1398-01-03
روانشناسی و موفقیت

فواید تشکر از همسر : چرا قدردانی و تشکر به جا زندگی مشترک را مستحکم تر می کند؟

فواید تشکر از همسر

تا حالا دقت کردید وقتی به یک رستوران می روید چقدر از گارسون بابت خدماتی که نهایتا در یک ساعت به شما می دهد تشکر می کنید؟ تشکر و قدردانی در زندگی که یک عمر طول می کشد بسیار مهم و سازنده است

امروز قصد داریم از فواید تشکر از همسر بگوییم. احتمالا هیچ وقت از همسرتان به خاطر سقفی که بالای سرتان مهیا کرده تشکر نکرده اید! قدردانی های روزمره بابت پخت یک غذای لذیذ یا خرید برای بیشتر زوجها یک امر عادی محسوب می شود. اما وقتی خوب نگاه می کنیم زنانی که به طور منظم از شوهران خود تشکر می کنند تنها ۴۸٪ از کل زوجین را تشکیل می دهند. رفتار بسیار رسمی و مودبانه در سالن های غذاخوری، رستورانها یا حتی در کافی شاپ ها می تواند یک فرهنگ باشد. شاید شما در یک رستوران بابت آوردن نان از گارسون تشکر کرده باشید یا اینکه یک پیش دستی اضافه به شما میدهد. ولی این رفتارها هیچ وقت در خانه  انجام نمی شود. قدردانی های کوچک در بعضی خانه ها کمی خنده دار به نظر می رسد و داشتن صراحت در این مورد کمی غیر معمول  است. اما اگر از فواید تشکر از همسر و قدردانی کردن از او بدانید این کار را بیشتر انجام می دهید.

بیشتر بخوانید: ویژگی های زنان جذاب از نظر مردان اینهاست؛ مردان جذب این زنان می شوند

بیشتر بخوانید: حرفهایی که هرگز نباید به همسرتان بگویید و راهکارهایی برای بحث‌های زن و شوهری

فواید تشکر از همسر

کتاب The Gratitude Diaries

کتاب دفتر خاطرات قدردانی یک مرجع کمک به تشکرات شماست و از فواید تشکر از همسر می گوید. در بین محققین ۹۷ درصد قدردانی و تشکر از گارسون رستوران را یک رفتار صحیح و واجب تلقی می کنند. اما این چگونه است که زوجین به میزان کافی از یکدیگر قدردانی نمی کنند.

کاپلان نویسنده این کتاب معتقد است که ما از شریک زندگی خود انتظارات بالاتری نسبت به یک پیشخدمت داریم. ولی می توان با تلاش برای گفتن “متشکرم” زندگی را با یک رابطه جدید طراوت ببخشید. زمانی که شما در یک رابطه طولانی مدت هستید به حضور آن شخص دقت زیادی نخواهید داشت و عادات ناخوشایند ممکن است حس وادار شدن را به شما القا کند. این امر سبب می شود تلاشها و کارهایی که طرف برای شما انجام می دهد در نظر شما جلوه ای نداشته باشد. روانشناسان آن را عادت می نامند. موضوعی که در این کتاب سعی شده آن را کنار گذاشته و با نگرشی بهتر به رابطه خود ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: راه های تحکیم رابطه زناشویی : انجام این کارها در تحکیم پایه‌ های ازدواج و رابطه‌تان مفید است!

بیشتر بخوانید: تفاوت عشق و هوس چیست؟ آیا واقعا عاشق شده اید یا فقط یک هوس زودگذر است؟

پله اول تشکر

می توانید در اولین مرحله این کار را انجام دهید. ماه نخست از همسرتان به خاطر رانندگی تا یک مکان یا تعمیر شیر آبی که مدام چکه می کند تشکر کنید. شاید به نظرتان احمقانه باشد. چرا که او همیشه این کارها را انجام می داده است. ولی شما می توانید این گونه بیان کنید : من می دانم تو همیشه این کار را انجام می دهی ولی می خوام ازت تشکر کنم. زن و شوهر بهترین شناخت نسبت به قدردانی از یکدیگر را دارند. این مرحله می تواند حداقل در یک الی دو ماه بعد شما را به هم نزدیک تر کند.

بیشتر بخوانید: نشانه های زندگی ناموفق ، اشتباهات زوجین و رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک را بشناسید

بیشتر بخوانید: پایداری عشق بعد از ازدواج با یک راه حل ساده

تشکرهای با ارزش

یک قدردانی با ارزش زمانی رخ می دهد که شما برای رابطه خود سرمایه گذاری عاطفی زیادی داشته باشید. زمانی که شما در نیمه های شب بیمار می شوید و حال خوشی ندارید همسرتان شما را به بیمارستان می رساند. او در این حالت نا امید و عصبانی و خواب آلوده است. ولی شما می توانید در طول آزمایشات بیمارستان با یک قدردانی کوچک قوت قلبی او را بیشترکنید. در هر مسیر و هدفی که هستید چه تلخ چه شیرین می توانید با حفظ رابطه خود قدردانی هایی داشته باشید. با تشکر خود رابطه های عاطفی شما عمیق تر خواهد شد.

قدردانی در هر رابطه ای می تواند مردم را به هم نزدیک تر سازد. تغییر در روابط زن و شوهر بهترین روند تشکر از یکدیگر است. در کتاب دفتر خاطرات قدردانی آمده است که شخصی هر روز با ایمیل از همسرش به خاطر کارهایی که انجام داده تشکر می کند. این هم روشی منحصر به خودش است.

شما هم می توانید با هر طریقی که امکانش را دارید یک یادداشت، یک پیام، یک نگاه یا یک تماس تلفنی این کار را انجام دهید و فواید تشکر از همسر را در زندگی تان ببینید. بیشتر رفتارهای روزمره برای شما عادی شده اند. ولی بکوشید با تشکر روابط خود را حفظ کنید تا هیچ عادتی برای شما تکراری و خسته کننده نباشد.

بیشتر بخوانید: علل ناپایداری ازدواج و زندگی مشترک چیست؟ 

بیشتر بخوانید: راز روابط بی سرانجام و کوتاه مدت امروزی چیست؟ چگونه دچار رابطه های سمی نشویم؟

بیشتر بخوانید: راههای جلوگیری از طلاق عاطفی چیست؟ رفتارهایی که منجر به طلاق عاطفی می شود را بشناسید

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا