دسته ها: دانستنی‌های سلامتی

بی خطرترین داروی خواب را بشناسید! قرص ملاتونین چیست؟

نوع داروی خوابی همیشه باید تحت نظر پزشک تجویز شود و هر از گاهی میزان و نوع آن تغییر یابد…

اشتراک گذاری

این روزها خیلی ها برای تنظیم خواب و رفع بی خوابی و کم خوابی می توانند از روش های مختلفی مثل داروهای گیاهی. رعایت بهداشت خواب، و حتی قرص های خواب اکثرا با پسوند لام و پام استفاده می کنند که هر کدام عوارض جانبی خود را دارد. در بیشتر موارد هم بعد از مدتی بدن به آن ها عادت کرده و فرد ناچار است دوز یا میزان دارو رو افزایش دهد. در همه موارد هر نوع داروی خوابی باید تحت نظر پزشک تجویز شود و هر از گاهی میزان و نوع آن را تغییر داد تا بدن به آن عادت نکند. ولی تنها داروی خوابی که همان هورمون خواب است و بدون نسخه می توانید آن را خریداری کنید قرص ملاتونین است.

با داروی بی ضرری به نام قرص ملاتونین در نت‌نوشت امروز آشنا شوید.

ملاتونین چیست؟

ملاتونین هورمونی است که به وسیله غده صنوبری یا پینه آل Pineal gland تولید می شود که درست در وسط مغز قرار دارد. این ماده شیمیایی ارتباط مستقیم با ساعت بیولوژیک بدن دارد که باعث تنظیم خواب می شود. هورمونی که با شروع صبح و تابش اولین اشعه های خورشید به پایین سطح و با غروب خورشید و شروع تاریکی به بالاترین سطح در بدن می رسد تا بدن را برای خواب آماده کند. وقتی کم کم آماده خوابیدن می شویم هورمون ملاتونین کمک می کند تا احساس راحتی کرده و بهتر به خواب برویم.

تحقیقات نشان داده است کوچک ترین تغییرات در ساعت زیستی بدن و سطح هورمون ملاتونین به راحتی خواب را آشفته می کند. بی خوابی، بدخوابی، کم خوابی و عدم رعایت بهداشت خواب ؛ منجر به آشفتگی و خستگی ذهنی، ضعف سیستم ایمنی بدن، انواع سردرد، افسردگی، تشدید اختلالات فصلی، اختلال در تمرکز و یادگیری و حافظه و حتی صحبت کردن شده فرد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل قرار می دهد.

مزایای استفاده از قرص ملاتونین

این دارو تقریبا عارضه ای ندارد و علاوه بر منظم کردن خواب و داشتن یک خواب خوب دارای فواید زیر است:

× تقویت سیستم ایمنی بدن

× کاهش التهابات

× سلامت بیشتر قلب

× کاهش خطر ابتلا به سرطان بخصوص سرطان های پروستات و پستان

× رفع خستگی ناشی از تغییر زمان پس از پروازهای طولانی

× کنترل بی اختیاری ادرار

× کنترل استرس

× کاهش نشانه های یائسگی

× تاثیرات مثبت بر اختلالات رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم

رفع بی خوابی

افرادی که از بی خوابی رنج می برند، استفاده از ملاتونین به آن ها کمک می کند تا هورمون خواب بعد از مدتی به روال طبیعی برگردد به طوری که پس از چند دوره استفاده دیگر نیازی به قرص ملاتونین ندارند.

کاهش بیماری های قلبی

افراد مبتلا به بیماری های قلبی به خوبی از آنتی اکسیدان موجود در ملاتونین برای کنترل بیماری و کاهش خطر مشکلات قلبی عروقی می توانند بهره بگیرند. ملاتونین می تواند ارتباط خونی بین رگ ها و شریان ها را طبیعی کرده فشار خون را کنترل نماید.

تقویت سیستم ایمنی

بسیاری از تحقیقات نشان داده است که هورمون ملاتونین ارتباط مستقیمی با سیستم ایمنی بدن دارد. وقتی هورمون ملاتونین در بدن کم باشد غده تیموس قادر به کارکرد طبیعی خود نبوده، بدن ضعیف می شود. علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، قرص ملاتونین به دلیل داشتن آنتی اکسیدان باعث کاهش استرس و افزایش آرامش فرد می شود.

خستگی بعد از پرواز

سفرهای قاره ای که معمولا به دلیل تفاوت زمانی باعث به هم خوردن ساعت زیستی یا بیولوژیکی بدن می شود، خستگی مفرط به دنبال دارد و شخص مجبور است تا چند روز آن را تحمل کند. در صورتی که استفاده از ملاتونین باعث می شود که فرد به سرعت بدن خود را با ساعت جدید وقف دهد و دچار بی خوابی و خستگی نشود.

رفع مشکلات یائسگی

بسیاری از زنان بعد از قطع عادت ماهانه و شروع دوره یائسگی دچار تغییرات شدیدی در بدن شان می شوند که یکی از آن ها بی خوابی است. قرص ملاتونین به زنان کمک می کند تا با شروع یائسگی الگوی خواب شان به هم نریزد و بتوانند تغییرات شدید این دوران را به خوبی کنترل کنند و به حداقل برسانند.

اختلال ادراری

هورمون ملاتونین باعث انقباض مجاری ادرار می شود. با بالا رفتن سن یا تصادف یا بیماری بعضی از افراد قادر به کنترل ادرار خود نیستند. به همین دلیل قرص ملاتونین کمک موثری برای رفع این مشکل است.

کاهش استرس

زندگی در دنیای امروز بدون استرس غیرممکن است. هر چند باید روش های کنترل و مدیریت استرس را یاد گرفت ولی قرص ملاتونین کمک می کند تا التهابات کاهش یافته، شخص آرامش بیشتری داشته باشد. اضافه این که سیستم عصبی کارکرد بهتری خواهد داشت و اختلالات عصبی برطرف شده استرس به حداقل می رسد.

اوتیسم

افراد مبتلا به اوتیسم از بی خوابی رنج می برند. قرص ملاتونین یک داروی بی خطر است که حتی همیشه می تواند برای تنظیم خواب این افراد بدون ایجاد تداخل دارویی استفاده شود.

عوارض جانبی قرص ملاتونین

این دارو بی خطر و بدون عارضه است. ولی در بعضی موارد از وابستگی فرد به دارو مشاهده شده است. به طور کلی بهتر است افراد زیر از این دارو استفاده نکنند:

× زنان باردار و شیرده: تحقیقات دقیقی در این مورد انجام نشده ولی به طور کلی زنان در طول بارداری و شیردهی هر داروی شیمیایی یا گیاهی را فقط باید با نظر پزشک مصرف کنند. هر چند توصیه و پیشنهاد بهتر استفاده نکردن از هر نوع دارویی است.

× افسردگی : در این مورد مشاهده شده که افسردگی ممکن است با مصرف مداوم ملاتونین بدتر شود. به همین دلیل بهتر است در صورتی که فرد به افسردگی مبتلا است دارو را به تدریج زیر نظر پزشک حذف کند.

× دیابت: این بیماری محدودیت های زیادی برای فرد در زمینه مصرف مواد غذایی و مواد دارویی به وجود می آورد. به همین دلیل افراد دیابتی نباید از ملاتونین استفاده کنند. زیرا ملاتونین با تاثیر بر سوخت و ساز سلولی و سطح هورمون ها بیماری دیابت را تشدید می کند.

× رویا دیدن : بعضی از افراد زیاد خواب می بینند. در صورتی که فرد زیاد خواب می بیند هر چند قرص ملاتونین قرص بی خطری است ولی بهتر است آن را مصرف نکند.

منابع:

[/loginview]

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

مشاهده دیدگاه ها

برچسب ها: اثرات جانبی قرص ملاتونیناسترسافسردگیانواع داروی خواباوتیسمتجویز داروی خوابتنظیم هورمون خواب با ملاتونینخستگی بعد از سفرهای طولانیدیابتزنان باردارساعت بیولوژیک بدنساعت زیستی بدنسفرهای بین قاره ایفواید قرص ملاتونینقرص ملاتونینمشکلات بی خوابیملاتونیننور خورشیدهورمون خوابهورمون ملاتونینوابستگی فرد به داروی خوابکم خوابی

آخرین مطالب

  • ادبیات ایران

معرفی کتاب فرصت دوباره اثر گلی ترقی

گلی ترقی را می توان از نویسندگانی دانست که صاحب سبک ویژه ی خود است و همین ویژگی باعث اعتبار… بیشتر بخوانید

11 ساعت قبل
  • تیاتر ایران

مروری بر زندگی و آثار محمد چرمشیر

محمد چرمشیر، نمایشنامه نویس، دراماتورژ و مدرس دانشگاه، متولد ۱۳۳۹ در تهران است. چرم شیر، بیش از پنجاه نمایشنامه ی‌چاپ… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • سینمای جهان

تحلیل فیلم Memento کاری از کریستوفر نولان

فیلم Memento یا ممنتو نام دومین ساخته بلندِ کارگردانی است که این روزها در جهان پرآوازه است. کریستوفر نولان. نولان که… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • حیوانات خانگی
  • دانستنی‌های سلامتی

آیا میدانید که سگها با شنیدن موسیقی شاد می شوند ؟

کسانی که از سگ نگهداری می کنند می دانند وقتی سگشان از روی رضایت دم تکان می دهد چه حس… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • علمی

کشف قدیمی ترین آب توسط دانشمندان با قدمت ۲ میلیارد ساله!

دانشمندان در یک استخر باستانی در کانادا، موفق به کشف قدیمی‌ترین آبی که تاکنون پیدا شده با عمر حداقل ۲… بیشتر بخوانید

13 ساعت قبل
  • علمی

پنجره های هوشمند آینده ؛ ارزانتر، قابل برنامه ریزی، رنگ بندی و البته انعطاف پذیر

از محققان و دانشمندان دانشگاه تگزاس بسیار سپاسگزاریم، چرا که در نتیجه تحقیقات انجام شده احتمالا با توجه به پیشرفتی… بیشتر بخوانید

13 ساعت قبل