1398-03-05
سینمای جهان

تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

تاریخ مجهول آمریکا یا American History X فیلمی به کارگردانی تونی کی محصول سال ۱۹۹۸ سینمای هالیوود است. فیلم American History X داستان گروهی سفید پوست در آمریکا را روایت می کند که برتری نژادی سفید ها را به شکل افراطی باور دارند و فرقه ای تشکیل داده اند و از اِعمال هرگونه تهاجم علیه دیگر نژادها کوتاهی نمی کنند.

تاریخ مجهول آمریکا یا American History X فیلمی به کارگردانی تونی کی محصول سال ۱۹۹۸ سینمای هالیوود است. فیلم American History X داستان گروهی سفید پوست در آمریکا را روایت می کند که برتری نژادی سفید ها را به شکل افراطی باور دارند و فرقه ای تشکیل داده اند و از اِعمال هرگونه تهاجم علیه دیگر نژادها کوتاهی نمی کنند. دِرِک با بازی (ادوارد نورتون)، یکی از اعضای همین فرقه؛ عضوی بلند پایه که مسئول ترغیب جوانان سفید پوست دیگر برای پیوستن به این گروه است. دِرِک پس از قتل بی رحمانه دو سیاه پوست که شب هنگام قصد سرقت ماشین وی را داشتند به زندان می افتند و فیلم را وارد قسمت درام خود می کند. در ادامه با تحلیل فیلم American History X با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Lucy ساخته لوک بِسون , تراوشات و توانایی‌های شگفت انگیز ذهن بشر

تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا

فیلم American History X خط روائی ساده، گیرا و غیر خطی دارد. پدر خانواده ایی که توسط اقلیت مهاجرین کشته می شود. و فرزندی که پدر، یعنی همان بُت زندگی اش که دیگر حضور ندارد. و نفرتی که از نژاد های غیر سفیدِ پروتستان به جان می گیرد. افکار دِرِک ادامه می یابد تا جایی که مسبب تمام بدبختی و فقرِ کشورش را مهاجرین و اغلب سیاه پوستان می داند و این امر شعله های خشمش را صد چندان می کند. نئونازیسمی که دِرِک و دوستانش پایریزی می کنند سبب غارت، قتل و رعب و وحشت منطقه می شود. این روند ادامه دار می شود تا دِرِک به زندان می افتد و در زندان باورهایش به نژاد پرستی تغییر می کند و بنیادش دگرگون می شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

“کِبر و غرور؛  گناه مورد علاقه منه. و اما شیطان برای احساسات و هیجانات انسان ارزش قائلِ و اون رو پرورش میده و هیچ وقت انسان رو بابت این چیزها سرزنش نمی کنه” (وکیل مدافع شیطان)

فیلم American History X روایتگر درد و رنجی پایان ناپذیر و خفت بارِ تقابل عقده و نژاد است. تاریخ مجهول آمریکا یا American History X از آن فیلم هایی است که تامل برانگیز است و نیازمند تحلیل هایی پیچیده است. (ادوارد نورتون) بی شک تمام کارت هایش را برای ایفای نقشش رو می کند و چه پر ابهت اند تصاویری که وی از یک جوان شکست خورده ی آنارشیست قرن ۲۱ ام امریکا نشان می دهد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ROOM ، کاری از لنی آبراهامسون ۲۰۱۵

روحیاتِ مازوخیستی که کارگردان آن را روایت می کند با ضبط تصاویر حیرت انگیزی در فیلم همراه می شود. تصاویری که بی شک در ذهن کوتاه سینما خودنمایی خواهند کرد. شاید سکانس لبخند رضایت دِرِک بعد از قتل سیاه پوستان در ابتدای فیلم را بتوان با توصیف هایی نظیر بهت، اِرضا شدن، جنون، مازوخیسم، بی قانونی و تشنج به ویترین تاریخ سینما سنجاق کرد.

وقتی از قالب سینمایی فیلم American History X خارج شویم متوجه نفرتی بی حد و مرز خواهیم شد که انسان ها را به خود درگیر کرده است. نفرت و میل به خشونت و ولنگاری شعارهایی هستند که فیلم، مخاطب را بدان هشدار می دهد. هشداری که اگر ایده اش صرفا فقط بر پرده سینما نقش ببندد و از آن خارج نشود و روح را ضربه ای نزند دامنش دنیا را فرا خواهد گرفت. بله این میل به زندگی و نوشیدن خون است که امروزه در مقیاس های کلان شاهدش هستیم.

نژادپرستی که فیلم American History X آن را به تصویر می کشد  نوعی نژاد پرستی ما قبل از هر نوع تفکر است. جوانانی بی هویت که عقده و حقارت شان را پشت کلمات دیگری پنهان کرده اند و فقط به دنبال راهی برای ارضا کردن شیطان درون خود اند. بدون فکری، بدون عقلی و بی هیچ پروایی به سمت تاریکی.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Brooklyn ساخته جان کرولی ، محصول سال ۲۰۱۵

اینجا جاییست که باید بهت بگم چیا یاد گرفتم. خوب، نتیجه گیری من اینه. نفرت یعنی بار سفر. زندگی خیلی کوتاه تر از اونیه که بخوای خرابش کنی. ارزشش رو نداره.
خدا به همه ما رحم کنه
ما مردم بیچاره ای هستیم که زیر استعمار اسلحه زندگی می کنیم
که نمیتونه بدون جنگ و خونریزی باشه
نمیتونه بهتر باشه
نمیتونه پیشرفت داشته باشه
نمیتونه بهتر پیش بره
نه!
linkin park : the catalyst

تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    دوست خوبمون

    10 مرداد 1397 at 13:52

    1+

    مرد مومن تو فیلمی که سال ۹۸ اکران شده چجوری ادوارد نورتون تصویری از یک جوان آنارشیست قرن ۲۱ ام ارائه میکنه؟؟ دو سال مونده قرن ۲۱ حتی شروع بشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا