر تا پیاز بررسی کنیم. حتی یادداشت کنیم. این نحوه برخورد به تدریج باعث می‌شود تا همان طور که عادت بد در ضمیر ناخود آگاه‌مان ته نشین شده؛ احساس های بدی را که نسبت به این عادت بد داریم، به تدریج به ضمیر ناخود آگاه ببریم و بعد از مدتی بی آن خیلی عذاب بکشیم آن عادت بد را ترک کنیم.

منبع :

Curiosity.com

 

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا