1398-02-29
سینمای جهان

تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو

فیلم Arrival محصول سال ۲۰۱۶ آمریکا، فیلمی گیرنده و پر ابهت از دنی ویلنوو، کارگردان کانادایی تبار است. ویلنوو پس از ساخت فیلم هایی قوی نظیر سیکاریو و زندانیان، این بار سراغ ژانر علمی تخیلی و موضوع داغ بیگانه ها بر روی زمین رفته است.

فیلم Arrival محصول سال ۲۰۱۶ آمریکا، فیلمی گیرنده و پر ابهت از دنی ویلنوو، کارگردان کانادایی تبار است. ویلنوو پس از ساخت فیلم هایی قوی نظیر سیکاریو و زندانیان، این بار سراغ ژانر علمی تخیلی و موضوع داغ بیگانه ها بر روی زمین رفته است. از منظری که ویلنوو به موضوع نگاه می کند سیر سوالات عمیقی را به سمت مخاطب نشانه می رود. در ادامه با تحلیل فیلم Arrival با نت نوشت همراه باشید.

فیلم Arrival داستان پروفسوری زبان شناس با شهرت جهانی با نقش آفرینی اِمی آدامز را روایت می کند. که مسئول ارتباط برقرار کردن با سفینه بیگانه گان است که مدت ها روی سطح زمین در نقاطی مختلف معلق مانده اند. گذشته پروفسور بِنکس به ما مکررا یادآور می شود که وی شخصیتی رنج کشیده و سرگردانی به دلیل رخدادهای گذشته دارد و مدام سوالاتی حل نشده در ذهن وی پراکنده اند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Lucy ساخته لوک بِسون , تراوشات و توانایی‌های شگفت انگیز ذهن بشر

“روزی که اونا از زمین رفتن. با وجود خبر داشتن از این سفر و اینکه به کجا میرسه، با آغوش باز قبولش می کنم و تک تک لحظات رو قدر می دونم”

تریلر فیلم Arrival

 

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ اثر رابرت زمکیس ۱۹۹۴

تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو

اریک هایزرِر فیلمنامه نویسِ فیلم Arrival ، متریال اولیه نوشتن این فیلم را از رمان کوتاه داستان زندگیه تو نوشته تِد چیانگ وام گرفته است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. هایزِرر با تیز هوشی خود توانست کلیت داستان را نظیر پارامترهای زمانی و زبانی را در فیلم نامه نگاه دارد و عناصر فکری خودش و ویلنوو را نیز در فیلم بگنجاند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Brooklyn ساخته جان کرولی ، محصول سال ۲۰۱۵

تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو

تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو

بیشتر بخوانید: نقد فیلم ‌Hacksaw Ridge ؛ اعتقادات بی سلاح

فیلم Arrival را می توان از آن دسته از فیلم هایی قرار داد که در پس ظاهر مارکت هالیوود، نیم نگاهی به معنا گرایی دارند. فیلم بیشتر دارای محیطی فضایی است و تخیلی بودنش بسیار عمیق و آرام است. سوالاتش را تحمیل نمی کند و فقط منتظر است این سوالات در ذهن مخاطبِ خود رشد کنند.

فیلم Arrival گه گاه نیز نگاهی به ماهیت انسان نیز دارد. سوالات فلسفی در باب وجود می پرسد، روابط بین انسان ها را به نظاره می نشیند، روابط سیاسی بین کشورها را نقد می کند و از فقر فرهنگیِ برقراری کلام در دوران پسامدرن انتقاد می کند. فیلم Arrival قدم ها را فراتر می گذارد و از سوال فضایی ها در زمین چه کار می کنند و هدفشان چیست. آگاهانه تغییر مسیر می دهد و این سوال را از خودمان می پرسد. اینجا چکار می کنیم؟ هدفمان از زیستن چیست؟

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

Arrival پس از اکران در سال ۲۰۱۶ توانست نظر اکثر منتقدین و مخاطبان را جلب کند و توانست در فصل جوایز اسکار نامزد ۸ جایزه بشود که در نهایت برنده اسکار تدوین صدا در بخش فنی را به خانه برد. فیلم به جز در بخش محتوا در به تصاویر کشیدن لحظه ها بی نظیر عمل می کند. فیلمبرداری یکدست و منسجمی را به نمایش می گذارد که ترکیب همه این ها با  موسیقی متن تأثیر گذارش به تجربه بصری بیاد ماندنی ای تبدیل می شود.

در آخر می توان اشاره کرد فیلم Arrival نگاه ها را معطوف به اعماق وجود می کند و درخواست فهمیدن می کند. زبان را به  عنوان مهمترین عامل رشد بشری ارج می نهد و از فراموشی زبان به عنوان یک عامل رستگاری گله مند است.

“زبان بنیاد تمدنه ، چسب است که مردم را در کنار هم نگه میدارد ، و اولین سلاحیست که در نبرد مورد استفاده قرار میگیرد …”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ROOM ، کاری از لنی آبراهامسون ۲۰۱۵

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ۱۲۷ Hours ساخته دنی بویل

تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو

تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا