دسته ها: ادبیات جهان

رمان فرمین موش کتابخوان: ماجراهای یک شهرنشین غربتی

فرمین سیزدهمین بچه موش است. زاده‎ی موش مادری به نام فلو است. او و دوازده بچه‎ی دیگر بر روی تل…

1 ماه قبل
۲ دیدگاه زمان مطالعه: 3 دقیقه

فرمین سیزدهمین بچه موش است. زاده‎ی موش مادری به نام فلو است. او و دوازده بچه‎ی دیگر بر روی تل عظیمی از کاغذ‎های کتاب متولد می‎شوند. در کتابفروشی معروفی به نام “پِمبروک”. او بر خلاف دوازده بچه موش دیگر با چشمانی کاملاً باز و با لایه‎ای نازک از کرک نرم خاکستری به دنیا می‎آید. و بر خلاف بقیه بسیار لاغر مردنی است. در ادامه با معرفی رمان فرمین موش کتابخوان Firmin: Adventures of a Metropolitan Lowlife همراه نت نوشت باشید.

رمان فرمین موش کتابخوان: ماجراهای یک شهرنشین غربتی؛ معرفت شناسی و هراسِ

“فرمین” در تلاش برای یافتن غذا در مقابل دوازده بچه موش دیگر شکست می‎خورد. و از همان نخستین روزهای کودکی به خوردن کتابها روی می‎آورد. اما پس از مدتی شروع به خواندن کتاب ها می‎کند. حالا بیشتر وقتش را صرف کتاب خواندن می‎کند و فقط حاشیۀ کتاب ها را می‎جود.

راوی رمان فرمین موش کتابخوان Firmin: Adventures of a Metropolitan Lowlife “فِرمین” است که داستان زندگی خود را از ابتدا تا انتها در ۱۵ فصل روایت می‎کند. داستان زندگی”فِرمین” فقط روایت زندگی یک موش نیست. روایت زندگی بسیاری از عاشقان کتاب و ادبیات است.

راوی رمان فرمین موش کتابخوان Firmin: Adventures of a Metropolitan Lowlife “فِرمین” است که داستان زندگی خود را از ابتدا تا انتها در ۱۵ فصل روایت می‎کند. داستان زندگی”فِرمین” فقط روایت زندگی یک موش نیست. روایت زندگی بسیاری از عاشقان کتاب و ادبیات است.

ماجرای رمان در شهر “بوستن” آمریکا و حوالی میدان اسکولی می‎گذرد. سینما “ریالتو” و کتابفروشی “پِمبروک” از مکان‎های مورد علاقه “فرمین” و جایگاه بسیاری از اتفاقات رمان فرمین موش کتابخوان است. سینما و ادبیات دنیای “فرمین” را شکل داده است و او در دنیای جادویی و خیالی این دو زندگی می‎کند. او از دنیای واقعی به این دو دنیا پناه می‎آورد. در دنیای بیرون و دنیای واقعی همه همدیگر را می‎درند و هر کس به فکر خویش است.

بیشتر بخوانید: رمان فرانی و زویی نوشته‌ی جروم دیوید سالینجر؛ ما دو تا هیولاییم. هر دو تامون

“فرمین” بعد از خواندن کتاب ها و تماشای فیلم‎های بسیار خصائص انسانی یافته است. گویی او نیز انسانی است در میان باقی انسان ها. و رمان فرمین موش کتابخوان بیش از آنکه سرگذشت یک موش کتابخوان باشد سرگذشت آدم‎هایی چون “نورمن شاین” کتابفروش و عشق کتاب و ادبیات و “جری” نویسنده‎ی منزوی و تنها با اهداف بزرگ انسانی است. و یا سرگذشت سایر آدم‎هایی بوستون.

سَم سَوِج Sam Savage نویسنده و شاعر آمریکایی است. او متولد ۹ نوامبر ۱۹۴۰ است. او در سال ۲۰۰۶ با این اثرش مشهور شد.

جهانی که سَم سَوِج Sam Savage با “فرمین” برای ما به تصویر می‎کشد، زندگی روزانه‎ی هر آدمی در هر جای دنیا می‎تواند باشد. و مختص آمریکا، بوستن و یا حوالی میدان اسکولی نیست.

“فرمین” از اولین مواجهه‎اش با مفاهیم انسانی می‎گوید. تجربیاتی چون مرگ‎ و واژه‎هایی که به ذهنش متبادر می‎شود و در کنار این تجربیات می‎گذارد. در کنار مرگ کلماتی چون “مسخره” و “زندگی”. او آینه‎ای در برابر ما و جهان ما می‎گذارد. او موشی است که به دنبال کسب آگاهی و شناخت جهان است. و بهایش را با تنهایی و درک نشدن می‎پردازد و نه در جمع موش‎ها پذیرفته می‎شود نه در جمع آدم‎ها.

بیشتر بخوانید: رمان هویت کاری از میلان کوندرا

رمان فرمین موش کتابخوان ، ماجراهای یک شهرنشین غربتی توسط پوپه میثاقی به فارسی ترجمه شده است.

رمان فرمین موش کتابخوان ، رمانی است که سعی دارد لایه‎های رویی زندگی را کنار بزند و به دنبال مفهومی برای این زندگی است. در جستجوی شناخت معنای واقعی زندگی. در نکوهش زندگی با چشمان بسته و بدون شناخت است. اما این داستان بازنمایی واقعیت است که هر روز با آن سروکار داریم و چیزی فراتر از آن به ما عرضه نمی‎کند. و انتخاب موش کتابخوان تنها باعث ایجاد یک راوی جدید و نوعی زاویه‎ی دید جدید در داستان است.

رمان فرمین موش کتابخوان داستانی در ستایش ادبیات و سینماست. و شاید بهترین جملات برای اینکه وارد فضای رمان فِرمین موش کتابخوان بشویم و بدانیم با چه داستانی سر وکار داریم همان باشد که “فرمین” با آن توصیفش را آغاز کرد:

طرح جلد رمان فرمین موش کتابخوان Firmin: Adventures of a Metropolitan Lowlifemore
طرح جلد رمان فرمین موش کتابخوان Firmin: Adventures of a Metropolitan Lowlifemore

بیشتر بخوانید: رمان میرا نوشته‎ی کریستوفر فرانک

“همیشه فکر می‎کردم اگر زمانی داستان زندگی‎ام را بنویسم شروعی فوق‎العاده خواهد داشت، چیزی شاعرانه مثل خط اول ناباکوف:«لولیتا، فروغ زندگی من، آتش وجود من» یا اگر نمی‎توانستم شاعرانه‎اش کنم، چیزی کلی مثل شروع تولستوی:«همۀ خانواده‎های خوشبخت شبیه هم‎اند، اما هر خانوادۀ بدبختی به طور خاص خودش بدبخت است.» مردم حتی اگر همه چیز را دربارۀ این کتاب‎ها فراموش کنند این کلمات را به خاطر خواهند داشت.
با این حال وقتی پای شروع قصه به میان می‎آید به نظرم بهترین شروع، شروع سرباز خوب فورد مادوکس فورد است:« این غم بار ترین قصه‎ای است که تا به حال شنیده‎ام.”

سَم سَوِج Sam Savage نویسنده و شاعر آمریکایی است. او متولد ۹ نوامبر ۱۹۴۰ است. او در سال ۲۰۰۶ با این اثرش مشهور شد.

اشتراک گذاری

اديسه عسكری هستم، رويايی دارم و كوشش مي كنم شايسته ی آن باشم. ادبيات می خوانم و می نويسم

1 ماه قبل

مشاهده دیدگاه ها

  • به قدری لذت بخش بود برام که دوبار خوندمش فقط یه دانشمند خلاق با ذهن طلایی میتونه این اثر رو خلق کنه

آخرین مطالب

  • سینمای جهان

روزی روزگاری در هالیوود ساخته‌ی کوئنتین تارانتینو؛ روایت هالیوودی از یک قتل

فیلم روزی روزگاری در هالیوود Once Upon a Time In Hollywood نهمین ساخته‌‌ی کوئنتین تارانتینو Quentin Tarantino در مقام کارگردان… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
  • تلویزیون و شبکه خانگی

سریال هیولا ساخته‌ی مهران مدیری؛ کرامت، سلامت، اخلاق

سریال هیولا تازه ترین اثر مهران مدیری است. تهیه کننده‌‌ی این سریال سید مصطفی احمدی است. مهران مدیری بعد از… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
  • روانشناسی و موفقیت

راز موفقیت: رمز و راز موفقیت افراد موفق که باید بدانید

موفقیت و رشد و تعالی می‌تواند یک مقوله مهم و حتی یک هدف اصلی در زندگی هر فرد باشد بنابراین… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • مد و فشن

جوراب چین خورده یا Slouch

جوراب چین خورده Slouch socks از جمله جوراب‌هایی هستند، که در دهه ۱۹۸۰ رواج پیدا کردند. این جوراب‌ها به دلیل راحتی و… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • مد و فشن

دمپایی انگشتی Flip flop: همه چیز راجع به صندل‌های قدیمی و محبوب دنیا

دمپایی انگشتی یا فلیپ فلاپ Flip flop نوع متداولی از پوشش پاها هستند که دارای رویه‌ی با یک زبانه Y… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • ادبیات جهان

گیرنده شناخته نشد نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور

گیرنده شناخته نشد Address Unknown داستانی نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور Katherine Taylor است. او رمان نویس اهل ایالت متحده‌ی آمریکاست. این… بیشتر بخوانید

2 روز قبل