دانستنی‌های سلامتی

فواید صبحانه : چرا باید خوردن وعده غذایی صبحانه را جدی بگیریم؟

فواید صبحانه
۰

احتمالا خیلی زیاد از فواید صبحانه شنیده اید. هر فرد به طور طبیعی در طی روز دو الی سه وعده غذا میل می‌کند. مهمترین وعده غذایی صبحانه است که از بسیاری لحاظ اهمیت زیادی دارد. خوردن صبحانه با آرامش و البته به طور مستمر کاهش وزن، تمرکز بیشتر در طی روز، قلب سالم تر برای شما خواهد داشت و البته اینکه خوردن صبحانه در کنار خانواده می‌تواند ارتباطات درون خانواده را تقویت کند. به غیر از همه اینها دلایلی پزشکی از فواید صبحانه وجود دارد که خوردن صبحانه را الزام می‌کند که این بار در نت نوشت برای شما از این دلایل می‌نویسیم.

فواید صبحانه :

۱- بهبود عملکرد فکری

بیشتر افراد در اوایل صبح نیاز به یک استارت اولیه دارند تا کسالت و خواب آلودگی از ذهن آنها خارج شود. یک وعده صبحانه خوب و کامل مغز شما را فعال می‌کند. یکی از فواید صبحانه این است که سوخت و ساز مواد صبحانه سطح تمرکز مغز را افزایش می‌دهد. با این کار حافظه شما بهتر کار می‌کند و در طی روز سازنده تر خواهید بود.

بیشتر بخوانید: پیتزا صبحانه بخوریم یا نه؟ متخصصان چه می‌گویند؟

۲- کاهش وزن

وقتی صبحانه خوردن برای شما به یک عادت تبدیل شود سوخت و ساز بدن ابتدای صبح شروع خواهد شد. این روند در چربی سوزی کمک بزرگی می‌کند و سبب از دست دادن وزن می‌شود. مطالعات درباره فواید صبحانه نشان داده است افرادی که صبحانه بیشتری میل می‌کنند در طی روز تنها با خوردن سبزیجات و میوه‌ها و مقداری کربوهیدراتها سیر می‌شوند.

۳- کاهش اضطراب

کاهش اضطرای از دیگر فواید صبحانه است. گرسنگی‌های وسط روز به سردرد و از دست دادن تمرکز و نهایتا اضطراب پنهان منجر می‌شود. اگر شما یک صبحانه مغذی میل کنید، تا زمان ناهار مغز و شکم شما آرام و بدون هیچ آلارمی خواهند بود. به این ترتیب سطح اضطراب را کاهش می‌دهید و شما پرخوری‌های میان وعده‌ای نخواهید داشت.

۴- کاهش خطرات ابتلا به بیماریها از فواید صبحانه

خوردن یک صبحانه مغذی و سالم در هر صبح اولین گام برای حفظ سلامتی است. رسیدن مواد غذایی در اولین ساعات صبح می‌تواند قلب را از خطر هیپوگلیسمی و فشار خون و دیابت باز دارد. صبحانه خوردن به طور مستمر خطر انواع بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. با وعده‌های صبحانه سطح کلسترول و بیماریهای چربی خون نیز رو به کاهش می‌رود.

بیشتر بخوانید: صبحانه کودکان : چند پیشنهاد فوق العاده صبحانه سالم برای کودکان

۵- بهبود روابط خانواده

فقط کافیست چند دقیقه زودتر بیدار شوید تا در کنار خانواده یک صبحانه سالم میل کنید. این کار سبب می‌شود در اولین ساعات روز از کنار هم بودن لذت ببرید و از یکدیگر انرژی بگیرید. با این عمل روز شلوغ کاری خود را با انرژی بیشتری شروع می‌کنید و اگر بقیه وعده‌های غذایی را در کنار خانواده نیستید می‌توانید صبحانه را با هم باشید.

یک وعده صبحانه کامل و مغذی می‌تواند شما را در طی روز پر انرژی و سرحال نگه دارد. همچنین می‌توانید با خوردن صبحانه از بروز بسیاری از بیماریها به خصوص بیماری‌های مرتبط با قلب جلوگیری به عمل آورید. کیفیت یک صبحانه را  می تواند از میزان مواد مغذی به کار رفته در آن متوجه شد.

۶- ارتباط میان صبحانه و لاغری

طی سال‌های اخیر محصولات و مکمل‌های غذایی حاوی امگا ۳ جایگاه ویژه‌ای در سبد غذایی و تغذیه‌ای خانواده‌ها پیدا کرده است. به طوری که شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که علاوه بر دریافت این روغن پرارزش از طریق غذا هر روز یک کپسول امگا ۳ را همراه با غذا میل کنید. یکی از تاثیرات بسیار خوب امگا ۳ کمک به کاهش وزن است. به همین دلیل بعضی از افراد بخصوص جوان‌ها که اضافه وزن دارند فکر می‌کنند اگر از مکمل‌های غذایی از جمله امگا ۳ استفاده کنند نیازی به خوردن صبحانه ندارند تا سریع تر وزن کم کنند. در صورتی که حذف صبحانه خطر بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد و تاثیر امگا ۳ را از بین می‌برد. به همین دلیل  نت نوشت به دو پرسش مهم پاسخ می‌دهد و بار دیگر بر فواید صبحانه تاکید می‌کند.

آیا ورزش تاثیر امگا ۳ را از بین می‌برد؟

خواص بی شمار امگا ۳ یا روغن ماهی بر کسی پوشیده نیست: خاصیت ضد سرطانی، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهابات، بهتر شدن حافظه، از بین رفتن بی حوصلگی و کاهش وزن.

ولی تحقیقاتی که در سال‌های اخیر در مورد امگا ۳ یعنی روغن ماهی صورت گرفت نشان داد برای تاثیر بهتر فرد بهتر است از میان امگا ۳ و ورزش یکی را انتخاب کند. حتی در مورد بیماران دیابتی مشخص شد اگر فرد هم امگا ۳ به عنوان مکمل غذایی دریافت کند و هم ورزش کند باز هم بدن نسبت به انسولین مقاومت نشان می‌دهد. در صورتی که اگر فرد یا ورزش کند یا امگا ۳ بخورد بدن به انسولین حساس تر شده و قند خون بهتر کنترل می‌شود. البته در این تحقیقات مشخص نشد چه میزان ورزش با چه میزان امگا ۳ باید همراه باشد. در عین حال میزان دریافتی امگا ۳ فقط ۱۰ درصد از غذای روزانه فرد را تشکیل می‌داد. چون دریافت امگا ۳ بیش از ۱۰ درصد غذای روزانه توصیه نمی‌شود و مضر است. شاید اگر فرد ۶ درصد از حجم غذای روزانه خود را به روغن ماهی اختصاص دهد و با هر وعده غذایی فقط ۲ درصد امگا ۳ مصرف کند احتمالا بهتر با ورزش هماهنگ شده و بی تاثیری آن را از بین می‌برد.

افرادی که ورزش می‌کنند نباید نگران شوند. چون به هر حال امگا ۳ باعث می‌شود :

 • ساخت پروتئین ماهیچه‌ها بخصوص در میانسالی بیشتر و از تحلیل رفتن زیاد ماهیچه‌ها جلوگیری شود
 • توده‌های چربی کاهش یابد
 • سطح انرژی و قدرت بدنی فرد در طول ورزش ثابت بماند و دچار افت انرژی نشود
 • در ورزش‌های هوازی قدرت فرد بیشتر می‌شود
 • دردهای عضلانی و صدمات احتمالی از ورزش‌ها کاهش می‌یابد
 • تمرکز فرد خیلی بیشتر می‌شود

برای ورزشکاران حرفه‌ای هم خوردن امگا ۳ باعث می‌شود با قدرت بیشتری به تمرین‌های سنگین خود ادامه دهند و کمتر خسته شوند. خوردن امگا ۳ بخصوص در میانسالی باعث می‌شود تا ماهیچه تحلیل نرود و قوی تر بمانند. استفاده بیشتر از امگا ۳ خواص ضد التهابی داشته مثل ایبوپروفن عمل می‌کند.

چه ارتباطی بین صبحانه نخوردن و بیماری‌های قلبی عروقی وجود دارد؟

مسلما این بار اولی نیست که درباره فواید صبحانه می‌شنوید. ولی تحقیقات زیر اهمیت آن را مشخص تر می‌کند:

تحقیقات در ژاپن نشان داد افرادی که صبحانه نمی‌خورند چاق تر هستند و اندازه دور کمرشان بیشتر است. هر چه عدد دور کمر بیشتر باشد مساوی است با بیماری‌های قلبی عروقی و سکته‌های مغزی و قلبی.

تحقیقات آمریکایی‌ها درباره فواید صبحانه هم نشان داد حذف صبحانه باعث افزایش وزن، ناراحتی‌های گوارشی و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

پژوهش‌های انجام شده بین دختران نوجوان آمریکایی نشان داد دخترانی که صبحانه می‌خورند سالم تر و لاغرتر هستند.

مطالعات متعدد در جهان نشان داده است افرادی که صبحانه نمی‌خورند یا صبحانه ناسالمی می‌خوردند، تمایل بیشتری به نوشیدن الکل و کشیدن سیگار دارند، ورزش نمی‌کنند، با سخت ترین رژیم‌های غذایی خیلی کم وزن از دست می‌دهند. در عین حال در طول روز غذای بیشتری می‌خورند. بیشتر وقت‌ها احساس خستگی می‌کنند.

تفاوت بین صبحانه خوردن و صبحانه نخوردن :

کی از فواید صبحانه این است که افرادی که صبحانه ( و البته منظورمان صبحانه سالم است نه کیک و کلوچه با یک لیوان چای، قهوه یا شیر) می‌خورند:

 • سالم تر هستند
 • در رژیم‌های غذایی بهتر وزن کم می‌کنند و علاوه بر چربی‌ها بیماری‌ها هم از بین می‌رود
 • در طول روز غذای کمتری می‌خورند
 • معمولا به راحتی می‌توانند ناهار یا شام را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند
 • شام سبک تری می‌خورند
 • درصد چربی سوزی شان از میزان کالری دریافتی بیشتر است

افرادی که صبحانه نمی‌خورند:

 • در طول روز غذاهای بیشتری می‌خورند
 • بیشتر سراغ غذاهای ناسالم می‌روند
 • در رژیم‌های غذایی تقریبا وزنی کم نمی‌کنند درنتیجه انگیزه خود را به ادامه رژیم از دست می‌دهند
 • به فشارخون و دیابت و چربی خون و کبد چرب مبتلا می‌شوند
 • بیماری‌های قلبی عروقی در آن‌ها بیشتر است
 • چاق و چاق تر می‌شوند

شاید کسانی که ورزش نمی‌کنند از این خبر خوشحال شوند و بگویند خوب پس من هر روز فقط یک یا دو کپسول امگا ۳ می‌خورم و نیازی به ورزش و صبحانه ندارم و راحت تر وزن کم می‌کنم. ولی برای سلامت جسمی و روحی بیشتر و بهتر و تناسب اندام هم باید ورزش کنید هم صبحانه بخورید و امگا ۳ را حتما در برنامه غذایی تان بگنجانید تا فواید صبحانه بهره ببرید.

مثل شاهان صبحانه بخور، مثل ثروتمندان ناهار و مثل فقرا شام. مثل قدیمی که سلامتی مادر و پدربزرگ‌های نسل پیشین با آن اندام لاغر در گرو آن بود.

بیشتر بخوانید: صبحانه سالم : چند پیشنهاد صبحانه سالم برای شروع یک روز عالی و پرانرژی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا